Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Gabrys12345

Rentgenowska tomografia komputerowa zegarka LIP

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Jest to mój pierwszy post tutaj, także proszę o wyrozumiałość :)

 

Zafascynowany ogromem wiedzy zgromadzonej tutaj i różnymi ciekawostkami uznałem, że podzielę się z Wami czymś, czym zajmuje się na co dzień, a dokładnie rzecz ujmując tomografią komputerową i  rekonstrukcją 3D. Najpierw opisze pokrótce zarys teoretyczny metody.

 

Tomografia komputerowa to metoda bazująca na promieniowaniach rentgenowskich, które prześwietlają badany obiekt. Na podstawie 1000 płaskich prześwietleń wykonanych pod różnymi kątami rekonstruowany jest obraz 3D.  Następnie obraz 3D (rekonstrukcję) można wirtualnie poprzecinać różnymi płaszczyznami i zobaczyć co znajduje się na w środku obiektu na różnych głębokościach.

 

Poniżej pokaże Wam prześwietlony i zrekonstruowany 3D, a następnie przecięty płaszczyzną zegarek kieszonkowy marki LIP. Jest to o tyle ciekawe, że bez konieczności demontażu, można zobaczyć, co gdzie się znajduje, które koło zębate jest połączone z którym, jak wygląda balans w danym zegarku. Generalnie widzimy cały werk zegarka bez jego otwierania.

 

Załączyłem jeden przekrój 2D oraz film ze wszystkich przekrojów 2D.

 

Z kwestii technicznych:

- Rozdzielczość wynosiła 41 µm/piksel/voxel

- Film z przekroju XY składa się z 428 przekrojów

- Filmy ma szybkość 15 klatek na sekundę

 

 

Pozdrawiam serdecznie forumowiczów,

Świeżak Gabryś :)

 

00731.jpg

LIP3 1.jpg

LIP3 2.jpg

LIP3 3.jpg

LIP3 4.jpg

LIP3 5.jpg

Edytowane przez Gabrys12345

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dal mnie bomba. A jak to jest z przenikalnością, metal to nie jest dobre środowisko dla fal rentgenowskich.

Edytowane przez Sierżant Julian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawie wygląda to zdjęcie (film się chyba nie zaliczył). Pytanie czy zastosowanie tomografii nie szkodzi zegarków? Bo rezonans magnetyczny  to na pewno :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Film usunąłem, za to wrzuciłem na YT i podlinkowałem. Generalnie metoda bazuje na falach elektromagnetycznych z zakresu promieniowania rentgenowskiego, a jako, że zegarki tego nie lubią pól elektromagnetycznych to przez jakiś czas może przyspieszać, ale poza tym jest to nieszkodliwe dla zegarka.

7 minut temu, Sierżant Julian napisał(-a):

Dal mnie bomba. A jak to jest z przenikalnością, metal to nie jest dobre środowisko dla fal rentgenowskich.

 

Jest trochę gimnastyki, aby ustawić odpowiednie parametry tzn. napięcie, natężenie, czas ekspozycji. Głównym problemem jest niesymetryczność wymiarów tzn. w jednej pozycji jest bardzo dużo metalu (jak zegarek jest bokiem) a jak jest na wprost to jest mało metalu, poprostu trzeba trochę poćwiczyć z takim przedmiotem

Edytowane przez Gabrys12345

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taka śmiszna praca mi się w życiu trafiła na... Politechnice... a dzięki temu mam dostęp do fajnych zabawek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Filmik już jest, działa, widziałem. Mam kilka cd przekrojów roznych części swojego ciała i działa to podobnie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tk człowieka i tk przedmiotu jest z grubsza podobną metodą, są w zasadzie 3 różnice. Pierwszą jest, że w tk człowieka to urządzenie się obraca, a człowiek jest w bez ruch, a tu jest na odwrót tzn. przedmiot się obraca a reszta jest nieruchomo. Drugą różnicą jest moc wiązki promieniowania (napięcie, natęzenie), w tym przypadku zdecydowanie większa moc wiązki. A trzecią różnicą jest rozdzielczość, tu jest zdecydowanie większa, w tym przypadku jest to 41 µm na 1 piksel. Tak dla uzmysłowienia ludzki włos ma średnicę 70 µm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.