Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Andrzej Wachowicz

Zegarek kieszonkowy ( NN ) , Pocket watch, Montre de poche, Georges Favres Jacot , numer werku 67092, numer koperty 90582

Rekomendowane odpowiedzi

c.d.

 

Zegarek gotowy do składania, użyłem do składania:

Moebius 8300 exp. 03/20

Moebius 8000 exp. 01/19

Przed całkowitym jego złożeniem ( brak kotwicy i balansu ) sprawdzam jak lekko kręcą się wszystkie kolka.

Patrz filmik poniżej:

 

Jak widać wszystko jest w porządku.

Wkładam kotwice i balans, nakręcam sprężynę, patrzę czy ruszył i odkładam go gdzieś na stole.

NIESTETY zegarek ni stad ni zowąd po jakimś czasie, nie wiadomo dlaczego staje znaczy się zatrzymuje a czasem gorzej bo się blokuje i aby ruszył trzeba poruszyć koło wychwytowe i kotwice.

No coz w takim przypadku trzeba wyjąc balans i ......... sprawdzić przerzutnik!

Poniżej filmik pokazujący prace przerzutnika:

 

 

Jak widać palety kotwicy nie tylko przepuszczają zeby kola wychwytowego, ale także w pewnym momencie nie chcą tych zębów przerzucać.

Wyjąłem kotwice i ja rozkręciłem bo na szczęście można było!

Co zrobilem?

1. Os kotwicy włożyłem do uchwytu i rozkręciłem kotwice.

IMG_20220207_184927shpcrop.thumb.jpg.c9b32afa2593ec8851c095c871cd78f5.jpg

 

2. Kotwica rozkręcona:

 

IMG_20220207_183452wpbpcrop.thumb.jpg.d758b5194d5615c9ba076ec775f8b8bd.jpg

 

3.Wzialem taki przyrząd 

 

IMG_20220331_185206wpcrop.thumb.jpg.a1839fe5403d3f776ff190c88c63af4a.jpg

 

i tyci, tyci powiększyłem otwory dla kolkow ustalających położenie palet kotwicy w stosunku do osi drążka widełek.

Oczywiście jak wszyscy widza przyrząd ten składa się z dwóch części i jak wszyscy pewnie wiedza nazywają się one następująco: 🙂

1.  équarrissoir          -     francuski                                                                                         2.   mandrin            -   francuski

     Reibahle                -     niemiecki                                                                                               stiftenkloben    -   niemiecki

     cuttng -broache   -     angielski                                                                                                 pin vice              -    angielski

 

4. Skręciłem kotwice, ale tak obróciłem palety kotwicy, aby paleta wejściowa bardziej się zazębiała a paleta wyjściowa mniej.

 

Poniżej filmik z efektem mojej pracy.

 

 

Założyłem kotwice, balans, skorygowałem lekko ułożenie spirali , zegarek chodzi i jest gotowy do dalszych testów.

 

 

pozdrawiam

 

c.d.n.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Edytowane przez Andrzej Wachowicz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

c.d.

Zegarek ten nosiłem w plecaku ( bo kieszonki na taki zegarek nie mam )🙁.

Zegarek ten chodzi minimum 27 godzin 40 minut z dokładnością kilkunastu sekund.

Dzisiaj po 15 godzinach chodu wziąłem go na maszynę :

Watch Expert, typ 11.2710 nr 2027 year 2019

www.witschi.com

popatrzyłem na wykresy - dwa przykładowe poniżej -

Snapshot_SN_02027_81.png.4a8d83fb6a5a0fd923299ae5bdab01ba.png

 

Snapshot_SN_02027_83.png.39447621a0db7483a5624a12d9a298de.png

 

i jak widać zegarek ten ma problem z BEAT ERROR'em  (B.E.).

Prawdę powiedziawszy NIE MA, ale ponieważ ja jestem przyzwyczajony do B.E. rzędu 0.0 - 0.2 ms to B.E. rzędu 2 ms jest dla mnie troche za duży.🙂

Chciałbym go zmniejszyć, ale niestety nie mogę, ponieważ nie mam specjalnego do tego celu narzędzia.

Kiedyś próbowałem śrubokrętem, ale dwa razy złamałem virole i mam teraz uraz, a wiec oddaje koledze zegarek w takim stanie jak jest.

I na koniec:

Doszedłem do wniosku, ze zegarek ten jest dlatego w tak dobrym stanie bo nie był uzywany....no bo jak używać zegarek, który nie wiadomo kiedy zatrzymuje się.

Ten zegarek kieszonkowy zostal zegarkiem szufladowym.🙂

Na pewno właściciel próbował go zreperować, ale bez skutku. Zegarek jak się zatrzymywał tak się dalej zatrzymywał. 

Był rozbierany na pewno czego dowodem jest połamany kamień nakrywkowy na osi subsekundy.

 

pozdrawiam

 

 

Edytowane przez Andrzej Wachowicz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.