Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Likkus

Prośba o identyfikację zegara

Rekomendowane odpowiedzi

Koleżanki i Koledzy, u znajomego trafiłem na na taki stary zegar. Za jego zgodą wrzucam trochę zdjęć, nie najlepszych, ale może a nawet na pewno w tak zacnym gronie ktoś rozpozna cóż to za cudo i kiedy powstać mogło? Charakterystyczny jest skrzydlaty znak (orzeł, anoł?) Skrzydła w układzie gapy. A pod nim w kole trzy litery F.S.M? Bardzo proszę o opinie.

Pozdrawiam serdecznie 

Paweł

 

20220217_141823.thumb.jpg.1ed0d698f15c884f361d5124b72b65ea.jpgM.P.

20220217_141731.jpg

20220217_141732.jpg

20220217_141751.jpg

20220217_141757.jpg

20220217_141812.jpg

20220217_142053.jpg

20220217_142048.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wspaniale dziękuję 👍Teraz tylko pytanie który to typ orła. Chyba drugi od góry graficznie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może się mylę, ale skrzynka wygląda jakby na starszą niż mechanizm. Więc, dobrze by było, że popatrzeć na wieszak w skrzyni, czy nie ma czasem innych śladów, po innym wieszaku.

PS.... Dobrze byłoby poczytać temat ,, FMS vs RSM stare mechanizmy "

Edytowane przez PM1122

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląda podobnie jak mój Becker, z poprzedniego wątku, tak jakby wieszak od linkowego (przepraszam jeśli nazwę mylę, uczę się) taki z ciężarkami. Śladów innego nie ma. Skrzynia też bardzo podobna do tamtej. Identyczne gniazdo na hak, takie samo przeszklenie. Ta moja jest z firmy warszawskiej jeszcze z czasów carskich. Myślę, że może ta skrzynia też? 

O i poczytam ten wątek, dziękuję 👋

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koleżanki i koledzy 

W garażu kolegi znalazłem taki skarb. Leżał tam niestety o 20. lat za długo... Za jego zgodą wrzucam zdjęcia. Zegar FMS w stanie agonalnym, ale jest! Czy mogę prosić o podanie przybliżonej daty produkcji? No i czy Waszym zdaniem da się go uratować. Brakuje gongu i młoteczka do bicia godziny. Robiąc zdjęcia nie zauważyłem oznaczenia producenta jet ukryte za wieszakiem wahadła. Sam wieszak też ciekawy ma łącznik zakończony haczykiem?

Czekam na wieści 

Pozdrawiam 

Paweł 

20220330_185730.jpg

20220330_185739.jpg

20220330_185751.jpg

20220330_185758.jpg

20220330_185831.jpg

20220330_190053.jpg

20220330_190108.jpg

20220330_190116.jpg

20220330_190122.jpg

20220330_190745.jpg

20220330_190404.jpg

Screenshot_20220330-201402_Gallery.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z precyzyjną datą - będzie problem. Wg mojej wiedzy te mechanizmy były dość długo tłuczone... od +/- 1898 aż do po I WŚ... W katalogu na 1924 jeszcze takie się pojawiają. Tyle, że na innych wieszakach . To była bardzo masowa produkcja.
Twój wg mnie jest bardziej wcześniejszy niż późniejszy. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak się  domyślałem... A ktoś wie co oznaczają dwa numery na werku? Obok tego wyraźnie wybitego na dole jest słabo widoczny 5500 i nieczytelne 8 lub 6?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To numer patentu 55006, mocno spopularyzowanego przez tego właśnie producenta. 
Wpisz w przeglądarkę tu na forum 'DRP 55006' ... dowiesz się o co chodzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawe, dziękuję👍

A co sądzicie o stanie mechanizmu, da się go uratować, wskazówki dają się bez oporu obracać, ale część osi kół zębatych jest pokryta rdzą? Jak się za to zabrać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Likkus napisał(-a):

Bardzo ciekawe, dziękuję👍

A co sądzicie o stanie mechanizmu, da się go uratować, wskazówki dają się bez oporu obracać, ale część osi kół zębatych jest pokryta rdzą? Jak się za to zabrać?

Sądzę , że da się uratować ! .... Bo , jak myślę , to na czopach i łożyskach , z pewnością zostały resztki tłuszczu i mogły wcale nie skorodować . Rozebrać wymoczyć płyty w roztworze z Akry , a różne części jak trybiki , no to sam zdecyduj , czy nafta , czy inne płyny . Takie , by rdza odpuściła , ale żeby nie wyżarła . Dopolerować czopy i może będą małe luzy . Jak większe to wstawić odpowiednie tulejki.

A i skrzynię , chyba da się uratować . Nie takie próchna , koledzy i koleżanka ratowali.  Oczyścić , ocenić szkody . co się da spróchniałego , to wzmocnić Paraloidem B-72 , a co nie , to dorobić.

Trochę pracy jest , ale sam to oceń !

Niektórzy lubią takie wyzwania !

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję, za dobre porady i wlanie optymizmu w serce 😀 Fajnie by było, bo staruszek zasługuje na drugie życie. Rozpocznę kąpiele.

Pod brudem jes też napis DRP 55006 pomiędzy znakiem firmowym. Czy to jakoś zawęża lata produkcji? Z tego co rozumiem, ale nie wiem czy słuszne wnioski wyciągam z linków które polecił Yahagi (dziękujębardzo👍), gdzieś pomiędzy 1895 a 1914?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.