Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
zigi555

wzorniki pomiarowe

Rekomendowane odpowiedzi

.Pytanie jest takie w jakich jednostkach jest to skalowane .Na dużej płycie to przy pomiarze wychodzi chyba że skala metryczna ponieważ na każdym polu oznaczonym całkowitą pokrywa się grubsza z wymiarem w mm nieznacznie się różniąc w granicach 0.1 - 0.05 mm mierzone suwmiarką zapewne błąd pomiaru. Na drugim przymiarze jest nabita cecha AM i tak na wycięciach 25 jednostek to3.25 mm wzorniki kół jest ich 16 i oznaczone nr 1 to 20.58 mm nr.16 to 10.52 i ro już mi nie pasuje do żadnych znanych mi jednostek nie linie paryskie nie cale francuskie .Jakie jednostki są w tych wzornikach i czy na tym dużym to rozmiar metryczny Dotąd  zajmowałem sie dużymi zegarami chciałbym spróbować sil w kieszonkach i naręcznych .

Pozdrawiam kolegów

wzorniki.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Witaj,

górna miarka służy do pomiaru średnicy kół i jest w mm (poszczególne skoki o 1/4 mm)

w zegarmistrzostwie jest tak dziwnie (złośliwie ;) ) że zęby na kole są tak ustawione że zwykle nie idzie ich średnicy

pomierzyć suwmiarką bo zwykle naprzeciw zęba jest "dziura" a wkładając w wycięty otwór masz dokładnie średnicę go obejmującą.

 

Natomiast dolna miarka służy do pomiaru sprężyna i średnicy bębnów sprężynowych i jest opisana ich skalami/systemami.

 

Miłego tygodnia 

Roman

 

 

 

Edytowane przez Kieszonkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź . Pozostaje rozgryźć  co to za miary do tych sprężyn wycięcia są skalowane  tak 1 do -10 i od jednego do 25 .jeden to 1,4 mm około 25 to około3,26 mm największe koło oznaczone nr 1 to 20 .6 mm  i to ta zagwozdka co to za jednostki ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozmiary sprężyn zegarkowych są określane w trzech systemach: metrycznym, Montandona lub Roberta.

Twoja miarka jest prawdopodobnie w którymś z tych dwóch ostatnich. Gdzieś miałem tabelkę z przeliczeniami

ale nie mam zbytnio siły przewracać zbiorów i szukać. Generalnie nie ma to zbytnio znaczenia bo aktualnie większośC

posługuje się metrycznym.

 

Tu masz np. sprężyny do kieszonek opisane w dwóch systemach metrycznym i Roberta

 

b.thumb.jpg.2ceae37616a2ca4946acd4f45ecf5658.jpg

 

Miłego wieczoru

Roman

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki wielkie już wiem z czym to jeść i się dokopię do tej wiedzy i zaspokoję swoją ciekawość i na pewno pomoże mi to w naprawach

jeszcze raz dzięki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zwróć uwagę że na tych sprężynach co pokazałem masz np. 

szerokość sprężyny 19 i 1/2 10/mm czyli 1,95 mm co odpowiada Rob. nr 20 

i średnicę bębna 15 i 1/2 mm czyli 15,5 mm i Rob, 7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

trzeba znać te sposoby odczytywania dawno zapomniane a jednak bardzo pomocne gdy się coś znajdzie w szufladzie po starym mistrzu lub starej literaturze jeden błysk wiedzy i olśnienie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Ta Twoja górna miarka fachowo nazywa się kalibrownik bywają poza takim jak pokazałeś jeszcze kalibrowniki przelotowe.

Występują poza metrycznymi też z numeracją angielską od 1 do 80 :) . 

Z innych bardzo przydatnych miarek są:

Miarki otworowe i szczelinowe do czopów.

Miarka otworowa do cylindrów.

I rzadko spotykana miarka do kół balansowych z odpowiadającymi im otworami pod średnicę cylindra.

 

Miłego dnia 

Roman

Edytowane przez Kieszonkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 7.03.2022 o 21:32, zigi555 napisał(-a):

dzięki wielkie już wiem z czym to jeść i się dokopię do tej wiedzy i zaspokoję swoją ciekawość i na pewno pomoże mi to w naprawach

jeszcze raz dzięki

 

Witaj w niedzielny słoneczny ale mroźny poranek.

 

Ja "dokopałem" ;) się do pudełka pod tytułem miarki (remanentów ciąg dalszy  :D )

 

Tu masz kalibrowniki "wsadowe" i przelotowe tak jak wspominałem w różnych skalach

 

20220313_064742.thumb.jpg.9f42309490a62bccd537720b71fe6ceb.jpg

 

Tu miarki do sprężyn też różne skale  (zapomniałem jeszcze dodać że bywają też amerykańskie ;) )

 

20220313_064823.thumb.jpg.c327e5ecdcd4e59f272a3cdd3d3c5548.jpg

 

Tu własnie miarki do cylindrów (na pierwszym planie właśnie te które mierzą średnicę balansu z odpowiednim otworem pod średnicę osi cylindra)

 

20220313_064913.thumb.jpg.89bd4169c8a2a1d5d118392b11b5ad2e.jpg

 

Tu ciekawostka stara miarka do pomiaru diamentów i pereł (ale to tak przy okazji)

 

20220313_064933.thumb.jpg.efb4ae7ff7f9dd838247016dd6aae0b0.jpg

 

A tak w ogóle to tych różnych miarek w zegarmistrzostwie jest znacznie więcej :) 

 

To tylko nieliczne z mojej kolekcji narzędzi do tego fachu (jedno z pudełek)

 

20220313_064125.thumb.jpg.b2250e3f4f8b717d30e93be219bf8b72.jpg

 

I tak przy okazji (gdybym szukał to bym pewnie nie znalazł) wspomniane tabele przeliczników

 

Średnice bębnów

 

Beben.thumb.jpg.f665925687005169231ebea01ec522ca.jpg

 

i wysokości sprężyn

 

Wysokosc.thumb.jpg.6cae6ddbc85234899a33d76aa5abff7d.jpg

 

Teraz już możesz sobie przeliczać - tylko po co ?

 

Miłej niedzieli i końca weekendu 

 

Roman

 

 

Edytowane przez Kieszonkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Roman Dziękuję ci raz jeszcze .Masz piękny zbiór. Nareszcie wiem z czum to sie je. Ja mam jeszcze ze jakieś przymiary leżą właśnie w jakimś pudełku ale z ta wiedzą odnajdę je i opisze sobie żeby mnie pamięć nie zawiodła. Jest tam też przymiar z kątami może do ostrzenia noży lub wierteł ,mam też przymiary do sprężyn ale nietakie okazałe wycięte w blasze białej chyba cynkowane nieduże i bez oznaczeń wycięcia i już.

CO do przeliczeń to dla wiedzenia  to samo dlaczego rajcują nas stare  zegary zegarki. Starzy zegarmistrzowie pewnie stosowali te skale bo dostałem parę papierków zawierające sprężany do zegarków opisane ołówkiem cyferkami do których nie potrafiłem przypisać wymiaru i nie wiedziałem o co  chodzi.

Wszedłem w posiadanie 0koło 70 zegarków kieszonkowych różnych typów amerykańskich angielskich niemieckich uzupełnię tylko kilka narzędzi i rozszerzę swoją zegarmistrzowska przygodę o zegarki kieszonkowe  a może i naręczne .

Pozdrawiam i życzę równego cykania

  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam szanownych kolegów, podłaczę się do wątku :)

 

Na początek gratuluję takich zbiorów koledze Roman vel "Kieszonkowe" i zazdroszczę zasobności aby te zbiory zdobyć i utrzymywać ;)

 

Również w moje ręce trafił taki przedmiot, i mam pytanie, jak zweryfikowac jego przeznaczenie i skalę?

 

Wydaje mi się, że jest to miarka do kół, ponieważ najmniejsza ma podana miarę "3" a największa 23.

Oznaczenie jest tylko w ostatnim kole i jest ono opisane M/M.

Rozmiary kół, mierząc suwmiarką:

- średnica koła o nr 3 wynosi 2,76mm

- średnica koła o nr 10 ma rozmiar ~9,95mm

- średnica koła o nr 22 ma rozmiar 21,92mm

Pomiar roboczą suwmiarką zegarową 0,02mm

 

Poniżej zdjęcie zakupionego obiektu - przed jakimkolwiek czyszczeniem, a dalej kilka widocznych szczegółów jakie ujawniły się w trakcie czyszczenia.

 

49297511_WATCH_2022-8(1).jpeg.6882483cef15a75959733b48465f2271.jpeg

 

2027781047_WATCH_2022-6(1).jpeg.642bf627597bb5dd7c0d67174ad7b173.jpeg

 

1402912459_WATCH_2022-7(1).jpeg.8938d56dc04b64471f8546bb91200c24.jpeg

 

Przyrząd jest zbudowany z 3 warstw - zewnętrzne, w których sa wykonane średnice zewnętrzne (kół ?) to mosiądz.

Środkowa, w której znajdują się otwory na osie elementów mierzonych, wydaje się być jakimś rodzajem nie do końa jednolitej i jakościowej stali.

Każdy otwór jest numerowany (mniejsze na zewnatrz, większe wewnątrz), częśc pełną cyfrą częśc ułamkami zwykłymi do których należy dodać ostatnią/poprzedzającą pełną liczbę.

 

Przyrząd jest dwustronny, otwory osi kół przechodzą przez wszystkie 3 warstwy.

Połączenie warstw jest wykonane z kolei raz pomiędzy 2-ma warstwami, a raz pomiedzy 3-ma warstwami - okrągłymi pinami z mosiadzu, wbitymi w wywiercone otwory i zapewne po lekkim rozbiciu/lub wbiciu na wcisk, ścięte i zeszlifowane.

Grubość ~2,6mm, warstwy mosiądzu tez nie są jednolitej grubości, po stronie mniejszych kół/otworów jest cieńsza blacha, po stronie większych kół, grubsza (w stosunku 1 do 2). Środkowa warstwa ma około 1,1mm.

Całość jest lekko sprężysta - nie jest powyginana, ale nie jestidelanie płaska (raczej przez jakieś nieopdiwiednie traktowanie - nie da się ponownie odkształcić na stałetego wygięcia (jakieś 0,2mm wypukłości / wklęsłości - zalęznie od strony na srodku po długości).

 

Na brzegu wycięto dwie litery A.K. - podejrzewam że inicjały właściciela i/lub wytwórcy przyrządu.

 

Ponieważ było dość zaniedbane, pobrudzone, spatynowane, podrdzewiałe, z zaciekami jakichś dziwnych płynów... wyczyściłem mechanicznie wszytkie powierzchnie, oraz zacząłem papierem ściernym 320 + mosiężną szczoteczką drucianą czyścić mocno zoksydowaną/podrdzewiałą stal/metal będący środkową warstwą. Ewidentnie było tam widać tam proces jakiegoś utleniania i rdzewienia, nie było tez widac wiekszości wybitych wewnątrz cyfr. Planuje dokończyć czyszczenie szczotką i docinanym papierem naklejanym na gorąco na końcówkę płaskiego wkrętaka.

Wypolerowany - chyba taki jak chce zachować - wygląd wnętrza największego koła wygląda jak na zdjęciu poniżej i chyba będzie to wygląd docelowy.

 

766660212_WATCH_2022-4(1).jpeg.aa4e1c7f185eefb3ec83240d4639e835.jpeg

 

219752223_WATCH_2022-1(1).jpeg.2d140f0be6fdbda3c79238b03d72213c.jpeg

 

348003714_WATCH_2022-2(1).jpeg.f17f0c80748424379027c35e5eebe910.jpeg

 

1088930520_WATCH_2022-3(1).jpeg.7fc3e6c301bd23618e6f9858212409dd.jpeg

 

856055049_WATCH_2022-5(1).jpeg.e6d87833495ba6ded831357b1e682688.jpeg

 

 

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 godziny temu, D3k0d3r napisał(-a):

Witam szanownych kolegów, podłaczę się do wątku :) .......

.........Również w moje ręce trafił taki przedmiot, i mam pytanie, jak zweryfikowac jego przeznaczenie i skalę?.

 

Witaj, w poście #2 wyraźnie napisałem co to jest i do czego służy :) .

Ale jeszcze raz powtórzę jest to kalibrownik w skali metrycznej ze skokiem co 1/4 mm

  

23 godziny temu, D3k0d3r napisał(-a):

....Oznaczenie jest tylko w ostatnim kole i jest ono opisane M/M.

Rozmiary kół, mierząc suwmiarką:

- średnica koła o nr 3 wynosi 2,76mm

- średnica koła o nr 10 ma rozmiar ~9,95mm

- średnica koła o nr 22 ma rozmiar 21,92mm

Pomiar roboczą suwmiarką zegarową 0,02mm

 

Niedokładność poszczególnych otworów może być z:

- niedokładności / tolerancji wykonania

- zniekształcenia / zabrudzenia poszczególnych otworów

- niedokładności pomiaru

 

  

23 godziny temu, D3k0d3r napisał(-a):

......Na początek gratuluję takich zbiorów koledze Roman vel "Kieszonkowe" i zazdroszczę zasobności aby te zbiory zdobyć i utrzymywać ;)

 

Nie ma czego gratulować zbiór powstał na przestrzeni kilkudziesięcu lat - fakt może trochę kosztował

(nie udawało mi się jak niektórym kolegom kupować za grosze lub znajdować na śmietnikach :) ).

Powstawał z myślą napisania książki o narzędziach zegarmistrzowskich i ich zastosowaniu (mało który zegarmistrz potrafi powiedzieć do czego służą poszczególne eksponaty).

Aktualnie widzę że opracowanie już raczej nie powstanie a rodzina (to czego się nie pozbędę) sprzeda za bezcen lub wyrzuci na śmietnik ;) .

Żeby ktoś znów na tej lub innej grupie mógł się szczycić narzędziami za "kilka cebulionów" lub ze śmietnika :D :D :D .

 

Miłego tygodnia 

Roman

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minutes ago, Kieszonkowe said:

 

Witaj, w poście #2 wyraźnie napisałem co to jest i do czego służy :) .

Ale jeszcze raz powtórzę jest to kalibrownik w skali metrycznej ze skokiem co 1/4 mm

  

 

Dziękuję za potwierdzenie ;)

 

Quote

 

Niedokładność poszczególnych otworów może być z:

- niedokładności / tolerancji wykonania

- zniekształcenia / zabrudzenia poszczególnych otworów

- niedokładności pomiaru

 

Wszystko jest możliwe.

 

Quote

  

 

Nie ma czego gratulować zbiór powstał na przestrzeni kilkudziesięcu lat - fakt może trochę kosztował

(nie udawało mi się jak niektórym kolegom kupować za grosze lub znajdować na śmietnikach :) ).

 

Hmm, mi tez nie udaje się znajdować produktów za kilka cebulionów...  raczej nie są to tanie rzeczy, szczególnie jak już ktoś (najczesciej handlarz) połączy rzecz trzymaną w ręku ze słowem zegarek/zegarmistrz...

 

Quote

Powstawał z myślą napisania książki o narzędziach zegarmistrzowskich i ich zastosowaniu (mało który zegarmistrz potrafi powiedzieć do czego służą poszczególne eksponaty).

Aktualnie widzę że opracowanie już raczej nie powstanie a rodzina (to czego się nie pozbędę) sprzeda za bezcen lub wyrzuci na śmietnik ;) .

Żeby ktoś znów na tej lub innej grupie mógł się szczycić narzędziami za "kilka cebulionów" lub ze śmietnika :D :D :D .

 

Nie moja to deyczja i sprawa, ale wynika to z braku chęci i czasu?

Czy nic dla tej ksiazki nie powstało czy zunał Kolega, że nie ma sensu bo są inne opracowania?

 

Quote

Miłego tygodnia 

Roman

 

Wzajemnie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.