Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
graver

Wstawianie łożyska vs zmniejszanie luzu otworu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, proszę o podpowiedź, poszedłem do zegarmistrza z płytą mostkiem i trybem głównym mechanizm AS 1130 by dać fachowcowi by wstawił łożysko, rzekł mi po obejrzeniu części zmontowanych, że za mało miejsca by wstawić łożysko i powiedział bym (a znamy się) Bym półokrągłym nabijakiem z jednej i z drugiej strony popukał przez młotek w celu zmniejszenia luzu głównej osi. Jak to usłyszałem to zrobiłem oczy, i tu pytanie do szanownych czy tak się robi, fakt z jednej strony odległość od brzegu do osi jest 0,9 mm. Dzięki za odpowiedź   

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przykryli mnie więc wznawiam pytanie nim spieprzę robotę, od brzegu płyty  do brzegu otworu jest 0,9 mm czy można wstawić panewkę czy napierdzielać półokrągłym nabijakiem zmniejszając otwór osi głównej w zegarku ze względu na niewielką jak powiedział zegarmistrz odległość, sorry za złość ale się wkurzyłem deczko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 Jak dobrze widzę , to jest tu kamyk.. to co on wylata?

http://www.ranfft.de/bidfun/katb/2uswk/AS_1130.jpg

Edytowane przez mkl1

Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaraz wkleję zdjęcie 

Widzisz chodzi o ten otwór od osi głównej czy mam go zmniejszyć nabijakiem półokrągłym czy można rozwiercić i wstawić panewkę problem polega na tym że jest mało miejsca od brzegu otworu do brzegu płyty. Luz który istnieje powoduje że wskazówki np na 3 prawie dotykają 3 a jak dojdą do 9 jest to samo, i jeżeli tego się nie wyłapie zegarek a przynajmniej płyta główna idzie na szmelc, zegarmistrz powiedział mi że kiedyś go podkorciło i chciał wstawić kamień, niestety płyta poszła na śmieci i musiał szuuuukać i szuuukać zegarka dla klienta, dlatego powiedział mi bym broń Boże nie wstawiać wężydła panewki i tego typu tulejek.

20220323_090056~2.jpg

Edytowane przez graver
tekst korekta

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz nie jestem zegarmistrzem.

 Spróbował bym jednak zawęzic, a potem rozwiertak i dopasować do srednicy osi.

 Wstawki zawsze mozna spróbować później.

 Moze poczekajmy, aż wypowie sie ktos , kto to robi  ( ja nigdy tego nie musiałem robic...)


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja także nie jestem zegarmistrzem, widać to po moim nicku, ale zegarki i zegary to moje hobby. Niech się wypowiedzą zegarmistrze, Pewnie spotkałeś się z zegarami co zamiast wstawienia panewki napierdzielali punktakiem w płytę obok miejsca wyrobienia by zmniejszyć wyrobienie, dlatego jak znajomy zegarmistrz wypowiedział słowo nabijak to zmroziło mnie i oczy zrobiłem, można i pewnie w tym przypadku należy zmniejszyć otwór nabijakiem, lecz efekt uboczny będzie taki że w tym miejscu będzie cieńsza odrobinę płyta plusem będzie to że będzie w tym miejscu twardsza ale cieńsza a co będzieza 10- lat złom? Pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie łozysko zwęża sie za pomocą nabijaków z półokrągłą końcówką. Potem również za pomocą odpowiedniego nabijaka kasuje się luz osiowy koła minutowego. Do tych prac potrzebna jest dobra i niezużyta nabijarka..oraz rozwiertak...

Bild 1 - 11/24/222 Uhrmachernachlaß Favorite Triebnietmaschine

Edytowane przez kiniol

Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co mi powiedział zegarmistrz to kazał puknąć z jednej i drugiej strony nabijakiem półokrągłym tzw perełką centralnie umieszczając nabijak w otworze,i tak samo z drugiej strony, nawet narysował jak to ma być, i dopiero rozwiertakiem, a Ty mówisz o jeszcze jakimś nabijaku rurkowym? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mówię o nabijaku rurkowym... Po zwężeniu otworu powstanie luz osiowy i trzeba delikatnie, od strony cwiertnika łożysko przesunąć podkładając odpowiednie kowadełko. Obróbka plastyczna metali... 

;)

Edytowane przez kiniol

Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

(parę dni w domu) to może i ja się wypowiem w Twoim temacie ;) 

 

Słuchaj się Kolegów zegarmistrzów którzy to robili i nie zegarmistrzów którzy to nie robili - i dają dobre rady ;)

 

Do zawężenia łożyska można używać nabijarki która jest podstawowym i uniwersalnym narzędziem w każdej pracowni zegarmistrzowskiej

 

20220325_175134.thumb.jpg.d913066d2ad77c1296c0e79fb2d37db2.jpg

 

A że jako uniwersalna to znaczy do wszystkiego lub do niczego :)  w rękach fachowca potrafi zrobić wiele dobrego

w rękach nie fachowca zrobi wiele szkód. Chyba że ma w swoim zestawie odpowiednie nabijaki do obróbki łożysk.

 

20220325_175244.thumb.jpg.004d15fefc511e37365e89a966121bc8.jpg

 

Fachowo do zawężania łożysk stosuje się inne specjalne nabijaki t.zw. zabijaki z pilotem.

 

20220325_175501.thumb.jpg.243240e67aad68dbc0428b475560133e.jpg

 

Zwykle są one sprzedawane w zestawach po 5 - 6 sztuk do odpowiednich średnic albo w takich dużych

zestawach jak ten a drugim planie który obejmuje zawężacze do najmniejszego do największego.

 

20220325_182304.thumb.jpg.86b76161c011b48fa59d2483daa54595.jpg

 

Na tym zdjęci chyba dobrze widać zasadę działania środkowy sprężyście cofający się pilot trafia w otwór łożyska

a stożkowo ukształtowany zabijak zawęża obrabiany otwór. 

 

Co prawda prowadziłem ostatnio dyskusję na innym forum zegarkowym na temat tej techniki gdzie osoby

z wykształceniem zegarmistrzowskim w kraju i zagranicą zarzuciły mi że nie jest to zgodne ze sztuką zegarmistrzowską.

Ja jednak uważam że skoro tak znakomite firmy jak Boley produkują takie narzędzia to znaczy że jest to dopuszczalne.

 

Natomiast na pewno lepiej jest wstawić panewkę/wężydło bo to jest i lepiej i ładniej.

Warunek  jest jeden trzeba mieć zapas panewek (a na to trzeba wydać trochę pieniędzy).

 

20220325_180233.thumb.jpg.ca4ae8b0c94e796682d1af893c07a4af.jpg

 

Tu takie jedno z mniejszych - w porównaniu z łebkiem szpilki 

 

20220325_181036.thumb.jpg.93a6afd34907377424805e33ab60ea4f.jpg

 

a tu w dużym powiększeniu jak wygląda taka panewka  zagłębieniem olejowym.

 

20220325_181215(0).thumb.jpg.acfa660d9e916f62a78eac6bb41c097e.jpg

 

Ale żeby to robić dobrze by mieć odpowiednie do tego narzędzia (a na to trzeba wydać jeszcze więcej pieniędzy :)) .

 

Miłego weekendu 

Roman

Edytowane przez Kieszonkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Warto znać zasady. Łożysko w zegarku wyrabia się w jednym kierunku i nie chodzi o wykasowanie luzu tylko o naprowadzenie ośki na poprzednie położenie. W tym celu używamy nabijaka z kolistym zakończeniem, nieco większego od otworu, centrujemy na otworze, lekko przesuwamy we właściwym kierunku i lekko młoteczkiem, tylko od strony tarczy. Zagniecenie powinno powstać w miejscu wytarcia. Przy dobrze zrobionej robocie w zasadzie rozwiertak nie jest potrzebny, często wystarczy kilka razy włożyć koło. Aby wstawić wężydło lub kamień to należy wycentrować przyrząd na oryginalny otwór i dobrze wcisnąć od strony mechanizmu, aby detal nie wypadł. Dla odpowiedniej wielkości łożyska miejsca jest wystarczająco. Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, 

jak zwykle Kol. "Safinowski" opowiada :) ja pokazuję ;) 

 

(przepraszam za nie ostre zdjęcia ale są to duże powiększenia z posiadanych na komputerze starych zdjęć)

 

Delikwent wygląda mniej więcej tak :) 

 

20220326_104323.thumb.jpg.5b4269eaf30ec942fd97b28489b18e9c.jpg

 

Można to zrobić tak (i tu dodaję że jest to zrobione dość ładnie - zwykle jest to robione punktakiem i nie równo)

 

20220326_104348.thumb.jpg.e841b34df90a43a7efc28573d73219fb.jpg

 

A można to zrobić tak :) 

 

20220326_104424.thumb.jpg.10cc013ac904802af3f25a041c575643.jpg

 

Wybór należy do Ciebie :D .

 

Miłego weekendu 

Roman

 

p.s. Oczywiście najlepiej by wyglądała panewka ale nie mogę znaleźć zdjęcia 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I super zrobił się temat dla potomnych, Kieszonkowe na 4- rtym zdjęciu pokazał dubeltowe nabijaki półokrągłe i to one sądzę najładniej i najlepiej jak sądzę zrobiły by estetyczną  jednocześnie robotę. Suma sumarum pochwalę się że właśnie szanowny Kiniol będzie mi kasował luz w tym 1130 i Cieszę się z tego bo sam bałbym się spierniczyć ten fajny 4 adjustowy i z trzema nakrywkami mechanizm, pozdrawiam śmietankę forum

Edytowane przez graver
tekst

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to zegarek jest w dobrych rękach

Mam nadzieję że pokażecie jak ten problem rozwiązaliście.

Czy Krzysztof punktował, zawęził, wstawił panewkę czy zrobił jakieś inne "czary mary" ;) 

 

Ja swego czasu podobny przypadek rozwiązałem tak:

 

Trafiło do mnie takie "coś" po niefortunnej naprawie

 

po.jpg.43ee04da8143db131836e3b39506ff1d.jpg

 

Tak wyglądało w trakcie 

 

s.jpg.560e8b0fedd663a5720a09b3e9ca2a4d.jpg

 

A tak efekt końcowy

 

K.jpg.1f2a4508b607b908fd6f557ffe36b526.jpg

 

Miłego tygodnia 

Roman

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj Kieszonkowe, noo tak a widziałeś zdjęcia moje omawianej płyty tam ok 1,1 mm jest koniec płyty tak po łuku. Jak tylko przyjdzie paczka to nie omieszkam pokazać z pewnością dobrej pracy Kiniola, wszak to zegarmistrz! Z mojej strony ochwalę się ostatnią pracą dla kolekcjonera p. Adama Z. zdjęcie poniżej, wym 15x15cm

20211208_113956~2.jpg

Edytowane przez graver

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja praca, Kiniol widział więcej co robiłem. wykonuję usługi ręcznie rylcami, nie maszynkami, maszynki wykańczają takie firmy jak moja równia pochyła z roku na rok, teraz robię ryngraf by pomóc sobie z opłatami, przepraszam za prywatę, zdjęcie poniżej

20220329_140323.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, wklejam zdjęcia z wykonania przez Kiniola kasowania luzu w kole minutowym, jednym słowem Fachowiec! Wstawił panewkę! Jak widać wszystko można, jeszcze raz bardzo dziękuję za pomoc😀

20220411_150428~2.jpg

20220411_150444~2.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.