Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Mat112

Stalowe elementy zegarów rocznych

Rekomendowane odpowiedzi

Witam;

Czy wie ktoś może w jaki sposób zabezpieczane były stalowe elementy w zegarach rocznych GB takie jak śruba rzymska, śrubki w galeryjce wahadła? Chodzi oczywiście o zabezpieczenie antykorozyjne - niklowanie, a może chromowanie? Czy we wszystkich zegarach GB była to jedna metoda?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Były zabezpieczane kloszem. ;)


Tolerancja musi być nietolerancyjna wobec nietolerancji. Němec z Královce

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Śrubki, zapadki, wskazówki etc. w mechanizmach niebieszczono/ czerniono, śruby rzymskiej nigdy nie widziałem ciemnej. Parę razy spotkałem się z ochroną płyt mosiężnych szelakiem, no ale to nie żelazo, o które pytasz . Tak, zabezpieczenie kloszem działało tu najlepiej 🙂, co zresztą widać po różnicy w patynie wystającej podstawy, oraz ukrytego pod szkłem zegara.

Wydaje mi się, że nigdy się nie spotkałem z antykorozyjnym niklowaniem, lub chromowaniem stalowych elementów w roczniakach GB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Były chronione przystawki w niektórych z wychwytem cylindrycznym. Na NAWCC są foty

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, kumite napisał(-a):

Były chronione przystawki w niektórych z wychwytem cylindrycznym. Na NAWCC są foty

Możesz podesłać link? Ciekawe jak były chronione?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedna przystawka opisana jest jako niklowana:

 

173075.thumb.jpg.3bcbe9014f1482a4e35c16b038198ed9.jpg


Tolerancja musi być nietolerancyjna wobec nietolerancji. Němec z Královce

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koledzy;

Dziękuje za mniej i bardziej pomocne informacje. Uważam jednak, ze zadałem w miarę proste pytanie i byłbym wdzięczny za odpowiedz komuś kto ma wiedzę w tym temacie. Zwróćcie uwagę na śruby rzymskie i śrubki w galeryjkach waszych zegarów... to jest dla Was stal czarna?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam tylko 2, z tego tylko ten młodszy ma śrubki w galeryjce wahadła (i chyba nigdy nie było ono czyszczone, mosiądz jest pod szelakiem) i nie są czernione. Rzymskie błyszczą i ani im się śni korodować. Bo są pod pudłem i pod kloszem. ;)


Tolerancja musi być nietolerancyjna wobec nietolerancji. Němec z Královce

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, Mat112 napisał(-a):

Koledzy;

Dziękuje za mniej i bardziej pomocne informacje. Uważam jednak, ze zadałem w miarę proste pytanie i byłbym wdzięczny za odpowiedz komuś kto ma wiedzę w tym temacie. Zwróćcie uwagę na śruby rzymskie i śrubki w galeryjkach waszych zegarów... to jest dla Was stal czarna?

Mysle ze Kolega Fibo napisal wszystko co mozna bylo napisac odpowiadajac na kolegi pytanie.

Nie widzialem nigdy sruby rzymskiej zabezpieczonej czyms przed korozja a nieskromnie dodam ze widzialem ich wiele.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

old time;

Dziekuje za informacje. Rozumiem ze to co widzę na załączonym zdjęciu to śruba rzymskaD2A23592-FCA7-4451-B00D-FE5A5F2035C3.thumb.jpeg.d4088cf04b3638876f75269ab135fd39.jpeg ze stali czarnej, nie niklowana i nie chromowana i w żaden inny sposób nie zabezpieczona, podobnie jak śrubki w galeryjce.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam 2 takie wahadla-i srubki sa czarne.

Nie jestem fanem GB - byc moze byly jakies serie w ktorych byl uzyty nikiel lub chrom.

Tak samo jest z zegarami ,trafiaja sie egzemplarze cale w chromie ale jest ich bardzo niewiele.

Edytowane przez old time

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Popatrzylem na sruby rzynskie i moze rzeczywiscie w niektorych zegarach byly czyms powlekane.

Nigdy nie zwracalem na to uwagi

Edytowane przez old time

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytam dużo bardziej doświadczonych kolegów bo mam do odświerzenia taką jak na zdjęciach.

 

 

3F1671EF-326E-4E91-A9B8-E789473D8D9E.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę,że sprawa ochrony śrubek, oksydowania elementów stalowych ma marginalne znaczenie , poza pasjonatami połysku i estetyki.  Mam tu  na uwadze zegary roczne. Ważna jest technologia i precyzja wykonania i umiejętność konserwacji, przeglądów. Mały zdrowy rozsądek potrzebny. Pordzewiała śruba regulacyjna też działa prawidłowo .

Pozdrawiam P

Edytowane przez kumite

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
55 minut temu, Mat112 napisał(-a):

Koledzy;

Dziękuje za mniej i bardziej pomocne informacje. Uważam jednak, ze zadałem w miarę proste pytanie i byłbym wdzięczny za odpowiedz komuś kto ma wiedzę w tym temacie. Zwróćcie uwagę na śruby rzymskie i śrubki w galeryjkach waszych zegarów... to jest dla Was stal czarna?

Wszystkie osoby, które udzielały Tobie odpowiedzi, to osoby które wiedzą co mówią i znają się. Nie wiem, czy lepszego fachowca znajdziesz. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
44 minuty temu, Mat112 napisał(-a):

Koledzy;

Dziękuje za mniej i bardziej pomocne informacje. Uważam jednak, ze zadałem w miarę proste pytanie i byłbym wdzięczny za odpowiedz komuś kto ma wiedzę w tym temacie. Zwróćcie uwagę na śruby rzymskie i śrubki w galeryjkach waszych zegarów... to jest dla Was stal czarna?

Nie znam nomenklatury metalurgicznej. Co to jest "stal czarna"?

Mam kilkadziesiąt roczniaków Gustava Beckera, kilka w stanie fabrycznym, niedotykanym przez jakichkolwiek konserwatorów (moim zdaniem oczywiście), pooglądałem naprawdę sporo innych w necie z racji zainteresowań. Zajmowały mnie GB produkowane seryjnie i to w seriach nie prototypowych, a katalogowych, więc o tych najwcześniejszych nie chcę się wypowiadać. 

Nie widziałem w nich (zegarach Gustava Beckera) nigdy stosowania żadnej technologii powlekania stali warstwą niklu, lub chromu. Śruby regulacyjne obciążników wahadła (rzymskie) są w naturalnym kolorze żelastwa wypolerowanego w niegwintowanym fragmencie na lustro. Właśnie patrzę na mahonia IMO nietykanego nigdy i gładki fragment tej śruby (też tego nie dotykałem) lśni się po stu latach niczym księżyc w pełni. Jest czystym kolorem stali, zero jakichkolwiek warstw. To samo mogę powiedzieć o wahadłach dyskowych ze śrubkami, mam ich z 10, wszystkie są wykonane (śrubki) z normalnej stali. 

Nie to, żebym pretendował do opinii "kogoś, kto ma wiedzę w tym temacie", tak po prostu się podzieliłem moimi doświadczeniami. Są tu wybitni znawcy GB, może się wypowiedzą i być może bardziej Cię usatysfakcjonują...

Co bym zrobił z tym zardzewialcem ze zdjęć? No bym usunął rdzę, może troszkę przepolerował środek i byłbym bardzo zadowolonym Fibem. Dysk moim zdaniem może mieć na sobie warstwę szelaku, sprawdź.  

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, to jest czarna stal.

Czyli stal węglowa konstrukcyjna. Nie ma tam najmniejszego uzasadnienia do stosowania stali wysokojakościowych (stopowych).

Wypolerowana będzie się błyszczeć. Trochę wilgoci i na styku czarnej stali (czyli prawie technicznie czystego żelaza) i mosiądzu tworzy się ogniwo. Żelazo jako anoda będzie rdzewieć.

Termin czarna stal pochodzi stąd, że wyroby walcowane pokryte są warstwą czarnego tlenku - magnetytu i węgla.

Stal nierdzewna zawsze się błyszczy.

Przydał mi się nareszcie do czegoś wyuczony zawód.

Edytowane przez Wojtek796
katoda na anoda

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje Wojtkowi i pozostałym kolegom.

Nie pomyślałem o korozji elektrochemicznej ale to wyjaśnia sprawę. Nie wiedziałem że tą stal można tak wypolerować dlatego zakładałem ze jest tam jakaś powłoka ochronna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.