Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Andrzej Wachowicz

Calibre Lépine IV, Japy Fréres, Montre gousset, zegarek kieszonkowy

Rekomendowane odpowiedzi

17 godzin temu, mkl1 napisał(-a):

Nigdy nie zostawiam w częściach

Ja mam kilka rozczłonkowanych i nie mam kiedy kolejny raz siąść i złożyć. 

blatu roboczego mi brakuje na którym rozłożony mechanizm mógłby poleżeć ten jeden albo 2 dni do kolejnego podejścia.

Jeśli nie uda mi się rozłożyć i naprawić w ciągu jednego posiedzenia- powiedzmy 4.... 10h to niestety części lądują w woreczkach i pudełeczkach i czekają na koniec świata.. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@zadra

Pociesz się, ze nie tylko Ty tak masz.

Mnie najbardziej denerwuje to, ze przychodzę do domu po pracy po 17 godz. i zanim się ogarnę to trzeba iść spać. Nie mam energii w tygodniu na prace z zegarkami.

 

@ temat

Uzupełnienie

Zapomniałem w podsumowaniu napisać cos o krzyżu maltańskim. Otóż zapomniałem także ile obrotów ( tzn. mam ,gdzieś to na karteczce zapisane, ale jej  znaleźć nie mogę 🙁 ) ma pełne nakręcenie sprężyny, chyba 5 - 5,5 obrotów. Otóż zegarek ten po około 25 godz. pracy staje, nakręcam go do pełna "połówkami" 6x0,5 obrotów czyli 3 pełne obroty czyli zegarek mimo , ze sprężyna ma jeszcze troche pozostałej energii nie chodzi ,co jest zrozumiale. A wiec mamy tylko 3 obroty do zagospodarowania ( inaczej mówiąc 25 godz. ) czyli jest to za mało , aby założyć krzyż maltański.

A wiec mimo, ze zegarek ten jest przystosowany do założenia tego krzyża wychodząc z fabryki tego krzyża nie miał założonego. Prawdopodobnie w innych modelach zegarków był on zakładany. Tak myślę.

 

pozdrawiam

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamiast karteczki...Animation-Maltese-unwinding.gif.c6b0e1a8c8469d24333498afd435a425.gif

 

Krzyż załuż koniecznie, inaczej dokręcajac do oporu każdorazowo bedziesz zrywał zaczep sprężyny na bębnie.

Masz prawdopodobnie za krótką sprężynę.

 

Pozdr.

 

P.S.

Policz własnoręcznie ile obrotów wykonuje krzyż czyli bęben dookoła osi tegoż bębna.

 

 

Edytowane przez szalony amator

  • What one fool can do, another can.   

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

.

Edytowane przez graver

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, graver napisał(-a):

Tak tylko trzeba pamiętać że sprężynę należy naciągnąć ok pół obrotu naciągnąć sprężynę i spiąć maltańczyka, a nie na luźnej sprężynie zakładać 

Z całym szacunkiem, ale jeżeli mamy zabezpieczać stop mechanizmem zerwanie zaczepu przy bębnie podczas nakręcania do oporu to ta rada jest błędna. Należy znaleźć pozycję bęben vs. wałek bęgna tak aby stop mechanizm zadziałał tuż przed oporem nakręcania bez stop mechanizmu.


  • What one fool can do, another can.   

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

.

Edytowane przez graver

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Andrzej Wachowicz napisał:

Otóż zegarek ten po około 25 godz. pracy staje, nakręcam go do pełna "połówkami" 6x0,5 obrotów czyli 3 pełne obroty czyli zegarek mimo , ze sprężyna ma jeszcze....

I to się zgadza, nic już nie trzeba liczyć wszystko już wiadomo w tym mechanizmie bęben wyglada na 80 zębów zębnik koła centralnego, minutowego, drugiego jak zwał tak zwał ma 10 zębów więc jeden obrót bębna sprężyny naciagu wystarcza na 8 h pracy. 3 pelne obroty to 24 h. Kolega Andrzej pisze o 25 h chodu to bedzie wiec 3¹/⁸ obrotu.

Stop mechanizm daje przedział pracy lekko ponad 4.  

Sprężyna jest wadliwa, dobrana nieprawidłowo do tego bębna lub wypracowana lub była skracana po zerwaniu na zaczepie i na zbyt dużej długosci rozhartowana.

Stop mechanizm nie może w tym wypadku odcinać przedział pracy sprężyny zarówno z góry i z dołu.

Jeżeli chcemy, a powinno być to zrobione zabezpieczyć zaczep przy nakrecaniu do oporu i jednocześnie stracić najmniej jak to możliwe z zakresu chodu to proponuję pozostawić od góry, od pełnego naciagu najmiejszy możliwy kąt obrotu bebna tak aby stop mechanizm pierwszy dawał opór nakrecania.

 

 


  • What one fool can do, another can.   

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Acha... wróciłem do początku relacji...

 

Krzywy czop osi to zawsze loteria. Złamie się, lub nie, przy prostowaniu.

Czytałem, że warto prostować mocno nagrzaną pęsetą. Palnik gazowy, nagrzać, troszkę odgiąc, znów nagrzać i tak do skutku. Mnie się kilka razy udało :)


Miłego dnia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, chyba zacznę od przypomnienia zdjęć zamieszczonych w poście #16

IMG_20220510_194943wpshpcrop.thumb.jpg.aa47ba7f9d3623cb30413932c2d1b0b4.jpgIMG_20220510_200102wpshpcrop.thumb.jpg.1a9855d6667544ebcc86e3a899cb491c.jpg

 

Lewe zdjęcie powyżej pokazuje sprężynę napędową włożona do bębna. Widać doskonale wypelnienie bebna zwojami sprezyny. Mozna by z tego zdjecia chyba wywnioskowac na ile sprezyna napedowa jest za krotka, tak jak sugeruje kolega @szalony amator.

Niestety do tego trzeba dane i wzory obliczeniowe dla doboru odpowiedniej sprężyny do bębna. Gdzie tego szukać ? Dobre pytanie. Nie znam odpowiedzi.

Jeżeli jakiś "zegarmistrz" wymienił sprężynę oryginalna na za krótka to w związku z tym zabrakło jej długości na krzyż maltański, a wiec go zdjął i wrzucił do swoich rupieci.

To by było najprostsze wytłumaczenie dlaczego tego krzyża w tym zegarku nie było.

 

@szalony amator

Dziekuje za świetna edukacyjna animacje.

Krzyża nie założę bo zegarek już oddałem właścicielowi.

 

@pmwas

"Krzywy czop osi to zawsze loteria " - trudno się z tym nie zgodzić !

Bergeon ma specjalne szczypce do prostowania pivot'ow ( czopów ), których ja nie mam sa to numer 6603 lub 6604.

Jak tam z Twoimi Calibre'ami Lépine'a ? Czy wszystkie już skompletowałeś ?

 

Zapomniałem się wcześniej zapytać kolegów: jaka dokładność chodu zegarków z wychwytem cylindrowym jest akceptowalna?

 

pozdrawiam

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To są niezwykle skomplikowane wzory.

I działania.🤪

Wzór na obwód koła, oraz dodawanie i odejmowanie. No i oczywiście trzeba znać wartość pi.

Dane potrzebne do obliczeń to średnica wewnętrzna bębna, średnica zewnętrzna rdzenia, grubość sprężyny, oraz w tym przypadku liczbę zwojów w pozycji rozwiniętej, jak na zdjęciu.

Zadanie to policzyć długość sprężyny upakowanej jak na zdjęciu- rozwinietej. Z tego wyniku obliczyć grubość wszystkich zwojów po pełnym nakręceniu, z tego wyniku obliczyć grubość pierscienia pomiędzy ostatnim zwojem a ścianką bębna.

Ten wynik podzielić przez grubość sprężyny i otrzymamy jako wynik liczbę zwojów przy rozwijaniu spreżyny czyli liczbę możliwych obrotów bębna przy rozwijaniu sprężyny.

 

Jeżeli wynik będzie około 3 to spręzyna źle dobrana, za gruba do tego bębna lub za długa. I tak to niestety wyglada w tym wypadku.

 

Przyjemnych obliczeń.

Gdyby się komuś nie chciało to proszę formuły.1448454805_Screenshot_20221216-110658_SamsungInternet.thumb.jpg.38c9a27526bb5448a554db2fdcc21898.jpg

 

Łatwizna prawda?

Ale nie trzeba, wystarczy pobrać arkusz kalkulacyjny z tej strony:

 

20221216_111105.thumb.jpg.8cdde413d6024b84d47cd6adebdbefa9.jpg

 

 

Jak i to zbyt trudne to jest wyjście:

 

20221216_111146.thumb.jpg.2643d6dd72e3c48f1b6c1d06b10f8ce0.jpg

 

 

 

 


  • What one fool can do, another can.   

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@szalony amator

Świetny post, dziękuję.

A wiec stosując zasadę 1/3 używając zdjęcia bębna ze sprężyną z postu powyżej #109, biorąc odległości w proporcjach wyszło mi, ze pomimo tego, ze nie ma dokładnego podziału przez 3 to jednak śmiem twierdzić, ze raczej sprężyna jest dobrze dobrana do bębna.

To, ze zegarek chodzi za krótko wg mnie wynika ze strat energii na łożyskach na całej drodze od napędu do balansu.

Pamiętajcie, ze sa one bardzo zużyte!

 

pozdrawiam

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.