Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
TomekSadowski

Pierwszy zegarek mechaniczny

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Witam. Zastanwiam się nad zakupem pierwszego zegarka mechanicznego. Zegarek będzie noszony okazjonalnie- więc szukam zdecydowanie czegoś klasycznego co pasuje do garnituru. 

 

Na co dzień  jestem osoba bardzo aktywną wiec mój  „daily watch” to Garmin - i nie mam zamiaru w życiu codziennym przesiadać się na  nic innego.

 

Początkowo rozważałem opcje budżetową pod   Postacią Orientów Bambino- generalnie  idea tych zegarków mi się podoba - proste, estetyczne i bezpretensjonalne.

 

Po dłuzszym zastanowieniu zaczelem rozważać zegarek  vintage  w postaci złotej Omegi w budżecie do ok. 5500 zł.

 

Dlaczego tak? Obie opcje to produkty masowe, jednak taka Omega w moim odczuciu jest produktem masowym z kawałkiem historii. I dla mnie jest to jakaś wartośc dodana. No i bez wstydu coś takiego można kiedyś przekazać dziecku.

 

Przeglądając oferty na olx i Allegro znalazłem kilka rzeczy które mi wpadły w oko, ale kwestii takich zegarków jestem zupełnym laikiem, więc prosiłbym o pomoc w ocenie tego co znalazłem. Czytałem tu na forum że w tego typu zagadkach łatwo naciąć się na rożnego rodzaje składaki czy odpicowne  trupki, wiec nie chciałbym popełnić dość kosztownego błędu.

 

Informacje na temat niżej podanych sprzedających też są miłe widziane :)

 

https://allegro.pl/oferta/omega-zegarek-meski-1969-lite-zloto-14k-585-12179524339

 

https://m.olx.pl/d/oferta/zlota-omega-seamaster-600-cal-6011-14ct-pr-585-rok-prod-1969-CID87-IDLmnFb.html

 

 

 

 

Edytowane przez TomekSadowski

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po tygodniu poszukiwań, kilku  rozmowach tu na forum okazuje się że zakup złotej omegi w stanie jakim bym chciał to budżet raczej w okolicach 6-7 tysięcy. Dodatkowo sam nie mam odpowiednich kompetencji do tego żeby jednak zakup nie okazał się miną.

 

Teoretycznie mógłbym nagiąć budżet….ale przyszła chwila na refleksje -po co mi taki zegarek i dlaczego akurat Omega.

 

Musiałem mocno zrewidować swoje motywy dotyczące zakupu zagarka mechanicznego i jeszcze raz przemyśleć czego naprawdę chcę.

 

Początkowo chciałem zegarek który by w jakiś sposób uzupełnił mój  strój formalny/semi formalny.

 

Oczywiście mógłbym kupić cokolwiek - byle kwarca który pasuje i nie rzuca się w oczy.

 

No i tutaj wchodzą emocje które niewiele maja z racjonalnymi decyzjami. Pasjonatem zegarków nie jestem, ale skoro mam nosić coś na ręce chciałbym żeby było czymś prawdziwym z krwi i kości -istotą zegarka - a nie jego atrapą- w końcu to jedyny element „biżuteryjny”. Dlatego wybór początkowo padł na tani zegarek Orienta z linii Bambino- podoba mi się ich vintydżowy  sznyt. Tylko potem przyszła refleksja po co mi zegarek który udaje taki z zeszłej epoki  a jest współczesnym produktem masowym, skoro można kupić produkt masowy z poprzedniej epoki ale ten przynajmniej niczego nie udaje i jest czym jest.

 

W sumie fajny zegarek vintage można kupić już za kilkaset złotych- często na in-housowych mechanizmach .Tylko że strzeliło mi do łba, że skoro ma to być tak z krwi i kości zegarek i na dodatek jedyny element biżuteryjny to niech to będzie złota Omega z epoki. Najbardziej zegarkowy zegarek.

 

W między czasie pomyślałem sobie ze oprócz tego wyposażę  się w jakiś EDC. 

 

No i niestety wpadłem w pułapkę piramidy prestiżu. Skoro będę miał stara „zabytkową” Omege, to na codzien muszę mieć minimum  jakiegoś Longinesa albo Chociaż Orisa. Choćby low-endowe. I zaczęło się wertowanie ofert na joma shop

 

W sumie wyszło że na na dwa planowane zegarki wydam ok. 10 tys zł….tylko po co. Pasjonatem nie jestem.  Na podkreśleniu swojego statusu społecznego  zegarkiem tez mi nie zależy - bo  i nie specjalnie jest co podkreślać. Nie czuję też palącej potrzeby imponowania randomowym ludziom których nie znam . Mam inne dla mnie ważne pasje…i doszedłem do wniosku że za tą kasę wolę kupić np. pedały z pomiarem mocy, na które  ciułam od roku. 

 

 

 

W zasadzie sam przestałem w pewnym momecie rozumieć swoje własne  wybory w temacie zegarków i dlaczego chcę wydać na nie tyle pieniędzy. Możliwe że dość powszechne przekonanie ze im droższe tym lepszej jakości. A ja jak wiekszosc ludzi zwyczajnie lubię dobre jakościowo i estetyczne   rzeczy. 

 

Zrobiłem więc reset i raz jeszcze zapytałem siebie czego właściwie chce i co oczekuje od zegarków. 

 

Jeśli chodzi o EDC -poszło łatwo. Zegarek ma mi się podobać  być co najmniej bardzo  dobrej jakości wyprodukowany przez firme/markę  która nie budzi we mnie negatywnych odczuć i skojarzeń. Za taka kwotę która nie będzie budziła wewnętrznego dysonansu ze wydałem za dużo. 

 

Tu poszło szybko: https://www.timetrend.pl/si-srpd25k1.html?gclid=CjwKCAjwy_aUBhACEiwA2IHHQDKpm3i8GljCL6zjvapN2I-69M33nVRZvxKNOlmVS8F_F_T5hThfUhoClXcQAvD_BwE

 

To taki zegarek który wizualnie sprawia że już nie chce mi się szukać niczego innego. Estetycznie to jest to czego szukam. obawiam trochę się ze będzie zbyt duży na maja łapę (nadgarstek 16,2)

Jedynie czego brakuje -to szafir. 

 

 

Co do garniturowego wintydża….

Dalej ma być z lat 50-70. Dalej ma być złoty. Ma mieć in-housowy mechanizm, najlepiej z naciągiem manualnym. I nie musi być omegą.

 

I tu na horyzoncie pojawiły się tanie popularne Szwajcarskie brandy: które w przeciwieństwie do Omeg sa polowe tańsze, w lepszych stanach, często z pudełkami i dokumentacja. 

 

U nas na Allegro znalazłem dwa takie okazy. Na moje oko laika zegarki wyglądają naprawdę dobrze (tarcze giloszowane wiec malowane to raczej nie były ), mają ciekawe mechanizmy. Gdyby je kupić po za serwisem pewnie kilkaset złotych można byłoby kupić.

 

https://allegro.pl/oferta/tissot-stylist-zloty-klasyk-14k-vintage1974-box-12218077445

 

https://allegro.pl/oferta/certina-zlota14k-vintage1975-piekny-klasyk-box-12150074361?reco_id=87e35154-e5ac-11ec-b535-aeb9a1763fbc&sid=1b14f67fa36602937f1572a57e6df4124ef63b53ab9897d3b9ab8b1bd1d899d5

 

No ale w temacie nie siedzę. Budzą one jakieś podejrzenia ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie, te stare tarcze są zbyt piękne, żeby były prawdziwe. Mam kilka zegarków, które mają kilkadziesiąt lat. Nie ma szans, żeby tarcze w takich zegarkach były jak nowe. Zresztą to chyba nie przypadek, że i Tissot i Certina mają tarcze z identycznym kolorem i identycznym szlifem słonecznym.

 

Co do EDC - to fajne Seiko wybrałeś. Tylko to nie jest żaden EDC, tylko nurek ciężkiego kalibru. Na nadgarstek 16cm będzie duży. Do takiego nadgarstka poszukałbym raczej czegoś w okolicach 39-40mm.

 

Jeżeli chodzi o retro garniturowiec, to może taki oryginalny design Ci się spodoba zamiast staruszków po renowacji. Junghans Max Bill z ręcznym naciągiem. Zdecydowanie lepiej wydane pieniądze.

Nie zrażaj się małym rozmiarem. Na ręce dzięki cienkiej lunecie ten zegarek wygląda na większy. Jest elegancki i niczego nie naśladuje, bo to oryginalne wzornictwo Junghansa. Wybierz droższą wersję z szafirowym szkłem i ciesz się porządnym zegarkiem. Za kilkadziesiąt lat Twój syn będzie się cieszył prawdziwym, wartościowym vintage'owym zegarkiem.

 

P.S. Stal nierdzewna lepiej się sprawdza jako materiał na kopertę niż złoto. Złoto łatwiej łapie rysy.

 

obraz.png.0900b7556b2e706d79c4c5b103a2088e.png

 

A jak Junghans za mały albo się nie podoba, to może taka klasyczna Certina w rozmiarze 40mm? Niech się zestarzeje na Twoim nadgarstku. Niech to będzie Twoja patyna dla następnego pokolenia.

 

obraz.thumb.png.e28c729e3fdbf4a202d6131678b92fe0.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Te z Twoich linków moim zdaniem podejrzanie za ładne 🤔

A może po prostu? 

unnamed.jpg.ef57a0d8f86efc80e3fd27916e4117af.jpg

Edytowane przez Łukasz_M

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Perpetuum Mobile napisał(-a):

Jak dla mnie, te stare tarcze są zbyt piękne, żeby były prawdziwe. Mam kilka zegarków, które mają kilkadziesiąt lat. Nie ma szans, żeby tarcze w takich zegarkach były jak nowe. Zresztą to chyba nie przypadek, że i Tissot i Certina mają tarcze z identycznym kolorem i identycznym szlifem słonecznym.

 

Co do EDC - to fajne Seiko wybrałeś. Tylko to nie jest żaden EDC, tylko nurek ciężkiego kalibru. Na nadgarstek 16cm będzie duży. Do takiego nadgarstka poszukałbym raczej czegoś w okolicach 39-40mm.

 

Jeżeli chodzi o retro garniturowiec, to może taki oryginalny design Ci się spodoba zamiast staruszków po renowacji. Junghans Max Bill z ręcznym naciągiem. Zdecydowanie lepiej wydane pieniądze.

Nie zrażaj się małym rozmiarem. Na ręce dzięki cienkiej lunecie ten zegarek wygląda na większy. Jest elegancki i niczego nie naśladuje, bo to oryginalne wzornictwo Junghansa. Wybierz droższą wersję z szafirowym szkłem i ciesz się porządnym zegarkiem. Za kilkadziesiąt lat Twój syn będzie się cieszył prawdziwym, wartościowym vintage'owym zegarkiem.

 

P.S. Stal nierdzewna lepiej się sprawdza jako materiał na kopertę niż złoto. Złoto łatwiej łapie rysy.

 

obraz.png.0900b7556b2e706d79c4c5b103a2088e.png

 

A jak Junghans za mały albo się nie podoba, to może taka klasyczna Certina w rozmiarze 40mm? Niech się zestarzeje na Twoim nadgarstku. Niech to będzie Twoja patyna dla następnego pokolenia.

 

obraz.thumb.png.e28c729e3fdbf4a202d6131678b92fe0.png

Trafna uwaga z tymi tarczami. Faktycznie.

 

Co do EDC…. no właśnie nurka widzę jako swój zegarek na codzień. Jestem osobą bardzo aktywną- amatorsko związaną ze sportami wytrzymałościowymi i moim aktualnym „EDC” jest Garmin Fenix 5 44mm. Jest dla mnie pewnie za duży ( zdjęcie na mojej łapie wklejam poniżej) -rozmiar L2L jest odrobine większy od mojego nadgarstka. Ale akurat oversize jest tu plusem - dzięki temu zegarek jest czytelny. Garmin jest przede wszystkim narzędziem treningowym, dlatego nie musi dobrze wyglądać. Te Seiko jest nieco mniejsze (42mm) więc liczę  na to że będzie trochę lepiej leżało. Mimo wszystko może okazać się faktycznie za duży - dlatego przez zakupem wybiorę się do sklepu przymierzyć do niego.

 

w kwestii garniturowca….faktycznie możesz mieć racje. Nie rozważałem takiej perspektywy . Koncepcja tych Junghansów do mnie przemawia. Od wzornictwa po fakt zastosowania naciągu manualnego. Rozmiar to raczej plus- do garnituru wolę coś dyskretnego a nie busolę oversize.  Przez moment szukałem współczesnych zegarków z takim naciągiem i trafiłem tylko na jakieś Atlantica.  Nie przemawia natomiast do mnie różnica w cenie między wersja z szafirem i bez.  To standard ?

 


 

Certina niby fajna- ale trochę za dużo dzieje się na tarczy. Trzy napisy różną czcionką, rożnej wielkości , logo i data.


 

Hamilton? Ma naciąg manualny ?

 

E8814E85-F470-400D-8BAC-998F1F76C011.jpeg

9A1DCE57-CEEE-4E21-BC89-0CB8226B401B.jpeg

Edytowane przez TomekSadowski

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, TomekSadowski napisał(-a):

Nie przemawia natomiast do mnie różnica w cenie między wersja z szafirem i bez.  To standard ?

 

Oryginalnie Max Bill był robiony z hesalitem. Hesalit jest tani, łatwo się rysuje ale i łatwo się z niego usuwa ryski Polywatchem. No i pasuje do charakteru zegarka. Szafir jest faktycznie dużo droższy i dostępny w tym modelu dopiero od niedawna. W Junghansie jest bardzo dobrze zrobiony. Jest ładnie wyprofilowany i dobrze imituje hesalit To nie jest ani łatwe, ani tanie w przypadku mocno wypukłego szkła szafirowego. W Junghansie się udało.

 

11 godzin temu, TomekSadowski napisał(-a):

Hamilton? Ma naciąg manualny ?

 

Automat

Edytowane przez Perpetuum Mobile

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, Perpetuum Mobile napisał(-a):

 

Oryginalnie Max Bill był robiony z hesalitem. Hesalit jest tani, łatwo się rysuje ale i łatwo się z niego usuwa ryski Polywatchem. No i pasuje do charakteru zegarka. Szafir jest faktycznie dużo droższy i dostępny w tym modelu dopiero od niedawna. W Junghansie jest bardzo dobrze zrobiony. Jest ładnie wyprofilowany i dobrze imituje hesalit To nie jest ani łatwe, ani tanie w przypadku mocno wypukłego szkła szafirowego. W Junghansie się udało.

 

 

Automat

https://www.jomashop.com/junghans-max-bill-hand-wind-silver-dial-unisex-watch-27-3700-02.html
 

czy to jest ten sam zegarek? Figuruje tu jako unisex-jednak rozmiar koperty jest taki sam. Pasek jest niby trochę węższy (17mm). Ten w Polsce 18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
50 minut temu, TomekSadowski napisał(-a):

czy to jest ten sam zegarek? Figuruje tu jako unisex-jednak rozmiar koperty jest taki sam. Pasek jest niby trochę węższy (17mm). Ten w Polsce 18

 

Taka sama referencja (27/3700.02), więc to ten sam model z szafirem, który w Polsce na zdjęciu we wcześniejszym poście kosztuje 4.150 PLN.

Tylko do zakupu na Joma dodaj sobie koszt wysyłki, opłat celnych i odprawy. Z drugiej strony jak ponegocjujesz, to cenę w Polsce pewnie mocno obniżysz (ta gwiazdka przy cenie nie jest tam bez powodu). Obdzwonisz kilka sklepów i może nawet do 20% zniżki da się wywalczyć. I nagle oferta w Polsce z gwarancją będzie nawet tańsza niż z Joma bez gwarancji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam osobę która może mi go przywieźć na ręce, pudełko -wysłać pocztą- wiec cło i podatki odpadają.Ale Jeseli faktycznie byłaby możliwośc wynegocjonowania 20 procent - zostałbym bym przy polskiej dystrybucji. Różnica byłaby raptem 300-400 zł 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Punkt pierwszy zrealizowany. Co do garniturowca cały czas się wacham między zabytkową omegą, za Max Billem w szafirze który udało mi się wynegocjować za 3350

8F7EF834-63B7-49D2-8A76-A8764DF92700.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się nad tym Hamiltonem. Bardzo mi się podoba -choć sam biały datownik budzi we mnie mieszane uczucia.

 

Jako ze miałby być to raczej garniturowiec- zaopatrzyłbym się w pasek.

 

Zastanawia mnie tez rozmiar….chyba 44 L2L to dalej sporo na moją mikrą łapę.

 

Oferta wydaje się chyba też dobra. Wyszedłby koło 2100 razem z wysyłką. Jeszcze rok gwarancji i wsystko w komplecie. Przy retailowej cenie na poziomie 4000 i przy średniej 3000 (za nowy) na chrono nie bardzo będzie co jeszcze urwać

https://www.finn.no/bap/forsale/ad.html?finnkode=259906907

Edytowane przez TomekSadowski

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To zegarek z Norwegii. To nie UE. Dojdzie jeszcze VAT 23% i koszt odprawy celnej (kilkadziesiąt złotych).

A 44mm to mały L2L.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
58 minut temu, TomekSadowski napisał(-a):

Aktualnie przebywam w Norwegii. Pracuję tutaj, dlatego prseglądam norweskie olx:)

 

Więc jak Ci się podoba, to bierz tego Hamiltona. Fajny zegarek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, Perpetuum Mobile napisał(-a):

 

Więc jak Ci się podoba, to bierz tego Hamiltona. Fajny zegarek.

Podoba się, i nawet ten datownik jakoś mi mniej przeszkadza, ale nie wiem czy jestem psychicznie gotowy na brak wskazówki sekundowej :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja żona ma wersje 38mm srebrna tarcza - przepiękny zegarek. Polecam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Podoba się, i nawet ten datownik jakoś mi mniej przeszkadza, ale nie wiem czy jestem psychicznie gotowy na brak wskazówki sekundowej
 
Tym się nie przejmuj. To garniturowiec. Nie tylko jemu brakuje sekundnika. Jest pod tym względem w dobrym towarzystwie :
 
obraz.png.094955e377d3351177367be933d56dee.png
 
obraz.png.3e1504680beb17b2f0ea4e24848b1883.pngobraz.png.01aea3ecbba3aa2957e32ec097ddde05.png
 
obraz.png.096187c9ff0bb7771ac101a68af54e1f.png
 
obraz.png.61752099628d1c5cd1f5b50279aa9aaf.png
 
  Edytowane przez Perpetuum Mobile

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to  mnie przekonaliście do własnego wyboru :). Tu chyba jest rozmiar paska/bransolety 20mm. To standardowy rozmiar i nie będzie problemu ze zmianą? Zdaje sie że niektóre rozmiary (21mm?) bywają problematyczne.

 

 

Edytowane przez TomekSadowski

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak już dojrzałeś do zegarka bez sekundnika to teraz musimy cię namówić na uszycie paska u forumowych specjalistów - warto, fabryczny do takiego szytego na miarę ma się jak maluch do Mercedesa.

Intra Matica nie pożałujesz, ładny, wygodny i fajnie wykonany - tarcza opadająca na brzegach jest przepiękna. Moja żona ma nadgarstek 16-16,5 cm i leży super.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A pewnie że popatrzę, tym bardziej że udało się nieco urwać i zegarek do mnie przyjdzie za 1944 zł razem z wysyłka. Więc na pasek będzie :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i jest. Pierwsze wrażenie- cudo. Drugie wrażenie- mógłby być odrobinę mniejszy. Świetna bransoleta, wygodna i dobrze się ją nosi. Aż żal zdejmować.

69A14401-DC8B-4272-9517-CCAAF559613B.jpeg

7D075693-C85F-414C-A91A-A2A43994146E.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam mały problem z Hamiltonem. Odłożyłem go na kilka dni. Dzis go biore i zauważyłem ze wachnik chodzi bardzo głośno przy obrotach. Co gorsza wydaje się się jak by latał jak potrząsam delikatnie zegarkiem. Wachnik się poluzował? Iść do zegarmistrza ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.