Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
1539

Kappel & Co. chodzik

Rekomendowane odpowiedzi

Chodzik z fabryki Kappel & Co w mojej ulubionej skrzyni i moje pytanie właśnie dotyczy tejże skrzyni a mianowicie czy ktoś z Państwa spotkał się z takim wytworem świebodzickich stolarzy czy jest to raczej jakaś przekładka .Proszę również o datowanie samego mechanizmu zegara 

IMG_20220621_201338.jpg

IMG_20220621_201355.jpg

IMG_20220621_201319.jpg

IMG_20220621_201350.jpg

IMG_20220621_201533.jpg

IMG_20220621_201549.jpg

IMG_20220621_201830.jpg

IMG_20220621_201841.jpg

IMG_20220621_201854.jpg

IMG_20220621_201918.jpg

IMG_20220621_202150.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I o takich skrzyniach ze świebodzickimi (i nie tylko) mechanizmami oraz o Kappelu są osobne tematy i wpisy. Nic ponad to, co już napisano nie da się chyba obecnie dodać.


Tolerancja musi być nietolerancyjna wobec nietolerancji. Němec z Královce

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak Anansi napisał wyżej. A mnie zastanawia pojawienie się patentu GM98726 na tak wczesnym numerze 47648.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mnie ciekawią boczne szybki. Bo jak dobrze widzę, to są mniejsze na wysokości mechanizmu i zaraz poniżej, są długie, tak że można całą długość wahadła oglądać. Zwykle, to tu była deska...ale mało jeszcze takich skrzyń widziałem, więc mnie to ciekawi. 

Czy to szyby, czy pleksa ? 

No i gratuluję ! Świetny zegar ! 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisałem na 


1539 - czy dasz radę zrobić photo tego mechanizmu od spodu ? 
i czy ja mogę wykorzystać te zdjęcia do celów badawczych / historycznych... itd. mając na uwadze zgłębianie historii i niuansów tego producenta ? 

Od jakiegoś czasu przygotowuję takie opracowanie o Fortunie / Borussii / Kappelu / Bohmie ... jest w zasadzie gotowe w 90% ... ale wciąż wpadają jakieś informacje (i to jest fajne akurat :)), które powodują, że coś trzeba zmienić / poprawić / uzupełnić. Twój zegar też trochę zamieszania wniósł :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję serdecznie , boki skrzyni są oczywiście zaszklone .

 

Yahagi - oczywiście że zrobię fotki takie jakich będziesz potrzebował (proszę o wytyczne) i naturalnie masz moją zgodę na wykorzystanie tego w Twoim opracowaniu przecież o to w tym wszystkim chodzi aby po za pięknem tych przedmiotów móc też zgłębić ich historię .☺️

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach


Supper... dzięki :)

 

O takie by chodziło... analogicznie dla Twojego mechanizmu. Te otwory to wg mnie część GM 98726. 

I jeszcze sam wieszak ... bez wahadła... gdyby się dało... 
:)

A zobacz jeszcze proszę, czy na plecach tej skrzyni czegoś ciekawego nie ma ??? :)


 

 

106668006_1287868318083390_8123135614343483028_n.jpg.9539e17c735ff1b6762cc9cd952f4f4d.jpg

Edytowane przez Yahagi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekaw jestem tego zdjęcia zderzaka sanek - będzie czy nie będzie...? Zaraz się dowiemy.

Kolego 1539 w swoim pięknym zegarze proszę wymień wagę (obciążnik, ciężarek) na ładniejszą. To typowy element, łatwo dostępny. 

Edytowane przez Kerims

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia będą wieczorem , teraz praca zawodowa 😊, natomiast odnośnie wagi to wiem iż nie jest ona piękna lecz jest jak najbardziej autentyczna czyli nierozerwalnie związana z zegarem jako całością i tym kontekście stanowi ona dla mnie osobiście wartość dodaną a nie wadę pomimo jej wizualnych mankamentów

Edytowane przez 1539

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obiecane zdjęcia , plecy skrzynki bez sygnatur itp.jedynie litera lub znak V na tyle drzwiczek czyli "liściu"

IMG_20220622_212549.jpg

IMG_20220622_212605.jpg

IMG_20220622_212701.jpg

IMG_20220622_212716.jpg

IMG_20220622_213130.jpg

IMG_20220622_213602.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i po patencie... Zostały pytania: Czy sanki są Kappela? Czy wieszak jest Kappela? Czy zegar to oryginalna całość (skrzynia i mechanizm)? Czy do tej skrzyni nie powinna być nieco większa tarcza zegarowa?

Zaraz Kolega Yahagi odpowie - liczę na to...

Edytowane przez Kerims

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że odpowiedzią może (nie musi rzecz jasna) być stwierdzenie, że wszystkie elementy pochodzą od... VFU. Padały już takie hipotezy czy nawet twierdzenia, że poskręcano to, co zostało w magazynach wcześniej podupadłych członków Zjednoczenia.


Tolerancja musi być nietolerancyjna wobec nietolerancji. Němec z Královce

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba wtedy jeszcze nie było VFU, ale zegar i wszystkie jego składowe pochodzą z Freiburga.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach


napisałem. 
Proponuję resztę dyskusji tam przenieść, bo wartościowe spostrzeżenia potem nam poginą... 


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, Kerims napisał(-a):

Chyba wtedy jeszcze nie było VFU, ale zegar i wszystkie jego składowe pochodzą z Freiburga.

 

Zegar, tj mechanizm wyprodukowano nie wcześniej niż w  kwietniu 1898 roku. VFU zawiązano 22 czerwca 1899 roku. O magazynach i kiepskiej kondycji firm oraz o tym, że trzeba było sprzedać zapasy już pisałem.

PS. Nie odświeżałem strony i nie widziałem Twojego wpisu, Tomaszu.

Też proponuję nie pisać więcej w tym temacie i przypomnę jeszcze ten króciutki temat o Kapellu, gdyby ktoś nie pamiętał.

 


Tolerancja musi być nietolerancyjna wobec nietolerancji. Němec z Královce

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, 1539 napisał(-a):

Zdjęcia będą wieczorem , teraz praca zawodowa 😊, natomiast odnośnie wagi to wiem iż nie jest ona piękna lecz jest jak najbardziej autentyczna czyli nierozerwalnie związana z zegarem jako całością i tym kontekście stanowi ona dla mnie osobiście wartość dodaną a nie wadę pomimo jej wizualnych mankamentów

Jeśli oryginalna waga ( a na taką mi wygląda ) to koniecznie zachować. Nieco oczyścić, poprawić, ale drobne skazy zachować. W końcu, taka jej historia. Szkoda wszystko wymazać. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proszę...


Tolerancja musi być nietolerancyjna wobec nietolerancji. Němec z Královce

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.