Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...
Sign in to follow this  
Eugeniusz Szwed

Zmarł Marek Górski

Recommended Posts

Dotarła do nas wyjątkowo smutna informacja o śmierci Marka Górskiego, znanego pruszkowskiego zegarmistrza. Marek Górski był jednam z członków grupy rzemieślników biorących udział w odbudowie zegara wieżowego Zamku Królewskiego w Warszawie. Wielokrotnie brał udział w naszych klubowych spotkaniach podczas których dzielił się swoją wiedzą o budowie zegarów. Zawsze pogodny i chętny do uczestnictwa nawet w kilkudniowych zegarowych wyprawach w ramach spotkań warsztatowych.

 

Niżej informacja z WPR24  http://wpr24.pl/zmarl-marek-gorski-slynny-pruszkowski-zegarmistrz/ - największego portalu regionalnego Pruszkowa:  

Zmarł Marek Górski – słynny pruszkowski zegarmistrz

Autor artykułu: Anna Zwolińska,  29 czerwca 2022 godz 7:42

 

 

 

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że 28.06.2022 roku zmarł Marek Górski – znany pruszkowski zegarmistrz, który m.in. z grupą rzemieślników zbudował zegar dla Zamku Królewskiego. 

Marek Górski był synem Henryka Marka Górskiego, który w 1947 r założył w Pruszkowie firmę Zegarmistrzostwo Górski”. Od 1977 roku to właśnie syn przejął prowadzenie zakładu. Marek Górski to dyplomowany zegarmistrz i absolwent Wydziału Mechaniki Precyzyjnej Politechniki Warszawskiej. Początkowo firma zajmowała się naprawami zegarków należących do mieszkańców Pruszkowa.

W 1972 r Marek Górski podjął się wykonania konstrukcji zegara wieżowego dla Zamku Królewskiego w Warszawie, który został wybudowany przez grupę rzemieślników warszawskich pod kierownictwem zegarmistrza Władysława Zalewskiego. Konsultantem naukowym był prof. Zbigniew Mrugalski z Politechniki Warszawskiej z Wydz. Mechaniki Precyzyjnej. Zegar rozpoczął odmierzanie czasu, gdy zakończono pierwszy etap odbudowy Zamku Królewskiego w 1974 r. Prace przy tym zegarze trwały ponad 2 lata i były wykonane przez wszystkich uczestników całkowicie nieodpłatnie.

Od tamtej pory firma Marka Górskiego zbudowała kilkadziesiąt zegarów wieżowych. Dodatkowo pruszkowski zegarmistrz zajmował się serwisem i naprawą istniejących i często zabytkowych zegarów wieżowych.

Marek Górski od chwili przystąpienia w 1977r do Cechu rzemiosł Różnych w Pruszkowie aktywnie pracował w jego władzach, pełniąc przez 2 kadencje funkcję starszego Podstarszego Cechu. Uhonorowany wieloma odznaczeniami, z których najważniejsze to: Złoty Krzyż Zasługi, w listopadzie 1997r, “Złoty medal im. Jana Kilińskiego “ na zasługi dla Rzemiosła Polskiego ”Złoty Laur” nadawany liderom rzemiosła i kupiectwa przez magazyn “Super Kontakty”, ”Kupiec Roku 2006”.

Od 1999 r w firmie pracuje przedstawiciel kolejnego pokolenia zegarmistrzów – syn Marka Górskiego – Bartłomiej.

Nabożeństwo żałobne zostanie odprawione 04.07.2022 r. o godz. 11:00 w kościele NP. NMP w Pruszkowie – Żbikowie, po czym nastąpi odprowadzenie na cmentarz miejscowy.

Rodzinie i bliskim składamy najszczersze kondolencje

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

DSC02249.thumb.jpeg.4c6460b99e82fcc504f47cf4d953005b.jpeg             DSC03357.thumb.jpeg.e03a54accebbfbb58f4f70f60e88ef3e.jpeg

 

Na wieży Zamku Królewskiego  w Warszawie                                                                                                                                                                                                                            Podczas klubowego wyjazdu do Szczecina

 

 

IMG_1172.thumb.jpeg.f1583dc573f60f61f52bcb00b0136dfb.jpeg    IMG_1014.thumb.jpeg.878ae362b7ac4d02fa13d2425b2d62f2.jpeg 

 

W pracowni Marka Binia                                                                                                                           

 

 

DSC03268.thumb.jpeg.197dba8eb8a73029c56fe28eaeca9369.jpeg    DSC03288.thumb.jpeg.f795686c2cb6ca2058053d6d03245336.jpeg  

 

Podczas spotkania klubowego na Służewiu                                                                                                                                                                                                                             Szczecin - wyjazd klubowy

 

 

 DSC02230.thumb.jpeg.2eea2f473a247e208f28277318a1fd57.jpeg

 

Tablica z Zamku Królewskiego. Pomieszczenie na wieży zegarowej. Lista budowniczych zegara.

 

DSC03293.thumb.jpeg.210ce41a611a6731aca5b6468443492c.jpeg 

 

Szczecin. Dziedziniec Zamku Książąt Pomorskich. 

 

 

DSC03315.thumb.jpeg.d908d7c5e6f06443833d34fc43496f61.jpeg 

 

Szczecin. Pomieszczenie na wieży zegarowej. 

 

DSC03316.thumb.jpeg.1815447609d586ac6ada5d273d78eee0.jpeg

 

Szczecin. Zegar na wieży zamkowej.

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Niżej tekst/biografia Marka Górskiego, zredagowany przez Władysława Mellera z którym dobrze się znali i przyjaźnili:

 

002-Marek-Gorski.thumb.jpg.9dd27a536c339996df6266c9780559f6.jpg

 

Nie żyje Marek Górski – pruszkowski zegarmistrz, konstruktor zegara na Zamku Królewskim w Warszawie

 

W dniu 28. czerwca zmarł inżynier Marek Górski, doskonale znany, lubiany i szanowany pruszkowski zegarmistrz, konstruktor mechanizmu zegara na Zamku Królewskim w Warszawie, a także konstruktor i wykonawca wielu zegarów mechanicznych, oraz zegarów elektronicznych na budynkach przestrzeni publicznej nie tylko w Polsce.
Rzetelny zegarmistrz, ceniony nie tylko przez lokalną społeczność.

 

Marek Górski urodził się w dniu 28. listopada 1944 roku, choć w dokumentach osobowych jako jego data urodzenia figuruje dzień 1. stycznia 1945 roku.
Był synem Henryka Górskiego – zegarmistrza działającego w Pruszkowie od 1947 roku i Zofii, która po śmierci swego męża prowadziła zakład zegarmistrzowski w Pruszkowie. Marek Górski posiadał także siostrę – Barbarę.

Marek Górski po ukończeniu szkoły podstawowej i później Technikum Mechanicznego w Pruszkowie, rozpoczął studia wyższe na Politechnice Warszawskiej.
Wydział Mechaniki Precyzyjnej (obecnie Mechatroniki) ukończył 21. marca 1972 roku, w specjalności Drobne Mechanizmy, co było „najbardziej zegarmistrzowskim” kierunkiem na technicznych uczelniach wyższych w Polsce.
W trakcie studiów poznał swojego przyszłego mentora i przyjaciela, późniejszego profesora Nauk Technicznych – Zdzisława Mrugalskiego.

 

Jeszcze w czasie studiów Marek Górski zaprzyjaźnił się także z nestorami polskiego zegarmistrzostwa – braćmi zakonnymi z Niepokalanowa – Wawrzyńcem, Aleksandrem Podwapińskim i Bernardem Bartnikiem, autorami monumentalnego, wielotomowego dzieła obejmującego cały zakres wiedzy zegarmistrzowskiej. To właśnie na potrzeby tegoż wydawnictwa, na prośbę autorów, Marek Górski wykonywał dla nich rysunki techniczne niezbędne dla wydania kolejnych, książkowych  pozycji.

Zaraz po ukończeniu studiów, jako inżynier, zgodnie z nakazem rozpoczął pracę w Centralnym Biurze Konstrukcji Obrabiarek w Pruszkowie.

Dzięki znajomości zegarmistrzostwa i wskazany przez braci zakonnych z Niepokalanowa Marek Górski został zaproszony  do włączenia się w prace Zespołu Budowy Zegara na odbudowywany Zamek Królewski w Warszawie, powstałego przy Cechu Złotników, Zegarmistrzów, Optyków, Grawerów i Brązowników miasta stołecznego Warszawy.
Przy współpracy z Profesorem Zdzisławem Mrugalskim wykonał projekt konstrukcji mechanizmu zegara na Zamek Królewski w Warszawie, a za pozwoleniem pracodawcy i wspólnie z kilkoma kolegami z pracy – kreślarzami, w zakładzie pracy, nie licząc spędzonych tam godzin, wykonał wszystkie rysunki detali tegoż mechanizmu.
Konstrukcja zegara na Zamku Królewskim w Warszawie, to niepodważalne dzieło inżyniera, zegarmistrza Marka Górskiego.
Wspierał on także pracujących wieczorami, w suterynie przy ulicy Bugaj montujących mechanizm zegara zegarmistrzów.

 

Wraz z projektem mechanizmu zamkowego, na desce kreślarskiej projektanta – Marka Górskiego powstała konstrukcja mniejszego mechanizmu „do szerokiego stosowania”.
Dzięki temu dokonaniu, wykonanymi przy współpracy z warszawskimi zegarmistrzami, doskonałymi, mechanicznymi zegarami może poszczycić się wiele budynków przestrzeni publicznej nie tylko w Polsce. Wśród nich należy wymienić choć kilka następujących: Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, kościół p.w. Świętego Józefa na Kahlenbergu pod Wiedniem, Pałacyk  Sokoła w Pruszkowie, Kolegiata w Łowiczu, budynek poczty w Dąbrowie Górniczej, Ratusz w Piasecznie, czy zegar kwiatowy przy Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.


Ceniony wśród braci zegarmistrzowskiej, przy wykonywaniu zegarów przestrzeni publicznej  współpracował i przyjaźnił się przykładowo z: Profesorem Zdzisławem Mrugalskim, Janem Gorajem, Władysławem Zaleskim, Markiem Biniem, Wiesławem Bieleckim, Zbigniewem Urbańskim, Tadeuszem Charytoniukiem, Bogdanem Urbanem, Wiesławem Rykowskim, Jurkiem Dybowskim, Maciejem Kwiatkowskim, Markiem Marszałkiem, Wojciechem i Stefanem Kamińskimi.

 

Marek Górski prowadził rodzinny zakład zegarmistrzowski w Pruszkowie, w ramach której to działalności, poza wytwarzaniem i montażem zegarów przestrzeni publicznej (tak mechanicznych, jak i elektronicznych) prowadził usługi dla ludności.
Także w tej działalności dał się poznać jako wysokiej klasy zegarmistrz, który z sukcesem podejmował się napraw bardzo wymagających zegarmistrzowskich wyrobów.

 

Od 2000 roku, jako konserwator opiekował się zegarem na Zamku Królewskim w Warszawie. W kolejnych latach jego prac zegarmistrzowskich, we wszystkich działaniach wspierał go syn Bartłomiej Górski, który przejął tak rodzinny zakład zegarmistrzowski jak i opiekę nad wykonanymi, czy też przyjętymi do opieki wieloma zegarami przestrzeni publicznej.

W połowie drugiej dekady obecnego wieku, choroba zmusiła Marka Górskiego do zaprzestania pracy zawodowej, co nie spowodowało wcale zaniku zainteresowania zegarami, zegarkami, którymi z zawodową radością zajmował się przez całe swoje życie. W czasie choroby, o zegarach i zegarkach chętnie rozprawiał odwiedzającymi go przyjaciółmi.
Ostatnie swoje lata Marek Górski spędził w domu u boku ukochanej małżonki Anny i najbliższej rodziny.

 

Nabożeństwo żałobne odbędzie się 4. lipca o godzinie 11.00 w Pruszkowie - Żbikowie.

 

Marek-Gorski-i-mechanizm.thumb.jpg.3df44461f38c18cc560be7447aac0596.jpg

 

 

stolica-2011.thumb.jpg.c57a179a786f0d7d248fd71bd1e5dbb6.jpg       tablica-zespol-budowy-zegara-MIDI.thumb.jpg.396e64446f696f8daad84e6435ddcbcb.jpg   

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzisiaj dotarła do mnie smutna wiadomość o śmierci Marka ...

Był wspaniałym człowiekiem, skromnym, życzliwym o ogromnej wiedzy. Potrafił się tą wiedzą dzielić. 

Przegadaliśmy ze sobą, przy różnych okazjach, sporo czasu. To dzięki m. in. Markowi mam tę wiedzę, którą mam i którą dzielę się z innymi.

Był dla mnie bardzo życzliwy, tolerancyjny, cierpliwy ...

Smutek mój przeplata się z radością, że pokazałem Markowi jego jedno z wspanialszych dzieł, które zaprojektował - zegar wieżowy Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.

Marek nie tylko będzie w mojej pamięci, ale też w mechanizmach zegarowych, które projektował, które wykonywał ... Tam jest jego serce, myśli, pasja ...

W załączniku pragnę pokazać wybrane, bardzo wstępne rysunki i obliczenia, jakie wykonał w zwykłym zeszycie w kratkę zegara wieżowego Zamku Królewskiego w Warszawie.

Marek! W tych opracowaniach jest Twoja dusza...

 

skanowanie0001.jpg

skanowanie0005.jpg

skanowanie0008.jpg

skanowanie0105.jpg

skanowanie0120.jpg

Edited by Czesiek

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Upływ czasu"

Warszawa, lipiec 2008 r. Marek i ja idziemy sprawdzić jak sprawuje się zamkowa "kukułka". :-)

 

DSC04683a.JPG

DSC04684.JPG

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jako początkujący kolekcjoner zaglądałem do zakładu  w Pruszkowie . Zawsze o coś pytałem , byłem słuchany z życzliwością . Odpowiedzi były krótkie merytoryczne, czasem je notowałem w opisie naprawianego zegarka.

Póżniej wkraczając bardziej w świat zegarmistrzostwa zorientowałem się z jakim to Mistrzem rozmawiałem . 

Pozostały naprawione zegarki i bardzo dobre miłe wspomnienia  , żałuję że nie ma ich więcej.

Pan Marek pozostanie w mojej pamięci .

 Piotr Zawadzki

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pogrzeb Marka Górskiego:

 

Nabożeństwo żałobne zostanie odprawione  04.07.2022 r. o godz. 11:00  w kościele NP. NMP

w Pruszkowie – Żbikowie, po czym nastąpi odprowadzenie na miejscowy cmentarz .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Smutna wiadomość... kolejna osoba,  tak zacna i zasłużona osoba, opuszcza ten ziemski padoł. Niech spoczywa w spokoju!


Czas zmienia perspektywę

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bardzo smutna wiadomość.

Żałuję że rozmawialiśmy ze sobą za krótko i za rzadko. 

 

Cześć Jego pamięci!!!


AM
Tak wiele zegarów, a tak mało czasu.
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.