Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...
Eugeniusz Szwed

Ustanowienie Biegłego Sądowego

Recommended Posts

Oficjalna informacja którą otrzymałem dzisiaj w  piśmie Wiceprezesa Sądu Okręgowego w Warszawie z dnia 23 czerwca 2022r. 

fragment pisma: 

"Stosownie do Paragrafu 7 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 24 stycznia 2005r. w sprawie biegłych sądowych ( Dz. U. Nr 15, poz.133 ) informuję, że Pan Władysław Meller został ustanowiony biegłym sądowym przy Sądzie Okręgowym w Warszawie w dziedzinie zegarki i zegarmistrzostwo do dnia 31 grudnia 2027r. "

Nic, tylko pogratulować. 

Gratuluję 👍

Na jakiej podstawie?

Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Posted (edited)

Biegłym sądowym może zostać osoba, która:

korzysta z pełni praw cywilnych i obywatelskich;

ukończyła 25 lat życia;

posiada teoretyczne i praktyczne wiadomości specjalne w danej gałęzi nauki, techniki, sztuki, rzemiosła, a także innej umiejętności, dla której ma być ustanowiona;

daje rękojmię należytego wykonywania obowiązków biegłego;

wyrazi zgodę na ustanowienie jej biegłym;

w przypadku kandydatów na biegłego sądowego tłumacza języka migowego ukończone 21 lat życia.

Dokumenty, które powinien złożyć kandydat na biegłego sądowego:

wniosek skierowany do Prezesa Sądu Okręgowego w .........o ustanowienie biegłym sądowym z określeniem dziedziny;

kwestionariusz osobowy;

odpis dyplomów, świadectw itd. potwierdzających posiadane wykształcenie ogólne oraz kierunkowe związane z dziedziną ustanowienia oraz dokumentów potwierdzających posiadane doświadczenie zawodowe w dziedzinie ustanowienia (gdy wniosek składa lekarz powinien mieć II stopień specjalizacji lub tytuł specjalisty);

opinia zakładu pracy (wskazana);

informacja z Krajowego Rejestru Karnego,

oświadczenie, czy nie jest prowadzone przeciwko kandydatowi postępowanie karne,

oświadczenie, czy kandydat ubiegał się o funkcję biegłego sądowego oraz czy ją pełni (bądź pełnił) przy innym sądzie okręgowym,

oświadczenia, czy kandydat był już powołany do wydania opinii w charakterze biegłego ad hoc,

oświadczenia, czy nie jest prowadzone przeciwko kandydatowi postępowanie z tytułu odpowiedzialności zawodowej oraz czy uprawnienia zawodowe nie zostały ograniczone, bądź za-wieszone, w przypadku lekarzy - zaświadczenie z Izby Lekarskiej, iż nie toczyło się postępowanie dyscyplinarne wobec kandydata.

w przypadku kandydatów na biegłego sądowego tłumacza języka migowego „Certyfikat drugi „T2” – tłumacz-biegły w zakresie języka migowego” lub tytuł eksperta tego języka, wydane przez Polski Związek Głuchych.

dokument potwierdzający dokonanie opłaty skarbowej od wydania decyzji administracyjnej

w przedmiocie ustanowienia biegłym sądowym - zgodnie z Ustawą z dnia 16 listopada

2006 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2016 r., poz. 1827 j.t.) wniosek o wpis na listę biegłych podlega opłacie skarbowej w kwocie xx zł, którą należy uiścić w kasie Urzędu Miasta. 

Edited by eye_lip

🙂

Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Miałem sporo telefonów z pytaniem o procedurę ustanawiania biegłego sądowego w odniesieniu do Władysława Mellera i co do tego ma nasz Klub i dlaczego ja się w tej sprawie w ogóle wypowiadam.  

Podstawę prawną wyżej przytoczył Filip i to już nie wymaga komentarza. / Filip - dziękuję /

Co do Klubu czyli co Klub ma wspólnego z tematem ustanowienia, sprawa miała się następująco:

na początku lutego 2022r. otrzymałem oficjalne pismo z Sądu Okręgowego w Warszawie informujące mnie, że Pan Władysław Meller wystąpił z wnioskiem o ustanowienie go biegłym sądowym. W piśmie zawarta była prośba o opinię na temat osoby wnioskującej. 

W odpowiedzi na to pismo poinformowałem Sąd o tym, że Władysław Meller był współzałożycielem Stowarzyszenia KMZiZ, że pełnił funkcję Przewodniczącego Rady Klubu,  że uczestniczył w szerzeniu wiedzy historycznej dotyczącej m.in zegara wieżowego Zamku Królewskiego w Warszawie i produkcji zegarków Błonie oraz że od wielu lat prowadzi sklep z biżuterią i zegarkami o nazwie "Od Czasu do Czasu".

Poinformowałem też Sąd o tym że nie mam wiedzy na temat przygotowania zawodowego i żadnych podstaw do oceny, merytorycznej wiedzy i umiejętności w zakresie pracy zegarmistrzowskiej Władysława Mellera. 

Następnie otrzymałem pismo z Sądu o ustanowieniu Władysława Mellera biegłym sądowym w dziedzinie zegarki i zegarmistrzostwo. 

Podsumowując, było pismo z Sądu na które odpowiedziałem zgodnie z prawdą i w zakresie w jakim mam podstawy wyrazić opinię. Następnie przyszła informacja o ustanowieniu o czym poinformowałem klubowiczów. 

Jeśli chcecie wiedzieć więcej o procedurze i szczegółach ustanawiania biegłego przez Sąd i o tym z jakimi obowiązkami się to wiąże i jakie korzyści ma z tego biegły sądowy - proszę pytajcie Władysława. 

Posted (edited)

Czyli rozumiem, że jeśli, hipotetycznie, będzie sie toczyła sprawa przed sądem w Warszawie gdzie jej przedmiotem  będzie zegar wieżowy, to sąd powoła na biegłego kolegę Mellera? Albo gdy sprawa będzie się toczyła w temacie XVIII wiecznego zegara wiedeńskiego z naciagiem 36 godzinnym oraz ślimakami fusee, to sąd równiez powoła Kolegę Władysława? W sprawie  gdzie tematem będzie oryginalność Rolexa, o wartości 350.000, to sąd także powoła Kolegę Władysława? Czujecie? Ja nie neguję wiedzy Kolegi Władysława, ale zegarmistrzostwo jest dziedziną rzemiosła tak interdyscyplinarną, że jedna osoba nie jest w stanie wydać własciwej opinii w całym jego zakresie... IMO... ;)

Edited by kiniol

Posted (edited)

No tak, tak działa ta instytucja. Ktoś się zna na JDM ktoś na V8, a biegłym orzekającym w tych sprawach może być człowiek który się zna głównie na silnikach 1.6 DOHC, nic nowego tutaj się nie odkryje. 

Edited by eye_lip

Bo to nie do końca tak działa, że biegły sądowy w jakiejś dziedzinie jest alfą i omegą, wie wszystko. Jestem specjalistą w zabezpieczeniach samochodów, mam wiedzę i doświadczenie i nie raz konsultowałem biegłych sądowych z dziedziny motoryzacji właśnie w kwestii zabezpieczeń. Taki człowiek po prostu dzwonił do mnie lub spotykaliśmy się i przedstawiał problem, a ja mu mówiłem, co i jak. On na podstawie tego robił opinię, która szła do sądu. Czasem jeszcze dostawałem ją do finalnej oceny, czy nie ma błędów merytorycznych i czy wszystko się zgadza. Jeśli dana osoba ma z grubsza pojęcie o temacie i zna odpowiednich fachowców, z wiedzy których może korzystać, to może prawidłowo wykonywać swoją funkcję.

@kiniolPozostaje Ci tylko liczyć na, to że Władek podpyta się Ciebie jak nie będzie wiedział czegoś o zegarach;) 

Da sobie radę sam...☺️

Panowie, tak jak w przypadku innych dziedzin nauki, np. medycyny, tak i tutaj można podać w informacji dla sądu w czym się specjalizujemy. Wydawanie opinii nawet w dziedzinie, w której jest się biegłym sądowym ale nie ma się specjalistycznej wiedzy jest, całkowitym błędem i może narażać strony na wyrok oparty o niewłaściwe ustalenia. W mojej pracy zdarzało się, że powoływany był biegły z zakresu medycyny ale posiadający tylko wiedzę w zakresie medycyny ogólnej a mój klient był np. lekarzem ze specjalizacją anestezjologa. Konfrontacja na sali rozpraw była bardzo przykra dla biegłego ponieważ podczas rozprawy wykazywaliśmy nieprawidłowości w opinii. Inną sprawą jest to, że biegłych sądowych z niektórych dziedzin brakuje i wtedy sądy ratują się jak mogą aby pozyskać wiedzę "ekspercką".   

W dniu 3.07.2022 o 21:54, renqien napisał(-a):

Bo to nie do końca tak działa, że biegły sądowy w jakiejś dziedzinie jest alfą i omegą, wie wszystko. Jestem specjalistą w zabezpieczeniach samochodów, mam wiedzę i doświadczenie i nie raz konsultowałem biegłych sądowych z dziedziny motoryzacji właśnie w kwestii zabezpieczeń. Taki człowiek po prostu dzwonił do mnie lub spotykaliśmy się i przedstawiał problem, a ja mu mówiłem, co i jak. On na podstawie tego robił opinię, która szła do sądu. Czasem jeszcze dostawałem ją do finalnej oceny, czy nie ma błędów merytorycznych i czy wszystko się zgadza. Jeśli dana osoba ma z grubsza pojęcie o temacie i zna odpowiednich fachowców, z wiedzy których może korzystać, to może prawidłowo wykonywać swoją funkcję.

Cenna bardzo jest ta uwaga powyżej.
Ja tylko dodam, że nie wiem by istnieli inni biegli w zbliżonej choćby dziedzinie.

Biegły sądowy - nowe wyzwanie.
Zobaczymy na ile pożyteczne będzie.

dziękuję za podjęcie tematu i opinie.

pozdrawiam,
Władysław

8 godzin temu, Władek Meller napisał(-a):

Cenna bardzo jest ta uwaga powyżej.
Ja tylko dodam, że nie wiem by istnieli inni biegli w zbliżonej choćby dziedzinie.

Biegły sądowy - nowe wyzwanie.
Zobaczymy na ile pożyteczne będzie.

dziękuję za podjęcie tematu i opinie.

pozdrawiam,
Władysław

Marketingowo nieocenione...

Zastanawiam się od dłuższego czasu jak to jest możliwe, aby ktoś kto nie był i nie jest zegarmistrzem może zostać biegłym sądowym.  Dochodzę do wniosku, że mamy 

przedstawienie kabaretowe pt "Dzban".

I jak, długo myślałeś nad tym postem? 

2 godziny temu, maurycjusz napisał(-a):

Zastanawiam się od dłuższego czasu jak to jest możliwe, aby ktoś kto nie był i nie jest zegarmistrzem może zostać biegłym sądowym.  Dochodzę do wniosku, że mamy 

przedstawienie kabaretowe pt "Dzban".

O kim mowa?

Ja w każdym bądź razie przesyłam GRATULACJE dla @Władek Meller. Powodzenia w nowej ambitnej roli/funkcji.

Dasz sobie radę!

Czas zmienia perspektywę

Współpracuję z biegłymi od lat, z różnych dziedzin, od medycyny sądowej, pożarnictwa, pisma ręcznego, motoryzacji czy budownictwa po lasy państwowe itd, są to ludzie uczciwi, rzetelni i " wiedzą, co wiedzą" czyli znają swoje możliwości, w przypadku, jeżeli dany biegły nie jest w stanie wydać mi opinii i odpowiedzieć na moje konkretne pytania, wówczas, albo się nie podejmuje, bądź w wydanej opinii zawiera niejednoznaczne wnioski. Tak to wygląda. Jeżeli biegły nie będzie w stanie zaopiniować jakiegoś " Rolexa" wówczas, według mojej wiedzy, nie podejmie się, gdyż opinię wydaje będąc pouczonym o odpowiedzialności wynikającej z ustawy karnej - kodeks karny :)  

ja osobiście GRATULUJĘ "dostania" się na listę biegłych Sądu i życzę wielu ciekawych tematów, może kiedyś wydam postanowienie i Pana powołam.... :) :) :)