Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Andrzej Wachowicz

Tokarka LEINEN REFORM

Rekomendowane odpowiedzi

6 godzin temu, Andrzej Wachowicz napisał(-a):

@Kiniol

  

 

Fajnie, ze się odezwałeś. Dziękuje.

Tak sobie patrzę na ta Twoja ładna biblioteczkę i tak sobie myślę:

Jeżeli sa to wszystkie książki, które posiadasz to ja jakoś nie widzę wśród nich katalogu narzędzi ( przyrządów ). Co prawda nie bardzo widać co w tej szafce masz.

 

 

Sa to mocne słowa i powinny być poparte jakimiś dowodami. Uważam, ze te słowa sa niesprawiedliwe.

Nie widzę innych zagranicznych publikacji, które świadczyłoby o tym, ze Mistrz Podwapinski dokonał plagiatu ( przestępstwa ) czy jak Ty tam to nazywasz.

Ale może się mylę i w tej szafce masz jakieś dowody na to co powiedziałeś. Wszyscy ( tak mniemam ) bylibyśmy bardzo wdzięczni, gdybyś mogl i zechciał je nam udostępnić ( przedstawić ).

Ja osobiście bardzo Szanuje i doceniam ogrom pracy wykonanej przez Mistrza Podwapinskiego.

Myślę kolego @Kiniol, ze emocje Cie poniosły, co rozumiem bo człowiek bądź co bądź to taka skomplikowana biologicznie maszyna - ułomną jest, ale może tak musi być.🙂

 Wracając do zawartości Twojej szafki mnie zainteresowały książki ( słownie piec ) na samym dole po lewej. Czy możesz mi pokazać jeżeli będziesz miał czas i ochotę co one zawierają?

 

Z Twoja konkluzja.......zgadzam się całkowicie 🙂.

Byłoby mi bardzo milo, gdybyśmy mogli kiedyś się spotkać osobiście i pogadać ( od czasu do czasu po południu przejeżdżam przez Poznan autostrda A2 ).

 

Dziękuję

 i pozdrawiam

 

 

To tylko część biblioteczki... zapraszam gdy będziesz "przejazdem"... Tak na marginesie... cały księgozbiór o.o. Podwapińskiegi i Bartnika, po ich śmierci, został wyniesiony w kartonach do przyklasztornego sklepiku i rozdany praktycznie za bezcen... cały!!!

Edytowane przez kiniol

Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Tempus Fugit 

 

I tulejki zaciskowe

Moja tokarka jak już pisałem używa tulejek zaciskowych Schaublin B8

1. Tulejki Schaublin B8  6,82 x 0,625   55°   20°    patrz post #47

2. Tulejki G.Boley            6,85 x 0,625   55°   20°    patrz post #68 

czyli tulejki Schaublin B8 i tulejki G.Boley sa kompatybilne.

Czy twoje tulejki zaciskowe sa oznakowane?

Do pomiarów tulejek używaj klasycznej suwmiarki z długim noniuszem ( dokładność 5/100 mm ).

Pomiar jest łatwy :10 skoków x 0,625 mm = 6,25 mm

Skok o którym piszesz 40 TPI to po przeliczeniu: 2,54 mm/40 = 0,635 mm

To nie jest skok naszych tokarek. Nasze tokarki maja skok 0,625 mm.

 

II wrzeciennik

Moj wrzeciennik jest długi jak poniżej - ma długość 116,1 mm

 

42008953_LeinenReform405opiscrop.thumb.jpg.d450e5f3c111d5f52f1401d13a010279.jpg

 

A jakie wymiary maja twoje wrzecienniki?

Według mnie dłuższy wrzeciennik jest po to, aby można było z tylu zamontować podzielnice.

 

Z zdjęć i twoich opisów zrozumiałem, ze masz:

1. Jedno loze.

2. Trzy wrzecienniki i trzy do nich przeznaczone tuleje zaciskowo - sciągające.

    Czy wszystkie trzy wrzecienniki sa nieoznakowane?

Dwie tuleje maja uchwyt mosiężny a jedna tuleja bakelitowy.

Czy to znaczy, ze Leinen w późniejszych latach przeszedł na uchwyt bakelitowy bo tańszy ? Nie wiem.

 

pozdrawiam

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli Twoja tokarka używa tulejek Schaublin, to prawdopodobnie są to obce tuleje. Obie tokarki Leinen, jakie posiadam, mają tulejki firmowe z cechami Boley&Leinen. Jestem jednak przekonany, że osprzęt do ósemek Leinena jest kompatybilny w przód i wstecz i niezależnie od tego czy masz maszynę starszą czy nowszą, tuleje powinny mieć ten sam standard. Uważam też, że jednak jest to gwint 40 TPI , według grzebieniowego sprawdzianu do gwintów i według poniższej tabelki i doprawdy nie widze powodów aby jej nie ufać.

To, że udaje się wkręcić tuleje 0,625 wcale mnie nie dziwi wszak to gwinty o podonym skoku i na kilku milimetrach do zakleszczania nie dojdzie.

 

Mam dwa wrzecienniki bez oznaczeń (krótszy i dłuższy) ze sćiągaczmi mosiężnym i aluminiowym. Bakielitowy (teflonowy w rzeczywistości) jest dorobiony do obcego, pasującego osprzętu, który posiada gwint 0,7. 

 

Odnośnie logo, to chciałbym zwrócić uwagę, że takie jak na Twojej maszynie występuje też na większych tokarkach z lat 50-tych i późniejszych, uważam więc, że masz maszynę nowszą.

img0.jpg

 

Cecha charakterystyczna to czernione detale, które w ósemkach Leinena ze starym i bardzo starym logo są chromowane. Oczywiście z mojego punktu widzenia nie ma to żadnego znaczenia która stara, bardzo stara, czy całkiem nowa.

 

Do skompletowania osprzętu potrzebowałbyś katalogu Boley&Leinnen który pojawił się w historii ale jak dotąd go nie znalazłem w sieci w wersji cyfrowej.

Na filmie od 3:25 minuty widać wyraźnie ten katalog. Dzięki niemu łatwo można by pogrupować osprzęt względem przeznaczenia/czynności.

 

1468112984_Screenshot_20220122-201623_SamsungInternet.jpg.159ab6145a9253acb52b9f9839b890cb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Tempus Fugit

Oczywiście, ze oryginalne tulejki zaciskowe do naszych tokarek sa oznakowane Leinen lub Boley&Leinen a tulejki Schaublin B8 które używa moja tokarka sa obce, ale ja nie mam wyjścia 🙂

Jak pisałem tulejki G.Boley'a i Schaublin B8 sa kompatybilne. 

W sumie masz racje różnica 0,635 mm -  0,625 mm = 0,01 mm na długości 10 skoków daje tylko 0,1 mm różnicy, to nawet jeżeli tuleja zaciskowo-sciagajaca ma skok 0,635 mm ( 40 TPI ) to da sie to jedno na drugie nakręcić bez problemu i z praktyki wiem, ze tak jest.

Pytanie tylko: G.Boley ma tulejki o skoku 0,625 mm, a Leinen wywodził się z firmy G.Boley to dlaczego przeszedł na skok 0,635 mm ( 40TPI  anglosaski ) ?.

Świetnie, ze masz tulejki oryginalne Boley&Leinen. W takim razie zrób zdjęcie i podaj wymiary tak jak ja zrobiłem z moja tulejka Schaublin B8 patrz post # 47.

Prawdopodobnie moje loze i wrzeciennik sa z okresu Leinen bo tak sa sygnowane, ale konik, który nie jest sygnowany a ma czerniona zakrętkę przesuwna jest z okresu Boley&Leinen. Oczywiście to nie ma żadnego praktycznego znaczenia.

Na filmie, który dołączyłeś szajba jest Leinen, mimo, ze skrzynia sygnowana jest Boley&Leinen.

Moze duże tokarki były oznaczane Leinen a tokarki zegarmistrzowskie początkowo Leinen a potem Boley&Leinen? Nie wiem.

Trzeba pamiętać, ze firma Boley&Leinen istniała do 1986 roku.

Bergeon w swoim katalogu pisze, ze jego tulejki zaciskowe moga byc uzywane w tokarkach Bergeon, Boley, Favorite, Leinen, Schaublin, Star etc, i nie wymienia firmy Boley&Leinen, dlaczego?

Niestety nie znalazłem wymiarów tulejek Bergeon'a a fizycznie nie mam żadnej tulejki, żebym mogl zmierzyć.

 

pozdrawiam

 

 

 

 

 

Edytowane przez Andrzej Wachowicz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uzupełnienie do tulejek zaciskowych

W swoich rupieciach znalazłem trzy inne niż Schaublin B8 tulejki zaciskowe sa to:

                                     według moich pomiarów  w mm         według tabeli post # 78 po przeliczeniu na mm

1. Leinen                     6,9   x 0,635                                              brak 

2. F.Lorch                    6,95 x 0,625                                             6,98 x 0,625

3. Wolf.Jahn & co       6,85 x 0,635                                             6,85 x 0,635

Poniżej seria zdjęć moich pomiarów i porównań

IMG_20221030_123345crop.thumb.jpg.ae7f62e3bd19d35d91b60eec50c5f883.jpgIMG_20221030_122716.thumb.jpg.bd394735f0e11bc96e7699ded5d647a1.jpg

 

IMG_20221030_124642crop.thumb.jpg.e9be9969eadb4535a9224a85f74b71e0.jpgIMG_20221030_124742.thumb.jpg.f836827972f492ff681ef668dcb1eab1.jpg

 

IMG_20221030_132035crop.thumb.jpg.29c0a783eb9f82ef224e3ac262b490cc.jpgIMG_20221030_132141.thumb.jpg.3e974fe0d84bdf149e48724295809aca.jpg

 

I jedna uwaga: tuleja zaciskowo - sciągająca ( Leinen ) nakręca się całkowicie na tulejkę zaciskowa Leinen (  co jest zrozumiale bo to ten sam gwint ).

                           tuleja zaciskowo - sciągająca ( Leinen ) na tulejkę zaciskowa Schaublin B8 mimo, ze skok mniejszy ( 0,625 ) a także średnica zewnętrzna gwintu mniejsza ( 6,82 ) tez nakręca się całkowicie.

Natomiast przy nakręcaniu tej tulei na tulejkę zaciskowa F.Lorch - kleszczy ( średnica zewnętrzna gwintu tyci większa przy mniejszym skoku ).

 

Reasumujac:

Tokarka Leinen Reform czy potem tokarka Boley & Leinen Reform ma oryginalny gwint 6,9 mm x 0,635 mm.

Tabelce z gwintami przedstawionej przez kolegę @Tempus Fugit należy wierzyć 🙂

 

pozdrawiam

 

 

Edytowane przez Andrzej Wachowicz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie tyle tokarka ma orginalny gwint co tulejki tej firmy mają gwint ... , no i ściagacz.

 

To co ma tokarka leinen to wrzeciennik z otworem dostosowanym do tulejek o średnicy 7.97mm.

To bardzo ważny wymiar bo decyduje czy tulejki pasują bez zbędnych luzów. Tutaj każde 0,01 mm ma znaczenie.

Lorch np ma średnicę tulejek 7.95mm i 7,94 mm w zależności od typu.

Tulejki Leinen do wrzeciennika Lorch nie wciśniesz a tulejka Lorch w Leinenie będzie wymagala innego ściagacza oraz bedzie miała nadmierny luz.

Tę średnicę mierzy się na walcowej powierzchni tulejki pomiędzy gwintem a końcami rozcięć.

We wrzeciennikach w tym samym miejscu jest precyzyjnie szlifowana powierzchnia odpowiadajaca średnicą dedykowanym tulejkom.

Gwint nie decyduje o precyzji pasowania.

Pozdrawiam,


  • What one fool can do, another can.   

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@szalony amator

"Nie tyle tokarka ma oryginalny gwint co tulejki tej firmy maja gwint..., no i ściągacz."

Oczywiście masz absolutna racje - moja niedokładność wypowiedzi ( skrót myślowy ).

Skad ty masz te wymiary: 7,97 mm, 7,95 mm, 7,94 mm?

Moje wszystkie cztery tulejki zaciskowe: Schaublin, Leinen, Lorch i Wolf.Jahn maja średnicę tulejek dokładnie 8,00 mm. Wrzeciennika nie mierzyłem.

Piszesz: " Gwint nie decyduje o precyzji pasowania."

Oczywiście masz racje !

Bardzo ważnym jeżeli nie najważniejszym parametrem jest kat 20° !  Powierzchnia stożkowa zacisku i wrzeciona.

 

pozdrawiam

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmierzyłem moje tulejki.

Schaublin, do 8 mm brakuje w nowych 10 mikronów.

Andra&Zwingenberger, do 8 mm w nowych brakuje 10 mikronów.

Boley-Leinen, do 8 mm w używanych brakuje 20 mikronów.

 

Gwinty wszystkich trzech pasują (da się wkręcić) do nowego ściągacza od tokarki A&Z.

Ściągacze w tokarkach  A&Z mają gwint 7x1/40"

Wkręcając tulejkę w ściągacz od tokarki A&Z to; tulejki od tokarki A&Z mają bardzo minimalny luz (prawie żaden), tulejki Boley-Leinen i Schaublin mają prawie jednakowy i mocno wyczuwalny luz. 

 

Znalazłem jeszcze nowe zaciski z napisem tylko Boley i brakuje im 10 mikronów do 8 mm. 

Edytowane przez dziadek

Każdy stary człowiek ma swoją historię i powód, dlaczego jest taki, a nie inny. Pomyśl o tym, zanim mnie osądzisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Do udowodnienia jest teza że tulejki różnią się.

Zaczynamy test praktyczny.

Bohaterowie testu.

20221031_130813.thumb.jpg.b4abd3499247ff4093f6e28b656a2322.jpg

 

Filmik1 wrzeciennik Star 

 

 

 

 

Filmik 2 wrzeciennik Lorch

 

 

 

 

Test dobitnie pokazuje że tulejki i wrzecienniki różnia się bardzo istotnie.

....Oraz że mam niezły bajzel w tulejkach, a pominąłem tulejki NN chociaż tych mam najwiecej oraz kilka blanków chińskich które do niczego nie pasują.

Nie jest tak źle, tulejki mam posortowane i panuję jakoś nad tym.

Za chwilę zdjecia z pomiarów.


  • What one fool can do, another can.   

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to mamy jaja z pomiarami.

Kol.  Andrzej ma swoje sztywne 8 i już

Kol. Dziadek ma swoje i podaje wyniki w mikronach to jest dokładność 0,001mm.

Spoko, 20 mikronów poniżej 8 mm daje 7,98mm czyli różnimy się pięknie o tę jadną setkę, no może dwie  (Ciekawe kto stawia?)

No i ja mam swoje pomiary.

 

WYMIARY, KTÓRE PODAŁEM WCZEŚNIEJ PODAŁEM DLA LEINENA BŁĘDNIE (BO Z PAMIĘCI)  PRZEPRASZAM.

 

Tulejka star.

Filmik żeby pokazać wyzerowanie czujnika.

Zdjecia kolejno boley 2 różne tulejki oraz leinen 2 różne tulejki.

 

20221031_134123.thumb.jpg.947d3495bac0027710a0adc8cebc7dd0.jpg20221031_134156.thumb.jpg.c2e8ea4d887bff85bcce5e3771590b67.jpg20221031_134220.thumb.jpg.8727ff9878223ee92fcd2d1c99a72166.jpg20221031_134308.thumb.jpg.b496db8a508af4626d09eda84af5fb52.jpg

 

 

Mogę bez żadnego problemu przyjąć że moj miernik nie jest idealny. Może mu coś z wiekiem odbiło lub odjechało.

Wiem, że każdorazowo przy pomiarach trzeba brać pod uwagę błąd pomiaru oraz błąd odczytu. 

Dlatego możemy się różnić.

Niepodważalne są różnice o około 0,02 mm a to robi kolosalną różnicę co pokazałem w poprzednim poście. Luzy przy niedopasowanej tulejce są wyraźnie wyczuwalne więc mogą powodować problemy gdy tokarkę użyjemy do precyzyjnej roboty na ten przykład zegarmistrzowskiej.

 

 

 


  • What one fool can do, another can.   

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@szalony amator

Bardzo dobre posty. Praktyczne i użyteczne. Świetna robota. Dziękuje.

Udowodniłeś naocznie, ze tulejki zaciskowe różnych firm ( a nawet tych samych ) różnią się miedzy soba. Sa to różnice rzędu kilku setek części mm.

Wrzeciona tokarek także sa różne i tez sa to różnice rzędu kilku setek części mm.

Powyższe jest dla mnie całkowicie zrozumiale ponieważ mamy tutaj do czynienia z pasowaniem według stałego otworu i pasowanie na ZERO stwarzałoby ogromne problemy z wymiana tulejek zaciskowych trzeba by je wybijać !

czyli pasowanie musi być na lekkim minusie !

Odnośnie naszych pomiarów.

Po pierwsze zazdroszczę Ci mikrometrów ( ja takich nie mam ). Chodzi mi o to, ze maja one duża powierzchnie pomiarowa prostopadle do osi pomiarowej.

Ja wykonałem swoje pomiary używając klasycznej suwmiarki - dokładność 5/100 mm czyli te moje sztywne 8,00 mm może być na lekkim minusie.

Ale mam bardzo dobry tez klasyczny mikrometr niestety płaszczyzny pomiarowe ( wałków pomiarowych ) sa male i nie mogę prawidłowo dokonać pomiarów.

Ale zrobiłem jedna ciekawa rzecz. Ustawiłem mikrometr na 7,99 mm i obracając trzpieniem tulejki zaciskowej przy każdym nowym położeniu próbowałem przecisnąć ten trzpień przez walki pomiarowe mikrometru.

Efekt. W wielu położeniach nie mogłem tego zrobić, ale w wielu położeniach mogłem.

Wniosek: trzpień tulejki zaciskowej nie jest dokładnie okrągły !

I na koniec, kolega @szalony amator napisal:

"Luzy przy niedopasowanej tulejce są wyraźnie wyczuwalne więc mogą powodować problemy gdy tokarkę użyjemy do precyzyjnej roboty na ten przykład zegarmistrzowskiej."

Nie zgadzam sie z tym, co prawda kolega napisal " ..mogą powodować problemy.."

Uważam, ze o " precyzji roboty na ten przykład zegarmistrzowskiej " decydujące znaczenie ma współpraca powierzchni stożkowych wrzeciona i tulejki zaciskowej!

 

Jestem ciekaw opinii kolegów na ten temat.

 

pozdrawiam

 

 

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie całkowicie i zupełnie z tobą nie zgodzić !

Obejżyj swój wrzeciennik wewnątrz.

Obejżyj ściagacz z tulejką jak na moim zdjęciu.

 

20221031_160435.thumb.jpg.5f2b0486510b3f978ea3ec1676e32f97.jpg

 

Są na komplecie ściagacz- tulejka 3 powierzchnie do poprawnego mocowania, oraz w każdym wrzecienniku są szlifowane precyzyjnie powierzchnie dokładnie w tych samych miejscach.

Sama powierzchnia "1" stożkowa, w tulejce jest niestabilna bo rozcięta na 3 segmenty wiec niczego nie zapewnia bez dwóch pozostałych.

1 razem z 2 ustawiają tulejkę osiowo

2 razem z 3 umożliwia osiowe zaciskanie rozcietych powierzchni 1 tulejki na powierzchni 1 wrzeciennika.

 

 

 

 

Edytowane przez szalony amator

  • What one fool can do, another can.   

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@szalony amator

Dla przypomnienia zdjęcia z postu #47

IMG_20221001_160256wpshpcrop.thumb.jpg.48c76f3dbf657c02a0c872e4597a02d7.jpg

 

IMG_20221001_160534wpcrop.thumb.jpg.8472d4b574542d17d91fe8f24e499d27.jpg

 

1971568331_LeinenReform603opiscrop.thumb.jpg.9f1ffc51b1212f03dd4e69a15f0e9c25.jpg

 

1700090690_LeinenReform634opiscrop.thumb.jpg.22c6b5607ac5df9fb268c266f4479bac.jpg

 

Nie przekonałeś mnie. 

Wyobraźmy sobie, ze "punkty" obrotu 2 i 3 we wrzecienniku maja po np 9 mm czyli mamy bardzo duży luz i zaczynamy tuleja zaciskowo-sciagajaca ściągać tulejkę zaciskowa, obie powierzchnie stożkowe ( wrzeciona i tulejki ) się zbliżają i się dopasowywują centralnie! Powiem więcej, narzucają ta centryczność ( osiowość ) tuleji sciągającej.

Oczywiście jeżeli luzy w "punktach" 2 i 3 beda jak najmniejsze tym lepiej!

Powiem tak: luzy w "punktach" 2 i 3 powinny być jak najmniejsze ( chodzi przede wszystkim o łatwość wymiany tulejek zaciskowych i po to te luzy sa ), ale centryczność otworu wejściowego tulejek zaciskowych zapewnia współpraca stożka tulejki ze stożkiem wrzeciona. Oczywiście wiadomo, ze otwór wejściowy tulejki jest centryczny ze stożkiem tulejki.

 

Nie chciałem, aby zdania które napisałem były podkreślone a sa , nie wiem jak to się stało. Nie potrafię tego usunąć.

 

pozdrawiam


 

 

Edytowane przez Andrzej Wachowicz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chce mi się przekonywać.

Jak bedziesz coś wykonywal w tulejkach luźno pasujacych na pow.2 to koniecznie obserwuj ściągacz na obrotach.

Próbuj też wyjąć z zacisku i ponownie zamontować do zacisku tę samą oś w trakcie obróbki. Zobaczysz jak odjechała osiowość mocowania.

Wtedy powrócisz do świata realnego.


  • What one fool can do, another can.   

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
39 minut temu, szalony amator napisał(-a):

Nie chce mi się przekonywać.

Jak bedziesz coś wykonywal w tulejkach luźno pasujacych na pow.2 to koniecznie obserwuj ściągacz na obrotach.

Próbuj też wyjąć z zacisku i ponownie zamontować do zacisku tę samą oś w trakcie obróbki. Zobaczysz jak odjechała osiowość mocowania.

Wtedy powrócisz do świata realnego.

 

I to jest argument, który przyjmuje .

Chyba załapałem o co Ci chodzi. Chcesz powiedzieć, ze robotę na tokarce powinno się zrobić z jednego założenia!

Ale ta zasada dotyczy każdej tokarki bez względu na to jak ona jest spasowana. Im lepiej spasowana tokarka tym mniejszy błąd "założenia". Mam nadzieje, ze rozumiesz co chciałem powiedzieć.

 

dziękuję

 

pozdrawiam

Edytowane przez Andrzej Wachowicz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znaczenie dla dokładności toczenia ma każda powierzchnia styku wszeciono-tulejka, również ta równoległa do osi nie tylko skośna. Im mniejsza średnica toczenia tym bardziej ważna jest dokładność tego pasowania.

Co do pracy z jednego zamocowania, to oczywiście byłoby najlepiej tak toczyć, ale zazwyczaj niewiele prac można wykonać w ten sposób.

 

Gdy gwinty ściągacza i tulejki nie są dokładnie te same, należy się spodziewać bardzo szybkiego zużycia się takiego mocowania, gdyż powierzchnię styku gwintów są o wiele za małe.

 

Jak to mówią, na bezrybiu i rak ryba, więc czasem wspomagamy się prowizorką, myślę że jest to dopuszczalne w pewnych granicach oczywiście.


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@szalony amator

@Piotr Ratynski

Po zastanowieniu się przyznaje Wam racje, chociaż gdybyśmy rozłożyli na czynniki pierwsze co i jak duży wpływ ma na dokładność toczenia to ja upierałbym się jednak, ze największy wpływ ma współpraca obydwu stożków.

Chociaż "cholera wie".

Dziękuję obydwu kolegom za  wyrażenie swoich opinii.

 

pozdrawiam

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czekając na odpowiedz kolegi @Tempus Fugit  na moje pytania post #70, dla przypomnienia

@Tempus Fugit

Ja po prośbie do kolegi ( jak już wcześniej anonsowałem ).

Byłbym bardzo wdzięczny, gdyby kolega był tak uprzejmy, znalazł czas i rozpoczął przedstawianie wiedzy ( opis ze zdjęciami ) zawartej w tej skrzyni z oprzyrządowaniem swojej tokarki Leinen Reform.

A wiec:

1. Interesuje mnie tak jak już pisałem w poście #47 ( proszę spójrz jeszcze raz )

    "1. Jakie tulejki zaciskowe ma twoja tokarka?

      2. Czy twoja tulejka ( tuleja ) zaciskowo-sciagajaca ma takie same wymiary jak moja?

      Chodzi o to czy twoja i moja tokarka sa kompatybilne? "

2. Chciałbym, abys wyjął ze swojej skrzynki wszystko - pokazał i opisał - odnośnie:

     a/ II konfiguracji patrz #16

     b/ III konfiguracji patrz #17 - zwróć uwagę na średnice trzpieni fi 6 i fi 6,8

     c/ IV konfiguracji patrz #18

Oczywiście nie musisz wszystkiego opisać w jednym poście, byłoby to nawet wskazane abys podzielił odpowiedz na np 4 posty.

Z gory serdecznie dziękuje

 

pozwolę sobie przekazać troche nowych informacji, które zdobyłem na temat tokarek LEINEN.

Otóż amerykańska firma Henry Paulson & co z Chicago rozprowadzała tokarki Leinen'a na terenie ameryki oczywiście pod swoja marka i nazwa Paulson "Supreme". Była to tokarka Leinen WW80.

Patrz zdjęcia poniżej

1187370010_Paulson8.thumb.jpg.c6c654d2afe68e08f24b396f52749367.jpg1747680844_Paulson9.thumb.jpg.88945d3b6f6ee6c44911c492715eed94.jpg

 

569097282_PaulsonSupreme10.thumb.jpg.381e0bfc704be493114b257b8b520d6c.jpg1496599063_Paulson5.thumb.jpg.c18a0967d13bb346398e680d28f667d8.jpg

 

Tokarka ta miala modyfikacje w stosunku do swojego niemieckiego oryginału.

Dla zainteresowanych patrz poniżej oryginalny link:

http://www.lathes.co.uk/paulson/

 

pozdrawiam

 

 

 

Edytowane przez Andrzej Wachowicz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czekając cierpliwie na odpowiedz kolegi @Tempus Fugit na moje pytania post #70, dla przypomnienia także post #93 pozwolę sobie przekazać troche nowych informacji na temat tokarek: Leinen i nie tylko.

Znalazłem cos takiego w pdf'ie.

catalogo_boley.pdf

zrobilem skrócony spis treści, oto on poniżej

1. Ludwig & Freres, Frankfurt am Main

a) G.Boley  wange D                               strony 1-10

b) G.Boley  wange RP                             strona 11

c) Leinen Reform                                    strony 12-18

d) Lorch, Schmidr & co                         strony 19-22

e) Wolf, Jahn & co                                  strony 23-35

2. Boley & Leinen wange WW              strony 36-43

3. Georg Jacob gmbh Leipzig

a) G.Boley                                                strony 44-60

b) Leinen Reform                                   strony 61-68

c) Lorch, Schmidt & co                          strony 69-87

d) Wolf, Jahn & co                                  strony 88-91

 

pozdrawiam

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Andrzej Wachowicz, witaj Andrzeju. Zapomniałem o Tobie, a temat się zestarzał i nie przypomniał o sobie.

Zastanawiam się jak obfotografować osprzęt w mojej skrzynce. Może zrobię to tak, że zaznaczę na zdjęciu ogólnym grupę osprzętu i potem ją wyjmę i zrobię zdjęcie.

Czy takie rozwiązanie Ci odpowiada?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.