Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Rekomendowane odpowiedzi

Tyle się nagrzebałem w swoich budzikach że wpadło mi do łba kupienie czegoś "trochę "innego i trafiła się okazja cenowa zakupu paru roczniaków ,oczywiście nie jakichś wypasionych ale powojennych ładnych i"prostych " w uruchomieniu😄

Wybrałem najładniej wyglądającego i kompletnego który nawet jakoś chodził ale oczywiście brudny i wymagający mycia i czyszczenia.

Jak to laik rozebrałem na elementy pierwsze ,umyłem ,wypolerowałem i czopy i gniazda i nawet poskładałem ..i.ani drgnie ,męczę się z ustawieniem kotwicy  bo żadnej innej regulacji na włosie nie zmieniałem a on martwy ☹️ na dziś koniec juto sobota to muszę się doktoryzować bo jak patrzę na tę resztę roczniaków to aż strach pomyśleć jak toto uruchomić😁

DSC_3776 (1).JPG

DSC_3779.JPG

DSC_3781.JPG

DSC_3785.JPG

DSC_3784.JPG

DSC_3783.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No, ważne jest, co i jak posmarowałeś...., wiadomo, że jest jeszcze wiele innych drobiazgów. 

Ogóle mówiąc, są dość wrażliwe.

Kotwica mogła być dobrze, ale górna śrubka do regulacji widełek...., może tyć w lewo, lub w prawo. 

Trzeba się dłuuugo przypatrywać 

Edytowane przez PM1122

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niuansów jest sporo ale kotwica ewidentnie żle pracuje a regulacja jest trochę niewygodna 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie, dasz radę🙂.

Schody się zaczną jak weźmiesz się  za miniaturę Komy.

Tutaj też zapewne dasz radę.👍

Trochę się powku...wiasz ale taka uroda roczniaków.😁

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zacząłeś od kotwicy, moim zdaniem to ostatnia rzecz do regulacji. Najczęstszym powodem jest brak symetrii odpadu lub zbyt ciasny widelec, i tu ważne są bardzo małe odchyłki. Górny  bloczek kręci/reguluje się uchwytem z przedłużką. Kolega zrobił nawet przedłużkę o ramieniu ponad 0,5 m i czasami przesuw o kilka mm (na takim ramieniu!) powoduje, że roczniak chodzi stabilnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zacząłem od kotwicy ponieważ rozebrałem płyty ,i odkręciłem płytkę regulacyjną kotwicy ,jest regulowana dwoma śrubkami w luźnych otworach i nie zaznaczyłem jej położenia więc kotwicę musiałem ustawić 😕 

Edytowane przez mechanik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie zbieram tych mlodszych roczniakow ale patrzac na zdjecia ktore pokazales to pomyślałem,że odkręciłeś to czego odkręcać nie wolno. Teraz będziesz miał trochę zabawy .

Edytowane przez old time

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na razie od rana się kręci 🙂ale pewnie będzie jeszcze wymagał interwencji😀 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzi ponad dobę i w miarę dokładnie ,więc operacja się udała pacjent przeżył dla reszty muszę wykonać zawiesia i palce przerzutowe no i dobrać włosy więc trochę trudniej no i bardziej czynności czasochłonne a z tym jest problem😕

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

EEEEE,to paniki narobiles - nie taki roczniak straszny jak go przedstawiaja😂😂😂

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widocznie te młodsze nie są tak wymagające no ale szczęście laika😄

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wreszcie znalazłem czas na miniaturę Koma  i niestety Taraj miał rację 🤢 strasznie wk...wiający mechanizm ,jak już chodzi to śpieszy się wariacko ,jak zaczynam regulować to staje po godzinie ..i nadal się śpieszy ,mam wrażenie ze pomyliłem włosy ☹️ chyba skończy w kuble...

DSC_3797.JPG

DSC_3794.JPG

IMG_20230203_180346.jpg

IMG_20230203_180309.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj widełkami.... wyżej - niżej. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej,

na tym ostatnim zdjęciu włos na odcinku pomiędzy widelcem i górną zawieszką układa się w dziwny kształt.

Wygląda jakby widełki ocierały o płytę (pewnie nie), albo włos jest krzywo złapany w górny bloczek.

I jakoś... ten zegar taki mały czy ten włos taki szeroki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cały zegar ma 150mm a włos 90mm,szerpkości i grubości w tej chwili nie pamiętam ale ewidentnie coś schrzaniłem i muszę wrócić od początku do zakupu nowego włosa i bloczków mocujących bo te są jakieś badziewne .Ale na razie mam go dosyć 😕

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
46 minut temu, Wojtek796 napisał(-a):

Hej,

na tym ostatnim zdjęciu włos na odcinku pomiędzy widelcem i górną zawieszką układa się w dziwny kształt.

Wygląda jakby widełki ocierały o płytę (pewnie nie), albo włos jest krzywo złapany w górny bloczek.

I jakoś... ten zegar taki mały czy ten włos taki szeroki?

To ja może odrazu odpowiem , bo mam podobny zegar , ale w moim brak wahadła - ten zegar jest taki mały !  

Jak widzę , to te zdjęcie wykonano , gdy wahadło lekko się kręci , lub zegar pracuje - stąd widać jakąś nierówność o której wspominasz.

Moim zdaniem , widelec jest nieco za nisko ( może 1 mm. )  , nie jest poziomo , choć to może złudzenie , bo z widoku zdjęcia można się mylić. Wydaje się także , że ten kołek przy kotwicy , chyba był wyginany - ale to trzeba się przyjrzeć. Bo jakakolwiek nierówność na nim , odbije się na chodzie zegara.

W innym podobnym i niedużym roczniaku , o którym ostatnio pisałem ( że zaczął się zatrzymywać i nierówno kręcić )  , to właśnie przy widelcu był kłopocik . Teraz idzie od miesiąca i kręci do 350 stopni .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem - jak się przyglądam ostatniemu zdjęciu ... wygląda jakby widelec leżał na tylnej płycie i dlatego ten włos jest tak dziwnie odgięty. I sam widelec jakby lekko "skoszony". Wtedy chwilę to może chodzić i stanie, na tyle, na ile pozwoli bezwładność wahadła.

O szerokość włosa pytałem, bo też mam - kupiłem kiedyś z ciekawości - małego hallera (działa dobrze) i mi te proporcje inaczej wyglądają, a to chyba ten sam "kaliber".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widelec nie dotyka w żadnym połozeniu płyty ,może być tylko wyżej ale pewnie jak już pisałem założyłem włos nie od niego i z dlatego takie problemy

IMG_20230205_131526.jpg

IMG_20230205_131501.jpg

IMG_20230205_131456.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie znam sie na powojennych wiec zapytam - czy widelec oryginalnie powiniem byc tak zamontowany.?

To znaczy czy nie powinien byc obrocony o 180 stopni?

Dluzsza czesc na dole

Spojrzałem w książkę, oryginalny widelec był chyba troszkę inny. Ten który jest wygląda na za duży i dużo starszy.

20230205_123156.jpg

Dodam jeszcze że to raczej Kern a nie Koma

Edytowane przez old time

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi o to miejsce. W czerwonym kółku

 

 

Bez tytułu.jpg

 

Widelec do góry i najlepiej, jak Oldi napisał, "na abarot".

 

Jakby coś to pomogło - widelc w moim hallerku.

 

IMG_20230205_154039_1.thumb.jpg.c0efff54375cbbb5eaf2598608ba5b51.jpg

 

Edycja.

Dopiszę jeszcze, że teraz widać, dlaczego proporcje wydawały mi się zachwiane - włos jest u kol. Mechanika chyba z brązu, a te są, zdaje się, szersze niż te stalowe.

Edytowane przez Wojtek796
Dopisek o szer. włosa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie każdy zegar ma inne ustawienie widelca.Wystarczy spojrzeć do książki ile jest różnych opcji. Te do góry nogani ,tak potocznie to nazwę też sa

 Nie można porównywać ustawienia widelca Kunda Kerna Kaisera itp. 

Widelec który widzę jest dość masywny.

Edytowane przez old time

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście ..... ale kolega pisał , że strasznie się spieszy - więc myślę , że podniesienie widelca , wydłuży czas , bo wahadło będzie musiało bardziej się kręcić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja się poddałem z tym Koma mini. Kupiłem, wyczyściłem, założyłem włos wg Passmora i okropnie spieszył. Zmieniłem włos na cieńszy i spieszył, założyłem jeszcze cieńszy i przy składaniu go urwałem bo szpara między blokadą od góry a kieliszkiem od dołu jest tak mała, że trudno dobrze uciąć włos. Tak więc zniszczyłem 3 włosy bez efektu i się wkurzyłem i wystawiłem na all. jako do naprawy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, PM1122 napisał(-a):

Oczywiście ..... ale kolega pisał , że strasznie się spieszy - więc myślę , że podniesienie widelca , wydłuży czas , bo wahadło będzie musiało bardziej się kręcić

No właśnie (chociaż niby teoretycznie okres nie zależy od amplitudy), no i prywatnie sobie myślę, że producent długością kołka-ramienia kotwicy wyznaczył zakres regulacji wysokości widełek. Chociaż trzeba zaznaczyć, że widuje się zegary z "dyszlem" wychodzącym wyżej niż okno w wieszaku - no to wtedy wysokość tego okna...

Tym swoim zdjęciem chciałem pokazać, że odcinek włosa pomiędzy górnym bloczkiem i widelcem może być króciutki - w hallerze jest wychwyt latarkowy. Myślę też, że rodzaj włosa może mieć znaczenie - w sensie szeroki brąz vs węższy stalowy (mimo niby tych samych własności sprężystych).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.