Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
miromat

Zepsułem Glashutte GUB cal. 48 Beobachtungsuhr?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Parę dni temu myślałem że los się do mnie uśmiechnął po raz drugi. Trafił mi się Glashutte GUB Kaliber 48 Marine Beobachtungsuhr w naprawdę ładnym stanie zewnętrznym. Już przy transakcji wiedziałem że nie chodzi, sprężyna była nakręcona do końca i nie ruszał. 

W domu go otworzyłem, ale okiem laika nie dostrzegłem nic niepokojącego. No i wczoraj szykując zegarek do wizyty u mojego zegarmistrza, trzymałem go nad biurkiem i chciałem włożyć do małej koperty strunowej. Albo koperta nie miała dna, albo dno puściło i zegarek spadł mi na biurko z wysokosci ok. 15cm na sztorc😬. Coś zaszumiało, wskazówki zaczęły się kręcić jak szalone, dopóki sprężyna się nie zwolniła. Szok. Przy kręceniu koronką wszystkie latają teraz dookoła. Załamka totalna😪.

Dziś zaniosłem do do majstra, otworzył go i już po chwili słyszałem wyrok. Jakieś czopy połamane, brak palety, jakaś śrubka z urwanym łebkiem. Ewidentnie ktoś w nim grzebał wcześniej. I teraz już nie wiem czy to ja narobiłem jeszcze więcej szkód, czy już wcześniej ktoś próbował go naprawić.

 

Stanęło na tym że umówiłem się z zegarmistrzem że spróbuję poszukać gdzieś schematu mechanizmu z rozpisanymi elementami i on mi pokaże na nim która część jest do wymiany lub do naprawy. Oczywiście jeśli nie znajdę rysunku rozłożonego werku, to on mi napisze co jest uszkodzone i będę próbował zdobyć te części, choć czarno to widzę. W końcu to Lange.

 

Stąd moje pytanie do Was, może ktoś ma taki schemat w PDF.

 

Jestem w rozterce bo szansa zdobycia części do tego zegarka to chyba tylko w Glashutte Muzeum. Na ebayu nie znalazłem nic.

 

Inne wyjście to oddanie go komuś z forum do oceny i próby dorobienia poszczególnym elementów. A wiem że są tutaj tacy "magowie" który potrafią dorobić uszkodzona część. Też będę próbował iść w tym kierunku. 

 

Nie chcę wywoływać do tablicy tych kolegów, może odezwą się sami🙂.

 

 

20220905_175943.jpg

20220905_180035.jpg


 

Jeśli zaadoptujesz psa, to nie zmienisz tym świata, ale cały świat zmieni się dla tego psa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesteś pewien tego mechanizmu, tzn GUB kal 48???

Ja znalazłem i jest trochę inny

https://www.chrono24.com/gubglashuette/pocket-watch-gub-glashuette-neuwertige-marine-b-uhr-kal-481-qualitaet-1q-mit-originalbox-reparaturschein-zertifikat--id25210211.htm

 

25210211-lo0t1jryj8rc6s1z0z0seav0-ExtraL

 chociaż?? inny( na Ebay) to taki jak Twój...  Zdjęcie 10 - A. Lange & Söhne miętowy zegarek WW2 Silver Deck cal 48 w. certifikate 1944 okręt podwodny

 

Powiedział Ci zegarmistrz, że brak palety, czyli szukaj kotwicy..( złamana paleta kotwicy, lub jaj brak( wypadła przy upadku) spowodowała to właśnie szaleńcze kręcenie się całego mechanizmu. Co do czopów, to niech Ci napisze które.... ( stawiam na czopy osi balansu)

Edytowane przez mkl1

Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, to jeszcze przede mną, będę musiał zostawić mu zegarek na jakiś czas żeby zrobił dokładny opis szkód. Jeśli paleta by wypadła to musiała zostać w środku (dekle były zamknięte) i coś by się telepało. No i ta ukręcona śrubka bez łebka.

Edytowane przez miromat

 

Jeśli zaadoptujesz psa, to nie zmienisz tym świata, ale cały świat zmieni się dla tego psa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Paleta kotwicy to maleństwo.... może gdzieś być. ( ukręcona śrubka to mniejszy problem- szegarmistrz sobie poradzi :) ) połamane czopy to juz może byc problem.... nie każdy chce wstawiać..


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, mkl1 napisał(-a):

 połamane czopy to juz może byc problem.... nie każdy chce wstawiać..

 

No właśnie mam nadzieję że 'magicy" z forum się pochylą nad tematem.🙂


 

Jeśli zaadoptujesz psa, to nie zmienisz tym świata, ale cały świat zmieni się dla tego psa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Remontuję takie "przypadki", mam części i regeneruję te uszkodzone... zapraszam na priv... 

Godzinę temu, mkl1 napisał(-a):

Jesteś pewien tego mechanizmu, tzn GUB kal 48???

Ja znalazłem i jest trochę inny

https://www.chrono24.com/gubglashuette/pocket-watch-gub-glashuette-neuwertige-marine-b-uhr-kal-481-qualitaet-1q-mit-originalbox-reparaturschein-zertifikat--id25210211.htm

 

25210211-lo0t1jryj8rc6s1z0z0seav0-ExtraL

 chociaż?? inny( na Ebay) to taki jak Twój...  Zdjęcie 10 - A. Lange & Söhne miętowy zegarek WW2 Silver Deck cal 48 w. certifikate 1944 okręt podwodny

 

Powiedział Ci zegarmistrz, że brak palety, czyli szukaj kotwicy..( złamana paleta kotwicy, lub jaj brak( wypadła przy upadku) spowodowała to właśnie szaleńcze kręcenie się całego mechanizmu. Co do czopów, to niech Ci napisze które.... ( stawiam na czopy osi balansu)

Palety sie bierze z fiolki i osadza... 

52 minuty temu, miromat napisał(-a):

Tak, to jeszcze przede mną, będę musiał zostawić mu zegarek na jakiś czas żeby zrobił dokładny opis szkód. Jeśli paleta by wypadła to musiała zostać w środku (dekle były zamknięte) i coś by się telepało. No i ta ukręcona śrubka bez łebka.

Ale w jakim celu opis szkód? Trzeba zegarek naprawić i już... Odnoszę wrażenie, że ułamany jest czop kotwicy, może faktycznie paleta uległa wyszczerbieniu...Mógł też wypaść palec przerzutnika... to tylko gdybanie, po rozmontowaniu mechanizmu okaże się co należy uzupełnić i naprawić...


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo  ładny zegarek, wyglada na kompletny, wskazówki pracują, więc od koronki do osi sekundy wszystkie przełożenia i łożyska sa raczej OK,  rezerwa chodu wskazuje prawidłowo zero, tarcza cała i czysta, jest dobrze.

Resztę da się opanować.

I majster się zgłosił.

 

 

Jeżeli oś balansu i/ lub oś kotwicy bedą czopowane to poproś mistrza o dobre zdjęcia tych osi w powiekszeniu lub dokładne zwymiarowanie przed wierceniam. Zawsze można je dorobić gdyby coś...

Gdyby przypadkiem ( nie wiem jak by to było możliwe) jest tez uszkodzone koło wychwytu to ja pod koniec roku z przyjemnoscią...

 

 


  • What one fool can do, another can.   

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Narazie tylko ta paleta mi nie pasuje z tych zdjęć co podesłałeś

Polish_20220907_080034969.jpg


,,Weź mlody się lepiej do nauki żebyś przynajmniej maturę zdał, a nie bierz się za płatne serwisy. A jak już spierdzielisz to na swój koszt oddaj zegarmistrzowi, żeby poprawil po Tobie, jak już przyjmujesz zlecenia. Chociaż pewnie po negatywnych komentarzach to zostanie Ci tylko nauka" Bardzo lubię naprawiać zegarki a ich zbieranie jest efektem ubocznym. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.