Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Vintage_Watches_Collector

Książka "Czas to Pieniądz"

Rekomendowane odpowiedzi

„Czas to Pieniądz – jak kolekcjonować i sprzedawać Zegarki”

 

O napisaniu takiej książki myślałem już od 2019 r. Dlaczego?

Na polskim rynku, mimo że o zegarkach mówi się coraz więcej, a grono kolekcjonerów rośnie z roku na rok, brakuje poradnika, który pomógłby wejść nowym miłośnika zegarków w piękny świat klasycznego zegarmistrzostwa.

 

Z książki #czastopieniadz dowiecie się:

 

- Jak kupować zegarki do kolekcji, aby była ona piękna, ale również wartościowa

- Jak bezpiecznie rozpocząć zyskowny handel zegarkami

- Jak i gdzie szukać dobrych okazji

- Jak samodzielnie podnieść wartość zegarka i przygotować dobrą ofertę

- Gdzie szukać przydatnej wiedzy o zegarkach

- Jakie inne możliwości daje ta branża

I wiele, wiele innych :)

 

Książka ta jest sumą kilkunastu lat moich doświadczeń, ale dzięki licznym rozmowom i wywiadom z ekspertami z różnych dziedzin horologii, które do niej trafiły, prezentuje ona wiedzę całego krajowego środowiska zegarkowego.

 

Przedsprzedaż książki ruszy pod koniec września 2022 r.

Już niedługo więcej informacji :)

 

Zapraszam

Mateusz  Piechnik

Okładka Poprawiona.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 
 
W tej publikacji omawiam różne aspekty związane z horologią. Jest rozdział poświęcony kolekcjonowaniu, inny skupiający się na handlu zegarkami, a dzisiaj trochę o zawodzie zegarmistrza, mały fragment, bo cały podrozdział to wielki kawał tekstu, za duży na standardy forum 🙂 Całość oczywiście znajdziecie w książce (rozdz. IV). Na zdjęciu Jan Szymański; nauczyciel zawodu i jeden z najbardziej doświadczonych zegarmistrzów w Polsce. Zdjęcie aut. Jacka Szabeli.
 
Zegarmistrz – Zawód przyszłości
 
Zegarmistrzostwo jako rzemiosło lub zawód ma wielowiekową tradycję. Pierwszy zegar mechaniczny w Europie datuje się na ok. 1000 r, a jego konstruktorem w Magdeburgu miał być mnich Gerbert z Aurillac (chociaż część badaczy uznaje za taki zegar wodny z wychwytem chińskiego wynalazcy Liang Lingzana z ok. 725 r). W XIV wieku w większych europejskich miastach pojawiły się zegary wieżowe (pierwszy w Mediolanie w 1335 r). Inne daty-kamienie milowe dla rozwoju pomiaru czasu to m.in. :
1510 - Stworzenie przez Petera Henleina w Norymberdze pierwszego przenośnego zegara.
1657 - Christiaan Huygens zbudował pierwszy zegar wahadłowy na podstawie opracowanej przez siebie teorii wahadła, a w 1675 r. ten holenderski uczony i wynalazca opracował regulator balansowy ze sprężyną zwrotną.
1704 – N. Fatio po raz pierwszy zastosował kamienie łożyskowe.
1715 – George Graham skonstruował kotwicowy wychwyt spoczynkowy.
1756 – zbudowano zegarek kieszonkowy z naciągiem automatycznym
1825 - G. A. Leschot ulepszył wychwyt kotwicowy swobodny i zastosował go w obecnej postaci (jest to tzw. wychwyt kotwicowy szwajcarski).
1842 – powstały pierwsze zegarki nakręcane koronką zamiast oddzielnym kluczykiem.
Ok. połowy XIX w – pierwsze zastosowanie w zegarach prądu elektrycznego.
1923 – opatentowano naręczny zegarek z naciągiem automatycznym
1929 - W. A. Marrison buduje prototyp zegara z rezonatorem kwarcowym.
1969 r. – Japońskie Seiko oraz producenci szwajcarscy opracowują zegarki naręczne z mechanizmami z rezonatorem kwarcowym.
 
Jeśli chodzi o kształcenie zawodowe to do XIX wieku nauka tajników zegarmistrzostwa odbywała się w cechach lub była przekazywana międzypokoleniowo z ojca na syna. Tradycyjnie najbardziej rozwiniętymi ośrodkami zegarmistrzowskimi były Niemcy, Francja, Włochy, Niderlandy, Anglia oraz Szwajcaria. Reguła, według której czeladnik, który chciał osiągnąć stopień mistrzowski musiał praktykować u mistrza z innego ośrodka, była bardzo rozwojowa dla całej branży zegarmistrzowskiej.
 
Wydarzeniami, które przyczyniło się do wzrostu aktywności w zakresie tworzenia zegarów, były wojny religijne we Francji w XVI i XVII wieku, które doprowadziły do masowej emigracji Hugenotów do Anglii, krajów niemieckich, Szwajcarii czy Niderlandów. Wśród francuskich protestantów było wielu rzemieślników, którzy pomagali w rozwoju wielu zawodów w swoich nowych ojczyznach. Była to epoka wielkich indywidualności, mistrzów miary Johna Harrisona lub Abrahama-Louisa Bregueta, którzy tworzyli podwaliny współczesnego Zegarmistrzostwa.
………..
 
C.D.N 😉
Mateusz

Jan Szymański - wiceprezes SPIRZ-u.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak można złożyć zamówienie?


"Człowiek tyle jest wart, ile warte są sprawy, którymi się zajmuje." Marek Aureliusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Podobna zawartość

    • Przez Kacperek_77u
      Cześć
      W tym temacie będe ukazywał swoje prace nad zegarkami
      Najpierw napiszę coś o sobie (miłego czytania 😝) :
      Zegarkami mechanicznymi interesowałem się od zawsze i zawsze chciałem taki mieć bo ,,ma duszę i pięknie tyka''. Pierwszy z jakim miałem do czynienia była męska zaria kupiona za 20zł 7 lat temu na targu w rzeszowie. Chodziła tylko dwa tygodnie bo niewiem jakim cudem ale czop osi sekundnowej zniknął a jak wiadomo 2009 bez niego chodził nie będzie. Porozbierałem ją z ciekawości, o dziwo poskładałem ją spowrotem i poszła w kąt razem z zainteresowaniem zegarkami. Jakieś dwa lata temu znowu ją odkopałem, znalazłem dawcę na allegro i coś nawet z tego poskładałem ale chodzic to nie chciało... Więc znowu poszła w kąt z zainteresowaniem-do czasu...
      W ubiegłym roku gdzieś na jesień przypadkiem znalazłem ofertę pudła części do owego mechanizmu i udało mi się je wyrwać za całe 15zł (radość.JPG). Przyszła paczka, zacząłem coś kręcić i wymodziłem w miare działający zegarek 😁
      Potem zakręciłem się w ruskich i dostałem bzika na punkcie sportivn. I w grudniu zakupiłem fajny egzemplarz aczkolwiek zauważyłem na zdjęciach że ma martwy włos więc podmianka była potrzebna (akurat z tamtymi częściami do zari udało mi się jeszcze kupić pare mechanizmów do pobied i kolejne pudło części więc no problemo o drugi włos). Pamiętam jak ćwiczyłem ruchy dzięki którym mógłbym zdjąć włos xd. Procesu podmianki opisywać nie będe bo za długo by to zeszło ale finalnie zegarek OŻYŁ! I tak już z rok będzie jak dłubie w zegarkach 😁
       
       
      Pierwsze co chciałbym wam pokazać z niedawnych prac to pierwsze poważniejsze wyprostowanie włosa w slavie któro zakończyło się niczym innym jak sukcesem 😁 
      Jak widać ktoś chciał ją przyśpieszyć ale potem stwierdził że jednak chodzi za szybko i zdecydowanym ruchem cofnął przesówkę uszkadzając włos...
      Więc akurat się złożyło że niedawno robiłem identyczną slave więc wziałem ją jako wzorzec i żeby nic nie wpadło do niej to poprostu zamiast dekla położyłem szkiełko
      Zbliżenie na wrorzec

      I o to pacjent po wyprostowaniu włosa (przy tego typu uszkodzeniach preferuję metodę ,,na żywca'' czyli poprostu prostuje włos gdy jest zamontowany z balansem tylko ewentualnie bawie się przesówkami 🙃)
      Teraz wystarczyło poprostu ustawić przesówkę z kołkiem włosa (będe wdzięczy za podanie jej profesjonalnej nazwy) żeby zegarek zaczął przyjemnie chodzić:

      20221224_002529.mp4
    • Przez Vintage_Watches_Collector
      Wydawnictwo Horologium

       

      Łacińskie słowo horologium oznacza zegar. Jest to również gwiazdozbiór nieba południowego, którego nazwę w latach 1751/52 wprowadził francuski astronom, kartograf i badacz Nicolas-Louis de Lacaille. Nazwa upamiętnia wynalezienie w 1656 r. przez holenderskiego fizyka Christiaana Huygensa zegara wahadłowego, którego kształt skojarzył się Lacailleowi z rozmieszczeniem gwiazd w Horologium.

      Od teraz Horologium to również nazwa wydawnictwa, które w sierpniu 2022 r. założyłem wraz z moją Małżonką. Jest to pierwsze na polskim rynku wydawnictwo, które koncentruje się wyłącznie na publikacjach o tematyce zegarkowej, okołozegarkowej i związanej z pomiarem czasu. (Logo zaprojektowała Delfina Korabiewska).

      Jego głównym założeniem jest stworzenie możliwości publikacji książek o tematyce horologicznej każdemu, kto chciałby podjąć trud napisania takiej książki, a jednocześnie nie wie on jak, nie ma na to czasu lub nie chce wydawać swojej książki samodzielnie.

      Chociaż ten projekt dopiero wchodzi w życie, to głęboko wierzę, że może stać się czynnikiem aktywizującym krajowe środowisko do tworzenia wartościowych treści i znacznie zwiększyć tego typu aktywność w Polsce.

      Pierwsza publikacja na przyszły rok (podkreślam, nie mojego autorstwa) jest już w planach Teraz wszystko zależy od Was. Wkrótce więcej informacji.


       
      Dziękujemy za uwagę.

      Anna i Mateusz


       
      Ps. Jeśli macie w głowie pomysł na książkę w tej tematyce, lub już nad czymś pracujecie, to wiecie do kogo napisać





    • Przez Vintage_Watches_Collector
      Cześć z Was zapewne interesuje zawartość książki Czas to pieniądz.
      Poniżej prezentuję spis treści.
       
      Publikacja ostatecznie liczy 296 stron.
      Na rynek trafi 1-2 grudnia br.
       
      Pozdrawiam
      Mateusz Piechnik



    • Przez rjan
      Jest sobie taki facet, który na Quora dzieli się swoją wiedzą o zegarkach.
      https://www.quora.com/profile/Franz-Rivoira
      Tak na moje wyczucie ma czym się dzielić - przynajmniej dla mnie. Ostatnio ten człowiek postanowił napisać książkę o zegarkach. Spis treści macie tu:
      https://www.quora.com/When-will-Franz-Rivoira-write-a-book-about-watches
      W tym celu robi zbiórkę:
      https://www.indiegogo.com/projects/the-watch-manual--3/x/22907926#/
      Ja go wsparłem bo inicjatywa jest zbożna a człowiek jest dla mnie wiarygodny - i dodatkowo 13$ to nie majątek (zwłaszcza jeśli mówimy o zegarkach).
      Interesu nie mam w tym żadnego. Jak macie chwilę to sobie zerknijcie na profil człowieka i na plan dosyć zaawansowanej publikacji. Mnie się to spodobało na tyle że poparłem kupując przyszłe dzieło w formacie ebook za 13$.
      Pozdrawiam
       
       
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.