Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Rekomendowane odpowiedzi

Wydaje mi się, że tematu poświęconego temu producentowi z UK na forum nie ma. Ja od dawna ostrzyłem sobie zęby na któryś z klasycznych modeli marki Smiths, zwłaszcza PRS-29A, a później monopushera PRS-57, ale w tym ostatnim przypadku obawiałem się że koszty cła mnie zjedzą.

 

W końcu w tym roku na Instagramie/Watchgecko pojawiło się info o planowanym od dawna zegarku w stylu Sinna EZM1, czyli z koronką i przyciskami po lewej stronie oraz wskazówkami sekund i minut chronografu umieszczonymi centralnie. Jako fan takiego układu (patrz: avatar) i jako użytkownik vintage'owego Sinna 157 od blisko 4 lat dzień w dzień, zdecydowanie się nim zainteresowałem.

 

Obawiałem się, że nie uda mi się kupić zegarka, bo obecnie właściciel Time Factors, Eddie Platts "otwiera" sklep na swojej stronie (timefactors.com) raz-dwa razy w miesiącu i zegarki będące na stanie rozchodzą się w mig, czasem dosłownie w kilka minut. Poza tym w celu chyba walki z flipperami jedna osoba może kupić dany model zegarka tylko w jednej sztuce, co akurat nie było dla mnie problemem - od dawna chciałem mieć czarny chronograf, właściwie to już Sinna 157 chciałem w czarnej wersji, ale już te 3,5 roku temu takie modele były rzadkie i bardzo drogie. Ostatecznie udało mi się kupić zegarek w może 3 minuty, natomiast gdy sprawdziłem stronę po pół godzinie żaden z dostępnych tej niedzieli (4.09) zegarków nie był na stanie.

 

Co do samego zaś zegarka:

- 40 mm średnicy, 44,5 mm L2L, 14,5 mm grubości (zapewne przez pokrywkę antymagnetyczną pod deklem), 160 g wagi na bransolecie skróconej na nadgarstek ok 17,5 cm;

- 100 m wodoszczelności, zakręcana koronka;

- bransoleta z ogniwami skręcanymi na śrubki;

- kwarcowy werk ETA 251.264BD

- 3 wersje: stalowa ze stalową lunetą, stalowa z ceramiczną lunetą oraz stalowa DLC z ceramiczną lunetą (moja).

 

Choć sam zegarek ma być swego rodzaju homagem dla Sinna EZM1 w rzeczywistości jest to składanka "best of the best" różnych wojskowych niemieckich/wydawanych dla Bundeswehry zegarków:

- układ LHD oczywiście wzorowany na EZM1, który to był stworzony dla niemieckiej elitarnej jednostki antyterrorystycznej GSG9;

- koperta bardzo przypomina tą w zegarku Tutima Military wydawanym pilotom Bundeswehry w latach 80.;

- tarcza to wierne odwzorowanie tarcz pokładowych chronografów montowanych w takich samolotach jak Panavia Tornado, tworzonych przez firmę Sinn, jednak sam wzór to taki standard w tej branży i podobne zegary produkowały inne firmy, np. francuska Dodane;

- wskazówka minutowa chrono to typowy "samolocik" jaki znajdziemy w wielu zegarkach z centralnym minutnikiem począwszy od lat 70., natomiast sekundnik trochę przypomina ten w Moonwatchu albo Sinnie 103 - obie wskazówki są pociągnięte pomarańczową Superluminovą (patrz zdjęcie)

- i na koniec wskazówka godzinowa i minutową czasu bardzo przypominają te z zegarka Heuer 1550 SG wydawanego pilotom Bundeswehry w latach 70.

 

W mojej ocenie wszystko to tworzy całkiem spójną całość, co niejako świadczy o ponadczasowości niemieckiego podejścia "forma podąża za funkcją".

 

Na koniec zdjęcia:

 

IMG_20220914_073927.thumb.jpg.00aceeaa376a7f9ea1c70519db4c72aa.jpg

 

IMG_20220913_211320.thumb.jpg.cb6b1c5bd68fe18d19ab1bfa980e8100.jpg

 

IMG_20220913_193025.thumb.jpg.8b11ca3cd6a25991aa382444bb36ebc7.jpg

 

Myślę, że to nie ostatni mój zakup od tego producenta, ale najpierw będzie musiał być w końcu jakiś porządny nurek, o którym marzę od jakiegoś czasu ;)

 

Zapraszam do wrzucania zdjęć waszych Smithsów, Precist, Dreadnoughtów, Speedbirdów i co tam jeszcze Eddie wymyślił 

 

Edytowane przez Kobuz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest na forum temat timefactors;) 


Instagram.com/jfszymaniak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

2 minuty temu, eye_lip napisał(-a):

Jest na forum temat timefactors;) 

Oj, kojarzyłem tylko jeden dotyczący wysyłki z UK, uprzejmie przepraszam, zapewne administracja mnie "posprząta" :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może połączy, bo fajne rzeczy napisałeś;) 


Instagram.com/jfszymaniak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, eye_lip napisał(-a):

Może połączy, bo fajne rzeczy napisałeś;) 

Grazie, grazie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po prawie tygodniu noszenia mogę napisać kilka spostrzeżeń nt. zegarka Precista PRS-56:

  • Zegarek nosi się na bransolecie świetnie. Obawy, że ostre krawędzie ogniw będą szarpać mój zarośnięty nadgarstek okazały się przesadzone. Może raz czy dwa szarpnął ale poza tym jest na prawdę wygodnie.
  • Ku mojemu lekkiemu zaskoczeniu pomimo, że to kwarc to waży 10 gramów więcej niż mój Sinn 157, tj. 160 vs. 150 g (waga z odjętymi 3 ogniwami na nadgarstek ok. 17,5cm). Czuć tę wagę, zwłaszcza koperty, ale dość solidne zapięcie równoważy i zegarek nie "belonta" się na nadgarstku.
  • Wielu ludzi narzeka na zapięcia w Sinnie i faktycznie nawet taki producent niezależny daje lepsze, choć nie ma mikroregulacji to odpinanie i zapinanie nie sprawia kłopotu i wydaje się być solidne.
  • Czytając specyfikacje przed zakupem nie zanotowałem, że zegarek ma między uszami 22 mm, więc nie będę mógł założyć na niego mojego Chronissimo :( Myślę że na lato poszukam do niego jakieś fajnej, nie za grubej gumy.
  • Wskazówka sekundowa chrono trafia w indeksy wtedy, kiedy chce, w ogóle mam wrażenie, że mechanizm co jakiś czas tak jakby "korygował" jej położenie. Minutowa trafia ładnie. Nie żeby to był dla mnie jakiś problem, ale jak ktoś rozważa to może być tzw. deal breaker.

To chyba na razie na tyle. Ponownie zapraszam innych właścicieli czasomierzy od Time Factors do udziału w dyskusji. :)

 

308123443_7911630678912103_7913103619848898476_n.thumb.jpg.41b0ea7361ea9161c30f7e8d88a73481.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nowy wypust Time Factors, Smiths Commander PRS-60, 38 mm średnicy, 14,6 (!) mm grubości i 300 m wodoszczelności. Na czym się wzoruje to wiadomo. Gdyby nie te wskazówki (które akceptuję wyłącznie na oryginale) to brałbym go pod uwagę.

InSitu3_b59765e7-11cb-47c1-898b-b447436f3062_1024x1024_2x.jpg.8e7810b4fdf380b56df544ce76dded61.jpg

Edytowane przez Kobuz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Precka" dostała dziś nowy pasek - Barton Elite. Pasuje jak "firmowy" - przy kopercie nie zieje paskudna szpara, szybki montaż bez narzędzi to świetna sprawa, a dyniowy kolor spodu pasuje do barwy wskazówek chrono lepiej, niż się spodziewałem.

 

Co prawda dzięki Sinnowi przekonałem się do bransolet do tego stopnia, że zakup pasków praktycznie w ogóle mnie nie obchodzi, ale tutaj postanowiłem trochę zaoszczędzić bransoletę, bo o ile na kopercie i samym zapięciu nie ma nawet najmniejszej ryski, to w miejscach kontaktu ostrych krawędzi ogniw nawet DLC nie da rady.

 

IMG_20221116_210642.thumb.jpg.f382dfa14652ac78b59aa6bcfd40af7d.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PRS-82 Royal Navy 

precista RN nicaragua.jpg

i kilka fotek z Archiwum...

 

post-23173-0-56626200-1331600675-2.jpg

 

post-23173-0-41713000-1331600681-2.jpg

post-23173-0-77635300-1331600682-2.jpg

 

post-23173-0-82352100-1331601591.jpg

 

Edytowane przez y60

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

smiths prs60 2.jpg

 

prs60 nato de luxe.jpg

 

prs60 back.jpg

 

 

prs60 lume commander.jpg

Edytowane przez y60
marginesy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Starsze Precisty świetne, to oczywiste. Widzę, że do Commandera też nie ma się co za bardzo przyczepić. Bardzo podoba mi się zwłaszcza bezel w tym zegarku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Kobuz napisał(-a):

Starsze Precisty świetne, to oczywiste. Widzę, że do Commandera też nie ma się co za bardzo przyczepić. Bardzo podoba mi się zwłaszcza bezel w tym zegarku.

 

Bezel powoduje ,że zegarek nie jest wierną kopią vintage Rolexa.. nawiązuje do niego.. ale ten bezel robi z niego zupełnie inny zegarek.. Przyczepiłbym się do koronki(dla mnie zbyt mała) ,ale to osobiste odczucie..  Świetny jest za to kształt koperty(uszy) w wolnej chwili spróbuję zrobić fotki..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

369 commander koperta.jpg

 

369 commandermac1.jpg

Edytowane przez y60
margines

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój aktualnie najczęściej goszczący na nadgarstku zegarek 😁

bardzo się polubiliśmy odkąd zmieniłem NATO na skórzany pasek 

3D276B7B-FBF6-4A7A-B5BE-DD1F7DFE9664.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@y60 Super zdjęcia! Bardzo mocno rozważałem jego zakup, ale ostatecznie się wstrzymałem. Co prawda głównie dlatego, że mam już podobny zegarek, ale jeżeli coś miałoby mi przeszkadzać w tym zegarku to "śliskie" powierzchnie (bezel i tarcza) w połączeniu z "postarzaną" lumą. Bardziej by mi pasował z matową tarczą i aluminiowym bezelem. 

Czy na żywo to się rzuca w oczy czy raczej niknie?


instagr.am/klxn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 27.11.2022 o 23:58, KLXN napisał(-a):

@y60 Super zdjęcia! Bardzo mocno rozważałem jego zakup, ale ostatecznie się wstrzymałem. Co prawda głównie dlatego, że mam już podobny zegarek, ale jeżeli coś miałoby mi przeszkadzać w tym zegarku to "śliskie" powierzchnie (bezel i tarcza) w połączeniu z "postarzaną" lumą. Bardziej by mi pasował z matową tarczą i aluminiowym bezelem. 

Czy na żywo to się rzuca w oczy czy raczej niknie?

 

Trochę masz rację, Ceramika bezela i tarcza daje nieco efekt "bling!"  :) ,ale prawie wszystkie zegarki mam w surowym ,militarnym stylu, więc to ciekawa odmiana.. Gdyby nie miał takiego bezela i inną tarczę to wyglądałby jak Everest, który zresztą bardzo mi się podoba.

 

 

369 smiths de luxe.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skłamał bym pisząc, że nie myślałem przez krótki czas, czy nie sprzedać Precisty. Ale raz, że Sinn nadal nie wypuścił wymarzonego UX50, więc nie mam na razie czego dofinansowywać. A dwa, po powrocie na bransoletę (czyli jednak dla mnie jedyny słuszny pasek) po prostu nie chce się odkleić od nadgarstka. No i troche uzależniłem się od lumy i tej całkiem fajnej powłoki ar. :)

IMG_20230304_154625.thumb.jpg.6907d618c8a76763aa0ebce2d3b0aa9f.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 godzin temu, Sierżant Julian napisał(-a):

Ładny. Co tu mówić, że nieładny, jak ładny.

Zgadza się, musiałem przywyknąć do czerni ale teraz wybitnie mi odpowiada. Jedyny minus to bransoleta, bo ma miejsca, gdzie powłoka szybko schodzi, zwlaszcza w punktach kontaktu między ogniwami (nie są w pełni "elastyczne") oraz endlinków z kopertą. Ale cóż, będzie to moja własna "patyna" :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

smiths shadow 1.jpg

 

smiths shadow 2.jpg

Edytowane przez y60

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Precista nato tool2.jpg

 

Precista nato L.jpg

 

Edytowane przez y60

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nowość: Smiths Traveller, dostępny w okolicach czerwca. Fotki od @joey_c00l na insta. Co sądzicie? Ja to chyba jestem skazany na zegarki z czarnymi tarczami, bo ta wersja też tu mi bardziej leży. Świetna czcionka cyfr.

 

 

340015164_1825221851206779_4448277545717587564_n.jpg

340169891_761091778726992_8810460085254341924_n.jpg

 

@y60 może cię zainteresować, że w tym roku ma wrócić PRS-82, tym razem na bransolecie, więc może będzie możliwość dokupienia do starszych egzemplarzy.

Edytowane przez Kobuz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś mi tu nie gra ze wskazówkami. GMT zupełnie nie pasuje do pozostałych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, Kobuz napisał(-a):

 

 

 

 

 

 

@y60 może cię zainteresować, że w tym roku ma wrócić PRS-82, tym razem na bransolecie, więc może będzie możliwość dokupienia do starszych egzemplarzy.

 

Nie wiem czy pierwowzór kiedykolwiek miał bransoletę.. Był wydawany przez rok zaledwie.. Więc jakoś nie mam parcia.. I tak większość noszę na Nato.. Ale chętnie zobaczę.. 

fot: Jason Peter Raine

 

339905452_175545852021931_1620121187556296438_n.jpg

Edytowane przez y60

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Podobna zawartość

    • Przez t0maz
      Cześć,
       
      Mam na imię Tomek, jestem już niestety grubo po 30tce
      W zegarkach zawsze fascynowała mnie wewnętrzna magia 'mechaników'.
       
      Mój pierwszy poważny zegarek dostałem około jedenastu lat temu jako cenny prezent na całe życie.
      Jest to Porsche Design P'6310 - automat, kaliber ETA 2892-A2 z prostą tarczą na której jedyną komplikacją jest datownik.
      Taka prostota bardzo mi się zawsze podobała.
      Z zegarkiem tym teraz mam nie mały problem bo pasek gumowy po latach zaczął pękać a oryginał jest bardzo drogi.
      Zamienniki bardzo rzadkie i póki co żaden zegarmistrz w Warszawie nie chciał się podjąć wyzwania.
      Będę musiał rozwikłać ten problem i jednocześnie zrobić jego przegląd generalny.
      Mimo, że działa bez zarzutu to już kilka lat minęło od jego ostatniej gwarancyjnej wizyty w firmowym serwisie...
       
      Ostatnimi nabytkami był automat Zeppelin  Hindenburg LZ129 (model 7060-4) niemieckiej firmy Pionttec z mechanizmem cal9132 - jeśli mnie pamięć nie myli lekko modyfikowana Miyota, 26 kamieni. Bardzo spodobał mi się jego klasyczny design, a klamka zapadła gdy trafiłem go w bardzo dobrej promocji będąc w UK. Na pewno jego wadą jest hesalitowe szkiełko. Szybko się rysuje i będę chciał je wymienić na (dorabiane?) mineralne albo szafirowe jak tylko się skończy gwarancja.
       
      Kolejnym był kwarcowy Skagen - 'cieńkus' do garnituru. Ładny prosty wzór ale kwarcówki jakoś nie poruszają mojego serca więc nie będę się nad nim tutaj rozwodził.
       
      Zawsze ciągnęło mnie do klasyków i 'staroci' więc zainteresowałem się ostatnio zegarkami starszymi.
      Poszukuje polaka z Mery Błonie - fajnie gdyby udało się znaleźć kiedyś takiego który by miał coś więcej polskiego niż tylko tarczę...
      Człowiek na emigracji nabiera patriotycznego apetytu
       
      Jako, że aktualnie nadal przebywam w UK to rozglądam się tu też za jakimś nie drogim Smiths'em. Może Astral?
       
      Po powrocie do Polski planuje się zainteresować więcej zegarkami radzieckimi. Ale resztki wolnego czasu pochłania teraz mój kilkumiesięczny syn. Więc zobaczymy co wyjdzie z tych wszystkich planów  W związku z tym nie spodziewam się więc w najbliższym czasie zbyt intensywnej czy regularnej swojej aktywności na forum ale od czasu do czasu z ciekawością tu zaglądam doczytać ciekawych informacji i nacieszyć oko waszymi nowymi nabytkami. Dlatego w końcu się zdecydowałem na rejestrację i dołączenie do zacnego grona.
       
      Pozdrawiam,
      Tomek
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.