Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Władek Meller

W jaki sposób wykonuje się takie dekoracje?

Rekomendowane odpowiedzi

4 godziny temu, Autor1984 napisał(-a):

....nie napisałem, że koledzy naigrywają się z treści zawartych w Zegarki i Pasja, tylko że od lat czytam ten portal, a informacja w nim podana mija się z prawdą.


By stwierdzić, że ta "informacja mija się z prawdą" trzeba znać się na technice.
- można też zapytać wyedukowanego technika mechanika.

By zobaczyć jak ta dekoracja została wykonana poprzez frezowanie, trzeba byłoby się przenieść do świata science fiction.
- ja osobiście nie zamierzam 🙂

Oczywiście można też pokazać  narzędzie - frez jakim tę operację wykonano 
Informację co to jest frezowanie można znaleźć tutaj: Frezowanie - Wikipedia

 

5 godzin temu, Autor1984 napisał(-a):

Ja uważam, że prawdy należy szukać u źródła.

 

Techniki nie oszukasz, nawet u źródła
 

pozdrawiam,
Władysław

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Władek Meller napisał(-a):


By stwierdzić, że ta "informacja mija się z prawdą" trzeba znać się na technice.
- można też zapytać wyedukowanego technika mechanika.

By zobaczyć jak ta dekoracja została wykonana poprzez frezowanie, trzeba byłoby się przenieść do świata science fiction.
- ja osobiście nie zamierzam 🙂

Oczywiście można też pokazać  narzędzie - frez jakim tę operację wykonano 
Informację co to jest frezowanie można znaleźć tutaj: Frezowanie - Wikipedia

 

 

Techniki nie oszukasz, nawet u źródła
 

pozdrawiam,
Władysław

Żebyśmy się dobrze rozumieli.

Zadałeś pytanie na forum i otrzymałeś na nie odpowiedź. Odpowiedź bezpośrednio od producenta.

W artykule powinien być zamieszczony cytat, który wyszedł od jednego z braci.

Wy jako ciało opiniotwórcze, powinniście dać wzmiankę, że być może pewne elementy zostały wykonane w ten sposób, ale nie ma na to bezpośredniego potwierdzenia.

Portal Zegarki i Pasja to jeden z moich ulubionych w temacie recenzowania czasomierzy, tak samo jak kanał na YT.

Pozdrawiam

Łukasz


"Człowiek tyle jest wart, ile warte są sprawy, którymi się zajmuje." Marek Aureliusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez rys. technicznego na 100% się nie wypowiem ale, kształt mógł być wydrążony do R freza a środek wybrany na CNC. Tak że wszyscy mogą mieć poniekąd rację. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, Autor1984 napisał(-a):

Żebyśmy się dobrze rozumieli.

W artykule powinien być zamieszczony cytat, który wyszedł od jednego z braci.


Za to, co jest zamieszczane w materiałach odpowiedzialni są: autor i redaktor.
- ja Zegarki i Pasja wspieram w zakresie poprawności technicznej i zawodowej.

To zdanie (cytat) nie może być zamieszczone, bo ono opisuje czynności których nie wskazuje materiał
- ono dotyczy tylko wycinania i obróbki boków mostków.
Żeby to zrozumieć, trzeba się pochylić nad technologią wytwarzania.
- zachęcam zdecydowanie

pozdrawiam,
Władysław

21 minut temu, andrzejp1242 napisał(-a):

Bez rys. technicznego na 100% się nie wypowiem ale, kształt mógł być wydrążony do R freza a środek wybrany na CNC. Tak że wszyscy mogą mieć poniekąd rację. ;)

to może pokaż tylko przykładowy frez jakim można takie gniazdo wyfrezować.
Jakby co, to jego średnica  (OK. - promień, czyli wskazane przez Ciebie "R") nie może być ujemna, bo żyjemy w realnym świecie 🙂
Narożnik gniazda jest ostry, więc promień takiego freza musiałby "zmierzać do zera" i to jest możliwe,... ale tylko w matematyce.
Mówimy o  realnych produktach!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, Władek Meller napisał(-a):

Narożnik gniazda jest ostry, więc promień takiego freza musiałby "zmierzać do zera" i to jest możliwe,... ale tylko w matematyce.
Mówimy o  realnych produktach!

Chyba mnie nie zrozumiałeś, napisałem że narożniki zostały wydrążone a środek wybrany frezem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 godzin temu, Władek Meller napisał(-a):


By stwierdzić, że ta "informacja mija się z prawdą" trzeba znać się na technice.
- można też zapytać wyedukowanego technika mechanika.

By zobaczyć jak ta dekoracja została wykonana poprzez frezowanie, trzeba byłoby się przenieść do świata science fiction.
- ja osobiście nie zamierzam 🙂

Oczywiście można też pokazać  narzędzie - frez jakim tę operację wykonano 
Informację co to jest frezowanie można znaleźć tutaj: Frezowanie - Wikipedia

 

 

Techniki nie oszukasz, nawet u źródła
 

pozdrawiam,
Władysław

Naturalnie trzeba się znać na technice związanej z mechaniką precyzyjną i technologią stosowaną do wytwarzania poszczególnych elementów mechanizmu jak również elementów obudowy tego mechanizmu.

Informacje czym jest frezowanie traktuję jak dobry żart.

Z szacunku do Ciebie, Twojej rodziny i osoby Pana Antoniego Mellera poświęcę chwilę na koleżeńskie pojednanie w którym można wspólnie wypracować konsensus.

Nasza historia jest bardzo zbliżona. Mój śp. dziadek Henryk Wojciechowski Sr. na początku lat 60 zaczął kierować Ośrodkiem Doskonalenia Kadr Stowarzyszenia Inżynierów Mechaników Polskich, który stał się wiodącym Ośrodkiem w Polsce i przez ponad 60 lat nim pozostał. Ośrodkiem wspomagającym głównie kadry techniczne. Była to odpowiedź na ówczesne zapotrzebowanie w przemyśle i brakiem wykwalifikowanych rąk do prowadzenia poszczególnych procesów technologicznych. Jako jedyny Ośrodek zorganizował m.in. kurs przygotowujący inżynierów do egzaminu magisterskiego. Ponadto od lat 70'tych  przygotowywaliśmy ludzi na kursach obejmujących m.in. elektroerozyjną obróbkę oprzyrządowania technologicznego, konstrukcje tłoczników, opracowanie technologi produkcji na automaty tokarskie oraz innych związanych m.in. z obróbką skrawaniem. W drugiej połowie lat 90tych zmieniło się zapotrzebowanie w przemyśle, przewagę wzięły dziedziny energetyczne oraz transport bliski. Zakłady związane z obróbką skrawaniem też zaczęły myśleć o nowoczesnych urządzeniach numerycznych aby usprawnić procesy produkcyjne, skrócić czas produkcyjny, podnieść jego jakość poprzez dokładność wykonania poszczególnych elementów stosowanych w szeroko rozumianym przemyśle, a także co jest niezwykle ważne wprowadzić powtarzalność danego wyrobu. Na początku millenium powstał kolejny Ośrodek, a także nastąpiło przejęcie zespołu ośrodków rzeczoznawstwa i postępu technicznego działającego również w ramach SIMP. Mój Dziadek był inżynierem mechanikiem, mój Ojciec jest inżynierem mechanikiem, mój brat jest inżynierem mechanikiem i mi się udało nim zostać.

To tak a propos przytyku czym jest frezowanie i wklejeniu linka do "wiarygodnej" jak obietnice polityczne Wikipedii.

Przyznaję masz rację, nie mam zielonego pojęcia o mechanice precyzyjnej. Na wydziale mechanicznym obrałem kierunek związany z budową maszyn.

2 godziny temu, Władek Meller napisał(-a):


Za to, co jest zamieszczane w materiałach odpowiedzialni są: autor i redaktor.
- ja Zegarki i Pasja wspieram w zakresie poprawności technicznej i zawodowej.

To zdanie (cytat) nie może być zamieszczone, bo ono opisuje czynności których nie wskazuje materiał
- ono dotyczy tylko wycinania i obróbki boków mostków.
Żeby to zrozumieć, trzeba się pochylić nad technologią wytwarzania.
- zachęcam zdecydowanie

Odpowiedzialność autora to również rzetelna informacja, zgodna z prawdą i wiarygodna. Ufam Wam i właśnie dlatego uznaję Was jako "ciało opiniotwórcze", które jest wynikiem m.in. Twojego wykształcenia, wiedzy, wieloletniej praktyki, tradycji rodzinnych i samego zamiłowania do zegarmistrzostwa. Dlatego napisałem, aby podać to co podaje producent jako cytat i uzupełnić ewentualnie, o to co sam/sami wnioskujecie.

Do meritum!

Paweł wykonał coś bezinteresownie i podał to, co przesłał sam autor Gronograafu.

Jeżeli wiesz/wiecie lepiej, to po co w ogóle pojawiło się pytanie na forum?

Dlatego proponuję skontaktować się osobiście z Braćmi Gronefeld.  I jako współautor uznanego polskiego portalu związanego z zegarmistrzostwem podać im swoje wątpliwości odnośnie zastosowanej technologi i to zwyczajnie skonfrontować.

 

Wybacz składnię rozbiera mnie choroba...


"Człowiek tyle jest wart, ile warte są sprawy, którymi się zajmuje." Marek Aureliusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 10.02.2023 o 09:52, Władek Meller napisał(-a):

Odgrzewam ten temat, bo jest on kontynuowany w różnych (dziwnych) miejscach w różny (dziwny) sposób.
To, że pojawiała się dyskusja na profilu Czasoholików, to oczywista oczywistość wynikająca z publikacji postu o materiale z portalu Zegarki i Pasja.
Tyle, że później, o wyrażenie mojej opinii na ten temat zaczepił mnie kolega @Autor1984 w wątku… o rozważeniu dodania do nazwy naszego klubu imienia Profesora Zdzisława Mrugalskiego (dyskusja na wewnętrznym podforum stowarzyszonych – płacących składki).
Na ten temat otrzymuję też wiadomości prywatne z forum.
Do powrotu dyskusji w niniejszym miejscu jeszcze nie doszło, co… niniejszym czynię.

@Autor1984 wspominał w swoich postach, że ja niby sugeruję, że „twórca (zegarka) celowo wprowadza w błąd?”
W innym miejscu podawał, że jego zagraniczni koledzy naigrawają się z przekazu w Zegarki i Pasja.
W tym wątku podobnie wypowiadał się @SzefSzefow

Nie zwracając uwagi na uszczypliwe komentarze, chętnie wrócę do dyskusji, o ile  będzie to dyskusja ja argumenty techniczne, a nie przekonanie o czyjejś nieomylności.
Tak przyjmowaną nieomylność tutaj przecież wskazywano – „zdjęcie z papieżem”   

OK. Wróćmy do meritum
Dyskusję na temat wykonania mostków i półmostków należy zamknąć w jednym prostym pytaniu:

obraz.png.ef25585d7df085af2a2c47578312d3b2.png
Czy dla wykonanego z jednorodnego materiału przykładowego półmostka (zdjęcie) element dekoracyjny – wgłębienie kształcie rozciągniętego kara można wykonać poprzez frezowanie?

Obróbka innych płaszczyzn i boków, oraz obróbka dekoracyjna tego samego półmostka nie są istotne w niniejszych rozważaniach, bo można je wykonać na wiele różnych sposobów.

Po wszczęciu dyskusji oczywiście pytałem kilka osób „technicznych”, bo przyszło mi do głowy, że mnie „zaćmiło” i mogłem popełnić jakiś „kardynalny błąd”.

Nie znalazłem nikogo, kto potwierdziłby, że tę dekorację można wykonać poprzez frezowanie!

Jeśli ktokolwiek uważa, że ten element dekoracyjny można wykonać poprzez frezowanie, to proszę o okazanie narzędzia – fraza, którym go wykonano!

 

 

Zastawia mnie jedno... odkad stales sie ekspertem od obrobki? Jakos we wrzesniu 2022 tym ekspertem nie byles i pytales tutaj 🤔

 

Mam jakies doswiadczenie i cos w zyciu widzialem, ale nie bylem pewny sposobu wykonania elementu. Zamiast pytac domoroslych "ekspertow", ktorzy na oczy produkcji zegarkow nie widzieli, zapytalem samego tworce - jednego z braci Grönefeld. I pytanie bylo konkretne: czy uzywanie do wykonania tego elementu elektrodrazarki wglebnej czy frezowania? Otrzymalem konkretna odpowiedz (First they are laser engraved, then CNC milled. ) i malo tego, dopytalem czy moge ja upublicznic na co dostalem zgode, nie zachowales tej informacji dla siebie, choc moglem. Zeby tego bylo malo, udostepnilem print screen z mojej rozmowy z Bartem Maciejowi Kopytko, jako dowod na moje slowa.

 

A Ty dalej swoje... ja wiem, ze ego moze mocno cierpiec, gdy sie nie ma racji, ale podwazajac slowa samego tworcy zegarka wystawiasz siebie i swoje "eksperstwo" wylacznie na smiesznosc 😊

 

W dniu 11.02.2023 o 10:43, andrzejp1242 napisał(-a):

Chyba mnie nie zrozumiałeś, napisałem że narożniki zostały wydrążone a środek wybrany frezem.

 

Nie zostal 


Sprzedam: De Bethune DB25WS1, Richard Mille RM11-03 Titanium, PP 5980/1A

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 11.02.2023 o 10:20, Władek Meller napisał(-a):


Za to, co jest zamieszczane w materiałach odpowiedzialni są: autor i redaktor.
- ja Zegarki i Pasja wspieram w zakresie poprawności technicznej i zawodowej.

To zdanie (cytat) nie może być zamieszczone, bo ono opisuje czynności których nie wskazuje materiał
- ono dotyczy tylko wycinania i obróbki boków mostków.
Żeby to zrozumieć, trzeba się pochylić nad technologią wytwarzania.
- zachęcam zdecydowanie

pozdrawiam,
Władysław

to może pokaż tylko przykładowy frez jakim można takie gniazdo wyfrezować.
Jakby co, to jego średnica  (OK. - promień, czyli wskazane przez Ciebie "R") nie może być ujemna, bo żyjemy w realnym świecie 🙂
Narożnik gniazda jest ostry, więc promień takiego freza musiałby "zmierzać do zera" i to jest możliwe,... ale tylko w matematyce.
Mówimy o  realnych produktach!

Wykonałem dziś telefon do bardzo dobrego Kolegi, a zarazem kontrahenta, z którym znam się od prawie ćwierć wieku.

Przesłałem fotografię, a że prowadzi poważną firmę CNC, która wytwarza elementy dla kolejnictwa oraz m.in. branży automotive to wiem, że pytanie powędrowało do właściwej osoby.

Przesłał mi informację o średnicach mikrofrezów.

Ale... W jego opinii tak skomplikowany element wycina się przy pomocy (WEDM,) a następnie skomplikowany kształt obrabia się metodą (EDM).

Czyli wycinka drutem, a następnie elektrodrążenie wgłębne.

Do znudzenia będę powtarzał, że najbezpieczniej czytelnikom przesyłać wersję producenta i uzupełnić ewentualnie o naszą własną interpretację.

Nikt, nikomu wówczas niczego nie zarzuci.

Pozdrawiam

Łukasz

Edytowane przez Autor1984

"Człowiek tyle jest wart, ile warte są sprawy, którymi się zajmuje." Marek Aureliusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpowiadając wcześniej w tym temacie na poprzedniej stronie  zapomniałem, że można wykonać te wgłębienie za pomocą elektrowdrążarki jednak po elektrowdrążarce nie zostanie gładka powierzchnia tylko takie jakby wżerki które mogły by być skasowane na cnc, z kolei by wykonać taki wgłębny wzór musi być model z miedzi nastawia się jedno nad drugie i drąży.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 10.02.2023 o 09:52, Władek Meller napisał(-a):

Odgrzewam ten temat, bo jest on kontynuowany w różnych (dziwnych) miejscach w różny (dziwny) sposób.
To, że pojawiała się dyskusja na profilu Czasoholików, to oczywista oczywistość wynikająca z publikacji postu o materiale z portalu Zegarki i Pasja.
Tyle, że później, o wyrażenie mojej opinii na ten temat zaczepił mnie kolega @Autor1984 w wątku… o rozważeniu dodania do nazwy naszego klubu imienia Profesora Zdzisława Mrugalskiego (dyskusja na wewnętrznym podforum stowarzyszonych – płacących składki).
Na ten temat otrzymuję też wiadomości prywatne z forum.
Do powrotu dyskusji w niniejszym miejscu jeszcze nie doszło, co… niniejszym czynię.

@Autor1984 wspominał w swoich postach, że ja niby sugeruję, że „twórca (zegarka) celowo wprowadza w błąd?”
W innym miejscu podawał, że jego zagraniczni koledzy naigrawają się z przekazu w Zegarki i Pasja.
W tym wątku podobnie wypowiadał się @SzefSzefow

Nie zwracając uwagi na uszczypliwe komentarze, chętnie wrócę do dyskusji, o ile  będzie to dyskusja ja argumenty techniczne, a nie przekonanie o czyjejś nieomylności.
Tak przyjmowaną nieomylność tutaj przecież wskazywano – „zdjęcie z papieżem”   

OK. Wróćmy do meritum
Dyskusję na temat wykonania mostków i półmostków należy zamknąć w jednym prostym pytaniu:

obraz.png.ef25585d7df085af2a2c47578312d3b2.png
Czy dla wykonanego z jednorodnego materiału przykładowego półmostka (zdjęcie) element dekoracyjny – wgłębienie kształcie rozciągniętego kara można wykonać poprzez frezowanie?

Obróbka innych płaszczyzn i boków, oraz obróbka dekoracyjna tego samego półmostka nie są istotne w niniejszych rozważaniach, bo można je wykonać na wiele różnych sposobów.

Po wszczęciu dyskusji oczywiście pytałem kilka osób „technicznych”, bo przyszło mi do głowy, że mnie „zaćmiło” i mogłem popełnić jakiś „kardynalny błąd”.

Nie znalazłem nikogo, kto potwierdziłby, że tę dekorację można wykonać poprzez frezowanie!

Jeśli ktokolwiek uważa, że ten element dekoracyjny można wykonać poprzez frezowanie, to proszę o okazanie narzędzia – fraza, którym go wykonano!

Nie można tego wyfrezować... Można zaś wydrążyć 


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie znam się także dorzucę swoje 5 groszy :) Skoro jest to element wytwarzany wielkoseryjnie, to czy nie byłoby najefektywniej wykonywać go przez odkuwanie (tłoczenie, czy jak się ta obróbka fachowo nazywa, tak jak wybija się monety) + późniejsza obróbka CNC wykańczająca?

To wewnętrzne zagłębienie, można bez problemu wytłoczyć.  

Edytowane przez Szpindlakfan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 godzin temu, Szpindlakfan napisał(-a):

 ...Skoro jest to element wytwarzany wielkoseryjnie...


Nie jest!
To produkcja niskonakładowa.
Dla masowej, lub wielkoseryjnej przetłaczanie byłoby najlepsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Władek Meller czy znasz jakieś współczesne przykłady gdzie "przetłacza" się mostki (lub inne elementy/płyty) mechanizmu zegarka? 

Edytowane przez eye_lip

Instagram.com/jfszymaniak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co to jest "przetłaczanie"? Takie wzory robi się na elektordrążarce wgłębnej... Sąsiad to robi... Wykonujesz elektrodę w formie wymaganej i jazda... 

Edytowane przez kiniol

Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wcześniej pisałem, że elektrodrążarką, ale inni mają ,, swoje przekonania " - nawiasem mówiąc, nie wiem, czym poparte. Od tamtej pory, nie czytałem wszystkich wpisów, więc nie znam całego przebiegu tej dyskusji. Ale widzę, że dalej trwa. 

Skoro przedstawiciel firmy potwierdził, że frezarką CNC, to może on wysoko siedzi i nie zna całego procesu. Bo owszem, wstępnie frezuje się na frezarce CNC , by ułatwić - skrócić czas drążenia, na drążarce wgłębnej  CNC... Tak tak, bo to też maszyna CNC. 

A stąd może wynikać taka pomyłka,..., gość wiedział, że ten element - tak precyzyjny - był w całości robiony na maszynach CNC, a że nie był toczony, więc zostaje frezarka CNC. 

Tak, tyle że zapomniał, iż ona zrobiła te zagłębienia na tyle, ile tylko mogła, a na koniec poszły elektrody. Zwykle, jedna zgrubna i dwie wykańczające. 

Dodam jeszcze, że fakturę można mieć, jaką sobie kogoś zażyczy. Można nieomal lustro, ale jest to strasznie czasochłonne. No i żeby było lustro, trzeba tylko troszkę dopolerować. Każdy z nas, z pewnością używał plastikowych, białych sztućców.... a one są przecież z form, gdzie ostateczny kształt noża, widelca, czy łyżeczki, robi elektroda na elektrodrążarce CNC . Niewielka polerka i jest ,, cacy " ..... a przecież niektóre miejsca na widelcu, są raczej trudno dostępne. 

Że nie wspomnę o smartfonach - bo przecież każdy je ma. 

...... wiem, co piszę , bo wiem, co robię. 

PS... samo wykonanie na frezarce takiej elektrody , do takich elementów w zegarku, trwa kilkanaście sekund - więcej czasu pochłonie przygotowanie maszyny i materiału na elektrody. Na drążarce, to trochę więcej czasu, ale jak myślę, to chyba kilkanaście minut. W końcu, to małe zagłębienie i morka, a nie lustro. 

Edytowane przez PM1122

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.