Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Dany

Brak dźwięku

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

Mam problem z dźwiękiem w zegarku GS-16 z modułem 686, wymieniłem baterię i teraz nie ma dźwięku. W sieci znalazłem film pokazujący naprawę tego problemu ale...
 

 

U mnie była jedna sprężynka i nadal jest na swoim miejscu ale niestety z dekielka wykruszyła się "ta naklejka", która styka się ze sprężynką (nie wiem jak się to nazywa, zaznaczyłem na zdjęciu). Podejrzewam, że to jest przyczyną, że sprężynka nie styka się teraz z "tą naklejką" na dekielku. Czy macie jakieś pomysły czym to zastąpić i czy faktycznie w tym tkwi problem?

20220921_164802.jpg

20220921_165209.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta "naklejka" to głośniczek lub inaczej rezonator piezoelektryczny i zdecydowanie jego wykruszenie ze starości jest przyczyną nie działającego dźwięku w Twoim zegarku. Niestety do tego modelu nie dostaniesz już raczej dekielka z tym głośniczkiem, model jest zbyt stary - Casio nie utrzymuje tak długo dostępności części.

Jedyne, co mi przychodzi do głowy to spróbować przekleić głośniczek z innego zegarka albo udać się do zegarmistrza - być może znajdzie on jakiś zamienny głośniczek, którym będzie w stanie zastąpić ten wykruszony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest buzzer piezo.

Możesz kupić np. tu:

Piekarz

TME

Robiłem kiedyś coś takiego. Było z tym nieco zabawy, ponieważ są różne częstotliwości więc dźwięk się zmienia wraz ze średnicą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że muszę dobrać jak najbardziej zbliżoną średnicę do oryginału aby działało ?

Edytowane przez Dany

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak popatrzysz na nowy buzzer, to jest to blaszka z dwoma kółkami (jedno na drugim). Na stronie Piekarz podawana jest średnica "D" całości i średnica "d" tego mniejszego kółka wewnątrz. Tłumacząc prosto - to, co Ci się wykruszyło, to jest to mniejsze kółko wewnątrz. Funkcję zewnętrznego koła o średnicy "D" w zegarku pełni cały dekiel zamykający. Pamiętam, że chcąc uzyskać jakiś efekt przycinałem cały buzzer "D", aby zbliżyć się do średnicy "d", ponieważ całość na deklu się nie mieści.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udało, się dźwięk działa w zegarku tak jak powinien. Usunąłem stary buzzer i przykleiłem na taśmę dwustronną nowy. Nie mogłem przykleić idealnie w miejsce starego buzzera, musiałem "wyszukać" odpowiedniego miejsca na dekielku, ponieważ  po przesunięciu milimetra w którąkolwiek stronę dźwięku nie było. 

Czy macie może jakieś pomysły z jakiego modelu pasowałaby uszczelka pod dekielek ?

20221006_180847.jpg

20221006_185714.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podobne uszczelki mają tak samo trudno dostępne modele vintage, np. JP-100W AE-11W AE-20W GC-10W AX-1 AX-5 AX-210...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, Dany napisał(-a):

/.../ Nie mogłem przykleić idealnie w miejsce starego buzzera, musiałem "wyszukać" odpowiedniego miejsca na dekielku, ponieważ  po przesunięciu milimetra w którąkolwiek stronę dźwięku nie było. /.../

 

Mogłeś. A wiesz dlaczego dźwięku nie było? Przyklejając nowy buzzer na taśmę dwustronną odizolowałeś go od dekla. On musi się z nim stykać, a sprężynka trafiać w dowolne miejsce mniejszej średnicy buzzera. Patrząc na zdjęcie - teraz działa, ponieważ piezo trafia rantem w dekiel. To nie jest pewne rozwiązanie i może przestać działać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najpierw sprawdzałem, bez dekla zegarka, trzymając buzzer palcami i w zależności od ustawienia raz działał, raz nie działał. Skoro większe kółko "pełni rolę dekielka" (czyli pełni rolę masy) powinno działać przyklejone na taśmę. Wydaje mi się, że może ta sprężynka coś nie styka w zegarku, ale mogę się mylić. Czym najlepiej przykleić buzzer? Myślałem o kleju na gorąco ale powstanie chyba za gruba warstwa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 6.10.2022 o 22:05, przemekw napisał(-a):

Podobne uszczelki mają tak samo trudno dostępne modele vintage, np. JP-100W AE-11W AE-20W GC-10W AX-1 AX-5 AX-210...

Dziękuję za podpowiedź. Ale czy z obecnych modeli jest jakaś szansa na znalezienie pasującej uszczelki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 7.10.2022 o 10:20, Dany napisał(-a):

Najpierw sprawdzałem, bez dekla zegarka, trzymając buzzer palcami i w zależności od ustawienia raz działał, raz nie działał.

To proste. Raz trzymałeś tak, że stykał się z masą, raz nie.

 

W dniu 7.10.2022 o 10:20, Dany napisał(-a):

Skoro większe kółko "pełni rolę dekielka" (czyli pełni rolę masy) powinno działać przyklejone na taśmę. Wydaje mi się, że może ta sprężynka coś nie styka w zegarku, ale mogę się mylić.

Nie będzie. Jak ma działać skoro odizolowujesz buzzer od dekla? Dekiel "zaciąga" masę na siebie i przekazuje na buzzer. To by działało gdybyś przykleił taśmą przewodzącą prąd.

 

W dniu 7.10.2022 o 10:20, Dany napisał(-a):

Czym najlepiej przykleić buzzer? Myślałem o kleju na gorąco ale powstanie chyba za gruba warstwa.

Przyklej go małym kawałkiem taśmy dwustronnej jak np. do dotyków smartfonów po przeciwnej stronie (w sensie jak najdalej) od miejsca, gdzie styka się ze sprężynką. Zamykając dekiel, sprężynka będzie dociskać buzzer do niego i kontaktować, a jednocześnie taśma nie pozwoli buzzerowi przemieszczać się.

 

W dniu 7.10.2022 o 23:20, Dany napisał(-a):

Dziękuję za podpowiedź. Ale czy z obecnych modeli jest jakaś szansa na znalezienie pasującej uszczelki?

I na to pewnie nikt nie odpowie. Posiadacze modeli vintage musieliby specjalnie dla Ciebie sprawdzać, otwierać i mierzyć.

Szukaj jakiegoś zegarmistrza - starszego pana "dziadziusia", który dodatkowo mógł w latach '90 mieć swój mały punkt i handlować zegarkami typu Cosmo Phase, Melody, Moon Graph...

Edytowane przez przemekw

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.