Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
eye_lip

Wykonanie wałka

Rekomendowane odpowiedzi

Czołem koledzy, 

 

Czy wykonanie wałka do naręcznego zegarka (mechanizm LeCoultre lub European watch), mieści się w zakresie sprzętowym uzdolnionych kolegów (o koszta nie pytam bo to drugorzędne). 

@MaciejMM

@szalony amatora

Edytowane przez eye_lip

Instagram.com/jfszymaniak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę że zarówno Janusz jak i Maciej Ci to zrobią mimo że nie są zegarmistrzami.

Tak nawiasem dorobienie wałka było zadaniem praktycznym na egzaminie czeladniczym na zegarmistrza :) .

 

A jak się nie chce dorabiać to wystarczy mieć taki zapasik :D :D 

 

Resized_20201204_142408002.thumb.jpeg.6827a222415b602dc542c9b1c371271b.jpeg

 

tylko nie wiem co szybciej znaleźć czy dorobić ;) 

 

miłej niedzieli 

Roman

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Roman @Kieszonkowe , uważaj bo koledzy mogą się obrazić ;)

Myślę że przewyższają większość zegarmistrzów 😇

 


Instagram.com/jfszymaniak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z pewnością...


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, eye_lip napisał(-a):

Czołem koledzy, 

 

Czy wykonanie wałka do naręcznego zegarka (mechanizm LeCoultre lub European watch), mieści się w zakresie sprzętowym uzdolnionych kolegów (o koszta nie pytam bo to drugorzędne). 

@MaciejMM

@szalony amatora

Żaden problem. Pytanie tylko- w jakim celu?

8 godzin temu, Kieszonkowe napisał(-a):

Myślę że zarówno Janusz jak i Maciej Ci to zrobią mimo że nie są zegarmistrzami.

Punkt pierwszy- dyplom i świadectwo z oceną bardzo dobrą wiszą na ścianie, zatem uprzejmie proszę o sprostowanie. To, jaka jest ich wartość jest osobnym zagadnieniem. Punkt drugi- kogo nazywamy zegarmistrzem? Montera z dyplomem, szkoleniami itp, czy człowieka, który coś wie i potrafi. Mało kto sobie zdaje sprawę, że znaczna część AHCI to samoucy, np. G. Daniels. Z pewnością, zapewne z racji wykonywanego zawodu, szukam dziury w całym, jednakże uważam, że powinniśmy na to zwrócić uwagę. Z pozdrowieniami, Maciej

Edytowane przez MaciejMM

Nie Politechnika, lecz chęć szczera zrobi z Ciebie inżyniera.

Poszukuję: zegarmistrzowskiej frezarki kształtkowej.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nie ma to jak z gracją odpowiedzieć "spadaj"

A ja owszem nie widzę przeszkód.

Z tym że jeszcze przez kilka miesięcy nie przyjmuję żadnych zleceń.

A, i ważna uwaga, tani nie będę.

 

Pozdrawiam, 

P.S. to chyba poprzednia odpowiedź była bardziej zadowalajaca.


  • What one fool can do, another can.   

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może zróbmy tak, kol. Kieszonkowiec załatwi komisję egzaminacyjną, kol eye_lip poda wszystkie wymiary i zakresy tolerancji tychże plus wymagania wytrzymałosciowe, na skręcanie, zginanie zgniatanie na krawędzi kwadratu,  ścieranie i ewentualnie inne.

Ja wykonam, pokaże filmik z wykonu oraz  pomiarów. Następnie poddam niszczacym badaniom wytrzymałościowym.

Kolegom majstrom Mistrzom egzaminatorom za dyplom czeladnika zapłacę w płynie.

Dyplom przyjmę.

Dyplom powieszę.

Tylko wałek bedzie zniszczony.

 


  • What one fool can do, another can.   

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 godziny temu, szalony amator napisał(-a):

poda wszystkie wymiary i zakresy tolerancji tychże plus wymagania wytrzymałosciowe, na skręcanie, zginanie zgniatanie na krawędzi kwadratu,  ścieranie i ewentualnie inne.

 

Myślę, co ja piszę - jestem pewien, że są to zbyt wygórowane wymagania dla komisji egzaminacyjnej w Warszawie, mam nadzieję, że dla kol. eye_lip nie. Tak czy inaczej chętnie wezmę udział w takim konkursie "piękności", nawet na żywo, pod warunkiem, że coś fajnego będzie do wygrania! Za kolejny, bezwartościowy papierek od izby r. i p. dziękuję. 

 

Z pozdrowieniami,

 

Maciej

 

Ps. Zastanawiam się, czym szewc zamierza zbadać np. wytrzymałość różnych części wałka naciągowego na skręcenie. Imadłem i cęgami?  ;)

 

Ps.' Bardziej bym się przejmował klasą dokładnością powierzchni, materiałem i jego twardością po ulepszeniu ;) Resztę można oszacować na papierze i przybić kolejny, bezwartościowy, kolorowy stempelek  ;) 


Nie Politechnika, lecz chęć szczera zrobi z Ciebie inżyniera.

Poszukuję: zegarmistrzowskiej frezarki kształtkowej.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tam potrzebuję (albo raczej będę potrzebował) tylko działający wałek a nie robić egzamin😂 


Instagram.com/jfszymaniak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 9.10.2022 o 13:07, eye_lip napisał(-a):

Roman @Kieszonkowe , uważaj bo koledzy mogą się obrazić ;)

Myślę że przewyższają większość zegarmistrzów 😇

 

 

No i niechcący wywołałem burzę moim wpisem ;)  a ja chciałem napisać tylko że OBYDWAJ KOLEDZY bez problemu potrafią to zrobić.

 

Z Januszem znamy się "jak stare byki" (podkreślam stare :D) i gwarantuję że zrobi to - po pijaku - z zamkniętymi oczami - i jedną ręką :) 

 

Natomiast co do Kol. Macieja MM to PRZEPRASZAM jeśli poczuł się urażony.

Spotkaliśmy się kilkanaście lat temu na Jarmarku Dominikańskim wtedy Kolega jeszcze jako "piękny i młody człowiek" biegał po nim i skupował 

narzędzia i zegarki i wtedy pomogłem mu w otworzeniu Elgina ( :) może tego nie pamięta) a ostatnio już z jako "tylko pięknym" podczas warsztatów 

w Krakowie (ale nie mieliśmy okazji porozmawiać ;)). 

 

Wiem że prowadzi w Warszawie firmę zajmującą się naprawą zegarków, że złożył swój własny zegarek,  że jest doktorem fizyki technicznej mojej macierzystej uczelni.

Ale nie wiedziałem że ma tytuł mistrza zegarmistrzostwa i to jeszcze z oceną "bardzo dobrą" - za faux-pas jeszcze raz BARDZO PRZEPRASZAM !!!

 

Człowiek całe życie się uczy - za moich czasów aby zostać mistrzem w danym fachu trzeba było odbyć wiele lat nauki i praktyki w zakładzie rzemieślniczym pod okiem mistrza.

A później zdać egzamin praktyczny i teoretyczny przed komisją cechową i dopiero ta komisja nadawała dyplom uprawniający do prowadzenia zakładu oraz tytuł

Mistrza w danym fachu. Nie było żadnych ocen. Albo się było mistrzem albo nie. Ale widzę że teraz coś się zmieniło mistrz i to z oceną "bardzo dobrą" - GRATULUJĘ.

 

To by było na temat punktu pierwszego - PROSTUJĘ i jeśli Kolega poczuł się urażony PRZEPRASZAM.

 

Co do punktu drugiego - całkowicie się z Kolegą zgadzam nie tytuły i oceny decydują że coś potrafimy zrobić. Ja sam mam w indeksie wpisaną też ocenę "bardzo dobrą"

z przedmiotu konserwacja zabytków i to wpisaną przez nie byle kogo bo św.p. profesora Stankiewicza - ale nie znaczy to że jestem konserwatorem zabytków i obawiam

się że żaden wojewódzki konserwator zabytków nie powierzy mi konserwacji podległych mu obiektów.

Natomiast co do AHCI  (Académie Horlogère des Créateurs ) to w szanownym gronie jest na pewno sporo samouków ale jest też sporo osób które posiadają tytuł zegarmistrzowski albo nabyty podczas właśnie praktyk albo z znanych i renomowanych szkół zegarmistrzowskich. N.p. przywoływany przez Kol. George Daniels był samoukiem ale później pracował z  zegarmistrzem w Edgware w Londynie i uczył się zegarmistrzostwa na Northampton Polytechnic. A dopiero później chyba został przyjęty do AHCI.

 

Ale tak jak w przysłowiu "nie matura lecz chęć szczera" jeszcze raz podkreślam że OBYDWAJ KOLEDZY jeśli tylko będą chcieli są rzekomy wałek dorobić !!!!

 

  

W dniu 9.10.2022 o 21:20, szalony amator napisał(-a):

A może zróbmy tak, kol. Kieszonkowiec załatwi komisję egzaminacyjną, kol eye_lip poda wszystkie wymiary......

 

Kol. Kieszonkowe nie ma takich "mocy sprawczych" żeby załatwić komisję zresztą o jej powołanie jest coraz trudniej ostatnie cechy to chyba Katowice (aż strach myśleć co będzie jak Mistrz Franciszek Wiegand zemrze) i ponoć Warszawa 

.

A kolega @eye_lip nie musi załatwiać wymiarów - pogrzebałem w swojej bibliotece i proszę :) 

 

20221009_135923.thumb.jpg.4691915441383010615b6e1f1b612405.jpg

 

Jakby potrzebne były inne kalibry to służę moim księgozbiorem :) 

 

Miłego "wałkowania"

Roman

Edytowane przez Kieszonkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może będzie łatwiej podać referencje mechanizmu i taki wałek kupić... 

Edytowane przez kiniol

Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakby to było możliwe to bym nie zakładał tego tematu. 


Instagram.com/jfszymaniak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, eye_lip napisał(-a):

Jakby to było możliwe to bym nie zakładał tego tematu. 

a jeśli można, to co to za mechanizm? 


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.