Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Walle

Klasyczny pilot - Damasko, Laco czy Stowa?

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, rozglądam się na klasycznym niemieckim pilotem w rozmiarze około 39-40 mm i rozważam trzy firmy - Damasko, Laco i Stowa. 

 

Ręcznie nakręcany, ewentualnie automat. 

 

Miałem Laco Ulm, ale chwilę i się nim nie nacieszyłem. Z resztą konkurentów nie miałem wiele wspólnego.

 

Jakie są Wasze doświadczenia?

 

 

Edytowane przez Walle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam Stowa Bronze Pilot z manualnym naciągiem i w rozmiarze 40mm. Tarcza typu A. Zalety to:
- Bardzo smukła (9mm) koperta,
- Piękne, lekko wypukłe szkło
- Bardzo ładny przeszklony dekiel pod którym widać pracującą, zdobioną ETĘ (teraz już montują Sellitę)
- Wskazówki barwione termicznie. Na zdjęciach trudno to wydobyć, w realu pięknie odbijają światło.
- Bardzo wąska luneta i generalnie bardzo ładnie dopracowany kształt koperty oraz koronki (typu cebulka).
W komplecie pasek skórzany doskonałej jakości i sygnowana klamerka z brązu, też bardzo ładna.
Minusy:
- Stowa robiąc zegarek w kopercie z brązu postanowiła od razu ten brąz spatynować i w takim stanie go utrwalić. Zegarek prosto z fabryki wyjeżdża z patyną i taki pozostaje. Tak więc ta patyna jest taka bardzo regularna i nie zmienia się z czasem. Z perspektywy czasu wydaje mi się, że wolałbym, żeby patyna zmieniała się naturalnie z czasem. Patrzę na mojego Zelosa z brązu i myślę, że taka "dzika", naturalna patyna jest po prostu ładniejsza. Ale to sprawa gustu.

1949543cb7f7f8e38ea772c80662a9f5.jpg&key=6c30dcbc5370260f289f267c02ad380064d97c0e5045f91f15ef135024a6cfa3

824891a7070c23e2d9fefc186a5670ad.jpg&key=22d61b12d9a09b653a4f61afb15207a287133d9b5bfd22a8e5b9e467aee79cf2

13badf013cfd720493e9c79ed3b60b09.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam Stowę Fliegera na Unitasie 6498. Mogę polecić firmę, jakość wykonania bardzo wysoka, ale to 41mm. Niektórzy pewnie powiedzą, że klasyczny pilot nie powinien mieć małej sekundy, jednak dla mnie to nie ma znaczenia, o wiele ważniejszy był solidny mechanizm, a w przypadku Unitasa jestem o to spokojny.

Ciężko jest znaleźć mniejszy rozmiar z wysokiej klasy mechanizmem. Mniejsze Stowy będą mieć Sellitę SW 200 lub SW 215 (ręcznie nakręcana), wydaje mi się, że oba w wersji top, trzeba by się upewnić. Stowę polecam, Laco i Damasko nie miałem. W bardziej przystępnej cenie mogę jeszcze polecić Archimede, bardzo porządnie wykonane, rozmiarowo też jest spory wybór.

Moja Stowa:

 

52259378315_b1576b21d8_o.jpg

 

52258895021_816096be77_o.jpg

 

Edytowane przez Mirosuaw

Pozdrawiam, Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Coś nie tak z Sellitą? Bo kilka opinii już spotkałem, że "teraz już niestety Sellita, a nie ETA"...

Widzę, że Stowa ma solidną reprezentację. Ta w brązie wyjątkowo ładna @Perpetuum Mobile, a ta małym sekundnikiem też jest całkiem ok @Mirosuaw

Edytowane przez Walle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, Walle napisał(-a):

Coś nie tak z Sellitą? Bo kilka opinii już spotkałem, że "teraz już niestety Sellita, a nie ETA"...

 

Z Sellitą wszystko jest OK. Sam mam zegarki na Sellitach i nie narzekam. Tyle, że ETA to oryginał, a Sellita czy STP to klony.

A reszta, to po prostu troszkę takie gadanie na zasadzie, że "kiedyś to było...".

Zresztą mechanizmów ETA praktycznie już nie spotkasz w nowych zegarkach spoza grupy Swatch, więc to i tak dyskusja bezproduktywna.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Walle napisał(-a):

Dzięki. Coś nie tak z Sellitą? Bo kilka opinii już spotkałem, że "teraz już niestety Sellita, a nie ETA"...

 

W wersji top nie powinna sprawiać problemów.


Pozdrawiam, Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, cordi7 napisał(-a):

tak, tak, wiem ;) ale 45 i więcej milimetrowe talerze mnie nie przekonują jednak ;)

 

Z tego co widzę Dekla ma najbardziej przyjazne ceny. Na zdjęciach w sieci wszystkie mniejsze kopie jeśli tak mogę to określić wyglądają mniej więcej tak samo, a ja lubię jak wszystkie detale są perfect i wolałbym się po otrzymaniu w ręce zamówienia internetowego nie rozczarować. 

Edytowane przez Walle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jaki masz nadgarstek, przy moim 18-18,5 cm 44 B-Uhr od Steinharta na Unitasie nosi się świetnie.

Jesli to ma być taki zegarek na co dzień to zgadzam się, że mniejsza koperta będzie się nosić wygodniej.

Dekla jest o tyle fajna, że daje możliwość personalizacji zegarka, Archimede ma świetne koperty Icklera.


PS. Jeszcze jedna opcja: https://www.biatecwatches.com/shop/corsair

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam taki sam nadgarstek, nawet minimalnie mniejszy i spokojnie brałbym pod uwagę piloty 41-42mm. Steinhart Nav-B Uhr 44mm to jednak straszny kloc, miałem i nie polecam nie tylko ze względu na rozmiar, ale również wątpliwą renomę marki.


Pozdrawiam, Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
42 minuty temu, Mirosuaw napisał(-a):

Mam taki sam nadgarstek, nawet minimalnie mniejszy i spokojnie brałbym pod uwagę piloty 41-42mm. Steinhart Nav-B Uhr 44mm to jednak straszny kloc, miałem i nie polecam nie tylko ze względu na rozmiar, ale również wątpliwą renomę marki.


Rozwiniesz myśl o Steinharcie, którego nota bene nie polecałem :) ?

Chodzi o intensywne inspiracje designem innej marki? Tu pełna zgoda.

Jeśli ma być purystycznie to A. Lange & Söhne, Wempe, Lacher & Company/Durowe (Laco), Walter Storz (Stowa) no i IWC.

Edytowane przez cordi7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
49 minut temu, cordi7 napisał(-a):


Rozwiniesz myśl o Steinharcie, którego nota bene nie polecałem :) ?

Chodzi o intensywne inspiracje designem innej marki? Tu pełna zgoda.

Jeśli ma być purystycznie to A. Lange & Söhne, Wempe, Lacher & Company/Durowe (Laco), Walter Storz (Stowa) no i IWC.

 

Zgadza się, chodziło mi o rżnięcie designu innej marki, czyli jak to dyplomatycznie ująłeś - inspiracja ;) Nie polecamy.

A wracając do polecanych pilotów, jeśli ma być klasycznie, to ja bym uderzał w ręcznie nakręcane modele. Tutaj też jest w czym wycierać u Stowy, Laco lub Archimede.

P.s.

Bardzo mi się podobają te podstarzane modele od Laco, ale trzeba mieć niezłe jaja i odwagę żeby się na taki zdecydować. Sporo kosztują w porównaniu z podstawową wersją.

Edytowane przez Mirosuaw

Pozdrawiam, Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pilot to pilot, tona firm robi i trudno tu cos wymyslic nowego, pod wzgledem wykonania i ogolnej jakosci oraz relacji cena - jakosc Stenek akurat jest swietny.

Nowe wypusty (Explorer z tiffany dial etc.) to pomylka - seria nurkow choc inspirowana Subem miala zmiany wzgledem oryginalu, tu zaczelo podjezdzac Paganim.

 

Pagani Design PD1667 "No Time To Die" - Unboxing and First Impressions -  YouTube

 

Jak bym bral dla siebie to na pewno cos z recznym naciagiem i centralna sekunda. Albo purystycznie Stowa / Wempe / Laco albo jesli ma byc a'la B Uhr to Archimede albo Dekla.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Laco i Stowa miałem w rękach, wiem czego się spodziewać, choć, chyba nawet tutaj o grubych akcjach ze Stową, która potrafi "dzielnie" bronić się przed oczywistymi reklamacjami. To co widzę na zdjęciach Dekli, czy Archimede wygląda trochę sztucznie, choć nie powiem, że podobają mi się produkty obu firm. Archimede wygląda słabo w temacie pieniędzy, bo żąda bardzo podobnej kasy, co bardziej utytułowane marki. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Walle napisał(-a):

Laco i Stowa miałem w rękach, wiem czego się spodziewać, choć, chyba nawet tutaj o grubych akcjach ze Stową, która potrafi "dzielnie" bronić się przed oczywistymi reklamacjami. To co widzę na zdjęciach Dekli, czy Archimede wygląda trochę sztucznie, choć nie powiem, że podobają mi się produkty obu firm. Archimede wygląda słabo w temacie pieniędzy, bo żąda bardzo podobnej kasy, co bardziej utytułowane marki. 


Możesz napisać coś więcej na temat problemów z reklamacjami u Stowy? Gdzieś z tyłu głowy ciągle przewija się temat pilota w odległej przyszłości i Stowa walczy o podium z Laco, gdyby miał to być pilot z historią.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 
Zgadza się, chodziło mi o rżnięcie designu innej marki, czyli jak to dyplomatycznie ująłeś - inspiracja Nie polecamy.


Akurat w przypadku B-Uhrów, to sprawa jest trochę bardziej złożona. Firmy, które wyżej już wymienił [mention]cordi7 [/mention] produkowały przed i w trakcie II WŚ te zegarki, ale nie projektowały ich. Projekt był narzucony przez Zamawiającego, czyli ministerstwo (bodajże transportu) III Rzeszy. Producenci byli tylko wykonawcami. Trochę jak szwalnie szyjące mundury dla wojska. Ci historyczni producenci (czasem poza nazwą to już zresztą dzisiaj zupełnie inne przedsiębiorstwo) mają pełne prawo do wykorzystywania swojej marketingowej przewagi w tym zakresie. Natomiast, jeżeli dzisiaj ktoś spoza tej historycznej piątki robi B-Uhry, to moim zdaniem też nie ma co robić z tego sprawy, bo to jednak wykorzystanie powszechnego wzoru i inna rzecz niż klepanie klonów Submarinera albo Omegi.
Sam kupiłem Stowę, bo chciałem coś historycznie prawilnego, ale jak widzę ten design użyty przez inne marki, to akurat w tym przypadku nie mam z tym problemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Perpetuum Mobile napisał(-a):

 


Akurat w przypadku B-Uhrów, to sprawa jest trochę bardziej złożona. Firmy, które wyżej już wymienił [mention]cordi7 [/mention] produkowały przed i w trakcie II WŚ te zegarki, ale nie projektowały ich. Projekt był narzucony przez Zamawiającego, czyli ministerstwo (bodajże transportu) III Rzeszy. Producenci byli tylko wykonawcami. Trochę jak szwalnie szyjące mundury dla wojska. Ci historyczni producenci (czasem poza nazwą to już zresztą dzisiaj zupełnie inne przedsiębiorstwo) mają pełne prawo do wykorzystywania swojej marketingowej przewagi w tym zakresie. Natomiast, jeżeli dzisiaj ktoś spoza tej historycznej piątki robi B-Uhry, to moim zdaniem też nie ma co robić z tego sprawy, bo to jednak wykorzystanie powszechnego wzoru i inna rzecz niż klepanie klonów Submarinera albo Omegi.
 

 

 

Hej, jest właśnie tak jak piszesz. Dla mnie nie jest problemem, że Steinhart robi B-Uhry. Każdy je może robić, bo to powszechnie stosowany wzór i tak jak już wcześniej napisał @cordi7 tu nie ma w zasadzie co zmieniać. Nie mam zastrzeżeń do B-Uhra od Steinharta. Jak za te pieniądze to bardzo dobra propozycja, pomijając rozmiar, ale z drugiej strony są osoby którym ten rozmiar będzie pasować. Pisząc o wątpliwej renomie marki miałem na myśli ordynarne rżnięcie designu Rolexa i w mojej ocenie właśnie to się kładzie cieniem na marce Steinhart.


Pozdrawiam, Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Steinhart przepraszam, ale nie. Jednak marka nie jest znana, droga, zaawansowana technologicznie i poważana, to chociaż niech nie jest zwykłą kopiarką.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak nie musi być, aż tak klasyczny i niemiecki to Alpinę można popatrzeć.

Mój akurat 44 mm, ale są mniejsze 41 mm.

 

IMG_20221007_114712~2.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.