Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Eugeniusz Szwed

Zmiana Czasu na Zimowy

Rekomendowane odpowiedzi

 
Zmiana czasu na zimowy 2022r.

 

Zmiana czasu na zimowy nastąpi już 30 października 2022 r. Zegarki przestawimy jak zawsze, z godziny 3 na 2 w nocy /123RF/PICSEL
Foto - interia.pl
Tekst z interia.pl /24-10-2022r./
 

 

 

Zmiana czasu na zimowy

 

Jak co roku w ostatnią niedzielę października nastąpi zmiana czasu z letniego na zimowy. Dla wielu osób jest to dobra wiadomość, oznacza bowiem, że będziemy spać o godzinę dłużej. Znaczna część społeczeństwa jest jednak przeciwna tym zmianom i wolałaby na stałe pozostać przy czasie letnim. Dlaczego przestawiamy zegarki i jak długo jeszcze będziemy to robić?

 

Zmiana czasu następuje dwa razy do roku - wiosną oraz jesienią. Mimo że w Unii Europejskiej od lat trwa dyskusja na temat zasadności takiego działania, do dziś nie udało się wprowadzić przepisów mających na celu wycofanie jej. W przeszłości zmiana czasu miała na celu maksymalne wykorzystanie światła słonecznego, a co za tym idzie oszczędność energii elektrycznej. Dziś coraz więcej osób uważa, że jest to zbędne. 

 

Kiedy następuje zmiana czasu na zimowy?

Zgodnie z ustalonym harmonogramem, w całej Polsce przestawiamy zegarki na czas zimowy w ostatni weekend października, a dokładniej w niedzielę 30 października 2022 roku. Wskazówki cofamy z godziny 3 na 2 w nocy, a tym samym zyskujemy dodatkową godzinę snu.

Obecnie zdecydowana większość urządzeń elektronicznych jest zaprogramowana tak, by aktualizować się samodzielnie, nie trzeba więc przestawiać ich ręcznie. 

 

Zmiana czasu 2022. Dlaczego przestawiamy zegarki?

Choć pomysł wprowadzenia dwóch różnych czasów po raz pierwszy pojawił się w Stanach Zjednoczonych jeszcze przed I wojną światową (pomysłodawcą był Benjamin Franklin), pionierem w tej dziedzinie okazały się Niemcy. Pierwsza zmiana czasu miała miejsce na terenie Niemiec i Austro-Węgier 30 kwietnia 1916 r. Nieco później podobną decyzję podjęła również Wielka Brytania.

 

W Polsce zegarki przestawiono po raz pierwszy w 1919 r., wtedy była to jednak zmiana jednorazowa. Decyzję o zmianie czasu na stałe w naszym kraju przyjęto natomiast o wiele lat później, w 1977 r. Od tego czasu następuje ona nieprzerwanie, dwa razy do roku. 

Początkowo zmiana czasu miała pomóc w walce z kryzysem energetycznym w okresie wojny. Następnie stwierdzono, że umożliwia ona maksymalne wykorzystanie światła dziennego w fabrykach i zakładach przemysłowych, a także w gospodarstwach domowych. 

 

Konsekwencje zmiany czasu

Od lat trwa dyskusja na temat zasadności zmiany czasu. Większość naszego społeczeństwa uważa, że lepiej byłoby na stałe pozostać przy czasie letnim. Zmiana czasu wiąże się nie tylko z rozstrojeniem naszego zegara biologicznego, ale również dużymi kosztami. Konieczność obsługi systemów informatycznych, dopasowania harmonogramu lotów, rozkładu jazdy kolei, autobusów oraz pracy całej branży transportowej liczy się w milionach euro. 

 

 

Jakiś czas temu  Włoskie Towarzystwo Medycyny Środowiskowej wyliczyło, że pozostawienie czasu letniego pozwoliłoby na oszczędność nawet 500 mln euro w skali roku i pozwoliło znacząco zmniejszyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery.

Wiele osób uskarża się na negatywne skutki zmiany czasu - czują się przemęczone, apatyczne, mają problemy ze snem i koncentracją. Co ciekawe, konsekwencje te częściej dotykają kobiet, niż mężczyzn. Wprowadzenie czasu zimowego powoduje również, że szybciej zapada zmrok.

 

Czy zmiana czasu zostanie wycofana?

O utrzymaniu na stałe czasu letniego mówi się już od kilku lat. Nad wycofaniem zmiany czasu Rada Europejska pracowała już w 2019 r. Zgodnie w ówczesnymi planami ostatni raz mieliśmy przestawiać zegarki właśnie w 2022 r. Brak konsekwentnych działań spowodował jednak, że pomysł ten nie wszedł w życie. Ministerstwo Rozwoju i Cyfryzacji poinformowało natomiast, że Komisja Europejska zaleca krajom członkowskim utrzymanie obecnego stanu rzeczy przynajmniej do 2026 r.

Oznacza to, że wycofanie zmiany czasu - jeśli w ogóle nastąpi - będzie miało miejsce nie wcześniej, niż za 5 lat. Obecnie czas letni i zimowy funkcjonuje w ponad 70 krajach na całym świecie.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znaczna część społeczeństwa woli czas letni, problem w tym, że dla nas czasem właściwym jest czas zimowy!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uważam, że powinien być czas zimowy, ten właściwy 😉 Ale jest mi już wszystko jedno. Po prostu niech się skończą te zmiany, bo szczególnie wiosną nie jest lekko...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Callahan napisał(-a):

Znaczna część społeczeństwa woli czas letni, problem w tym, że dla nas czasem właściwym jest czas zimowy!

 

Dlaczego czas zimowy jest czasem właściwym? Bo był pierwszy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to się troszkę wygłupiłem. Chodziło mi o to, dlaczego ma być czasem właściwym? Czasy się zmieniają, istnieje coś takiego jak ewolucja, człowiek nie żyje tylko dla pracy...jeżeli chodzi o korzystanie z życia i wszelkie idące za tym ułatwienia, udogodnienia etc. można przyjąć, że to czas letni jest czasem właściwym...zresztą, i tak póki co nie mamy co liczyć na pozostanie przy czasie letnim, czy zimowym, bo mądre głowy jeszcze nie zdecydowały... :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Wacor napisał(-a):

No to się troszkę wygłupiłem. Chodziło mi o to, dlaczego ma być czasem właściwym? Czasy się zmieniają, istnieje coś takiego jak ewolucja, człowiek nie żyje tylko dla pracy...jeżeli chodzi o korzystanie z życia i wszelkie idące za tym ułatwienia, udogodnienia etc. można przyjąć, że to czas letni jest czasem właściwym...zresztą, i tak póki co nie mamy co liczyć na pozostanie przy czasie letnim, czy zimowym, bo mądre głowy jeszcze nie zdecydowały... :(

Dla mojego trybu życia, też korzystniejszy jest czas letni.

I co mi po tym, że właściwym dla naszej lokalizacji jest ten zimowy, skoro można to zmienić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja się dostosuję tylko by nie zmieniać to co pół roku;):)


Czas zmienia perspektywę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, Wacor napisał(-a):

 

Dlaczego czas zimowy jest czasem właściwym? Bo był pierwszy?

Ponieważ leżymy w takiej strefie czasowej, która zależny od długości geograficznej. Do południka zero mamy +1 a nie sztucznie wprowadzone +2.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powinno zostać na zimowym. Jak byśmy zmienili na stałe czas na taki jaki nam pasuje to byłby problem z przeliczaniem różnicy czasu i byłoby nieźle zamieszanie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja zmieniłem zdanie i stwierdziłem, że LUBIĘ zmieniać czas.

Przynajmniej jest okazja by poświęcić trochę czasu innym zegarkom, nawet jeżeli jest to zegar w mikrofali :)


Myślę, że bez Słońca nie byłoby zegarów...  www.mojekrajobrazy.pl

Galeria zegarkowa: zegarekonline.pl/galeria/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.