Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...
News will be here
Sign in to follow this  
kaeres

Bateria w GMW-B5000

Recommended Posts

Mam stalowa kostkę jak w temacie.

Kupiłem ją 19 października, noszę od 21-go.

Bateria wg. aplikacji G-Shock connect była pełna.

Noszę zegarek non stop. W pracy w 80% jest pod rękawem koszuli. W domu przy sztucznym oświetleniu ale cały czas odsłonięty.

Wg. specyfikacji pełna bateria powinna trzymać 18 msc ale to podejrzewam, że bez używania różnych funkcji typu synchronizacja, oświetlenie, stopery.

Ale nawet z nimi sądzę, że kilka miesięcy bez dostępu do ładowania powinna trzymać.

Zdziwiłem się dzisiaj bo zegarek pokazał LOW.

Jest to możliwe po niespełna miesiącu na ręku?

18 miesięcy trzymania akumulatora jest liczone, gdy zegarek jest odłożony do zamkniętej szuflady, ma wygaszony wyświetlacz, funkcja Power Saving przeszła po tygodniu do drugiego trybu, gdzie poza wyłączeniem wyświetlacza wyłącza również dźwięki, synchronizację radiową, synchronizację Bluetooth i jedynie utrzymuje odmierzanie bieżącego czasu w tle.

Jak kupiłeś zegarek, to od razu był w pełni naładowany czy musiałeś go trochę podładować, żeby pokazał pełne naładowanie akumulatora w aplikacji? Jaka jest data produkcji zegarka? To ośmioznakowy kod na dekielku zegarka, ma zazwyczaj postać 202A139H, czyli trzy cyfry, litera, trzy cyfry litera. Wpisz go w odpowiedzi, to Ci ją zdekoduję.

Upewnij się również, że nie masz włączonego na stałe autopodświetlenia, bo to najbardziej drenuje akumulator. 

Na noc zaleciłbym kłaść zegarek na parapecie po tej stronie mieszkania, gdzie wschodzi słońce, wówczas rano zanim wstaniesz, on zdąży już nałapać świeżych promieni w panel solarny i w ten sposób go naładujesz nawet w okresie jesienno-zimowym.

Dziękuję za szybką odpowiedź. Akurat piszę oglądając Twój test 3 kolorowych DW5600 ;)

Świetna robota.

Ok rozumiem z tymi 18 miesiącami już, dzięki za przypomnienie bo faktycznie o tym czytałem.

Gdy kupiłem to nie był w 100% naładowany. Ale dosłownie 1 dzień chyba nawet nie minął i wskazał 100% więc można liczyć, że od 22 października był naładowany na full.

Mam włączone PS ale mam również automatyczne podświetlenie i to na 4s. Nie wyłączę go bo to jedna z najlepszych funkcji wg. mnie :). Skrócę jedynie do 2s.

Kod zegarka to 201E031B - z chęcią dowiem się o nim nieco więcej.

Na noc śpię w swoich zegarkach. Ten G-Shock plus podświetlenie to must have w nocy ;)

PS. w pracy podwinę rękawki koszuli i zobaczę czy się podładuje sztucznym zimnym oświetleniem biurowym.

No ale pytanie czy faktycznie bateria nie jest już jakaś zajechana wiekowo skoro nie potrafiła wytrzymać nawet miesiąca ?

No to po kolei:

Twój zegarek został wyprodukowany 31 stycznia 2022 roku, więc jest świeżutki - nie jest to żaden leżak magazynowy.

Problemem są w tym przypadku dwie rzeczy:

- włączone autopodświetlenie 

- fakt, że nie dajesz mu szansy się naładować

Odsłonięcie zegarka w biurze nic nie da, ponieważ światło sztuczne ma zbyt małą moc i jego źródło jest zbyt daleko od tarczy zegarka. Zegarek, zwłaszcza o tej porze roku musi widzieć jak najdłużej światło słoneczne, możliwie bez przeszkód, dlatego zalecam zdjemowanie zegarka na noc i kładzenie go na parapecie, żeby chociaż część tej energii, którą zżera Ci autopodświetlenie zegarek był w stanie uzupełnić ze światła słonecznego. W innym przypadku nie będę zaskoczony, jeśli akumulator nie będzie u Ciebie nadawał się do wymiany po nominalnych 10-12 latach, a po 3-5-ciu.

Jak dalej będziesz eksploatował zegarek, to już Twoja decyzja, ja Ci tylko podaję, co należy zrobić w okesie jesienno-zimowym, aby działał prawidłowo przez długie lata.

@kaeres wystarczy jak zafundujesz mu kilka godzin słońca, np. na balkonie, 4-5 razy w roku.

Jeżeli musisz trzymać za oknem wewnątrz budynku to musisz potrzymać dłużej / częściej.

Myślę, że bez Słońca nie byłoby zegarów...  www.mojekrajobrazy.pl

Galeria zegarkowa: zegarekonline.pl/galeria/

9 godzin temu, kaeres napisał(-a):

Na noc śpię w swoich zegarkach. Ten G-Shock plus podświetlenie to must have w nocy ;)

To też może powodować szybsze zużycie energii - jak śpisz to się poruszasz i istnieje możliwość że włącza się podświetlanie, następna sprawa zegarek na ręce zdecydowanie gorzej łapie sygnał synchronizacji niż wtedy jak leżakuje na parapecie wystarczy że w trakcie synchronizacji przewrócisz się na drugi bok i cała impreza zaczyna się od nowa w następnym terminie ;) 

Edited by Daito

:)

Dziękuję Wam za wytłumaczenia.
Ukazują mechanizm kwarcowy zasilany energią słoneczną jako dość problematyczny ;)
To mój pierwszy, muszę się go nauczyć.

Jeszcze pytanko.

Czy tough solara można naładować latarką ?

Czy jest w ogóle sens przyłożenia białego światła do tarczy na kilka godzin ?

Edited by kaeres

Problematyczny? To raczej Ty uparcie obstajesz przy swoim sposobie użytkowania i się denerwujesz, że Ci bateria spada. Te kostki są w zasadzie bezobsługowe. Koledzy Ci pisali wyżej wielokrotnie - ładuj go słońcem. Ładowanie latarką przez kilka godzin jest mało efektywne. Światło biurowe to wgl prawie nie ładuje ogniwa. Jak już musisz ładować sztucznym światłem kup sobie ładowarkę dedykowaną do zegarków solarnych:

https://www.amazon.pl/Szybka-ladowarka-zegarków-solarnych-CoolFire/dp/B00ZOWJI7A

Ona ładuje niemalże tak dobrze jak promienie słoneczne.

quartz bandit

Do nerwów mi daleko. Zauważam pewne niedogodności przy swoim sposobie użytkowania zegarków od dziesięcioleci ot co.

Mam kwarce na baterie, mam mechaniczne, mam automaty...

Twierdzę, że póki co to ten G-Shock wymaga ode mnie najwięcej atencji ze względu na swoje zasilanie.

Nie uznaję tego za wadę, zauważam cechę jako problematyczną możliwe, że tylko i wyłączenie dla mnie.

Bardzo Wam dziękuję za porady, za kilka słów sprostowania. Nie mam doświadczenia z solarami i każde Wasze zdanie mi pomogło.

PS. oby do lata :)

Nie potrafię zbója naładować.
Słońca nie ma. Daję go pod diodową lampkę, która wypala oczy i niemal nic się nie ładuje przez 8h.
Mam wybór białe i żółte światło. Czy jest różnica jaką temperaturą lampka świeci ?

Do mnie przyjechał King o miał baterię na M. Dwie godziny pod lampką biurkową był na H. Rano po synchro był spowrotem na M. Znów dwie godzinki pod lampka i jest na H. Kolejna synchro nawet nie zbiła na M.
Wniosek że da się podładować lampką, ale jak tylko widać słonko to trzeba korzystać

Dać się da - kwestia czasu i jak bardzo bateria jest rozładowana. Kiedyś Matej nagrał filmik gdzie to omawia podpierając się instrukcją obsługi od producenta (na przykładzie GW-M5600):

Omg. Dzisiaj majówka 100% słońca.
10h na dworze siedzę, 5h spacer w górach, tarcza na ekspozycji non stop.
Gówno się naładował.
Albo ten wskaźnik jest zepsuty albo baterie mam walniętą.

Jaki masz aktualnie poziom naładowania ogniwa? Mam dwa g-shocki (gxw-56bb i ga-b2100) z ładowaniem solarnym i oba są na max naładowane. Na co dzień używam tylko Kinga, a ten drugi leży w pudełku. Gdy kupiłem tego ga-b2100 przed Sylwestrem, był naładowany na 3/5 - biorąc wskazanie z aplikacji casio watches. Na początku stycznia był jeden dzień słoneczny, więc po kilku godzinach na czystym słońcu wskoczył na poziom 4/5. Na samym zegarku, wskazówka skakała z medium na high i odwrotnie. Wrzuciłem go do pudełka i wyjąłem dopiero w lutym, jak trafił się kolejny słoneczny dzień. Wówczas pozostał jeszcze co prawda na 80% naładowania, ale za to wskazówka była już na sztywno na high. Następnie wyjąłem go z szuflady na początku marca i po miesiącu trzymał dalej ten sam poziom naładowania. Parę godzin na słońcu i było już 5/5. Ostatnio wyjąłem go z pudełka pod koniec kwietnia, zsynchronizowałem czas przez bluetooth i sprawdziłem, że  poziom naładowania jest wciąż na 5/5. Tryb oszczędzania baterii, oraz samo ogniwo sprawuje się znakomicie.

Mój drugi g-shock - King, jest cały czas w ciągu dnia na łapie i nigdy przez ponad rok nie zszedł poniżej poziomu high. Codziennie się synchronizuje z czasem atomowym, ponadto wieczorem często korzystam z 3s podświetlenia - taki urok negatywu, a nawet na moment nigdy nie zszedł na poziom medium. Aczkolwiek tu mam tę korzyść, iż z powodu profilu pracy, niemal cały dzień spędzam na dworze. Mało tego, wcześniej miałem też Kinga, który po naprawie w serwisie został uszkodzony, a mam na myśli to, iż zegarmistrz zgubił najprawdopodobniej sprężynkę od ładowania solarnego, poprzez co zegarek nie odbierał światła słonecznego. I przy takim egzemplarzu, dopiero po ponad 4 tygodniach użytkowania, poziom naładowania ogniwa spadł na medium. Codziennie synchronizacja, wieczorami ręczne podświetlenia i sporadycznie timer. Takie są moje doświadczenia z solarami od g-shocka.

Co do Twojego modelu, to wyłącz wszystko co drenuje akumulator - przede wszystkim autopodświetlenie, a także nie łącz go póki co z telefonem. Synchronizacje z zegarem atomowym możesz w sumie też wyłączyć. Po tych działaniach, w miarę możliwości wystaw go na balkon, a od biedy może być położony przy oknie i cierpliwie poczekaj. Powinien po dwóch dniach takiego ładowania, przynajmniej jedną kreskę przeskoczyć do góry. U mnie, w sumie po jednym dniu osiągałem taki efekt na czystym słońcu. Lampkami go nie ładuj, to niemal nic nie daje. 

17 godzin temu, kaeres napisał(-a):

Omg. Dzisiaj majówka 100% słońca.
10h na dworze siedzę, 5h spacer w górach, tarcza na ekspozycji non stop.
Gówno się naładował.
Albo ten wskaźnik jest zepsuty albo baterie mam walniętą.

piszesz po 5-ciu miesiącach użytkowania zegarka i tu mam pytanko :)

czy przez ten okres miałeś jakieś problemy z zegarkiem ?

rozł się ? źle wskazywał godz ?

jeżeli nie to zostaw go w spokoju ! nie lukaj do apki co chwila aby sprawdzić naładowanie czy inne parametry !

zrób tak jak koledzy wyżej radzili i ja teraz i "będzie Pan zadowolony" :) 

Od założenia tego wątku noszę go co jakiś czas. Póki co nam z nim jeszcze tzw. miesiąc miodowy ale mam również sporo innych zegarków więc oczywiście je zmieniam.
Zimowy i jesienny okres sprawił że nie wymagałem od niego iż będzie naładowany w 100%.
Wyłączyłem podświetlanie, nie łączyłem się manualnie z zegarkiem częściej niż 1x na tydzień aby sprawdzić co baterią i zawsze wskaźnik pokazywał na oko 40% (2 "kreski" przed LOW). Synchronizację mam włączoną ale jeżeli jeszcze raz dostanę poradę aby zegarek dobrze trzymał baterię mam wyłączyć jego niemal podstawową funkcję to znienawidzę tough solar w tej sekundzie.
Gdy włączyłem oświetlenie to wystarczyło z 2-3 dni i spadał do LOW i wyłączał wszystkie dodatkowe funkcje typu oświetlenie czy synchronizację.
Nie sprawdzałem ostatnio dość długo ale nosiłem go dość często, a w majówkę cały czas. Pogoda była wyśmienita, krótki rękaw, spacer po górach. Pięknie.
Sprawdzam wieczorem czy jest max albo może chociaż z 80%.
Jakbym obuchem w łeb dostał.
40% tak jak zawsze.
Jestem tym faktem mocno zniesmaczony.

Z moich obserwacji wynika, że GMW jest bardziej prądożerny niż inne modele, albo się wolniej ładuje.

Każde łączenie z aplikacją pożera sporo prądu.

Jeżeli go także źle odłożysz, to będzie w nocy podejmował kilka prób połączenia się z nadajnikiem, celem synchronizacji, a każda próba to sporo prądu.

Ocena naładowania, jak piszesz, na oko mija się z celem, bo zegarek pokazuje przybliżony poziom naładowania i to co Ty oceniasz na 40% może równie dobrze wynosić 20 jak i 65%

Ładuj na słońcu aż się naładuje i zadbaj o to by w nocy łączył się z nadajnikiem za pierwszym razem.

A jak nie, to go po prostu sprzedaj.

Nie musisz się z nim męczyć ;)

Myślę, że bez Słońca nie byłoby zegarów...  www.mojekrajobrazy.pl

Galeria zegarkowa: zegarekonline.pl/galeria/

No więc widzę że to nie moje jakieś wyimaginowane złudzenia ale fakt.
Szkoda, że taki drogi model ma takie problemy.

Ten panel solarny w ogóle działa w tym zegarku? Robiłeś mu może test w menu serwisowym? Nie wiem jak w tym modelu do niego wejść, może kombinacja przycisków "ADJUST" + "MODE" + "SET(-)". Ale pewnie ktoś wie jak w tym modelu włączyć menu serwisowe i podpowie? No chyba że się nie da 😞

Znalazłem temat dla GW-M5610, być może w Twoim modelu tryb serwisowy uruchamia się tak samo. Jest tam też opis dotyczący panelu słonecznego.

W każdym zegarku może się zdarzyć awaria. Mógł się trafić jakiś felerny akumulatorek albo coś. Masz gwarancję, to go oddaj do serwisu, a jak nie to po prostu sprzedaj, tak wiem to najsłabsze rozwiązanie, ale po co masz się męczyć, widocznie ten model nie jest Ci przeznaczony ;)

Edited by tommly

..."Wszys­tko jest możli­we. Niemożli­we po pros­tu wy­maga więcej cza­su"... Dan Brown

Sprzedaż nie wchodzi w grę ponieważ mam gwarancję, a po drugie nie sprzedam wadliwego zegarka...oczywiście jeżeli taki jest.
Dam znać po teście panelu słonecznego.

Edit.
Panel słoneczny działa prawidłowo.
Będę go ładował tydzień aż do uzyskania 100% i później odpalę auto podświetlanie.
Zobaczę czy znów oo miesiącu będzie kaput.