Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
MarcinEck

Vistula Dufour

Rekomendowane odpowiedzi

Zegarek Vistula - słów kilka.

 

Zapragnąłem sobie pewnego razu zegarka prostokątnego nieco w stylu Art Déco. Rozważywszy wszelkie możliwości i spojrzawszy do portfela zdecydowałem się na zegarek Vistula…To w zasadzie gadżet reklamowy koncernu Vistula-Wólczanka. Spełnia on podstawowe moje kryteria co do wyglądu, mechanizmu (obowiązkowo automatycznego) i ceny (łagodnej dla emeryckiej kieszeni).

Vistula spełnia te kryteria - jest prostokątna, ma swój wdzięk międzywojenny (o podobieństwie do zegarków Girard-Perregaux za chwilę, w kolejnym poście), ma mechanizm automatyczny (nie wiem jaki, pewnie jakaś Miyota…, jak ktoś wie to proszę uzupełnić).

Dzięki uprzejmości 2 kolegów forumowych od kilku dni jestem posiadaczem takiego zegarka.

Co mi się podoba :

 

1.       Kształt i tarcza oraz koperta - zdecydowanie „art décowskie”.

2.       Wypukłe nakładane indeksy cyfrowe, fajne rozwiązanie tarczy i ciekawe umiejscowienie datownika (wszystko to niestety mocno zainspirowane G-P)

3.       Szkiełko szafirowe i automatyczny mechanizm

4.       Cena (emisyjna chyba 199 pln i w tym przedziale lub ciut więcej można trafić na rynku wtórnym)

 

Co mi się nie podoba :

 

1.       Pasek - niby z prawdziwej skóry, ale ładny tylko z daleka, zdecydowanie za gruby i za sztywny, tak bardzo, że przy odpinaniu za 2--3 razem zaczyna pękać lakier, a pasek zaczyna się łamać, podejrzewam, że za 2 miesiące już będzie całkiem pęknięty. Trudno się zapina, trudno odpina i trudno trafić na właściwą długość (nadgarstek mam raczej niezbyt potężny, ok 17 cm)

2.       Koronka zdecydowanie za mała, trudno się nią manipuluje.

3.       Brak stop sekundy.

4.       Mechanizm automatycznego nakręcania jak dla mnie nieco za głośny…

5.       Bardzo słaba luma i tylko na wskazówkach. Przydałoby się po kropeczce przy poszczególnych indeksach …

Reasumując :

Mimo wspomnianych „plusów negatywnych” MSZ zegarek jest niebrzydki i wart swej ceny. Nie można za te pieniądze za wiele wymagać, ale też i nie jest to ani z wyglądu, ani z wykonania jakaś strasznie odpustowa tandeta. Zanabyłam mu niebrzydki skórzany ciemnobrązowy pasek (taka „nibyjaszczurka”, patrz 3 ostatnie zdjęcia) i cieszy mnie jego przedwojenny nieco urok…

Sami oceńcie…

 

20221112_072121.jpg

 

20221114_104129.jpg

 

20221114_105725.jpg

 

Clipboard01.jpg

Edytowane przez MarcinEck

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu masz ciekawy temat dotyczący tej zrzynki z GP:

 

 


Instagram.com/jfszymaniak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i o podobieństwach do Girard-Perregaux

1. Kształt koperty w tym także rozwiązanie uszu

2. Tarcza w tym zwłaszcza pośrodku wyrysowany prostokąt z zaznaczonymi minutami (wypisz wymaluj)

3. Umiejscowienie datownika (w prawym górnym rogu, pomiędzy cyfrą 1 a 2)

4. Reszta - coś w rodzaju "znajdź ileś-tam podobieństw" (podobno z tego powodu nakazano (nie wiem kto) firmie Vistula wycofanie tego zegarka...

Poniżej fotki porównawcze :

 

Clipboard01.jpg

Girard P 2.jpg

Girard P.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wycofanie tego zegarka nastąpiło po interwencji klubu Kmziz (wszystko jest na forum, było to 15 lat temu a pamiętam jak wczoraj ;)

 

A tu jeszcze masz inspirację dla indeksów. 

25850-0-52-1051big.jpg


Instagram.com/jfszymaniak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to po zestawieniu 3 fotek G-P mamy komplet : prostokącik z indeksami minutowymi, datownik w górnym rogu i indeksy wypisz wymaluj 🙂

Plus koperta - jakby siostrzana wobec tej z pierwowzoru... 🙂 (tyle, że metal jakby nieco inny)

 

A ktoś rozszyfrował co to za mechanizm w środku siedzi?

Edytowane przez MarcinEck

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, MarcinEck napisał(-a):

No to po zestawieniu 3 fotek G-P mamy komplet : prostokącik z indeksami minutowymi, datownik w górnym rogu i indeksy wypisz wymaluj 🙂

Plus koperta - jakby siostrzana wobec tej z pierwowzoru...

Chyba nieświadomie zatoczyłeś koło zmagań Klubu sprzed 15-tu lat i obecnie jako "legalny" wyrób umieszczasz go na forum 🤷

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że nieświadomie.

Ale bynajmniej nie umieszczam tego jako legalny wyrób, przecież expressis verbis piszę, że to "podróba" G-P...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Podobna zawartość

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.