Sign in to follow this
Followers
0
Wydawnictwo Horologium
Nowe wydawnictwo na krajowym rynku zorientowane na literaturę horologiczną
By
Vintage_Watches_Collector, in Zegarki i inicjatywy związane z zegarkami
-
Recently Browsing 0 members
No registered users viewing this page.
-
Similar Content
-
By Vintage_Watches_Collector
Cześć z Was zapewne interesuje zawartość książki Czas to pieniądz.
Poniżej prezentuję spis treści.
Publikacja ostatecznie liczy 296 stron.
Na rynek trafi 1-2 grudnia br.
Pozdrawiam
Mateusz Piechnik
-
By Vintage_Watches_Collector
„Czas to Pieniądz – jak kolekcjonować i sprzedawać Zegarki”
O napisaniu takiej książki myślałem już od 2019 r. Dlaczego?
Na polskim rynku, mimo że o zegarkach mówi się coraz więcej, a grono kolekcjonerów rośnie z roku na rok, brakuje poradnika, który pomógłby wejść nowym miłośnika zegarków w piękny świat klasycznego zegarmistrzostwa.
Z książki #czastopieniadz dowiecie się:
- Jak kupować zegarki do kolekcji, aby była ona piękna, ale również wartościowa
- Jak bezpiecznie rozpocząć zyskowny handel zegarkami
- Jak i gdzie szukać dobrych okazji
- Jak samodzielnie podnieść wartość zegarka i przygotować dobrą ofertę
- Gdzie szukać przydatnej wiedzy o zegarkach
- Jakie inne możliwości daje ta branża
I wiele, wiele innych
Książka ta jest sumą kilkunastu lat moich doświadczeń, ale dzięki licznym rozmowom i wywiadom z ekspertami z różnych dziedzin horologii, które do niej trafiły, prezentuje ona wiedzę całego krajowego środowiska zegarkowego.
Przedsprzedaż książki ruszy pod koniec września 2022 r.
Już niedługo więcej informacji
Zapraszam
Mateusz Piechnik
-
By Vintage_Watches_Collector
Dawno nic nie publikowałem, ale wakacje, temperatura i "wykończenie" książki dają mi w kość
Sinn Hydro i inne zegarki stosujące technologię "olejową":
Bardzo ciekawą kolekcję zegarków nurkowych wprowadził niemiecki Sinn. Założony w 1961 roku przez Helmunta Sinna we Frankfurcie nad Menem “Helmut Sinn Spezialuhren”, specjalizował się głównie w produkcji zegarów nawigacyjnych i chronografów dla pilotów. Znany był również z innowacyjnych rozwiązań . W latach 80. i 90. zegarki Sinn na nadgarstkach niemieckich astronautów trafiły na orbitę ziemi.
Od 1996 roku w swoich zegarkach nurkowych Sinn rozpoczął wprowadzanie technologi Hydro. Pierwszym modelem, w jakim ją zastosowano był Sinn 403 Hydro. Polegała ona na wypełnieniu koperty zegarka w miejsce powietrza specjalnie skomponowanym olejem. Zastosowany olej jest krystalicznie przejrzysty i posiada ten sam współczynnik załamania światła co szafirowe szkło. Dzięki temu udało się całkowicie wyeliminować refleks świetlny, więc tarcza zegarka była czytelna pod wadą pod każdym kątem. Usunięcie powietrza z wnętrza koperty sprawia, że zegarki Hydro są odporne na efekt kondensacji, który objawia się poprzez zaparowanie wnętrza szkła.
Kolejną zaletą jest fakt, że płyn wypełniający jest praktycznie nieściśliwy, dzięki czemu divery Sinna są teoretycznie odporne na ciśnienie wody na każdej dostępnej głębokości nurkowania. Obecnie w ofercie niemieckiego producenta znajdują się zegarki nurkowe o wodoszczelności od 500 do 2000 metrów. Od 2005 roku większość zegarków do nurkowania wykonywana jest z niemieckiej stali okrętowej. Przechodzą testy na podstawie europejskich standardów dla sprzętu nurkowego, a certyfikowane są przez firmę DNV GL, a wcześniej GL .
Innowacje wprowadzone przez Sinna to nie tylko technologia olejowa Hydro. Kilka innych patentów również znalazło zastosowanie w zegarkach przeznaczonych do nurkowania.
W 1994 roku producent wprowadził własny system ochrony przed polami magnetycznymi. Ochronna „klatka” osłaniająca mechanizm, chroni przed polami magnetycznymi do 80 000 amperów na metr (A / m), co odpowiada poziomowi 1000 Gaussów.
W 1995 roku Sinn wprowadził technologię osuszającą Ar (Ar-Dehumidifying Technology). Ma ona na celu całkowite wyeliminowanie wilgoci z wnętrza zegarka i składa się z 3 elementów:
• Kapsułek osuszających wypełnionych siarczanem miedzi, który absorbuje wilgoć.
• Uszczelek EDR , które są czterokrotnie bardziej odporne na przepuszczanie od standardowych uszczelek kauczukowych.
• Wypełnienie koperty gazem ochronnym.
Sinn w 2008 roku wprowadził również bardzo zaawansowany obrotowy pierścień czasu zanurzenia (Captive safety bezel). Jego budowa uniemożliwia przypadkowe zerwanie. Najciekawsza jest jednak opatentowana blokada, która obsługiwana jest dwoma palcami. Daje to praktycznie całkowite zabezpieczenie przed przypadkowym przesunięciem ramki w trakcie standardowych czynności. Po ustawieniu następuje samoczynna blokada.
W 2015 roku model UX S Combat Swimmer (EZM 2B) trafił na wyposażenie niemieckich komandosów z KSM (Kommando Spezialkräfte der Marine). Spośród wszystkich firm uczestniczących w przetargu, Sinn Spezialuhren najlepiej spełnia wymagania, w tym optymalną czytelność w najbardziej niekorzystnych warunkach oświetleniowych i wodnych, odporność na wodę morską, ekstremalną trwałość oraz działanie obrotowej ramki nawet w rękawicach.
Na licencji Sinna powstały zegarki m.in. dla marki Bell & Ross. Pod koniec lat 90. Powstał Bell & Ross Hydro 8000 quartz Hydro. Młoda francuska marka doceniła zalety technologi Hydro i wkrótce zaprezentowała kwarcowy model Hydromax Professional 11100 M. Zegarek wypełniony został oleistym płynem o nazwie Hydroil. Zegarek został przetestowany przez Francuski Instytut Badań Morskich do ciśnienia 1110 barów, które odpowiada 11100 metrom . Dowodzi to ostatecznie wysokiej skuteczności tego rozwiązania. Kolejną marką, która stosuje olejowe wypełnienie koperty jest Ressence.
Oczywiście te fragmenty znajdziecie również w książce #czasnagłębokości która ukaże sie jesienią.
Pozdrawiam Mateusz
-