Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
unadarek

Czy odkręcanie/zakręcanie ponowne dekla powoduje roszszczelnienie zegarka ?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam: chciałbym zapytać  czy możne ktoś wie:  czy fabryki dokręcają dekle na "pałę" czy uzwajają określonej siły  dobranej do uszczelnienia ?  bo za mocno dokręcona też możne rozszczelnić za lekka to samo ? czy możne jest to tak zrobione ze do oporu i wtedy jest pełne uszczelnienie ? od dawno nurtuje mnie to pytanie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic nie dokręca się na "pałę"tylko odpowiednim momentem, tym bardziej w fabryce.

 

Pod deklem jest gumowa uszczelka która zostanie zniszczona jeśli dekiel zostanie dokręcony zbyt dużą siłą i nici z wodoszczelności deklarowanej przez producenta. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Balansujący Na Osi napisał(-a):

Nic nie dokręca się na "pałę"tylko odpowiednim momentem, tym bardziej w fabryce.

 

Pod deklem jest gumowa uszczelka która zostanie zniszczona jeśli dekiel zostanie dokręcony zbyt dużą siłą i nici z wodoszczelności deklarowanej przez producenta. 

o to mi chodzi właśnie - wiec ręczne dokręcania bez pomiaru niesie ryzyko uszkodzenia uszczelki - a tak na marginesie to producent powinien podać siłę z jaką jest to dokręcane

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie są koła w samochodzie, więc producent nic nie musi ;)

Chcesz mieć dokręcone zgodnie z ustawieniami fabrycznymi, to oddaj na serwis do producenta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, PKS napisał(-a):

To nie są koła w samochodzie, więc producent nic nie musi ;)

Chcesz mieć dokręcone zgodnie z ustawieniami fabrycznymi, to oddaj na serwis do producenta.

tak podejrzewałem  - że tak musi się to kończyć :) serwisem producenta :) wiec każde robienie u zegarmistrza lub samemu  to loteria :) to żeby mieć pewność to albo serwisowany zegarek w serwisie autoryzowanym lub nieodkręcany od nowości - wiec moje podejrzenia że zegarki kwarcowe typu diver bez  zasilania solarnego a zwykła bateryjka to są dobre tylko do pierwszej wymiany baterii jeśli chodzi o szczelność a dalej to loteria - pewnie  w  większości  przypadków są szczelne ale istniej ryzyko że uszczelka została uszkodzona za silnym dokręceniem- pozostaje widzę tylko jak samemu robić to oznaczyć dekiel w fabrycznym położeniu policzyć obroty odkręcania i z powrotem tak samo zakręcić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMO po kazdym odkreceniu dekla powinna byc nowa uszczelka 

Tak jest po inżyniersku  - wg pryncypiów nauki radzieckiej 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, unadarek napisał(-a):

Witam: chciałbym zapytać  czy możne ktoś wie:  czy fabryki dokręcają dekle na "pałę" czy uzwajają określonej siły  dobranej do uszczelnienia ?  bo za mocno dokręcona też możne rozszczelnić za lekka to samo ? czy możne jest to tak zrobione ze do oporu i wtedy jest pełne uszczelnienie ? od dawno nurtuje mnie to pytanie ?

 

zalezy jaka fabryka, sa takie gdzie proces jest zautomatyzowany, sa inne gdzie uzywa sie "ludzkiego miernika sily" 😅.

nie, w zdecydowanej wiekszosci przypadkow odkrecenie zegarka nie powoduje jego rozszczelnienia. 

 

43 minuty temu, basil napisał(-a):

IMO po kazdym odkreceniu dekla powinna byc nowa uszczelka 

Tak jest po inżyniersku  - wg pryncypiów nauki radzieckiej 

 

Nie przy kazdym odkreceniu, a przy kazdym serwisie.

Bywa, ze podczas serwisu u danego producenta zegarek jest zakrecany i odkrecany kilkukrotnie i nikt nie daje za kazdym razem nowej uszczelki.

 

Podczas serwisu wymienia sie zazwyczaj (zalezy od producenta), wszystkie uszczelki, koronke, wskazowki, nie po to, ze trzeba je wymienic, a po to, aby miec pewnosc, ze te elementy sa nowe i nie beda sprawialy klopotu.


Sprzedam: De Bethune DB25WS1, Richard Mille RM11-03 Titanium, PP 5980/1A

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma co też demonizować że jakiekolwiek odkręcenie i zakręcenie dekla poza autoryzowanym serwisem powoduje utratę parametrów wodoszczelności jakie gwarantuje producent. Po prostu chodzi o to, żeby nie zniszczyć uszczelki, co przy odrobinie doświadczenia da się zrobić. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, SzefSzefow napisał(-a):

 

zalezy jaka fabryka, sa takie gdzie proces jest zautomatyzowany, sa inne gdzie uzywa sie "ludzkiego miernika sily" 😅.

nie, w zdecydowanej wiekszosci przypadkow odkrecenie zegarka nie powoduje jego rozszczelnienia. 

 

 

Nie przy kazdym odkreceniu, a przy kazdym serwisie.

Bywa, ze podczas serwisu u danego producenta zegarek jest zakrecany i odkrecany kilkukrotnie i nikt nie daje za kazdym razem nowej uszczelki.

 

Podczas serwisu wymienia sie zazwyczaj (zalezy od producenta), wszystkie uszczelki, koronke, wskazowki, nie po to, ze trzeba je wymienic, a po to, aby miec pewnosc, ze te elementy sa nowe i nie beda sprawialy klopotu.

a za zapytam - jak dokręcasz  zegarki - na max czy tak nie do końca ? czy tentem sposób co pisze wyżej:  zaznaczyć położenie oryginalnego dokręcenia i potem policzyć obroty przy odkręcaniu sprawdzi się ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, unadarek napisał(-a):

a za zapytam - jak dokręcasz  zegarki - na max czy tak nie do końca ? czy tentem sposób co pisze wyżej:  zaznaczyć położenie oryginalnego dokręcenia i potem policzyć obroty przy odkręcaniu sprawdzi się ?

 

Bez wzgledu na to jakiego narzedzia uzywam, zawsze to robie z wyczuciem. 

 

Nie sprawdzi sie Twoje zalozenie liczenia obrotow, bo miedzy za lekko dokreconym deklem, a na max dokreconym bedzie moze 1/8 obrotu. Mozesz zaznaczyc markerem kreske na deklu i kopercie, ale to zalezy od dekla czy metoda sie sprawdzi.

 

Ja uzywam metody na wyczucie i dziala. Najbardziej sie boje i tak kwestii uszkodzenia czy porysowania dekla / koperty, a nie niedokrecenia / za mocnego dokrecenia / braku wodoszczelnosci.

 


Sprzedam: De Bethune DB25WS1, Richard Mille RM11-03 Titanium, PP 5980/1A

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, SzefSzefow napisał(-a):

 

Bez wzgledu na to jakiego narzedzia uzywam, zawsze to robie z wyczuciem. 

 

Nie sprawdzi sie Twoje zalozenie liczenia obrotow, bo miedzy za lekko dokreconym deklem, a na max dokreconym bedzie moze 1/8 obrotu. Mozesz zaznaczyc markerem kreske na deklu i kopercie, ale to zalezy od dekla czy metoda sie sprawdzi.

 

Ja uzywam metody na wyczucie i dziala. Najbardziej sie boje i tak kwestii uszkodzenia czy porysowania dekla / koperty, a nie niedokrecenia / za mocnego dokrecenia / braku wodoszczelnosci.

 

a-ha ok - właśnie tak chciałem zaznaczać - to dokręcasz  tak jak myślałem i paręnaście tak zakręciłem ale czy maja szczelność to nie wiem :)  -  tak ja też boję sie porysować nawet myślałem czy  czasem nie zabezpieczać dekla taśmą-  dzięki za poradę

Edytowane przez unadarek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie po pierwszym odkręceniu nie ma co włazić do wody, tym bardziej morskiej. Mieć "prawie pewność" albo liczenie  na to że "w większości przypadków odkręcenie zegarka nie powoduje jego rozszczelnienia", to raczej za mało by nie obawiać się zniszczenia zegarka. 

Dlatego między innymi nie ma sensu kupować kwarców o WR powyżej 100, ponieważ wyższej wodoszczelności nie jest w stanie sprawdzić praktycznie zaden serwis. Zwykle max, to 60m a sprawdzenie u autoryzowanych to pewnie drożej niż chiński nurek. ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, unadarek napisał(-a):

a-ha ok - właśnie tak chciałem zaznaczać - to dokręcasz  tak jak myślałem i paręnaście tak zakręciłem ale czy maja szczelność to nie wiem :)  -  tak ja też boję sie porysować nawet myślałem czy  czasem nie zabezpieczać dekla taśmą-  dzięki za poradę

 

Zalezy jaki masz zegarek, mozesz zabezpieczyc tasma klejaca (w wiekszosci przypadkow malo to da), albo folia ochronna.

6 minut temu, Paulus57 napisał(-a):

Wg mnie po pierwszym odkręceniu nie ma co włazić do wody, tym bardziej morskiej. Mieć "prawie pewność" albo liczenie  na to że "w większości przypadków odkręcenie zegarka nie powoduje jego rozszczelnienia", to raczej za mało by nie obawiać się zniszczenia zegarka. 

Dlatego między innymi nie ma sensu kupować kwarców o WR powyżej 100, ponieważ wyższej wodoszczelności nie jest w stanie sprawdzić praktycznie zaden serwis. Zwykle max, to 60m a sprawdzenie u autoryzowanych to pewnie drożej niż chiński nurek. ;) 

 

Jesli nie doszlo do uszkodzenia uszczelki, zamkniecie dekla zostalo wykonane poprawnie, to jakie masz ryzyko?

 

Jesli sie nie jest w stanie ogarnac tych rzeczy, to najlepiej nie otwierac samodzielnie zegarka :) 


Sprzedam: De Bethune DB25WS1, Richard Mille RM11-03 Titanium, PP 5980/1A

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Paulus57 napisał(-a):

Wg mnie po pierwszym odkręceniu nie ma co włazić do wody, tym bardziej morskiej. Mieć "prawie pewność" albo liczenie  na to że "w większości przypadków odkręcenie zegarka nie powoduje jego rozszczelnienia", to raczej za mało by nie obawiać się zniszczenia zegarka. 

Dlatego między innymi nie ma sensu kupować kwarców o WR powyżej 100, ponieważ wyższej wodoszczelności nie jest w stanie sprawdzić praktycznie zaden serwis. Zwykle max, to 60m a sprawdzenie u autoryzowanych to pewnie drożej niż chiński nurek. ;) 

czytałem że w Polsce max to 100m - ale ile w tym prawdy to nie wiem - - no to teraz delikatnie na powrót  zasiałeś ziarenko niepewność w mojej już pewności  którą to Kolega SzefSzefów ugruntował - hehhe - bez półlitra nie rozstrzygniesz jak widzę :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, SzefSzefow napisał(-a):

 

Zalezy jaki masz zegarek, mozesz zabezpieczyc tasma klejaca (w wiekszosci przypadkow malo to da), albo folia ochronna.

 

Jesli nie doszlo do uszkodzenia uszczelki, zamkniecie dekla zostalo wykonane poprawnie, to jakie masz ryzyko?

 

Jesli sie nie jest w stanie ogarnac tych rzeczy, to najlepiej nie otwierac samodzielnie zegarka :) 

Chodzi tu głównie o problem sprzętowy zegarmistrzów. Z tego co wiem, to mogą sprawdzić u siebie co najwyżej do WR 60m a to raczej zbyt mało w stosunku do popularnego minimum w nurkach 100, czy 200 m. Być może w Szwajcarii z tym nie ma problemu, ale w Polsce jest jak jest. 

Kiedyś miałem kwarca Deep Blue o WR 1000m, ale sprzedałem go gdy uświadomiłem sobie co będzie po pierwszej zmianie baterii...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się, co mogłoby się stać... Myślę, że nic. Zegarek nadal trzymałby wszystko jak powinien, jeśli chodzi o normalne użytkowanie, włącznie z pływaniem.


Creeping like frost. As slow as grave moss. Like drowning in dry oceans of bone dust

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w 95% woda do mechanizmu przedostaje się od strony koronki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, liho napisał(-a):

w 95% woda do mechanizmu przedostaje się od strony koronki

 

zadziwiaja mnie osoby posiadajace tak dokladne wyniki swoich badan 😅


Sprzedam: De Bethune DB25WS1, Richard Mille RM11-03 Titanium, PP 5980/1A

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, SzefSzefow napisał(-a):

 

Bez wzgledu na to jakiego narzedzia uzywam, zawsze to robie z wyczuciem. 

 

Nie sprawdzi sie Twoje zalozenie liczenia obrotow, bo miedzy za lekko dokreconym deklem, a na max dokreconym bedzie moze 1/8 obrotu. Mozesz zaznaczyc markerem kreske na deklu i kopercie, ale to zalezy od dekla czy metoda sie sprawdzi.

 

Ja uzywam metody na wyczucie i dziala. Najbardziej sie boje i tak kwestii uszkodzenia czy porysowania dekla / koperty, a nie niedokrecenia / za mocnego dokrecenia / braku wodoszczelnosci.

 

Jeżeli czynność zostanie zrobiona z uwagą, nic złego się nie wydarzy. Ważne jest wyczucie. A czy szczelność będzie 200, czy 600 m? zegarek nie będzie się bał kąpieli. Ilu z nas nurkuje głębiej niż 5m ? A ci którzy to robią nie używają zegarków lecz komputerów nurkowych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, goral_ napisał(-a):

Jeżeli czynność zostanie zrobiona z uwagą, nic złego się nie wydarzy. Ważne jest wyczucie. A czy szczelność będzie 200, czy 600 m? zegarek nie będzie się bał kąpieli. Ilu z nas nurkuje głębiej niż 5m ? A ci którzy to robią nie używają zegarków lecz komputerów nurkowych.

zgadzam się   jak się nurkuje to profesjonalnego sprzętu używa nawet dla własnego bezpieczeństwa  - a jak już zegarków to takich  raczej z solarem lub mechanicznych  do których praktycznie nie ma potrzeby pchania rączek - ale z drugiej strony  jak się ma zegarek z napisem 200m to wypadałyby aby miał te 200m tak dla zasady  :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.