Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Yahagi

Fortuna itd. Takie tam moje opracowanie tematu.

Rekomendowane odpowiedzi

brawo.gif.2f0170ec944218ecaab4cb664f4f13af.gif.5650dea1cca6d9456f93f6f50cf05020.gif

 

Jestem pełen podziwu i gratuluję. 

 

Pozdrawiam Jacek 


"Na żadnym zegarze nie znajdziesz wskazówek do życia" 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brawo!!!!! , a masz Tomaszu podpis elektroniczny, lub czy wstawisz PDF z podpisem i paroma słowami ? 

Oczywiście zamówię 😉


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W w/w temacie - rozesłałem właśnie... Wszystkie osoby, które wyraziły swoje zainteresowanie i potem potwierdziły je - powinny dostać PDF na @.
Jeśli ktoś nie otrzymał - proszę o info na [email protected]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nooo :) ........ o Fortunie już przeczytane. :)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy moim totalnym braku czasu myślałem,

że jestem ostatnim, który przeczytał tą książkę...

A tu w temacie cisza... 

Świetna pozycja podsumowująca dotychczasowe badania, poszukiwania, porównania

i ogrom pracy Kolegi włożony w zestawienie tego razem. 

Muszę pochwalić styl pisania, 

czyta się lekko i przyjemnie, a szczegóły i detale same zostają w pamięci. 

Nie każdy tak potrafi. 

Jak dla mnie to trochę za mało zdjęć. 

Nieraz są szczegółowe opisy stopki, bloczków, kotwicy

i aż się prosi, żeby obok było zdjęcie. 

 

Tomku - dziękuję bardzo. 

Pozdrawiam Jacek 


"Na żadnym zegarze nie znajdziesz wskazówek do życia" 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawą ciekawostkę znalazłem :

Fortuna1887_02_BZ_519.jpg.e3e0ee1cf08f075354cfc238ed3a995b.jpg

Tłumaczenie +/- takie:

Oprócz 6 fabryk zegarków regulacyjnych istnieją tu jeszcze około 20 regulatorowo – mieszkaniowych (chodzi o skrzynie zegarowe)
fabryk, które obecnie eksportować swoje sprawy do Anglii i Rosji.
Wysyłka ze względu na znaczną konkurencję ze strony fabryk Schwarzwaldu, cały eksport do południowej Europy został wstrzymany.


Kilka ciekawych informacji... 6 producentów regulatorów w 1887 było we Freiburgu. Więc poza GB i 'średnimi' zostaje tylko 1 ... no i wszystko wskazuje na to,
że była to właśnie Fortuna i raczej nikt więcej znaczący nie produkował mechanizmów. No i teraz pytanie co exportowali pozostali producenci do Anglii i Rosji ?
No bo przecież chyba nie same skrzynie ?

Szkoda, że notki nie znalazłem wcześniej, bo by się w treści Producentów Mniejszych pojawiła... 
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Regulator Gehause Fabrik (różnie to pisano, razem, osobno, z kreseczką) to zakład produkujący skrzynie/obudowy do regulatorów. Stolarnia. Jest napisane wyraźnie, eksportowali skrzynie. 


Tolerancja musi być nietolerancyjna wobec nietolerancji. Němec z Královce

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, Anansi napisał(-a):

Regulator Gehause Fabrik (różnie to pisano, razem, osobno, z kreseczką) to zakład produkujący skrzynie/obudowy do regulatorów. Stolarnia. Jest napisane wyraźnie, eksportowali skrzynie. 



No właśnie... skrzynie... nie kojarzę szczególnie przypadkow z UK i Rosji, żeby były tam skrzynie 'freiburskie' z nie-freiburskimi mechanizmami wewnątrz... Może bardzo 'pojedyńcze'
wątek :

 



 

Seidel_1894_01.jpg

 

No i : 6 fabryk zegarków regulacyjnych istnieją tu jeszcze około 20 regulatorowo

- to wszystko jest w jednym zdaniu... i chyba ich export tez trzeba byłoby podobnie traktować. Tak mi się wydaje

 

Edytowane przez Yahagi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Yahagi napisał(-a):



No właśnie... skrzynie... nie kojarzę szczególnie przypadkow z UK i Rosji, żeby były tam skrzynie 'freiburskie' z nie-freiburskimi mechanizmami wewnątrz... Może bardzo 'pojedyńcze'
wątek :

 



 

 

 

No i : 6 fabryk zegarków regulacyjnych istnieją tu jeszcze około 20 regulatorowo

- to wszystko jest w jednym zdaniu... i chyba ich export tez trzeba byłoby podobnie traktować. Tak mi się wydaje

 

 

Pozostaję przy swoim zdaniu (oczywiście głowy sobie nie dam uciąć).  Tu repertuar wyrobów pewnej Regulator Gehause Fabrik z roku 1875. Same dechy i szkło. ;) 

 

 

Screenshot 2023-01-16 at 12-11-58 Adressbuch aller Länder der Erde der Kaufleute Fabrikanten Gewerbtreibenden Gutsbesitzer etc.png


Tolerancja musi być nietolerancyjna wobec nietolerancji. Němec z Královce

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:)

Ja swojej też nie podstawiam :)

Dla równowagi - reklama użyta w treści Producentów Mniejszych 
:)

Kappel_1894_02.thumb.jpg.fb071a2128810cca7d1ef326bb506ea2.jpg

completer regulateure mit uhrenwerk besten fabrikats

 

 

 

Edytowane przez Yahagi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapoznałem się wnikliwie z Twoim opracowaniem i jestem pod dużym wrażeniem. Jest to bardzo wartościowe kompendium wiedzy, zebrane przez Ciebie w sposób profesjonalny. Zgadzam się z przedmówcą, że niezwykle przydatne byłoby okraszenie go większą ilością zdjęć. Dla mnie osobiście jest to bardzo cenny poradnik. Gratuluję wiedzy, poświęconego czasu i pasji. Pozdrawiam serdecznie i dziękuję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:)

Dzięki za uwagi. To bardzo cenne dla mnie spostrzeżenia. Nigdy wcześniej nie podejmowałem się takiego opracowania i obawiałem się jak zostanie ono przyjęte. 

 

Być może rzeczywiście za mało jest materiałów photo. Ja miałem obawę, żeby nie było ich więcej niż treści... no a tu się okazało odwrotnie :)
W ciągu ostatniego miesiąca pojawiło się sporo nowych / starych informacji... które warto byłoby w treści uwzględnić. Dostałem też kilka zgód na opublikowanie zdjęć, o których w Producentach Mniejszych tylko mogłem wspomnieć. 
Parę ciekawostek historycznych, m.in. z Bresaluer Zeitung dotyczących Borussii. No i mam już odpowiednie materiały, które mógłbym  pokazać
w Carl Bohm Poszlaki – mechanizmy 3083 – 3182 
Posiadam teraz dość interesującą dokumentację photo mechanizmu z numerem 3604, który sporo wnosi. 

 

... no i mechanizm nr 64, który pokazałem w wątku obok:

 

Nie minął miesiąc, a naprawdę sporo informacji przybyło. 

 

Temat tych 4-ech producentów jest do bólu niszowy... ale może za jakiś czas, jeśli będzie zainteresowanie - uda się w podobnym materiale zebrać kolejne ustalenia. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też myślę, że za jakiś czas można by uzupełnić i myślę podobnie jak koledzy, by dodać więcej zdjęć. 

My czytamy i raczej odrazu wiemy, np. o jaki element chodzi ( choć czasem szukam w materiałach ) - ale inni, mogą nie wiedzieć 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie!

 

Przeczytałem w jeden wieczór. Ostatnio takie tempo to chyba przy "Winnetou".
I skrytykuję Autora, bo wyziera z tekstu mocno przesadzona skromność pod postacią ostrożności, przez co czytelnik (mojego typu) może odnieść wrażenie, tyleż nieuprawniono co głupie, że mógłby wyrazić gdzieś swój pogląd.

A, że dużo niewiadomych? Przecież przez to dużo do odkrycia.
I tu zacytuję słowa wieszcza (mojego imiennika):

"[...]
I niech to dojdzie do ciebie powoli
Że życie właśnie dlatego jest piękne
Że nie ma jasności w temacie Marioli!"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do skorygowania w Producentach Mniejszych. Pojawił się mechanizm z późniejszą sygnaturą, niż to stoi na str. 63 i 64. Ledwie parę numerów, ale jednak... 
No i korekty będzie wymagał też podrozdział w Kappelu. Pojawił się 'zaskakujący', sygnowany mechanizm 39 422. Ten, to dopiero robi rewolucję w ustaleniach :)

Może kiedyś... jak się tego nazbiera :)

sygn.jpg

Edytowane przez Yahagi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie :)

Tu można wrzucić, to co się aktualnie zmieniło - by istniało gdzieś w pamięci. No, a później - gdy się nazbiera - zapisać to w książce - broszurze. 

Dzięki z pracę i trud włożony w to opracowanie. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tu właśnie wrzucam w tym celu... ale wszystkiego to nie bardzo się tak da... U siebie odkładam to w osobnym folderze. Może kiedyś nazbiera się tego na tyle, żeby znów przy tym popracować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to jeszcze może jedna wstawka... aktualizacyjna. 

Taki Fortun jest w UK:
914285021_s-l1600(1).thumb.jpg.30e68f51b224359fb2d5956badce504e.jpg

1933528847_s-l1600(3).thumb.jpg.d71e503564d155fbccd9f39c43f09e45.jpg

s-l1600.thumb.jpg.0a8671a1ba0c874667487ed6b660da0c.jpg

324064364_566157195062199_4352920529312058951_n.thumb.jpg.761b300d23140ad43bab16432e642fd6.jpg

 

323998408_1428091468109488_3325999473197653519_n.thumb.jpg.b66aba816e879e3436a9b6df09c5cb91.jpg

 

 

Wszystko z tego, co jest wpisane w sprężynowe Fortuny - broni się. Wieszak / mechanizm / wskazówki. Skrzynka taka sama jak przy 7411. Tylko tam jest sygnatura DK a tu nie ma.
 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pojawił się ciekawy mechanizm.... Kappela:
Zgoda_Marcin_Fala.thumb.jpg.68df26c32c2e156f60338d372ed09045.jpg

342920768_597117602479702_1987213902161687996_n.thumb.jpg.2aee0d9dddd714f30d9d78de00940832.jpg

342990435_549324507377028_6133828586592085042_n.thumb.jpg.3258c4107a7effafb0446278f6907ba2.jpg

 

 

dwie rzeczy...

1. nie mam pojęcia jak zrozumieć napis na tarczy... co może oznaczać 'szwajcarska gwarancja'. Do tej pory nie spotkałem Kappela (ani nikogo z pozostałej 3-ki) na terenie Szwajcari. 
2. Mechanizm ma numer 40472 ... to najniższy 'standardowy' Kappel jaki znam. Wieszak jeszcze borussjowy... A więc jeśli ktoś ma wydruk 'producentów mniejszych' - może sobie wprowadzić odpowiednie zmiany na stronie 69. :)

 

image.thumb.png.e6b65ea1e26d72677d0871da7c31c401.png

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też go widziałem, ale nie mogłem rozszyfrować kto to. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Chyba nie pisałem tu jeszcze o tym... otóż na forum .RU pojawił się.... sprężynowy Kappel 39422. Lekkie zaskoczenie, prawda ? Zwracam uwagę na numer... jakoś dziwnie ciągnie w kierunku opisany przy chodzikach Kappela. 
Najwyższa sprężynowa Borussia (mechanizm uznany za wyprodukowany przez Borussię) ma numer 39003.

Na ten moment między 39003 a 39422 nic nie mam. Ale jestem prawie pewien, że po drodze będą tylko sprężynowce.
Kolejna pozycja do aktualizacji w opracowaniu. 

Teraz nasuwa się pytanie czy nie zaskoczy nas podobny mechanizm z sygnaturą Carla Bohma ?

Photo za zgodą właściciela...
 

IMG-20230214-WA0003.jpg

Edytowane przez Yahagi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... można dopisać sobie notkę na stronie 36/37..

Taki zegar się pokazał... Skrzynia wtórna, ale cała reszta tak jak trzeba. 

Mechanizm 8321 (?). Zegar chyba trochę koryguje moment, gdy pojawiły wskazówki 2a, 2b. Ale wprowadza też trochę zamieszania, bo wzór nr 1 jest jeszcze na 9320. Może przez pewien czas pojawiały się 2 wzory? 


 

s-l1600 (1).jpg

s-l1600.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.