Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...
News will be here
Sign in to follow this  
Arek_Win

Smarowanie przystawki balansowej H-10

Recommended Posts

Witam

Rozebrałem i wyczyściłem przystawkę balansową H-10 do Metrona Kominkowego.

Nasmarowałem czopy balansu, palety kotwicy olejem Novostar B.

Mam pytanie czy w tych przystawkach praktykowane jest smarowanie czopów kotwicy np. olejem Novostar B?
Pozdrawiam

Edited by Arek_Win

Nie smarujemy czopów kotwicy wogóle...

Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Zegar działa bardzo dobrze. Zaobserwowałem, że nowa sprężyna jest ciut mocna i przy maksymalnym nakręceniu się to ujawnia na wykresie i dźwiękowo.

35 minut temu, kiniol napisał(-a):

Nie smarujemy czopów kotwicy wogóle...

Jestem zmęczony, czopów kotwicy nie posmarowałem. ;)

Edited by Arek_Win

38 minut temu, kiniol napisał(-a):

Nie smarujemy czopów kotwicy wogóle

dużo się jeszcze muszę nauczyć..

Przesmarowane czopy kotwicy w H-10 (olej 5w20) pracują od ponad 2 lat w domowym kominkowym. Następnym razem zostawię suche.

Czym podyktowane jest "niesmarowanie czopów kotwicy wogóle" ?

11 godzin temu, zadra napisał(-a):

Przesmarowane czopy kotwicy w H-10 (olej 5w20) pracują od ponad 2 lat w domowym kominkowym. Następnym razem zostawię suche.

Są dwie teorie w stylu: jeden rabin tak prawi drugi rabin tak. :D Mam drugą opinię odmienną czyli, by czopy kotwicy smarować.
Być może to zalecenie o niesmarowaniu czopów kotwicy wzięło się z dawnych czasów, gdy oleje kostne szybko traciły właściwości i zegarek stawał. U Podwapińskiego i Bartnika jest zapisane "bardzo delikatnie" o niesmarowaniu czopów kotwicy w małych zegarkach. Według mnie mały zegarek to jest damski np. Czajka a taka przystawka H-10 to jest duży zegarek czyli męski naręczny ewentualnie kieszonkowy.  Współczesny olej zegarmistrzowski nr 1 nie powinien robić nic złego w czopach kotwicy czyli zatrzymywać zegarka. Można zawsze zrobić porównanie i ewentualnie wymyć elementy, gdyby źle pracował.

Edited by Arek_Win

Proszę zrobić próbę ... Najpierw nie smarować...Potem podłączyć chronokomparator i sprawdzić amplitudę balansu... Potem posmarować i również sprawdzić...wynik da jasną odpowiedź czy smarować czy też nie...Można również takie porównanie zrobić na mniejszych werkach... 

12 godzin temu, zadra napisał(-a):

5W20 jest olejem silnikowym, w zegarmistrzostwie stosuje się specjalistyczne środki smarne...

Edited by kiniol

Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

4 godziny temu, kiniol napisał(-a):

chronokomparator

choro... co? 🙄 

dobra, nie dopisuj.. 

4 godziny temu, kiniol napisał(-a):

jest olejem silnikowym

zastosowałem w pełni świadomy jego docelowego przeznaczenia.. 

Teraz gama olejów silnikowych jest tak szeroka, że można przebierać w nich aby dobrać sobie odpowiednią lepkość.

sprężyny w bębnach również smaruję doswiadczalnie niezegarowymi smarowidłami.. 

Moje domowe zegary chodzą na silnikowych.  Zawsze to lepsze od sprejów.. ja mało zegarów naprawiam i zostają zawsze w rodzinie.. 

Biznesów na tym nie robię, raczej każda naprawa to dla mnie jakieś obciązenie domowego budżetu.. 

W dniu 30.07.2023 o 16:04, zadra napisał(-a):

choro... co? 🙄 

dobra, nie dopisuj.. 

zastosowałem w pełni świadomy jego docelowego przeznaczenia.. 

Teraz gama olejów silnikowych jest tak szeroka, że można przebierać w nich aby dobrać sobie odpowiednią lepkość.

sprężyny w bębnach również smaruję doswiadczalnie niezegarowymi smarowidłami.. 

Moje domowe zegary chodzą na silnikowych.  Zawsze to lepsze od sprejów.. ja mało zegarów naprawiam i zostają zawsze w rodzinie.. 

Biznesów na tym nie robię, raczej każda naprawa to dla mnie jakieś obciązenie domowego budżetu.. 

Ja tym zestawem smaruję zegary i zegarki mam niektóre oleje od około 17 lat. Tak mało się ich używa. Oleje Novostar type B, L kosztują okolo 80 zl. Oleje silnikowe mają tendencje do rozpływania się (przemieszczania się), co nie jest korzystne w zegarze, gdzie mają być w jednym konkretnym miejscu.

IMG_20230730_192955.jpg

IMG_20230730_193520.jpg

Edited by Arek_Win

W dniu 30.07.2023 o 19:32, Arek_Win napisał(-a):

Oleje silnikowe mają tendencje do rozpływania się (przemieszczania się)

Nie zauważyłem, ale może za mało daję oleju na panewki ;)

Oczywiście, że można kupić novostary lub moebiusy, ale wydaje mi się, że tak jak wszystko to i one mają jakiś czas przydatności do użytku a są robione na bazach mineralnych (tak przypuszczam) zatem i wilgoć chłoną i mogą się degradować pod wpływem światła słonecznego lub temperatury..

Nic nie jest wieczne, nawet oleje zegarkowe..

Nie jesteś w stanie stwierdzić, że oleje które tak jak piszesz:

W dniu 30.07.2023 o 19:32, Arek_Win napisał(-a):

mam niektóre oleje od około 17 lat.

nadal posiadają fabryczne właściwości.

W sytuacji gdy robi się przy zegarkach hobbystycznie i bez parcia na kasę, nie zarobkowo to i takie oleje "z brodą" można zastosować bo i ja nie mogę napisać, że straciły swoje magiczne moce ;)

Nie jestem orędownikiem stosowania olejów samochodowych, ale na przestrzeni ostatnich 2..3 lat zegary i zegarki w których zastosowałem smarowidła silnikowe dość dobrze robią robotę.

Naręczny Poliot 17J zrobił się nawet nadwyraz stabilny.

Wkleję tu jego odczyty z WCh , bo trudno uwierzyć nawet mi w tak stabilna pracę ruskiego złomika na silnikowym oleju ;) 

Screenshot_20230731-204809_WatchCheck.jpg

Edited by zadra