Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...
News will be here
waljo

Atlanta

Recommended Posts

Dzień dobry, mam zegarek jak w temacie. Wyczytałem na forum, że jest to Polski produkt wytwarzany przez zegarmistrzów po wojnie, a przed oficjalną produkcją zegarków w Polsce powojennej.  Dosyć ciekawa historia. Chodzi mi o stwierdzenie co za mechanizm w nim zamontowano.  Przeszukałem Internet, ale najbliższa marka jaką wyszukało to Doxa.  Muszę dobrać to kółeczko od sprężyny.  Znalazło mi jeszcze jakieś ruskie werki, niby podobne, ale miały małe różnice. Wyglądało to jak by te ruskie były jakimiś klonami właśnie tego. Całość jest w dobrym stanie, wymaga pracy, ale jeżeli ta historia tych zegarków by się potwierdziła, to była by spora gratka. 

IMG20231206170249.jpg

IMG20231206170354.jpg

Edited by waljo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zgadza się, podobno zegarmistrzowie nakładali to logo na tarcze, więc mają jakiś Polski akcent. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mam zamiar go zrobić tym bardziej, że wygląda, ze wszystko działa. Cały czas poszukuję informacji co to może być za mechanizm.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Posted (edited)

To któryś kaliber Arogno. Może nawet Arogno 260. Oznaczenie kalibru jest pod tarczą.

Edited by Odin

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Jestem pod wrażeniem wiedzy. Jeszcze go nie rozkręcałem głębiej, ale wychodzi,że chyba faktycznie to będzie jakiś Arogno. Na razie inne projekty, ale wkrótce się za niego wezmę. Dzięki i szczęśliwego czasu w 2024 roku. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzień dobry, postanowiłem podjąć się uruchomienia mechanizmu. Po rozebraniu okazało się, że jest on w bardzo dobrym stanie. Generalnie nawet działa tylko z oporami bo ma stary zaschnięty smar. Przeanalizowałem działanie tego mechanizmu i nie mogę wpaść na trop do czego służyło to brakujące koło zębate. Cały mechanizm nakręcania sprężyny jest od strony cyferblatu i ogólnie działa. Nie rozumiem istnienia tej pary kół tego brakującego o tego mniejszego. One kręcą się luzem. Większe jest osadzone na okrągłym wałku od osi bębna ze sprężyną. Wygląda to jak by to była atrapa systemu nakręcania. Były wolne miejsca to dołożyli dwa koła i się wszystko ładnie "wypełniło". Czy o to chodziło?. Na werku pod tarczą pisze 260 A, czyli powinien to być arongo. W ogóle bardzo mało jest na temat tego mechanizmu. Po umyciu poskładam pacjenta i zobaczę jak on działa. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witam, sprzęt wstępnie złożony. Definitywnie te dwa koła są atrapami. Chyba będę musiał się zająć wałkiem, bo jest wytarty i czasami wyskakuje. Dzisiaj przegląd balansu i uruchamiam.  

Share this post


Link to post
Share on other sites
Posted (edited)

Czy wałek pozycjonuje się w 2 pozycjach?

normalnie wyciśnięty  nakreca sprężynę główną? 

Jak wygląda to nakręcenie oraz w jaki sposób bęben utrzymuje napięcie sprężyny w nim się znajdujące ? 

 

Rozbierałeś - wklej jakieś zdjęcia .. 

Wg mnie koło którego u Ciebie brakuje jest dość ważne dla codziennej pracy mechanizmu a zwłaszcza dla bezinwazyjnego napisania sprężyny.

 

20240317_120925.jpg

Screenshot_20240317-120826_Chrome.jpg

Edited by zadra

Share this post


Link to post
Share on other sites

Z tym rodzajem naciągu sprężyny spotkałem się w orisach oraz w ruskiej rakiecie. Strzałka z lewej to zapadka, a z prawej to otwór na oś od bębna. Bęben jest od spodu. Nakręca się górnym trybikiem mechanizmu z prawej strony. Tak, że te koła po drugiej stronie są atrapami. Są tylko po to żeby wypełnić wgłębienia. 

IMG_20240317_185317.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites
Posted (edited)

To akurat mi się zamieściło zdjęcie orisa, ale w Arogno jest identycznie. To brakujące koło w moim mechanizmie jest dokręcone do osi wałka od sprężyny, ale tylko po to żeby nie spadło. Natomiast nakręcanie jest realizowane przy pomocy zębatki umieszczonej pomiędzy mechanizmem, a bęben sprężyny. Bardzo sprytne rozwiązanie bo nie trzeba przenosić mechanizmu zapadkowego na zewnątrz werku. Tak jak to jest normalnie. Wada, to to że w przypadku jakiejś awarii to trzeba rozbierać tarcze i wskazówki. Przy takim rozwiązaniu sam werk jest smuklejszy. 

Edited by waljo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Atlanta skończona. Nie zmieniałem wskazówek mimo, że są trochę nieforemne. Taki ich urok. Mechanizm lata doskonale i w miarę dokładnie. Odchyłka kilka sekund na dobę. Ciężko go ustawić, bo jednak ma swoje lata, ale wybrałem jakieś ustawienie kompromisowe pomiędzy ustawieniami w różnych pozycjach. Ostatecznie przy noszeniu dobrze trzyma czas. Jeszcze jest problem z wałkiem nastawczym. Wygląda, że jest on od jakiegoś innego mechanizmu bo nie pasuje szerokość rowka do blokady. Rowek był za wąski i blokada nie łapała. Trochę to poprawiłem, ale chyba będę musiał dorobić nowy wałek. Poza tym jest trochę za cienki i nie pasuje do otworu. Ma za duży luz. W efekcie czasami jak nie zaskoczy blokada to wałek wychodzi. Zegarek to Fajna ciekawostka. Mechanizm bardzo rzadki. Szkiełko ma niestety głębokie rysy, których nie usuwałem. Tylko je przepolerowałem. Walczę jeszcze z paskiem chce go odnowić i zostawić. Jak by się potwierdziła ta legenda o powojennym wytwarzaniu tych zegarków przez prywatnych zegarmistrzów, to będzie niezła gratka. Na razie chyba ta legenda jest w jakiś sposób potwierdzona, ale może macie jakieś swoje spostrzeżenia? 

IMG_20240326_171650.jpg

IMG_20240326_171625.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.