Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...
Sign in to follow this  
Krzysztof Skórka

Zaproszenie na sympozjum: „Zegary dawne. Przekazy historyczne, przykłady, konserwacja"

Recommended Posts

Koleżanki i Koledzy, poniżej zaproszenie od zaprzyjaźnionego Stowarzyszenia na ciekawe wydarzenie. Zachęcam do udziału!

 

Tytuł sympozjum: „Zegary dawne. Przekazy historyczne, przykłady, konserwacja"

Kiedy: sobota, 5 kwietnia 2025 r.

Gdzie: Muzeum Sztuk Użytkowych w Zamku Królewskim w Poznaniu, Oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu (adres: Góra Przemysła 1, 61-768 Poznań).

 

Polskie Towarzystwo Zegarmistrzowskie podjęło działania w celu organizacji sympozjum, mając na uwadze zarówno potrzeby środowiska zegarmistrzowskiego, jak i apetyt na wiedzę w tym zakresie osób pośrednio powiązanych z zawodem, m. in. konserwatorów zabytków, konserwatorów czy pracowników instytucji kultury.

 

W trakcie wydarzenia wystąpią prelegenci, wśród których znajdować się będą zarówno praktycy w zakresie konserwacji obiektów zabytkowych, zegarmistrzowie, jak i muzealnicy. Celem sympozjum jest przedstawienie zagadnienia czasomierzy powstałych przed rozwojem przemysłowej produkcji zegarów w ujęciu zarówno od strony muzealnej, jak i związanej z kolekcjonowaniem, konserwacją i ich renowacją.

 

Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 10:00 przywitaniem przybyłych gości przez Prezesa Polskiego Towarzystwa Zegarmistrzowskiego Piotra Łukasińskiego. Następnie program obejmować będzie następujące prelekcje:

 

"Lwowski cech zegarmistrzów w świetle zapisów w księgach Expensy i Percepty"

Stefan Mieszleszkiewicz: wieloletni kierownik Działu Mebli Muzeum Narodowego w Warszawie w ramach prelekcji przedstawi wyniki swoich badań dotyczących działalności zegarmistrzów działających w polskojęzycznym środowisku dawnego Lwowa.

 

"Festina lante. Spiesz się powoli, czyli o problematyce pracy nad dekoracją markieterii wykonanej w technice Boulle na przykładzie francuskich zegarów wahadłowych"

Małgorzata i Łukasz Kurczyńscy, Pracownia renowacji Mebli i Antyków MK-Art. Prelegenci, od wielu lat prowadzący swoją pracownię renowacji mebli i antyków w Krakowie, praktykujący w przeszłości m. in. u znakomitej specjalistki markieterii Boulle Irmeli Breidenstein, przedstawią zagadnienia dotyczące renowacji dawnych zegarów francuskich na przykładach realizowanych prac, prezentowanych także na wystawie w Zamku Rezydencyjnym w Dreźnie.

 

"Wybrane zagadnienia renowacji zegarów dawnych w zakresie obudów i mechanizmów"

Piotr Łukasiński, Pracownia konserwacji zegarów i renowacji mebli „Dworek": Mistrz zegarmistrzowski, Prezes Polskiego Towarzystwa Zegarmistrzowskiego, właściciel Pracowni Konserwacji Zegarów i Renowacji Mebli „Dworek" przedstawi wybrane zagadnienia dot. renowacji obiektów powstałych przed epoką przemysłowej produkcji czasomierzy. Szczególny nacisk położony zostanie w trakcie prelekcji na zagadnienia dot. wykonania i postępowania przy dawnych obudowach zegarowych, indywidulanie wykonywanych przez dawnych mistrzów.

 

"Czym jest „Dutch-fake"? Weryfikacja autentyczności zegarków angielskich"

Krzysztof Kurek: Mistrz zegarmistrzowski, Członek Zarządu Polskiego Towarzystwa Zegarmistrzowskiego, mający wieloletnie doświadczenie w renowacji zegarów specjalnych oraz powstałych przed epoką przemysłową, przedstawi wyniki swoich wieloletnich analiz w zakresie powstawania zegarków angielskich i powstających równolegle ich podróbek w innych lokalizacjach w Europie. W trakcie prelekcji zostaną przedstawione szczególne cechy pozwalające odróżnić dzieła angielskich mistrzów od ich naśladowców w innych miejscach Starego Kontynentu.

 

"Andrzej Masłowski. Wspomnienie o poznańskim człowieku renesansu Andrzeju Masłowskim"

Michał Olejniczak: Czeladnik w zawodzie zegarmistrza, współwłaściciel Pracowni Renowacji Zegarów wieżowych „Czas na wysokości" autor jednej i współautor drugiej książki o zegarach wieżowych, Przewodniczący Rady Nadzorczej Polskiego Towarzystwa Zegarmistrzowskego przedstawi krótki wykład na temat Andrzeja Masłowskiego – poznańskiego człowieka renesansu, zegarmistrza i muzyka żyjącego na przełomie XVIII i XIX wieku, autora pierwszej książki o zegarmistrzostwie w języku polskim.

 

"Napoleońskie pektoraliki z firmy Nitot"

Wieloletnia kierownik Muzeum Sztuk Użytkowych w Poznaniu przedstawi wykład na temat bogato zdobionych czasomierzy z czasów I Cesarstwa Francuskiego, będących także w zasobach poznańskiego muzeum. Obiekty te były ofiarowywane zasłużonym w imieniu, a być może nawet osobiście przez Napoleona Bonaparte.

 

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatne!

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych!

W razie potrzeby pozyskania szerszych informacji, zapraszamy do kontaktu przez nasze media społecznościowe oraz przez adres mailowy: [email protected]

FB_IMG_1740935265809.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.