Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

pg

Railroad Approved

Rekomendowane odpowiedzi

Znana jest dość powszechnie norma COSC którą muszą spełniać zegarki oznaczane jako chronometry. Nie jest to jednak jedyne oznaczenie - wyróżnienie zegarków o wyjątkowej jakości i punktualności. Jest takich norm kilka (np dawne sowiecki, odrobinę tylko "luźniejsze" od COSC), a niektóre nawet stawiają/ły zegarkom jeszcze wyższe wymagania.

Mam kilka zegarków z napisem "Railroad Approved" a więc dopuszczonych ongiś jako służbowe czasomierze m.in. do synchronizacji ruchu kolejowego (głównie w USA).

Funkcja bardzo odpowiedzialna w latach, gdzie nie było możliwości synchronizacji czasu w sieci przy pomocy np. sygnałów radiowych, wymagająca od zegarka nie tylko precyzji chodu, ale i niezawodności. Wiadomo, ze już w 1908 r. wprowadzono w USA normę, wymagającą, aby zegarek dopuszczony do służby na kolei i oznaczony "Rairoad Approved" m.in.:

wykazywał odchylenie tygodniowe! mniejsze niz 30 sek

regulowany był w 5 położeniach i temperaturowo itd.

Wiadomo jednakże, ze w następnych latach te wymagania znacznie podniesiono, -niestety nie potrafię znaleźć norm i procedury badań, jakie musiały te zegarki przejść, aby takie oznaczenie otrzymać.

Czy któryś z PT Kolegów wie coś więcej na ten temat?


zegarek> 1.000 $ =podatek od snobizmu;-)
Noszone m.in.GP,IWC,Zenith,SeikoGQ,GP,Movado,Omega,Longines,Eterna,Vulcain,Rado,Wittnauer,Bulova,Hamilton,Cyma,Doxa,Gruen,Tissot,Helvetia,Onsa, itd.,Polacy,Niemcy,sowieci itd..>200

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość artpl

Posiadam zegarek naręczny BULOVA z 1965 roku z napisem Railroad Approved, mechanizm na baterię. Niestety zegarek nie trzyma norm o których napisałeś :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam w małym klubie.- tez taki mam :smile: Skoro z 65r. to zapewne jest to Bulova Accutron z kamertonem,- wskazówka sekundowa "płynie" i słychać charakterystyczne bzyczenie z częstotliwością 300HZ. Jest tak to historyczny zegarek, wynalazek Bulovy kopiowany później przez wiele wybitnych firm, m.in. Omegę , Eternę i Zenitha, pozwalający uzyskiwać przed era kwarca niemal "kwarcową" dokładność. Zresztą , przyznam, właśnie podobna Bulova skłoniła mnie do napisania tego postu,- w zasadzie każda kamertonowa Bulova wypełniała (w swojej młodości) normy dokładności chodu zarówno COSC jak i "Railroad Approved". A tylko b. nieliczne to ostatnie oznaczenie otrzymywały. Wskazuje to pośrednio na to, że te oznaczone musiały przechodzić jakiś proces certyfikacji.

Niestety, zegarki ponad 40-letnie, zapewne niezbyt dobrze regulowane i konserwowane (bo u nas to dla niemal wszystkich zegarmistrzów ich naprawa/regulacja to czarna magia,- to zresztą żaden zarzut, to bardzo u nas rzadka konstrukcja!) mają tendencje do zapominania, ze kiedyś były chronometrami :wink: .

Ja miałem szczęście,- moja Bulova chodzi nieźle..


zegarek> 1.000 $ =podatek od snobizmu;-)
Noszone m.in.GP,IWC,Zenith,SeikoGQ,GP,Movado,Omega,Longines,Eterna,Vulcain,Rado,Wittnauer,Bulova,Hamilton,Cyma,Doxa,Gruen,Tissot,Helvetia,Onsa, itd.,Polacy,Niemcy,sowieci itd..>200

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.