Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Gość Boras

EDC - czyli cały sprzęt, który nosisz na co dzień

Rekomendowane odpowiedzi

5f21238eca2f3d6fa431fd0fd2552b63.jpg

 

 

Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk


just can't get enough

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie,

poważnie na co dzień obok zegarka macie przy sobie nóż i latarkę??  :blink:  

Zwłaszcza kosa to dla mnie szok, jasny gwint, jak to nigdy nie wiadomo na kogo się człowiek natknie...  :rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Szymon.

Panowie,

poważnie na co dzień obok zegarka macie przy sobie nóż i latarkę??  :blink:  

Zwłaszcza kosa to dla mnie szok, jasny gwint, jak to nigdy nie wiadomo na kogo się człowiek natknie...  :rolleyes:

 

Latarka przy kluczach (taki nitecore z jedną diodką), nóż zawsze.

 

2016-04-08%2B16.51.20.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Valygaar ty tak na poważnie z tym nożem...? Przecież nikt nie nosi noża do walki. Poza tym najczęściej używanym nożem do ' robienia krzywdy' jest nóż kuchenny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Gdy masz w dłoni młotek każdy problem wydaje się być gwoździem." - a tak na poważnie, nóż się przydaje prawie codziennie, Najczęściej do rozpakowania paczki i otwierania listów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie,

poważnie na co dzień obok zegarka macie przy sobie nóż i latarkę??  :blink:  

Zwłaszcza kosa to dla mnie szok, jasny gwint, jak to nigdy nie wiadomo na kogo się człowiek natknie...  :rolleyes:

 

To jedno z pierwszych narzędzi człowieka.

Dzięki inteligencji człowieka ta proteza zębów i pazurów drapieżnika szybko stała się doskonalsza od pierwowzoru.

Po raz pierwszy –  około 70 000 lat przed naszą erą człowiek wykonał pierwsze ciecie zrobionym przez siebie własnoręcznie nożem.

Nóż miał swoje pierwotne zastosowanie jako narzędzie, a nie jako broń.

Cały czas był doskonalony, bo lepszy materiał czy kształt ostrza oznaczał także lżejszą i szybszą prace na polu, w lesie.

Na 20 000 lat przed narodzeniem Chrystusa używano wiele nożopodobnych wyspecjalizowanych narzędzi.

Nóż do skrobania, nóż do patroszenia i nóż do golenia.

Były one nie tylko odpowiednio obrobione, ale i wykonane z rożnych materiałów jak krzemień czy obsydian.

 

Ekwipunek człowieka z wczesnej epoki brązu.

 

 

tumblr_nubua4zFNg1rd05m0o1_1280.jpg

 

Słynny Ötzi, którego świetnie zachowane ciało znaleziono w alpejskim lodowcu,

5000 lat temu w swoim ekwipunku też miał nóż.

Pełną listę rzeczy wraz ze zdjęciami i informacjami o tym znalezisku można zobaczyć tu:

http://www.iceman.it/en/node/278

2000 lat pne. pojawia się (na początku brązowej ery) nóż klasyczny o soczewkowym przekroju i obustronnie ostrzony.

Nóż juz przed 3 500 lat staje się symbolem statusu co przetrwało do czasów nowożytnych.

W wielu krajach do dzisiaj kiedy z chłopca staje się mężczyzna to wtedy dostaje od ojca nóż.

Z początkiem naszej ery nóż został prawie całkowicie ukształtowany i posiadał już wtedy wszystkie cechy które dobry nóż posiadać musi.

Wytwarzali je wyspecjalizowani rzemieślnicy, tak powstał jeden z najstarszych zawodów  w każdej ludzkiej społeczności.

Z czasem też ewoluował do różnych form białej broni i to nie były tanie rzeczy np. dobry rapier kosztował  tyle co dzisiaj średniej klasy samochód.

Zarówno kiedyś jaki dzisiaj może być dziełem sztuki.

 

 

400px-gebel_el-arak_knife_mp3h8783.jpg

 

dzebel-el-arak.jpg

 

To chyba najpiękniejszy krzemienny nóż świata,  znaleziono go w Dżebel el-Arak, niedaleko jednej z najstarszych egipskich nekropoli w Abydos.

O niezwykłości noża stanowi pokryta płaskorzeźbami rękojeść z kła hipopotama. Naukowców szczególnie frapuje widoczny na stronie z guzem mężczyzna, który poskramia dwa lwy (tzw. „pan zwierząt”), gdyż ma on mezopotamski strój (powiększenie). Przedstawienia z drugiej strony noża są już bardziej typowe dla egipskich dzieł okresu predynastycznego. Widzimy tam walczących wojowników, okręty i ciała pokonanych wrogów pływające w wodzie (powiększenie).

Żyjący około 5400-5200 lat temu twórca rękojeści popisał się nie lada kunsztem, gdyż ma ona zaledwie 9,5 cm wysokości, a zmieścił na niej wiele porządnie wykonanych elementów. Na żywo nóż można oglądać w paryskim Luwrze.

Nóż ma długą historię i jest mocno osądzony w naszej kulturze,

mnie nie dziwi fakt że go ktoś nie nosi, ale czy to takie dziwne kiedy się go ma ?

Edytowane przez Ciech

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nicon wiesz co to pasja, hobby? Pamiętaj piszesz na forum zegarkowym gdzie też ciężko o logiczne wytłumaczenia...

Poza tym, jak napisał Ciech, nóż to narzędzie.

Edytowane przez tlx4ku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Szymon.

Ja mówię że mi to nie przeszkadza, fajne te noże tutaj pokazujecie niektóre. Sam mam jakiś scyzoryk wrzucony w aucie, a w domu na wsi mam mnóstwo noży ale tam się to akurat przydaje. Rozumiem że to fajne hobby, ale twierdzę tylko że jeżeli ktoś żyje w mieście to taki nóż jest znacznie niej użyteczny niż zegarek mechaniczny ;).

 

 

Nóz to też taki element galanterii ;)

20160409_144610.jpg20160409_144616.jpg

 

A i do zegarka może pasować ;)

20160129_064748.jpg

Edytowane przez Szymon.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja rozumiem jak ktoś jeszcze na wsi mieszka i do lasu chodzi, ale w mieście to może sobie co najwyżej w paznokciach podłubać. Niech każdy nosi co chce, ale mnie osobiście trochę śmieszą tacy eksploratorzy miejskiej dżungli, plecak wypchany sprzętem survivalowym, noże, latarki, czekany. Praca w biurze, jedzenie w knajpie podane na talerzu, ale chociaż czasem można list otworzyć 20cm kosą z damasceńskiej stali ostrej tak że tnie kartkę na cieniutkie paseczki 0,5mm ;).

 

Ale przydał się? Przydał !

Noszę i ja, najgorsze że najbardziej potrzebny jest wtedy kiedy przypadkiem w domu zostanie ^_^

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja sie podziele swoim zestawem. W ramach kontekstu dodam, ze to zestaw 'w teren', mieszkam w Londku i robie modele 3d budynkow i geodezje ogolna.

 

1o7sp2.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Amen20

W Londynie mieszkasz?

A wiesz jakie "atrakcje" są za posiadanie noża..

 

Przypomina mi się sprawa Polaka którego policja w UK zatrzymała z nożem w kanapkach.

Sprawa trafiła do sądu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem dokladnie, noz mozna nosic gdy ma sie 'dobry powod' czyli np moja praca geodety. Dodatkowo musi miec ostrze nie wiecej niz 3 cale, bez systemu blokowania i nie moze byc automatem. Spyderco uk pk to noz specjalnie wprowadzony dla ludzi z UK :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niby tak ale ja klopotow nie szukam wiec do tej pory wszystko jest w porzadku. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość romseyman

ale to jest uk.

tam w ogóle ne wolno

Wolno jeżeli nóż nie posiada blokady a ostrze nie jest dłuższe niż 3 cale. Teoretycznie. Bohater z linku był ""na prawie". I co z tego kiedy trafił na idiotów?

 

"Basic laws on knives. It is illegal to: sell a knife of any kind (including cutlery and kitchen knives) to anyone under 18. carry a knife in public without good reason – unless it's a knife with a folding blade 3 inches long (7.62 cm) or less, eg a Swiss Army knife"

Edytowane przez romseyman

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla kogo te przepisy ja się pytam? Ty nie możesz chodzić ze "scyzorykiem" a za rogiem łeb ci odetną tasakiem. 

 

article-2329089-19F15F54000005DC-377_634

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość romseyman

To juz inna sprawa. Podobnie jest z bronia palna. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co kraj to obyczaj.,W Londynie nie wolno nosić noża a, w NY jest zabronione noszenie maski zakrywającej twarz jeżeli się jest w grupie większej niż 2 osoby (  przepis ten wprowadzono przeciwko  KKK).,Na dodatek nie wolno spluwać na chodnik i ulice :  §181.03 Spitting prohibited. (a) No person shall spit upon a sidewalk of a street or place, or on a floor, wall or stairway of any public or private building or premises used in common by the public, or in or on any public transportation facility. ( The owner or person in charge of a public transportation facility shall permanently and conspicuously post in each such place a sufficient number of notices prohibiting spitting

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podobno ma to swoją historię, ten zakaz noży w Uk. Londyn podobno był słynnym miastem nożowników. Obecnie ten przepis trochę lipny jak Arabowie latają z bombami,maczetami i kalachami po największych miastach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odkopać staruszka trzeba bo dawno nikt tu nic nie wrzucał! ;):D

 

post-22413-0-70113600-1514494748_thumb.jpeg


Zegarkow!!! Ile by nie bylo to i tak jest za malo!!! :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.