Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Gość seth11

Jaką książkę czytasz obecnie?

Rekomendowane odpowiedzi

Autor świetnej trylogii Problemu trzech ciał tym razem w serii opowiadań z podziwu godnym uporem kreśli czarne scenariusze na temat przyszłości ziemi. Jedne bardziej fantastyczne, inne mniej ale jak to już z S-F bywa - gwarancji że opisane scenariusze nigdy się nie zdarzą raczej nie ma... ;) dla miłośników gatunku pozycja obowiązkowa

16441885277556033290336876619986.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wspomnienia Mieczysława Jałowieckiego, niesamowitego świadka i uczestnika historii który widział upadek caratu i odbudowywał Polskę  po I WŚ. Książka dosyć gruba ale jak ktoś lubi taki rodzaj literatury to szybko idzie.

 

na-skraju-imperium-i-inne-wspomnienia-mi


Szukam podstawki na zegarek (watchstand) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Ritter

Engineering.thumb.jpg.e4c0ab687565d68f4f26e670ae4da181.jpg

 

To niewiarygodne ale w tej książce nie ma wzorów :) . Czasami są schematy blokowo-poglądowe celem zobrazowania ideii a nie naukowego grzebactwa. Autorem jest nader bystra kobitka a książka opisuje nieco inne podejście do pojęcia jakim jest "bezpieczeństwo".

 

Na 555 stronach prowadzone są rozważania na temat sposobu podejmowania ważnych decyzji oraz przemyślanych ścieżek ich podejmowania tak by np. audyt albo certyfikacja co pewien czas porządkowały to i owo a nie kontrolowały, wymagały i karały niczym przepisy  oraz komisarze EUro-psychuszki².

W książce zauważono pewną jakże byłyskotliwą prawidłowość, że im większe nagromadzenie regulacji przy jednoczesnym braku jednoznacznej odpowiedzialności tym łatwiej o wypadek. Katastrofa staje się wspaniała i niewiarygodnie efektywna dopiero wtedy gdy za jej sterami siedzą bezrefleksyjni idioci, którzy mają jedynie powierzchowne pojęcie o tym w co wdepnęli? Aby tego uniknąć schemat decyzyjny powinien być możliwie krótki i zamknięty.


Książka zawiera, jest zbudowna na opisach rzeczysistych przypadków np. awarii w Three Mile Island czyli amerykańskiej, zrobionej zupełnie bez rozmachu, dziadowskiej wersji Czarnobyla.
Pojawia się jakże trafne spostrzeżenie: nie ma znaczenia czy alarmów - błyskających lampek jest 53...100...530... czy też okrągły pierdylion.

Od pewnego poziomu prowadzi to do stuporu i reakcji obronnej "Nic nie rozumiem! Walić To! Niech to się wreszcie skończy, modelowo rozpieprzy na bogato i do fundamentu!"

Autorka ujęła to nieco bardziej powęciągliwie ale do tego sprowadzają się wnioski.

Dzięki raptem 3(!!!) prostym regułom, które są kwintesencją zdrowego rozsądku, można postępować metodycznie i racjonalnie w nieprzewidzianych sytuacjach, nie tylko wtedy gdy reaktor atomowy zaczyna przetapiać się przez fundament. Kolejnych kilka reguł jest uzupełniającymi.


Po przeczytaniu książki dochodzę do smutnego wniosku, że obecny upadek jakości usług nie bierze się z niczego. Nie kształci się prawdziwych majstrów, których naturalnymi atrybutami był beret z antenką oraz przyklejony do wargi fajek a swoją narrację opierali o proste i czytelne reduły. Dzisiaj kształci się "profesjonalistów", którzy g..uzik wiedzą o prawdziwym życiu.

 

Książka napisana bardzo przystępnym językiem dzięki temu łatwo się czyta.

 


²Psychuszka - Zakład psychiatryczny w ZSRR gdzie kierowano za myślozbrodnie. Często wystarczyło jej domniemanie. Przywilej pobytu był zarezerwowany dla tych, których z oczywistych względów nie można było wysłać do łagru albo najzwyczajniej rozstrzelać bądź powiesić.

 

Edytowane przez Ritter

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie ZSRR, to w tamtejszym systemie lekarze wynaleźli genialny sposób dający możliwość internowania praktycznie każdego, mianowicie jednostkę chorobową zwaną „schizofrenią bezobjawową”🤣.

Edytowane przez beniowski

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Ritter
17 godzin temu, beniowski napisał(-a):

Odnośnie ZSRR, to w tamtejszym systemie lekarze wynaleźli genialny sposób dający możliwość internowania praktycznie każdego, mianowicie jednostkę chorobową zwaną „schizofrenią bezobjawową”🤣.

A pewnie, że tak :D !

Jak można nie kochać najlepszego a przy tym najsprawiedliwszego ustroju na świecie?! Przodującej gospodarki i kraju na świecie pod każdym względem. No Jak?!!! To z całą pewnością musi być "Schizofenia Bezobjawowa" jak w pysk strzelił :) .

Edytowane przez Ritter

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja to taką chyba na czasie - nadchodzi iii wojna światowa Tematyka jest bardzo ciekawa, jak ktoś lubi książki historyczne to fajnie jest po tą sięgnąć. Teraz tak na poważnie o tym się mówi, no ale takie przypuszczenia były już wcześniej przecież.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Ritter
39 minut temu, Adam93 napisał(-a):

Ja to taką chyba na czasie - nadchodzi iii wojna światowa Tematyka jest bardzo ciekawa, jak ktoś lubi książki historyczne to fajnie jest po tą sięgnąć. Teraz tak na poważnie o tym się mówi, no ale takie przypuszczenia były już wcześniej przecież.

Taka jest ludzka natura, której nie da się zmienić. Duże konflikty były najcześciej powodowane powstawaniem nie mniejszych nierównowag. Niestety, w nowożytności za pomocą wojen rozwiązywano np. problemy zadłużenia.

Wiele lat temu, na początku pontyfikatu obecny papież Franciszek powiedział, że III Wojna Światowa już trwa.

 

Czytałem kilka opracowań autora tej książki i jak dla mnie są one dosyć luźno skorelowane z realiami i tym co rzeczywiście da się zrobić na skraju konfliktu jutra. To raczej taki zestaw myślenia dobrożyczeniowego. Bartosiak opisując konflikt (NATO) Polski z Rosją założył, że będzie się on głownie, na lądzie rozgrywał w okolicach osławionego "Przesmyku Suwalskiego". To taka bajka gdzie głównym orędownikiem jej spełnienia jest "Szalony Antonii" dlatego jak dla mnie brzmi to mocno nieprzekonująco by nie powiedzeć wręcz groteskowo.

Rosjanie w inny sposób prowadzą ofensywy czego przedsmak mamy obecnie wokół Ukrainy.

Edytowane przez Ritter

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tegoż autora (Glen Cook) czytam ponownie serię o detektywie Garretcie, polecam zdecydowanie.
Niestety w języku polskim nie wyszedł cały cykl, co najmniej dwie czy trzy ostatnie części bez naszego ojczystego języka, nad czym ubolewam

Hogg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

DSC_1006.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 21.02.2022 o 13:56, kingcrimson napisał(-a):

Bardzo ciekawe spojrzenie i przemyślenia autora

 

IMG_20220221_135204.jpg

Ciekawe, to prawda. Wydał jeszcze jedną książkę o Afryce, bardzo bogato ilustrowaną. Niestety, w moich oczach tego autora dyskwalifikuje to jak opisał (sic!) korzystanie z nieletnich prostytutek. Może to i fikcja, ktoś może napisać że Lolita Nabokova to też pedofilia, niemniej opisy w jednej z wczesnych książek Kydryńskiego brzmią jakby sporo korzystał z prostytucji dzieci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, beniowski napisał(-a):

Ciekawe, to prawda. Wydał jeszcze jedną książkę o Afryce, bardzo bogato ilustrowaną. Niestety, w moich oczach tego autora dyskwalifikuje to jak opisał (sic!) korzystanie z nieletnich prostytutek. Może to i fikcja, ktoś może napisać że Lolita Nabokova to też pedofilia, niemniej opisy w jednej z wczesnych książek Kydryńskiego brzmią jakby sporo korzystał z prostytucji dzieci.

To o czym wspominasz było zawarte w jego książce "Chwila przed zmierzchem", która też czytałem. Był akapit o nieletnich prostytutkach i jego pragnieniach z nimi związanych. później to próbował jakoś wyjaśniać ale faktem jest ze ta ksiąska wydana w latach 90 tych już pozniej nigdy nie była wznowiona w nowym nakladzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@beniowski niczym nie potwierdzone spekulacje jego recenzentow, 'Biel'
w warstwie narracji nie zrobila na mnie wrazenia, fotogramy swietne

@kingcrimson 'Chwila przed zmierzchem' lepsza od 'Bieli' czy nie? warto?

 

zeby nie bylo OT 'na tapecie' zamiennie 'Dzuma' Camus'a i 'Sapiens' Harari'ego,
Camus w obecnej sytuacji swiata dosc modelowy ale XXI w. zdecydowanie bardziej drapiezny 

 

spacer.png


Są ludzie, którzy przez całe życie spogladają na zegarek, a mimo to zawsze się spóźniają. (A. Czechow)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, neclocus napisał(-a):

@beniowski niczym nie potwierdzone spekulacje jego recenzentow, 'Biel'
w warstwie narracji nie zrobila na mnie wrazenia, fotogramy swietne

@kingcrimson 'Chwila przed zmierzchem' lepsza od 'Bieli' czy nie? warto?

 

zeby nie bylo OT 'na tapecie' zamiennie 'Dzuma' Camus'a i 'Sapiens' Harari'ego,
Camus w obecnej sytuacji swiata dosc modelowy ale XXI w. zdecydowanie bardziej drapiezny 

 

 

Wklejam fragment z książki  poniżej. Rozumiem że to wymyślili recenzenci??

 

Zawsze uważałem, że w pragnieniu białych mężczyzn, by posiąść czarne kobiety, jest pewna prawidłowość. (…) Widzę tę siłę raczej jako atawizm. Jako sublimację żądzy spółkowania ze zwierzętami. (…) Częstokroć proszą tylko o to, by je wziąć. A są nie do wyobrażenia piękne. Nie sądzę, by znalazł się zdrowy mężczyzna, który umie oprzeć się ich urokowi. Nie jest to bowiem wdzięk ludzki, do którego przywykliśmy, ale zwierzęcy. Te dziewczyny proszą, by je pokryć. (…) Prawdę mówiąc, od pierwszej mojej wyprawy do północnej Afryki mam pewną słabość do małych Arabek. "Czarodziejki"... - powiedział o nich Adam rano przy promie, kiedy dziewczynka może dwunastoletnia, z figlarnie opartą na biodrze ręką patrzyła na niego z żarem, przed którym nie ma ucieczki. (…) Przychodziły mi do głowy myśli występne, że za dwudziestkę mógłbym taką pachnącą miodem, śniadą dziewczynkę wziąć do swojego hotelu i pieścić przez wiele godzin. Świństwo, ale potworną miałem na to wówczas ochotę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, neclocus napisał(-a):

@beniowski niczym nie potwierdzone spekulacje jego recenzentow, 'Biel'
w warstwie narracji nie zrobila na mnie wrazenia, fotogramy swietne

@kingcrimson 'Chwila przed zmierzchem' lepsza od 'Bieli' czy nie? warto?

 

zeby nie bylo OT 'na tapecie' zamiennie 'Dzuma' Camus'a i 'Sapiens' Harari'ego,
Camus w obecnej sytuacji swiata dosc modelowy ale XXI w. zdecydowanie bardziej drapiezny 

 

spacer.png

"Chwila przed zmierzchem" to inna ksiązka niż "Biel" To zapis podrózy Kydryńskiego z Marcinem Mellerem, przemierzają Afryke z północy na południe na początku lat 90 tych a wiec bez GPS i telefonów. Można miec pewne zarzuty do stylu  Kydryńskiego ale mi sie fajne czytało.

Cytat przedstawiony wyżej przez kolegę jak najbardziej autentyczny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
57 minut temu, beniowski napisał(-a):

A są nie do wyobrażenia piękne. Nie sądzę, by znalazł się zdrowy mężczyzna, który umie oprzeć się ich urokowi. 

 

jesli dajesz wiare tym slowom ale jednoczesnie potepiasz czlowieka to ... zastanow, wyciagnij wnioski
dla mnie to dalej nie swiadczy o czynach, tym bardziej ze sam podkresliles w tekscie m. inn. slowo 'moglbym',
to moze byc literacka fikcja, kreacja, dalej nie ma dowodow


Są ludzie, którzy przez całe życie spogladają na zegarek, a mimo to zawsze się spóźniają. (A. Czechow)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ależ ja go nie potępiam - może pisać nawet o nekrofilii i pisać „mógłbym to zrobić”. Mnie, jako czytelnika, takie teksty irytują i degustują. Ty możesz mieć inne zdanie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, neclocus napisał(-a):

@beniowski niczym nie potwierdzone spekulacje jego recenzentow, 'Biel'
w warstwie narracji nie zrobila na mnie wrazenia, fotogramy swietne

@kingcrimson 'Chwila przed zmierzchem' lepsza od 'Bieli' czy nie? warto?

 

zeby nie bylo OT 'na tapecie' zamiennie 'Dzuma' Camus'a i 'Sapiens' Harari'ego,
Camus w obecnej sytuacji swiata dosc modelowy ale XXI w. zdecydowanie bardziej drapiezny 

 

spacer.png

 

Cześć.

Widzę że mamy takie same książki :) Mam namyśli książkę ''Sapiens'.

Co prawda mój mój egzemplarz czeka na swoją kolej, ale myślę że już w przyszłym tygodniu zdejmę ją z półki.

 

Jeżeli się mogę wypowiedzieć w temacie wklejonego cytatu, to ja go odczytuje, jako coś po fakcie.

Użyte słowo 'mógłbym' - dla mnie znaczy coś na zasadzie...''skosztowałem i mógłbym powtórzyć.

Ale opinie opieram tylko na waszych postach.

Zdziwiło mnie trochę porównanie do zwierząt..i może nawet nie trochę

 

I będąc uczciwym, nie możemy na to patrzeć mentalnością Europejczyka. To inny świat. Mam na myśli te młode dziewczyny. Dla nich tak może wyglądać życie.

Opieram tą opinie na oglądanym dawno temu materiale filmowym dotyczącym młodocianej prostytucji w Indiach.

Reporterka oficjalnie powiedziała, że dla tych dziewczynek, tak wygląda rzeczywistość i myślą że tak trzeba, że są częścią 'bożego planu' i co najgorsze..że taka jest ich rola w świecie.

 

A i chce coś jeszcze dodać.

Mi się nie podobają czarnoskóre kobiety :) i nawet blokadę psychiczną by poruszyć wyobraźnie.

Po prostu u mnie to nie działa.

 

 

 

Edytowane przez -mrovka-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, -mrovka- napisał(-a):

Co prawda mój mój egzemplarz czeka na swoją kolej, ale myślę że już w przyszłym tygodniu zdejmę ją z półki.

 

 

mankamentem dobrych ksiazek jest to, ze zbyt szybko sie je czyta ; ) udanej lektury


Są ludzie, którzy przez całe życie spogladają na zegarek, a mimo to zawsze się spóźniają. (A. Czechow)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, -mrovka- napisał(-a):

 

Cześć.

Widzę że mamy takie same książki :) Mam namyśli książkę ''Sapiens'.

Co prawda mój mój egzemplarz czeka na swoją kolej, ale myślę że już w przyszłym tygodniu zdejmę ją z półki.

 

Jeżeli się mogę wypowiedzieć w temacie wklejonego cytatu, to ja go odczytuje, jako coś po fakcie.

Użyte słowo 'mógłbym' - dla mnie znaczy coś na zasadzie...''skosztowałem i mógłbym powtórzyć.

Ale opinie opieram tylko na waszych postach.

Zdziwiło mnie trochę porównanie do zwierząt..i może nawet nie trochę

 

I będąc uczciwym, nie możemy na to patrzeć mentalnością Europejczyka. To inny świat. Mam na myśli te młode dziewczyny. Dla nich tak może wyglądać życie.

Opieram tą opinie na oglądanym dawno temu materiale filmowym dotyczącym młodocianej prostytucji w Indiach.

Reporterka oficjalnie powiedziała, że dla tych dziewczynek, tak wygląda rzeczywistość i myślą że tak trzeba, że są częścią 'bożego planu' i co najgorsze..że taka jest ich rola w świecie.

 

A i chce coś jeszcze dodać.

Mi się nie podobają czarnoskóre kobiety :) i nawet blokadę psychiczną by poruszyć wyobraźnie.

Po prostu u mnie to nie działa.

 

 

 

Biedne dzieci myślą że są częścią Bożego planu, a obleśni alfonsi ich w tym utwierdzają. Szwecja kiedyś miała (nie wiem czy tak się stało) wprowadzić prawo że karze się klientów, nie osoby prostytuujące się - może to by podziałało.

 

A’propos kolegi który zacytował  fragment z tego co ja wkleiłem, o tym jak to ciężko oprzeć się nastoletnim dziewczynkom, to niech pomyśli ilu fajnych panów przed nim, w tym samym dniu z tej możliwości skorzystało, a dziecko nawet pewnie nie miało czasu i miejsca się umyć pomiędzy świadczeniem usług kolejnym klientom. Spędziłem sporo czasu  w Afryce, widziałem wiele miejsc gdzie bieda aż piszczała; widziałem też takie miejsca z dziewczynkami (ba, widziałem w Nepalu burdel najtańszy z możliwych, gdzie dziewczyny były w klatkach - okropieństwo). Na moje oko nie pachniały miodem i nie wyglądały jak czarodziejki - no ale pewnie inne miejsca odwiedzałem ja a inne autor owego niewinnego cytatu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kończę Steven Lee Meyers - Nowy Car, ogólnie dość słaba, przez wiele rzeczy autor się jedynie prześlizgnął, ale ostatnie rozdziały pokazują jak zmienił się Putin po wyborach w 2012 roku i pozwala trochę zrozumieć obecną sytuację. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.