Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Gość vaiomark

"Docieranie" się nowego zegarka automatycznego.

Rekomendowane odpowiedzi

Gość vaiomark

Witajcie!

 

Czytałem na tym ciekawym forum, że zupełnie nowe zegarki automatyczne potrzebują 2 - 3 miesiące, by się "dotrzeć". Piszę w cudzysłowie bo przecież nie docierają się tak, by powstały opiłki czy coś podobnego.

 

Kupiłem 11 czerwca sympatyczny i dosyć ciekawy zegarek Eterna KonTiki Four Hands.

 

Chodzi z dokładnością +2 do +4 sekundy na dobę, noszony cały czas. Postawiony w jakiejkolwiek pozycji na noc - chodzi o 2 - 3 sekundy szybciej.

 

Bardzo prosiłbym fachowców wśród Was o wyjaśnienie, CO się dzieje w zegarku w ciągu pierwszych 2 - 3 miesięcy. Jak to jest, że na ogół po tym czasie zegarek chodzi stabilniej i nieco wolniej.

 

Na czym rzecz polega?

 

Wasz

 

 

Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w każdej pozycji zegarek mechaniczny ma inną dokładność

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem fachowcem, ale:

- z tego co czytałem/ sprawdzałem to trwa to maks miesiąc (słyszałem o 2/3 tygodniach)

- nie wierzę, że ma takie same odchylenie jak leży dla wszystkich pozycji (koronka góra/ koronka dół/ szkiełko góra/ szkiełko dół) w końcu to nie tourbillon

- zegarek jak ma słabo naciągniętą sprężynę to może przyspieszać (do czasu :grin: )

- ładnie Ci chodzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość vaiomark

Witaj Pinus!

 

Zmierzyłem takie oto wyniki. Pomiar był o godzinie 21 i o 6 rano dnia następnego.

Zegarek leżał na podusi na biurku.

 

Szkiełko w górze - +3 sek

Szkiełko w dole - +3 sek

Koronka w górze - +3 sek

Koronka po prawej - +5 sek

Koronka w dole - +3 sek

 

Nie mierzyłem jeszcze w pozycji: koronka po lewej.

 

Mam wrażenie, że nie noszony w nocy - stygnie i chodzi nieco szybciej, w pozycji koronka po prawej aż o 5 sekund przez noc. Noszony cały czas - przyspieszy o 2 - 3 sekundy na dobę. W końcu to różnica między 36 stopni a 20. Jak się zachowa, gdy go jesienią zostawię na noc przy uchylonym oknie, w temperaturze 10 stopni? Pewnie jeszcze przyspieszy.

 

Ciekawe, co się dzieje w zegarku w pierwszych tygodniach jego "życia". Co się zmienia?

Smarowanie?

 

Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli śpieszy w każdej pozycji - to bez problemu da to się skorygować. Ja bym poszedł do dobrego zegarmistrza (po dotarciu).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Każdy zegarek ma jakieś dopuszczalne odchyłki. Dla mnie takie odchyłki dla automatu jak Twoje sa jak najbardziej do przyjęcia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jeśli śpieszy w każdej pozycji - to bez problemu da to się skorygować. Ja bym poszedł do dobrego zegarmistrza (po dotarciu).

 

Dokladnie tak, jak pisze Pinus.

 

Przy tak malych odchyleniach regulacja bez wibrografu to droga przez meke, wiec upewnij sie, ze zegarmistrz posiada to urzadzenie.


Zadna praca nie hanbi, ale kazda meczy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość vaiomark

Dzięki temu forum wiem, że nie tylko dokładność się w zegarkach automatycznych liczy. A te 2 - 3 sekundy istotnie nie są złym wynikiem.

 

Poczekam jeszcze do zimy. Jak wtedy będzie KonTiki będzie chodził.

 

No i oczywiście nie oddam byle komu lecz może do serwisu Eterna?

 

Powtarzam jednak moje pytanie: skoro w forum spotykam się z informacją, że nowy zegarek potrzebuje nieco czasu - to CO się w tym czasie dzieje z mechanizmem?

 

Niby silnik w samochodzie też dociera się pierwsze 1000 kilometrów i działa potem 130 tysięcy...

W zegarku jednak chodzi zapewne o coś innego.

 

Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam !

Bardzo ciekawy temat. W moim Eposie 3366 noszonym od 7 rano do 21-22 odchyłka jest od 0 do +1sek ( kilka razy było 1,5 sek ). Dopiero w nocy nadrabia całą różnicę. Korekcję robię raz na 3-4 tygodnie i w tym czasie średnia dzienna odchyłka wynosi 3,5 sek. W jednym miesiącu było 4 sek.

Pozdr. D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
CO się w tym czasie dzieje z mechanizmem

Podbijam. Bardzo ciekawe pytanie.

BTW Tak sobie myślę i to jedynie moja luźna hipoteza że może chodzi o odpowiednie rozprowadzenie smarwowania po różnych częściech :?:


Pozdrawiam Bartek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
BTW Tak sobie myślę i to jedynie moja luźna hipoteza że może chodzi o odpowiednie rozprowadzenie smarwowania po różnych częściech :?:

 

Głównie chodzi o dotarcie zazębień i czopów łożysk. Ustalenie się smaru ma mały wpływ.

 

A różnica odchyłek przy różnych pozycjach zegarka nazywa się błędem pozycyjnym. Największy wpływ na błędy pozycyjne w zegarkach ma niewyważenie zespołu regulatora, czyli balansu i włosa. Pomimo stosowania dziesiątków patentów idealne wyważenie regulatora jest niemożliwe; jedną z prób obejścia problemu było skonstruowanie tourbillonu.

 

J.


Jacek Tomczak - Janowski

-=WSzA=-

Warsztat Szyderstwa Artystycznego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.