Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

michalop

strona o fotografii zegarków

Rekomendowane odpowiedzi

Thx przyda sie! ;)


wojtek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ zostałem wywołany do tablicy przy okazji pokazania zdjęć macro swojego zegarka, opiszę tu jeszcze raz sposób w jaki zrobiłem np. takie zdjęcie:

 

post-38022-0-16772000-1330478865.jpg

 

Zdjecie wykonane aparatem Canon A510 przy użyciu obiektywu od Zenita (Helios).

 

Teoretycznie sprawa jest prosta:

Przystawiasz odwróconego Heliosa do swojej cyfrówki (w jednej ręce aparat, w drugiej Helios).

Podjeżdżasz zoomem na max. (żeby nie było widać takiego jakby "tunelu").

Włączasz opcję macro w aparacie lub robisz na manualu ustawiając najmniejszą możliwą odległość.

I teraz najważniejsze: powoli przysuwasz, oddalasz aparat wraz z tym Heliosem od obiektu i sprawdzasz na wyświetlaczu czy złapałeś ostrość. Jeśli tak, to cykasz.

 

Pamietaj, że osiąga się tu bardzo małą głębie ostrości, więc ruch o milimetr w przód lub w tył już gubi ostrość.

Podstawa to dobre światło, bo raz, że jak podjedziesz zoomem, to liczba przysłony się zwiększy (będzie ciemniej), a dwa, Helios też zabierze Ci trochę światła.

Czyli przy słabym oświetleniu bez statywu nie da rady.

Można zawsze zwiększyć ISO, ale mi niektóre zdjęcia nawet na ISO 400 wychodziły poruszone (czas naświetlania wciąż był zbyt długi).

 

Nie chcę się mądrzyć, bo sam tego nie wymyśliłem- znalazłem już dawno tą "sztuczkę" na forum fotograficznym, tzn. gdzieś tu:

http://www.cyberfoto.pl/

 

Metoda prób i błędów jest jedynym sposobem.

Ciężko mi to opisać- mam nadzieję, że zrobiłem to w miarę jasno.

 

p.s.

Ja robiłem te zdjęcia przy zwykłej lampce biurkowej (oczywiście bez flesza). Trzeba się namęczyć, żeby ustawić się pod takim kątem, aby akurat światło się nie odbijało od zegarka.

 

Jeśli coś namieszałem, to nie bijcie, tylko wyprowadźcie mnie z błędu. :wink:

 

post-38022-0-45883900-1330478866.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.