Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
amroziuk

Fabryka zegarów w Łodzi - Lejb Chmielewski

Rekomendowane odpowiedzi

Kolega z zagranicy zapytał mnie o fabrykę zegarów z Łodzi - niestety nic nie wiem o tej firmie.

Może Ktoś z klubowiczów wie coś na ten temat ?

Pisałem do Muzeum Miasta Ł. oraz do Towarzystwa Miłośników Ł. - bez żadnej odpowiedzi :rolleyes:

Zegary z firmy sygnowane były cyrylicą "L. Chmielewskij Łódź" znalazłem jedynie wzmiankę, że Lej Chmielewski był żydem. Zegary z tej fabryki miały mechanizmy bez bębnów sprężynowych oraz płyty ażurowe.

 

post-14-0-70411300-1331074250.jpg


AM
Tak wiele zegarów, a tak mało czasu.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Krzych
Kolega z zagranicy zapytał mnie o fabrykę zegarów z Łodzi - niestety nic nie wiem o tej firmie.

Może Ktoś z klubowiczów wie coś na ten temat ?

Pisałem do Muzeum Miasta Ł. oraz do Towarzystwa Miłośników Ł. - bez żadnej odpowiedzi :rolleyes:

Zegary z firmy sygnowane były cyrylicą "L. Chmielewskij Łódź" znalazłem jedynie wzmiankę, że Lej Chmielewski był żydem. Zegary z tej fabryki miały mechanizmy bez bębnów sprężynowych oraz płyty ażurowe.

 

post-0-0-98369500-1331074442.jpg

Czy to jest jakiś bardzo ważny fakt iż był Żydem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Czy to jest jakiś bardzo ważny fakt iż był Żydem?

A po co takie uwagi w ogóle? Jakby napisał, że Niemcem też byś się pytał?


Spacelovematic :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Interesuje mnie historia tej fabryki i nic poza tym. A jak Kol Krzych jest antysemitą to trudno.


AM
Tak wiele zegarów, a tak mało czasu.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Interesuje mnie historia tej fabryki i nic poza tym. A jak Kol Krzych jest antysemitą to trudno.

Co to ma znaczyć? Na jakiej podstawie sugerujesz, że Krzych jest antysemitą????? Bzdura kompletna.


Demokracja - ustrój w którym dwóch meneli spod budki z piwem ma 2 głosy, a profesor uniwersytetu ma 1 głos...

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Czy to jest jakiś bardzo ważny fakt iż był Żydem? "

 

Jak napisał kolega... to jedyny fakt... nie dopatrujmy się wszędzie brzydkich rzeczy, naprawde...

 

 

tak na marginesie:

A czy fakt,że Patek był Polakiem to ważny fakt czy nie? :rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
"Czy to jest jakiś bardzo ważny fakt iż był Żydem? "

 

Jak napisał kolega... to jedyny fakt... nie dopatrujmy się wszędzie brzydkich rzeczy, naprawde...

 

 

tak na marginesie:

A czy fakt,że Patek był Polakiem to ważny fakt czy nie? :rolleyes:

 

Nie miałem na myśli nic poza tym co napisałem - straszne jest to ogólnopolskie przewrażliwienie (fobia) na Tym punkcie :D

 

 

Chciałem wcześniej napisać coś takiego jak boldy w drugiej części swojego postu tylko ja pomyślałem o Koperniku :P

 

Ale może wrócę (wróćmy) do tematu - czy Ktoś z Was wie coś więcej na temat tej firmy ??????


AM
Tak wiele zegarów, a tak mało czasu.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ale może wrócę (wróćmy) do tematu - czy Ktoś z Was wie coś więcej na temat tej firmy ??????

 

IMO Lejb Chmielewskij był po prostu kolejnym właścicielem wytwórni, znanej poprzednio jako Pierwsza Rosyjska Fabryka Zegarów ("Pierwaja w Rasiji Fabrika Czasow Lodź"). W 1907 był to znaczny zakład - towarzystwo Techniczne urzędzało wycieczki do fabryki Chmielewskiego.

Nie znalazłem nic wspólnego z Poltikiem, który powstał w budynkach "Olimpii" (dawnych zakładów Silbersteina).

 

J.


Jacek Tomczak - Janowski

-=WSzA=-

Warsztat Szyderstwa Artystycznego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

post-32978-0-11604800-1372706486_thumb.jpgpost-32978-0-11604800-1372706486_thumb.jpgpost-32978-0-30797400-1372706508_thumb.jpgpost-32978-0-14873400-1372706519_thumb.jpgWitam

Odgrzewam temat po latach.

Właśnie naprawiam taki zegar,był w opłakanym stanie.Pierwszy raz widziałem takie "USTROJSTWO"z ruskimi bukwami .

Szukałem jakiejś informacji i znalazłem.Bardzo mnie to ucieszyło! Andrzej.

Po naprawia wygląda już nieco lepiej!!!!!!!!!!!Nieprawdaż???!!!A

 

post-32978-0-51224400-1374263545_thumb.jpg

post-32978-0-15157800-1374263563_thumb.jpg

Edytowane przez zeg.49

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Właśnie na giełdzie staroci też kupiłem  "USTROJSTWO"z ruskimi bukwami"

Troche pracy trzeba będzie włożyć ale myślę że efekt będzie podobny .

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejny kotlet  odgrzany

L Chmielewski mial  fabryke  na ulicy Sw Jakoba   8.czyli  Jacobstrasse 8

oraz  dwa  sklady  na ulicy Piotrkowskiej 103  i  18.

Dane  z  przewodnika  po  Lodzi  z  roku  1898 oraz  1893.

Wymieniany  jest jako  wlasciciel.

Jest tez  Chmielewski  Ludwig (juz  spolszczone imie  odpowiednik   zydowskiego  Lejb) jako Uhrengeschaft  przy  Petrikanerstarsse  255 pozniejsze  adresy  Petrikanerstrasse  18  filia  98 .

post-27388-0-58545400-1451672236_thumb.jpg

post-27388-0-70070800-1451672249_thumb.jpg

Edytowane przez janekp

Znane są tysiące sposobów zabijania czasu,ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cd

post-27388-0-13030200-1451672292_thumb.jpg

post-27388-0-83551600-1451672304_thumb.jpg

Edytowane przez janekp

Znane są tysiące sposobów zabijania czasu,ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

CD

post-27388-0-41409800-1451673783_thumb.jpg

Edytowane przez janekp

Znane są tysiące sposobów zabijania czasu,ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zegar L. (Ludwiga, Leiba(?)) Chmielewskiego ma kol. Fibo i On chyba posiadł też jakaś wiedzę na temat...

Edytowane przez kiniol

Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dużym skrócie:

Fabryka założona w 1879 r. (wg.  Spisok fabrik i zawodow jewropiejskoj Rossii, Petersburg 1903).

Zatrudnienie-  127 robotników, obrót roczny 137 tysięcy rubli. Adres: Łódź, Św. Jakuba 8. 

Wg. ksiąg wytwarzał mechanizmy do zegarów ściennych, oraz zegary ścienne. 

Od 1907 roku zaczęto  instalować w fabryce silniki elektryczne, co pozwoliło na podwojenie produkcji i obrotów, przy lekkiej redukcji zatrudnienia (110 ludzi).

Moc pięciu silników fabrycznych to było 56 KM  :). Wcześniej używali lokomobili i dynamomaszyny, oraz silnika gazowego. 

Do 1913 wymieniana w spisach, szukam dalej...

 

Źródło, artykuł Przemysł metalowo - maszynowy w łodzkim okręgu przemysłowym w latach 1899 - 1914:

 

http://dspace.uni.lodz.pl:8080/xmlui/bitstream/handle/11089/13135/fh52Dariusz_Klemantowicz93_112.pdf?sequence=1&isAllowed=y

Edytowane przez tarant

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

„Dzień dobry. jestem posiadaczem starego zegara który prawdopodobnie pochodzi z Pierwsza w Rosjii Fabryki Zegarów Lodź prosty, ścienny zegar z jednym ciężarkiem. Mechanizm uruchomiłem , niestety cyferblat jest zniszczony staram się odtworzyć jego oryginalny wygląd. Szukam zdjęć itp . Wszystko co pozwoli zachować oryginalny wygląd. Poproszę o pomoc w odtworzeniu małej rodzinnej historii”  pierwszą właścicielka była moj pra babcia :-)

 

post-94315-0-05998200-1480334246_thumb.jpgpost-94315-0-22273400-1480334268_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako żywo, Lejb Chmielewskij.

A możemy poprosić o zdjęcia mechanizmu?

Edytowane przez tarant

Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poproszę o porządne zdjęcia mechanizmu i wszystkiego, co pozostało po tym zegarze (wahadło, wskazówki etc). W zamian pokażę tarczę :P.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako żywo, Lejb Chmielewskij.

A możemy poprosić o zdjęcia mechanizmu?

Dzień dobry. Jak najbardziej tylko zrobię porządne zdjęcie.Obecnie mam  telefonie tylko mini filmik z działającym mechanizmem. Bardzo prosty mechanizm , 6 trybów, wahadło z kotwicą i jeden ciężarek . Lejb Chmielewski zgadzam się :-), oryginalnie napis wykonany cyrylicą. Pirwaja w rosjii zawodka ciasow . Na samym dole L. Chmielewski . Łódź

Jak coś to mini filmik z działającym mechanizmem mogę wysłać na meila, chwile po uruchomieniu. Na forum limit 500 kilo ... zdjęcia załączę jak je zrobię :-) po powrocie z wyjazdu do domu.

 

Poproszę o porządne zdjęcia mechanizmu i wszystkiego, co pozostało po tym zegarze (wahadło, wskazówki etc). W zamian pokażę tarczę :P.

Jak coś to mini filmik z działającym mechanizmem mogę wysłać na meila, chwile po uruchomieniu. Na forum limit 500 kilo ... zdjęcia załączę jak je zrobię :-) po powrocie z wyjazdu do domu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Posłałem priv, odbierz proszę. Również jestem w podróży, wrócę koło czwartku, wtedy wkleję tarczę dla Ciebie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Posłałem priv, odbierz proszę. Również jestem w podróży, wrócę koło czwartku, wtedy wkleję tarczę dla Ciebie.

Wysłałem komplet.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Połączyłem temat z pytaniem o tarczę z wcześniejszym Miałem go trochę oczyścić, ale zostawię. Pytanie, czy to ważna informacja, że Lejb Chmielewski był Żydem? Oczywiście że ważna. Zajmujemy się tu oprócz techniki i technologii także historią. Pochodzenie zegarmistrzów, ich wędrówki po świecie to bardzo interesujący temat. A tu jeszcze Łódź, miasto w którym mieszkali Polacy, Żydzi, Niemcy, Rosjanie.


A tarcza wygląda kiepsko. To chyba wytłaczana i malowana blacha ocynkowana.

post-6402-0-02362900-1480347446_thumb.jpg


Dokument z rozbudowy fabryki w roku 1899:

http://szukajwarchiwach.pl/39/1/0/4/7656#tabJednostka

Edytowane przez tarant

Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już wróciłem do Polski. Dziękuję, odebrałem priv, może byś wrzucił i tutaj ze dwa, trzy zdjęcia mechanizmu? Czy na płytach jest jakaś punca Chmielewskiego?

Obiecane zdjęcie tarczy poniżej.

post-39092-0-63961800-1480782294_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie ma. Werk nie przypomina żadnego mi znanego.

post-6402-0-15416600-1480785359_thumb.jpgpost-6402-0-22063000-1480785350_thumb.jpgpost-6402-0-76563600-1480785340_thumb.jpgpost-6402-0-15657300-1480785370_thumb.jpg


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie ma. Werk nie przypomina żadnego mi znanego.

attachicon.gifIMG_3576.JPGattachicon.gifIMG_3577.JPGattachicon.gifIMG_3579.JPGattachicon.gifIMG_3575.JPG

Cześć Będę demontował mechanizm z obudowy do czyszczenia  to zrobię zdjęcia tylnej części , mocowania trybów . Nadal szukam jak najlepszego zdjęcia cyferblatu. Dziękuję bardzo za to co umieściłeś :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.