Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
kadarius

RUSKIE W KOSMOSIE

Rekomendowane odpowiedzi

4 października 1957 roku, godzina 19:28 GMT, w swą podróż wyrusza SPUTNIK 1 (ros. "towarzysz podróży") ? pierwszy sztuczny satelita Ziemi. Do momentu spłonięcia w atmosferze, Sputnik 1 zdążył okrążyć Ziemię 1400 razy, przebywając ok. 60 milionów kilometrów. Z przestrzeni kosmicznej nadawał sygnał radiowy na falach 20,005MHz i 40,002MHz (do wysłuchania http://www.wrzuta.pl/audio/oeuisUx50E/sputnik)

 

732px-Sputnik_asm.jpg427px-Sputnik1_exploded_view.jpg

 

Droga do kosmosu dla ludzkości stanęła otworem. Rozpoczął się wyścig kto pierwszy umieści człowieka w kosmosie Amerykanie czy Rosjanie? Kto to będzie?

I najważniejsze ? JAKI ZABIERZE Z SOBĄ ZEGAREK !?!

 

 

PIERWSZY ZEGAREK W KOSMOSIE

 

12 kwietnia 1961 roku, godzina 06:07 GMT, Bajkonur, ZSRR. Za sterami startującego Wostka 1 (kryptonim Kedr) znajduje się człowiek przechodzący do historii - Jurij Aleksiejewicz Gagarin.

 

 

Gagarin_space_suite.jpgpost-12656-0-49801300-1331075234.jpg

 

Zabawne jest, że na pokładzie statku kosmicznego wyposażonego w najnowocześniejszą, dostępną technologię Gagarin miał na nadgarstku zegarek będący wynikiem rozwoju ok. stuletniej tradycji budowy zegarków.

Jak każdy kadet elitarnej szkoły pilotów w Orenburgu Gagarin wraz z dyplomem otrzymał zegarek Szturmańskie, którego 15-to kamieniowy mechanizm bazował na francuskim LIP R26 zmodyfikowanym o centralny sekundnik z tzw. stop-sekundą. Modyfikacja ta była bardzo użyteczna przy zastosowaniach wojskowych gdyż umożliwiała precyzyjną synchronizację czasu oraz nawigację.

Zegarek, który odbył pierwszą podróż kosmiczną to Szturmańskie wyposażony w 17-to kamieniowy, zdobiony pasami genewskimi mechanizm z zabezpieczeniem antywstrząsowym. Dwuczęściowa, chromowana koperta miała 33 mm średnicy, 12 mm wysokości i rozstaw uszu 16 mm i stalowy zakręcany dekielek. Zegarek ten był praktycznie identyczny z modelem Sportiwne, tylko tarcza różniła te dwa modele.

Szturmańskie Gagarina został podarowany 1. MFZ im. Kirowa, która w uznaniu wyczynu Gagarin wkrótce rozpoczęła produkcję zegarków Poljot.

 

gagarin.jpg

 

gagarin-space12.jpg

 

gagarin-sturmanskie.jpg

 

Wkrótce po umieszczeniu w kosmosie pierwszego człowieka, Rosjanie wysłali w kosmos pierwszą kobietę. W 1963 roku Walentyna Tierieszkowa spędziła 3 dni w kosmosie na pokładzie Wostka-6. Prawdopodobnie w trakcie lotu posługiwała się takim samym Szturmańskim jak poprzednio Gagarin.

 

valentina-tereshkova.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

CZAS NA ZMIANY

 

W roku 1976 Poljot zaprezentował nowy mechanizm 3133. Chronograf OKEAH z nowym mechanizmem był opracowany do użytku przez Marynarkę Wojenną ZSRR. 3133 bazował na mechanizmie Valjoux 7734 (ZSRR zakupiła licencję i wyposażenie produkcyjne w 1974) i był pierwszym radzieckim chronografem wyposażonym w zabezpieczenie antywstrząsowe. Zegarek posiadał wymiary: średnica 38 mm, wysokość 12 mm, rozstaw uszu 18 mm i oferowany był w dwóch rodzajach kopert: stalowej i chromowanej. Tak jak w przypadku Strieły wiele odmian 3133 brało udział w misjach kosmicznych.

 

remek.jpg

 

sturmy-soyouz-space.jpg

 

sturmy-soyouz-space2.jpg

 

3133 był w ?oficjalnym? użytku do roku 1983, w którym został udostępniony cywilnym klientom także poza ZSRR. 3133 jest produkowany do dziś.

 

 

Wariantem 3133 był wyposażony w stop-sekundę 31659 Sturmanskie. Na zdjęciu Toyohiro Akiyama ? japoński kosmonauta i dziennikarz. Ciekawostka ? Akiyama zabrał ze sobą także prywatnego Citizena.

 

akiyama.jpgDSCN1351.jpg

 

 

 

ERA ELEKTRONICZNA

 

W roku 1980 do kosmicznej rodziny dołączyły zegarki elektroniczne. W związku z długotrwałymi misjami posiadanie kompaktowego zegarka posiadającego alarm i stoper wydawał się dobrym rozwiązaniem.

 

Viktor_Afanasyev.jpg

 

Wadą zegarków elektronicznych był brak możliwości użytkowania ich w otwartej przestrzeni. W trakcie kosmicznych spacerów nadal używane były zegarki mechaniczne lub wręcz zegary pokładowe!

 

spacegallery6.jpg34e9ce4f17c28955.jpg

 

spacegallery5.jpg

 

 

 

COSMONAVIGATOR

 

Zegarek Cosmonavigator był jedynym oprócz NII zegarkiem zaprojektowanym i wykorzystywanym do misji kosmicznych. Idea zegarka zrodziła się na pokładzie Saluta-7. Władimir Dżanibekow wymarzył sobie zegarek, a marzenie to się spełniło:

 

vladimir_dzhanibekov.jpg

 

cosmonavigator.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

INNE ZEGARKI

 

Wymogi programu kosmicznego ZSRR nie były tak restrykcyjne jak w przypadku NASA. Piloci / kosmonauci mogli zabierać na pokład każdy zegarek, który nie stwarzał zagrożenia dla misji. Tak więc potencjalnie każdy zegarek produkowany w ZSRR mógł nosić miano kosmicznego podróżnika.

Poniżej kilka przykładów ?prywatnych? zegarków zabranych w kosmos przez radzieckich kosmonautów:

 

vostok_space2.jpg

 

vostok_space.jpg

 

Yuri_Shargin.jpg

 

spacegallery2.jpg

 

spacegallery4.jpg

 

 

DALSZA HISTORIA

 

Praktycznie każdy ?kosmiczny? zegarek zyskał miano kultowego i doczekał się współczesnego wznowienia.

Poniżej krótki przegląd wznowień czyli historia kontra współczesność.

 

SZTURMANSKIE:

 

DSCN0710.jpg

 

Szturmańskie ? wczesne lata 50

Mechanizm 17 kamieni modyfikowany LIP R26, stop-sekunda

szer. 33 mm, wys. 12 mm

 

DSCN13v74.jpg

 

 

Szturmańskie 2001 ? reedycja z okazji 40 rocznice lotu Gagarina

Mechanizm Poljot 2609, 17 kamieni bez stop-sekundy

szer. 33 mm, wys 12 mm

 

DSCN0726.jpg

 

Podobna reedycja miała miejsce w roku 1991 w 30 rocznicę lotu Gagarina. Zegarek był napędzany mechanizmem kwarcowym.

 

sturmanskie_r1b.jpg

 

 

STRIEŁA

 

DSCN1169.jpg

 

Strieła 1959

Mechanizm 3017 bazujący na mechanizmie Venus 150

szer. 35 mm wys. 12 mm, uszy 18 mm

 

DSCN0737.jpg

 

Strieła ? reedycja Poljot International

Mechanizm 3133

szer. 39 mm wys. 14 mm, uszy 20 mm

 

DSCN1194.jpg

 

 

OKEAH

 

DSCN0461.jpg

 

Obydwa zegarki są mechanicznie identyczne ? napędzane mechanizmem 3133 i oprócz kilku kosmetycznych zmian takie same.

 

oceanmvmt.jpg

 

DSCN0462.jpg

 

 

Dziękuję za uwagę! Pozdrawiam

 

DareK

 

 

 

Szczególne podziękowania dla Philla (WUS), który zgodził się użycie jego zdjęć. Z góry dziękuję także i przepraszam Strela za użycie fotografii z jego artykułów bez zezwolenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świetne opracowanie, sprawiłeś mi frajdę tym wątkiem B)

Nieśmiało uzupełnię o naszego pierwszego, a zarazem jedynego kosmonautę - Mirosława Hermaszewskiego, który swoim zegarkiem zdaje się, że zachwalał rodzimy przemysł elektroniczny :P Pytanie, co miał Klimuk?

 

hermaszewskiklimukhd7.jpg


Radek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

unitra Hermaszewskiego to ten model:

 

post-12656-0-24401300-1331075304.jpg

ta ze zdjęcia niefortunnie przerobiona na zegarek binarny ale model/koperta się zgadza

 

co do nr 2 to mi wygląda na rakietę telewizorek :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kadarius

 

Ale numer - jak moglem to opracowanie pominąć. Super:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kadarius - rewelecyjne - bardzo Ci dziekuje - bezsennosc ma swoje zalety :lol: pozostaje mi tylko zalowac iz tak pozno przeczytalem. Wielkie dzieki. Wiem iz podobnie jak ja lubisz JLC ;) wiec ciekawostka - zaraz po locie sputnika JLC umiescilo jeden z swoich najslynniejszych modeli w pudelku bedacym modelem sputnika - JLC geophysic - i nawet dalo w prezencie jednemu z dowodcow amerykanskich lotow kosmicznych, niestety nasilenie zimnej wojny (podobno) spowodowalo rezygnacje z tego kosmicznego opakowania

;)

jeszcze raz dzieki za swietne opracowanie

 

pozdrawiam

R


Od wielu już lat liczne wypowiedzi uczonych i fantastów obracają się wokoło pytania: ,,Czy poza Ziemią istnieje życie rozumne?''. Słysząc je mam ochotę spytać, skąd bezwzględna pewność, że na samej Ziemi istnieje to rozumne życie

 

Adam Wisniewski - Snerg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

;) masa pracy włożona w to opracowanie..... :lol: wielkie dzięki!

SUPER się czyta.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
;) masa pracy włożona w to opracowanie..... :lol: wielkie dzięki!

SUPER się czyta.....

 

trochę grzebania po internecie i mam nadzieję przyzwoite tłumaczenie + trochę czasu i jakoś poszło! ;) - większość roboty odwalili inni ja to pozbierałem do kupy!

 

 

świetny materiał !

czy mozna by go wykorzystać na wystawę w Muzeum Techniki ??

 

oczywiście że można! sorry że się nie odzywam co do zegarków ale mam straszny zapieprz w robocie ale się odezwę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo, bardzo ciekawe. Ciekawi mnie też z czym latali w kosmos Amerykanie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość zimny-wiatr
Bardzo, bardzo ciekawe. Ciekawi mnie też z czym latali w kosmos Amerykanie

 

Omega Speedmaster; Omega X-33 i Casio G-shock, ale to później :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajnie sie czyta, masa wiedzy - wielkie dzieki!!!

 

Pzdr

Spinner


SPINNERSTRAPy - szukaj na Instagranie lub FB po haśle "spinnerstraps"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Jash
Hmmm, tymczasem okazuje się, że ówczesny mjr Hermaszewski to był lepszy numer - na potrzeby publiki wywalał rękę z Unitrą - Warelem, a na prawej podstępnie ukrywał coś innego, nie umiem rozpoznać szto eto.

Radek jeśli Ci zależy mogę go zapytać. To wujek mojej koleżanki, więc nie powinno być problemu. Sam kiedyś nawet z nim rozmawiałem, ale kurcze jakoś nie przyszło mi do głowy żeby zapytać co miał na łapie jak leciał w kosmos ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fajnie by było sie spotkać z Panem Hermaszewskim - uścisnąć rękę która była w kosmosie :lol: dyskretnie wypytać o sikory w kosmosie. Napewno ma wiele kontaktów z tamtych czasów.


Poszukuje przycisk do Poljot chrono 3133

Wodołaz

Divers:

Alba, Seiko 7002-7000, amfibia blue lux & black.

22 - G-Shock

Seiko bellmatic

Poljot Chrono 3133

Orion Seal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedyny problem z Panem Hermaszewskim jest taki, że za przywilej uściśnięcia ręki bierze 2500pln... I to o ile jesteś czystym przypadkiem studentem zajmującym się kosmonautyką. Wolę nie pytać ile kosztowałaby rozmowa o zegarkach ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...Nieśmiało uzupełnię o naszego pierwszego, a zarazem jedynego kosmonautę - Mirosława Hermaszewskiego, który swoim zegarkiem zdaje się, że zachwalał rodzimy przemysł elektroniczny :P Pytanie, co miał Klimuk?

 

 

unitra Hermaszewskiego to ten model:

 

..ta ze zdjęcia niefortunnie przerobiona na zegarek binarny ale model/koperta się zgadza

 

 

Nie dokońca rodzimy. Unitra Warel zawiera w sobie elektroniczny mechanizm Seiko.

 

Wygląda na to, że mój pierwszokomunijny zegarek był w kosmosie :lol:

Chyba go przywrócę zatem do działania.

 

unitraf.jpg


"Miłownik dokładnego zegarka, to jest dobrego chronometru..."

pozdrowienia, Tomasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

usychamy z zazdrości ;] daj znać jeśli uda się go doprowadzić do stanu używalności. wszystkie, które widuję na alledrogo sa niesprawne a szkoda mi kupować kolejny zegarek, z którym będę latami chodził od zegarmistrza do zegarmistrza...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla zazdrosnych - warto zajrzeć na allegro. Po jutrze będzie już pozamiatane :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taaa tyle że ja go pamiętam z tamtych czasów. Żre baterię jak głupi - totalna klapa - nie dość że cyferki, to jeszcze trzeba je oszczędnie wyświetlać. PRL po prostu musiał upaść :)


Budziki zamordowały miliardy snów. Dlaczego więc chodzą bezkarnie???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.