Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
andrzej brandys

Ustawianie bicia w G.B.

Rekomendowane odpowiedzi

No spróbowałbym ... dokładnie ... daje to inny rozkład naprężeń ( teoretycznie) ????


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie za bardzo rozumiem, co znaczy to obracanie, ale na zdjęciach sprężyna gongu jest ustawiona jak w katalogu (nowsza wersja z 2 lub 3 sprężynami). Problemem jest za duża odległość między spirala gongu a mechanizmem. Nigdy nie widziałem tak wygiętego ramienia młoteczka. Skutkuje to tym, że młoteczek bardziej kręci się niż unosi w górę. Nie wiem co się stało. Albo gong był zamontowany na drewnianej podkładce, albo założono za krótką tuleję z młoteczkiem (zegarmistrz "podmienił"? ).

 

1953473363_FireShotCapture225-GustavBeckerDyskGoogle-drive.google_com.jpg.a27ba2b6b9068dabe7f793abedf01a12.jpg

 

 

Dołączę jeszcze zdjęcie podobnego werku bijącego w gong spiralny.

2028920416_FireShotCapture226-MECHANIZMDOZEGARASTOJCEGO-GB-P112-7215447837-oficjalnea_-archiwum.allegro_pl.jpg.ab77bfe5f29f3d8525599c1f056660c8.jpg


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Ooo... faktycznie, ale jak patrzę na proporcje to tulejki mniej więcej tej samej długości - znaczy skrzynia za głęboka , a to raczej Beckerowi się nie zdarzało, choć jak widać nie znam się (bo nie mam) na stojących więc może ...  albo to nie komplet fabryczny ????

Edytowane przez LESKOS

Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hm, jest to możliwe kupiłem zegar od starszych ludzi żal mi było ich i zegara, który marniał przekładany z pokoju do przedpokoju i w końcu na strych. Pomogłem jemu i rodzinie której doskwierał brak finansów. Zegar nie był na chodzie werk po wyjęciu też mnie zastanowił mocno wygięty pręt z młoteczkiem ale myślałem, że tak ma być, nie mama doświadczenia. Dowiedziałem się, że chcieli go uruchomić ale trudno o dobrego zegarmistrza. Mój zegarmistrz rozebrał wyczyścił, nasmarował i brakowało 1 części zapadki blokującej bicie zegara czyli po naciągu wag bił i pracował tak to zrozumiałem. Część została dorobiona i pracuje. Ale kto wie jak na prawdę było zanim trafił w moje ręce, może i ktoś zamienił tą część o której wspominasz na zdjęciu chociaż mój zegarmistrz nic o tym nie mówił ale też nie widział werku w skrzyni. Nie wiem czy jego przyjazd coś zmieni pomoże. Wysłałem mu zdjęcia i twierdzi, że wystarczy dogiąć młoteczek i będzie bił. Owszem bije ale jak? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy wdać to dobrze na filmiku ale młoteczek podnosi się niewiele do góry tak ma być? Może jeszcze bardziej go przesunę w prawo  bliżej środka dalej od śruby?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciut dalej od śruby i nieco wyżej , bo on chyba z całym impetem wali w sprężynę . Sądzę , że zwiększenie wysokości , gdzie stoi po uderzeniu w sprężynę , o dwa , trzy milimetry , spowoduje lekkie uderzenie w sprężynę gongu.

Druga możliwość ... Piszesz , że młoteczek niewiele się podnosi do bicia . Możliwe , że zegarmistrz popełnił błąd .

Wysuń mechanizm , tak by młoteczek był poza sprężyną i popatrz jak on pracuje , w trakcie tego bicia ,,na sucho,, . Jeśli przy tym biciu , młoteczek opada , dużo poniżej sprężyny gongu , a na końcu bicia godzin , jest podnoszony i staje w pozycji tych kilku milimetrów nad sprężyną , to jest błąd !

Polega on na tym , że gdy jest koniec bicia , to następny kołeczek ( od następnej godziny ) nie może podnosić młoteczka .

Młoteczek , powinien opadać maksymalnie do wysokości sprężyny . Nie może niżej . Jeśli opada niżej , to źle jest ustawione bicie .   

Jeśli się sprawdzą moje przypuszczenia , to i to mocne , dziwne wygięcie pręcika młoteczka , było oryginalne i od samego początku . Taki urok tego zegara i skrzyni ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PM1122- Tak jak piszesz po włożeniu werku do skrzyni młoteczek był nie odgięty i pracował na sucho obserwując go raczej jest to normalna praca podnosi się i opada prawidłowo nie zauważyłem aby opadał poniżej sprężyny gongu, zatrzymuje się w pozycji opadania nie podnoszenia czyli wg tego co piszesz OK. Dziś jeszcze będę próbował powalczyć z nim żona się śmieje, że wali jak bęben ☺️ .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ooo, Karkonosze, będę jechał na serwis zegara do Wangu, to najwyżej podjadę i spróbuję to ustawić. Który zegarmistrz go naprawiał? Czy deska, na której zamontowany jest mechanizm nie jest odwrotnie ustawiona? Czy otwory na łańcuchy pozwalają na dosunięcie mechanizmu na tylną krawędź deski?

Edytowane przez kiniol

Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, kiniol napisał:

Ooo, Karkonosze, będę jechał na serwis zegara do Wangu..... 

No to może temat o "wisience" doczeka się zdjęć z efektów końcowych prac... 

Pozdrawiam Jacek 


"Na żadnym zegarze nie znajdziesz wskazówek do życia" 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, JASI napisał:

No to może temat o "wisience" doczeka się zdjęć z efektów końcowych prac... 

Pozdrawiam Jacek 

Juszszsz... ;)

Jest nawet filmik...


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kinol- Zegar naprawiał zegarmistrz Józef Kubieniec z Kowar, deska jest przykręcona oryginalnie i wg mojej oceny od lat nikt jej nie ruszał resztę widać na foto

IMG_20200601_180907.jpg

IMG_20200601_180935.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No do naprawy musiał odkręcać. Luzując wkręty, które mocują do niej mechanizm , można go przesunąć delikatnie w kierunku gongu... Młotek będzie pracował w pozycji bardziej fizjologicznej... Moim zdaniem deska jest odwrotnie ustawiona wzgl. mechanizmu...

Edytowane przez kiniol

Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Im głębiej wsuniesz mechanizm, tym większy zrobi się odstęp tarczy od otworu w drzwiczkach. Skrzynie jest za głęboka, albo mechanizm jest za cienki lub ma za krótką oś  młoteczka. Sprawę można najprościej uratować wymieniając pręt młoteczka na dłuższy i inaczej go wyginając. Pierwsze wygięcie powinno być tuż za mocowaniem do przykręcanej tulei, żeby niejako przedłużyć oś.


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Albo podkładając deseczkę pod mocowanie gongu, jak widzimy na obrazkach śruby mocujące są długie, a niepokojącym jest również fakt, że górne mocowanie gongu dotyka do pleców skrzyni co powoduje nieprzyjemne dudnienie, a nie katedralny dźwięk dzwonu...


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak czytam wypowiedzi to się utwierdzam, że jednak to nie jest takie proste jakby się wydawałoby. Trzeba mieć wiedzę i doświadczenie, znać zegary. Mogę dodać od siebie,że mechanizm do transportu zegara wyjmowałem sam i deska mocująca nie była wyjęta tylko sam werk i tak dostarczony do zegarmistrza, który zdziwił się gdzie deska? Chciałem głębiej przesunąć tarczę ale zegarmistrz mi powiedział to co Wy, że będzie źle to wyglądało. Poczekam na przyjazd kolegi bo sam tego nie ogarnę za dużo niewiadomych odnośnie gongu, mechanizmu jego poprawnego ustawienia w skrzyni oraz długości pręcika z młoteczkiem. Dla osoby , która ma wiedzę spojrzy i wie co i jak ☺️

Edytowane przez Waldi011065

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.