Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
andrzej brandys

Ustawianie bicia w G.B.

Rekomendowane odpowiedzi

witam. na początku z okazji nadchodzących świąt chciałbym złożyć Wszystkim życzenia ..nie będę wymieniał jakie ..niech każdemu spełnią się takie jakie chciałby żeby mu się spełniły....dlaczego piszę ano mam pytania odnośnie ustawiania bicia w zegarze marki G.B stojący strunowy. jako że jestem laikiem w tym temacie ale coś niecoś kapuję mam takie pytania ; czy odległość młotków jest jakoś określona mam na myśli miejsce bicia w struny czy bliżej ich mocowania do uchwytu czy dalej może są jakiej wymiary? ustawienie młotków na drucikach/nie wiem jak się to fachowo nazywa/ czy tez ma znaczenia u mnie są 2wałeczki z 3 i 4 drucikami na młotki czy są jakieś dane odnośnie ustawień tych młotków na drutach /jakaś melodia/ ja wszystkie młotki mam na jednym poziomie, następnie czy wyżej opisane druciki nie powinny być prostopadłe do strun bo gdyby przyszła potrzeba przesunięcia młotków to nie dobiły by one nich. młotki czy nie powinny mieć skórę w jednakowej odległości od strun ? /z logiki wynika że jeden dobije a drugi już nie/ jaka powinna byc ta odległość w stanie oczekiwania.. i teraz się zacznie ponieważ nie znam fachowego nazewnictwa będę opisywał to jak ja to widzę ... do regulacji bicia służą jeszcze według mnie dwie rzeczy 2 pokrętła z lewej strony które stykają się z drucikiem w kształcie haczyka przymocowanym do ośki na której są wałki z młotkami oraz 2 pokrętła do naciągania sprężyn powodujące według mnie mocniejsze uderzenie młotków w struny. mam dylemat odnośnie tych haczyków na ośce w jaki sposób to działa ? bo śruby mają na końcu przetoczenie i haczyk ten ślizga się po nim nie wiem czy ma on być odbojem czy ma się rzeczywiście ślizgać jak to się ustawia i do czego służy? bo regulując śrubą młotki odchodzą od strun albo się zbliżają , jest jeszcze jedna sprawa młotki po uderzeniu jak powinny sie zachować bo mam tak te 3 uderzają odbijają się od strun i czasem dużo lżej ale jeszcze raz w te struny uderzą /taki powrót/ natomiast te 4 uderza i tak zostają /tłumienie drgań strun/ czy nie powinny lekko odbić . jest jeszcze tak że jak opisałem te haczyki są dwa tylko że jeden jest prosty /4 młotki/ a drugi pokrzywiony co na kształt s z jednym zawinięciem /3 młotki/ jak to wszystko pogodzić . proszę o poradę i o wybaczenie kaleczenia fachowego nazewnictwa ale nie mój fach ... za każdą podpowiedź szczerze dziękuję

andrzej brandys

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim - dziękuję za życzenia i takowe Tobie przekazuję.

Tak pięknie opisałeś wszystko, że widzę ten zegar (choć szkoda że bez zdjęć...). Młotki mają uderzać jednocześnie, a po uderzeniu nie stykać się z prętami gongu. Nie powinny też stykać się ze sobą, tym bardziej pręty. Młoteczek winien uderzać w miarę jak najbliżej miejsca mocowania gongu. .. I tyle. Owe haczyki są ogranicznikami, zaś sprężyny regulatorami siły uderzenia. W zegarach które takich mechanizmów nie mają nie pozostaję nic innego, jak doginać młoteczki. Tak czy inaczej, ustawienie gongu to żmudna robota i zwykle po wyjęciu mechanizmu trzeba ją powtarzać. Miłego bimbania.

Z ciekawostek wrzucam swojego Beckera. Ma tylko 3 struny, a i z nim/nimi było trochę roboty.... Jak słychać - mechanizm bicia nieco hałasuje, a struny (drugi ton) nie zawsze odzywają się jednakowo, ale może cały w tym urok.


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam .dziękuję tarant za odpowiedz dzisiaj wigilia tak że są ważniejsze sprawy ...ale że nie posiadam cyfrówki narysuję w exelu o co mi chodzi i prześlę. upewniło mnie to w tym jak myślałem ,jedynie jest szkopuł z tymi ogranicznikami czy to są typowe ,,anszlagi" czy jeszcze coś... tak samo narysuję rozmieszczenie młotków , czy położenie ich na drucikach jest właściwe bo tak jak napisałeś mają uderzać jednocześnie , jeżeli najbliżej mocowania strun to wychodziło by że będą w jednym położeniu... czy tymi młotkami nie idzie czasem ustawiać tonu? basowy, wysoki itd. jak skończe zamieszczę zdjecie mojego zegara i może nagram jak dam rady... jeszcze raz wszystkiego naj..naj... a teraz idę robić makówki...pozdrawaim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam ponownie . zamieściłem rysunek w exelu jak ja widzę położenie gongu w stosunku do reszty zegara , oraz są tam rysunki tego haczyka ... tak myślę że punkt F powinien znajdować się w osi środek zegara, wahadło /moja oś o/ a ustawienie pręcików trzymające młotki powinno być równoległe do strun /moje osie z i y /ponieważ uchwyt strun jest już skręcony w stosunku do swojego mocowania z tego wnioskuje że nie zostało zrobione to nadaremno czyli jeżeli przyjąć że mocowanie gongu będzie równoległe do podstawy zegara da nam to kąt pochylenia strun/ moje osie g i h / pozostaje kwestia odległości X bo możliwie blisko to znaczy ile przecież idzie to zrobić tak że młotki będą bić prawie przy samym mocowaniu /ok 1cm/ czy jest na to jakiś przelicznik czy tak to zrobić? ... na niższym rysunku jest narysowany jeden z haczyków i ta śruba regulująca czy ten haczyk ma być w położeniu K czy L bo śruba ma jak narysowałem przetoczenie ,jeżeli będzie to położenie K to do czego służy to przetoczenie właśnie? czy nie jest to coś w rodzaju hamulca? .... za podpowiedzi i każdy punkt widzenia z wasze strony dziękuje ,,co ...głowy to nie jedna"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
czy odległość młotków jest jakoś określona mam na myśli miejsce bicia w struny czy bliżej ich mocowania do uchwytu czy dalej może są jakiej wymiary? ustawienie młotków na drucikach/nie wiem jak się to fachowo nazywa/ czy tez ma znaczenia u mnie są 2wałeczki z 3 i 4 drucikami na młotki czy są jakieś dane odnośnie ustawień tych młotków na drutach /jakaś melodia/ ja wszystkie młotki mam na jednym poziomie, następnie czy wyżej opisane druciki nie powinny być prostopadłe do strun bo gdyby przyszła potrzeba przesunięcia młotków to nie dobiły by one nich. młotki czy nie powinny mieć skórę w jednakowej odległości od strun ?

 

Czystość i głośność tonu zależy przede wszystkim od:

- materiału i obróbki cieplnej gongu

- twardości obucha młotka

- miejsca uderzenia młotka w gong

- oddalenia młotka od gongu

- doregulowania podtrzymywacza młotka

 

Generalnie wygląda to tak:

 

[img=post-859-0-67625600-1331082493.jpg]

[img=post-859-0-15127900-1331082496.jpg]

[img=post-859-0-05090900-1331082498.jpg]

 

ale indywidualnie czasem trzeba zrobić to inaczej metoda prób i błędów.


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proszę bardzo:

a2ec162210998855.jpg


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dziękuję Ci ad. tarant robiłem jak pisałeś ale coś znowu zepsułem :D ,, no cóż człowiek uczy się całe życie" chciałem ten szkic zamieścić może komuś się przyda ... albo mnie poprawi... .pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam chciałbym na łamach tego forum podziękować ad. tarantowi i Panu Piotrowi za pomoc przy ustawianiu bicia mojego zegara. dostałem tak obszerne wyjaśnienia i podpowiedzi że ja nawet jako laik / co pisałem/ potrafiłem ustawić to bicie. może czasem zadawałem i głupie pytania no ale... zegar bije o wiele lepiej, nawet w domu chcieli żeby go ściszyć :) z okazji nowego roku chciałbym życzyć Panom i wszystkim forumowiczom wszystkiego najlepszego ,zdrowia, i szczęścia, żebym mógł te życzenia przesłać znowu za rok a WY żebyście mogli je odczytać...

p.s jak dostanę kamerę to nagram zegar i zamieszczę ......... jeszcze raz dziekuję

Andrzej Brandys

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem stojący Gustaw Becker jako początek XX wieku a sygnatura to 2697 mam problem z ustawieniem gongu. Chciałbym by był bardziej miękki , na młoteczkach są pozostałości po jakiś materiałach, czym je zastąpić? Jacek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skórrrra...


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

najlepiej twarda :)


Pozdrawiam Tomasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam serdeczne. Mam prośbę o pomoc w ustawieniu gongu spiralnego zegara stojącego Gustav Becker. przeczytałem wątek i  mam wątpliwości czy na tym gongu jest dobre ustawienie. Dodam fotki to będzie łatwiej o pomoc. Mechanizm był wyjęty ze skrzyni, poddany renowacji przez zegarmistrza kwestia gongu to moja robota  założony do skrzyni prze ze mnie i po wielu latach postoju uruchomiony. Gong jakby przytłumiony, dominuje dźwięk puknięcia stuk młotka skórzana część młotka wygląda OK. Co można poprawić, a może w tym typie tak ma być?

IMG_20200530_123433.jpg

IMG_20200530_143909.jpg

IMG_20200530_144517.jpg

Tak wygląda gong po mojej regulacji.

IMG_20200530_160316.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mechanizm z młoteczkiem jest zbyt oddalony od płaszczyzny gongu. Dlaczego? Nie wiem, ale przy takim wygięciu ramienia nie może to ładnie bić.


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to jest skrzynia współczesna?


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy młoteczek z nasadką na oś i sam gong są oryginalne?


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiniol- skrzynia zegara jest oryginalna , zegar kupiłem od rodziny u której stoi od pokoleń tak wynika z relacji właścicieli, poddałem ją odświeżeniu umyłem i odnowiłem, pokleiłem spód skrzyni. są małe ubytki forniru ale na okrągłych przestrzeniach i na razie odpuszczam naprawę ( nie mam doświadczenia w uzupełnianiu forniru na zaokrągleniach).

tarant-młoteczek na gongu wygląda na oryginalny. Wymontowywałem mechanizm ze skrzyni do transportu u właścicieli wyglądało to jak od lat nie ruszane  w oryginale, ale kto wie... co kto ...właściciel zapewniał, że gong ma piękne brzmienie. Miejsca montażu gongu jak i sam gong wyglądają na oryginalne, brak dodatkowych otworów czy śladów odciśnięć w drewnie, które by były gdyby coś ktoś wymieniał. W czasie odnawiania skrzyni na pewno bym zauważył.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No , to nic , jak pobawić się w ustawianie młoteczka .

Może nieco wyżej nad gongiem .... może sam młoteczek , na jego mocowaniu , nieco wsunąć - czyli skrócić jego długość , lub wydłużyć .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

tarant- Po odebraniu werku od zegarmistrza i zamontowaniu do skrzyni miałem te same odczucia co Ty, dlaczego jest tak oddalony mechanizm od gongu? Chciałem przesunąć półkę z mechanizmem w głąb skrzyni myślałem, że może celowo ktoś to zmienił aby np wyłączyć bicie? Wtedy waga wisi w ustalonym miejscu a młoteczek sobie pyka nie bijąc w gong. Ale tak być nie mogło bo po takim przestawieniu pułki z mechanizmem byłyby ślady po śrubach trzymających półkę a ich nie ma? drewno całe brak śladów  przestawiania czegokolwiek, wszystko w oryginale jest, czyli tak było. 

PM1122- próbowałem, niżej wyżej skrócić dystans na spirali, wydłużyć, młotek wyżej niżej i wychodzi tak seee.... ustawiłem optymalnie najlepiej jak można ale to jest tylko moja ocena ????.Nie próbowałem przesuwać samego młotka na jego mocowaniu do przodu bądź w tył to coś zmieni?

Edytowane przez Waldi011065

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Na tych ujęciach widzę , że młoteczek jest przykręcony na samym końcu , więc w zasadzie , to żadnej regulacji długości , a więc miejsca puknięcia w ,,strunę,, nie ma . Wygląda , jakby uderzał dość blisko śruby , mocującej sprężynę gongu.

Może , przesuń młoteczek na sam koniuszek jego pręcika i ostrożnie podegnij go , tak by uderzał nieco dalej od tej śruby mocującej  ( oczywiście , tak by nie złamać młoteczka ) .   Ciekawe też , jak tam ma się sama skórka .

Czasem , to nieźle się trzeba nakombinować , by dźwięk był milszy dla ucha . Nie wszystkie zegary mi ładnie biją , bo aż takich talentów , czy cierpliwości , to mi brak .

Edytowane przez PM1122

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PM1122- Sama skórka ma się dobrze o ile to mój pogląd jest prawie płaska - kwadrat nie ma szpica, czubka jak młotek, nie wiem czy tak ma być czy ma mieć szpic?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Nie wiem czy to ma znaczenie ale w większości zegarów , które widziałem i we wszystkich moich spirala jest zamontowana/przykręcona odwrotnie - kolanko w dół ... 

Edytowane przez LESKOS

Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

LESKO- Czyli odkręcić tą śrubę i odwrócić spiralę w dół?

1.jpg

IMG_20200531_182228.jpg

Dodatkowe fotki gongu...

IMG_20200531_182213.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.