Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Dario

Czyszczenie tarczy

Rekomendowane odpowiedzi

Podepnę się pod temat. Babcia chciała wyrzucić swój stary zegarek. Chciałem go odratować. Jest mechaniczny więc po przedmuchaniu i nakręceniu zadziałał, niewiele filozofii. Ale, zegarek jest wiekowy, szkiełko pęknięte i chyba dlatego tarcza zaszła kurzem. Widziałem kilka filmików jak zdjąć koronkę, ale zazwyczaj była blaszka, którą trzeba nacisnąć i koronka zeszła. Tu takiej blaszki nie widzę. Ktoś pomoże jak wyjąć to dziadostwo?:)

Naciskam w miejscu zaznaczonym miejscu ale niby nie idzie, może źle naciskam, bo trochę boję się coś popsuć.dbb1247b70de414641234d1dacffebff.jpg31ce32ab01432d1bdcc9e9ad4b702167.jpg

 

Wysłane z mojego SM-T819 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się pod temat. Babcia chciała wyrzucić swój stary zegarek. Chciałem go odratować. Jest mechaniczny więc po przedmuchaniu i nakręceniu zadziałał, niewiele filozofii. Ale, zegarek jest wiekowy, szkiełko pęknięte i chyba dlatego tarcza zaszła kurzem. Widziałem kilka filmików jak zdjąć koronkę, ale zazwyczaj była blaszka, którą trzeba nacisnąć i koronka zeszła. Tu takiej blaszki nie widzę. Ktoś pomoże jak wyjąć to dziadostwo? :)

Naciskam w miejscu zaznaczonym miejscu ale niby nie idzie, może źle naciskam, bo trochę boję się coś popsuć.

 

Wysłane z mojego SM-T819 przy użyciu Tapatalka

Dodam, że jest to ruhla

 

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez _Kwiatek_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Naciskasz na oś bębna sprężyny. Ja bym poluzował mniejszy wkręt przy wałku naciągowym ;) Ale jeśli nie masz praktyki, to sobie odpuść, bo się rozjedzie remontuar... Znaczy się naciąg... no , wiesz :D

Edytowane przez kiniol

Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Naciskasz na oś bębna sprężyny. Ja bym poluzował mniejszy wkręt przy wałku naciągowym ;) Ale jeśli nie masz praktyki, to sobie odpuść, bo się rozjedzie remontuar... Znaczy się naciąg... no , wiesz :D

Taki zabrudzony i tak na nic się nie przyda, a chyba nie jest to jakaś niesamowita wartość, nie licząc sentymentalnej, by było szkoda spróbować. Praktykę mam zerową, no ale jak ją zdobyć nie podejmując się takich ćwiczeń?

 

Wysłane z mojego SM-T819 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kombinuj, więc... ;)


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyszczona tarcza przeze mnie: rozrobiłem pianę mydlaną w ciepłej wodzie i palcem nabierając pianę pukałem opuszką po tarczy i tak trzy razy i płukałem w ciepławej wodzie z kranu, następnie wpadłem na szatański pomysł i do małej nakrętki od słoiczka nalałem ciepłej wody i wsypałem mieszając odrobinę soli kuchennej woda była słonawa i tak opuszką palca pukałem, gdzie były dziobki to zaostrzoną na pędzelek wykałaczką czyściłem,następnie opłukałem powtórzyłem z tym że woda była bardziej słona, dodam że na końcu zabezpieczam tarczę olejem dla dzieci powstaje cieniutki film który po jakimś czasie wyschnie i zabezpiecza i jest to zawsze odwracalne czego nie można powiedzieć o lakierze akrylowym,nie wycieram patyczkiem do uszu bo może wytrzeć,i nie maluję lakierem bo tarczy już nie wyczyści chyba że rozpuszczalnikiem, bo lakiery także żółkną po czasie :rolleyes: Dodam jeszcze że to co było ciemniejsze zrobiło się jasne i na odwrót pole na którym są indeksy zrobiło się metalizowane po prostu było bardzo zaśniedziałe

post-40484-0-42678600-1578520638_thumb.jpg

post-40484-0-34717700-1578520679_thumb.jpg

Edytowane przez graver

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Jeden 'fachowiec' pomazał mi tarczę odciskami palców - czym to najlepiej czyścić? Szmatką do okularów?

Edytowane przez Ralf58

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może pomogłaby guma zegarmistrzowska Bergeon Rodico (konsystencja jak plastelina)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytałem o zastosowaniu ziemniaka do wyczyszczenia tarczy zegarka.

Czy mógłby ktoś uściślić w jaki sposób wykorzystać kartofla?

Czy ciąć paski i "smarować sokiem" po tarczy, czy wygotować tarczę w łupinach(żart)??

 

Dodatkowo, w jaki sposób zabezpieczacie wyczyszczone wcześniej tarcze przed szybszą degradacją?

Stosujecie werniksy, czy jakieś woski?

Edytowane przez zadra

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wskazałby choć kolega (jeden z drugim) jakiś temat w którym jest wyjaśnione jak te pyrki stosować.. 

Zaintrygowało mnie to.

Może buraki ćwikłowe też się do czegoś przydadzą..

albo wodą po kiszonej kapuście.. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może buraki ćwikłowe też się do czegoś przydadzą.

 

 

 Buraczki to lepiej do ćwikłej...

 a surowa skrobia..

image.png.caba9a7a98ffcc9879444de8bf427aa5.png

 

i masz środki czyszczące... :)

 

Edytowane przez mkl1

Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, mkl1 napisał:

 

 

 

 

 Buraczki to lepiej do ćwikłej...

 a surowa skrobia..

image.png.caba9a7a98ffcc9879444de8bf427aa5.png

 

i masz środki czyszczące... :)

 

Gdzie znajdę opisy z zastosowania i efektów pracy?

Na razie nie trafiłem w "renowacja tarczy" i innych podobnych..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 20.10.2020 o 02:09, zadra napisał:

Czytałem o zastosowaniu ziemniaka do wyczyszczenia tarczy zegarka.

 Jak czytałes? to zgłos się do autora...i zapytaj...

Przecież ktos to napisał...

 

 Ja stosowałem to też kiedys do czyszczeniametali kolorowych. ( potem znalazłem chemię :) )

Z różnym skutkiem...

 

https://parenting.pl/6-rzeczy-ktore-wyczyscisz-przy-pomocy-ziemniakow-zobacz-jakie-to-latwe

Edytowane przez mkl1

Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, mkl1 napisał:

 Jak czytałes? to zgłos się do autora...i zapytaj...

Przecież ktos to napisał...

 

 Ja stosowałem to też kiedys do czyszczeniametali kolorowych. ( potem znalazłem chemię :) )

Z różnym skutkiem...

 

https://parenting.pl/6-rzeczy-ktore-wyczyscisz-przy-pomocy-ziemniakow-zobacz-jakie-to-latwe

powinienem napisać, że "gdzieś czytaałem" przeglądając forum i nie był to opis w jaki sposób stosowano albo jaki gatunek ziemniaka jest lepszy do takich zastosowań.. ;)

To był taki wpis typu : "możnmożna ziemniakiem spróbować"  czy coś podobnego..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

od października (mój ostatni post) trochę czasu minęło..

 

Opisuję problem:

Angielski chodzik, tarcza potraktowana wodą, wcześniej patyczek higieniczny maczany w mydle (mydło "kostka") .

Po przetarciu patyczkiem na mydle i płukaniu zimną wodą przelałem po tarczy ciepłą przegotowaną wodę z czajnika..

powstały jasne zacieki...

 

zły jestem, bo tarcza źle nie wyglądała a chciałem tylko palce poprzednika zlikwidować..

 

spróbuję jakimś nieagresywnym środkiem, ale może spirytus albo "brynda" ?

Co sądzicie?

 

Zdjęcia

 

16176463194194611890098645914004.jpg

16176463970257412130601323939720.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może powtórz pytanie w,, Zegary"....,, Porady potrzebuję ". 

Tam więcej fajnych fachowców zagląda. Sam wolę nic nie radzić, bo za małe mam doświadczenie 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, PM1122 napisał(-a):

Może powtórz pytanie w,, Zegary"....,, Porady potrzebuję ". 

Tam więcej fajnych fachowców zagląda. Sam wolę nic nie radzić, bo za małe mam doświadczenie 

Racja, zaraz wrzucę do Yodkowego tematu.

Dzięki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chcąc być konsekwentnym wstawiam tu kolejne zagadnienie z pytaniem.

Czy środki piorące - proszki do prania będą niebezpieczne dla takiej tarczy?

wygląda na emaliowaną z pokryciem jakimś lakierem..

 

Na początek kolejny raz spróbuję delikatnie mydła i płynu do mycia naczyń, ale już raz na szybko spróbowałem bez efektu..

 

Można taką tarczę moczyć przez dłuższy czas?

 

 

16187430098458193511715409076978.jpg

16187430357478026965101695517828.jpg

16187430584043773514894125642377.jpg

1618743091176800436431259633326.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 zobacz

image.png.67172ecd619f6fd68f88c7416af5c91b.png

 wygląda ,że powłoka ochronna jest popękana...

 ostrożnie...


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, strasznie delikatne malunki.

Woda z mydłem naruszyła czarne napisy i straciłem część lakieru między cyframi 4 a 5 (zdjęcia są do wglądu w temacie Yodkowym "porady potrzebuję.

być może zbyt mocno zabrałem się za czyszczenie pędzelkiem, ale nie spodziewałem się, że tarcze malowano plakatówkami...

 

Chciałem pokryć tarczę woskiem samochodowym aby zabezpieczyć przed czynnikami zewnętrznymi (w kilku przypadkach zastosowałem i było ok).

Tu wosk wszedł w reakcję z farbą i zaczął ją rozpuszczać, tak samo z napisami.

Muszę przyznać, że TA tarcza była niezłym wyzwaniem.

Udało mi sie ją uratować(wygląda na to, że nawet spękania lakieru na farbie zostały wyeliminowane)-  zobaczę, czy po kilku dniach nie będzie negatywnych zmian..

Mam czas na obserwacje, bo muszę jeszcze skrzynkę wyprowadzić no i oczywiście mechanizm czeka na wizję lokalną..

 

Taki fajny tu temat o tarczach jest, a tak mało osób tu zagląda..

Szkoda - co prawda zawsze można liczyć na pomoc w "poradach" ale pełna informacja dot. szczegółów dotyczących tarcz powinna być w tarczach, mechanizmy w mechanizmach a reszta - również tam, gdzie odpowiednia szufladka..

 

Tak na marginesie, wracając do mojej tarczy - zna ktoś opcję w jaki sposób uzupełnić uszkodzony skrawek lakieru? Jak dobrać odcień, jak to wykonać, żeby na pierwszy rzut laickiego (mojego) oka nie było dużej różnicy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytaj Gosię... :)

 


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak by co, to wstaw tu zdjęcia jak wyszło po myciu. Bo to faktycznie główny temat tarcz. 

Nie jest on pisany, tak z dnia na dzień, bo niecodziennie ktoś naprawia tarczę. Więc się codzień nie zagląda. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dodam, dodam gdy znajdę odpowiednie światło w domu po robocie.

Faktycznie ostatnio mnie wzięło bardziej na "psucie" tarcz ale trudno mi przejść obojętnie nad tym tematem, gdy mam zegar i patrzę na zabrudzoną wizytówkę werku..

Przecież tarcza, prócz obudowy i wskazówek to jedyna rzecz odróżniająca na pierwszy rzut oka zegary od siebie (dla laika który nawet nie zajrzy do środka)

 

Szkoda, że tematy o tarczach rozrzucone są w innych miejscach jako "pojedyncze zapytania" ale z drugiej strony ja nie jestem w stanie przebić się przez temat renowacji skrzyń zegarowych że względu na jego obszerność i mnogość rozwiązań oraz technicznych niuansów temu towarzyszących, więc może lepiej, jeśli temat jest krótszy ale treściwy i skumulowany. 

 

Trochę czasu minęło, bo nie mogłem się zebrać..

wstawiam zdjęcia tarczy po czyszczeniu.

Chciałbym zwrócić uwagę na fakt, że pajęczyna spękanej powierzchni zniknęła. 

Stało się to najpewniej za sprawą działania wosku który na samym końcu rozprowadziłem po tarczy.

Na tarczy pozostały miejsca "zacienione" zwłaszcza przy cyfrach i czarnych naposach, ale uznałem, że ryzyko przetarcia i całkowitego zmycia powierzchni malowanej i napisów jest zbyt duże, by je podjąć. 

Już tak zostanie a myślę, że wygląda znacznie lepiej niż przed podjęciem się czyszczenia. 

Najbardziej widoczne są zmiany przy utworach na kluczyk na godzinach 4 i 8.

Najwidoczniej poprzedni właściciel miał problem, by trafić kluczykiem w otwór przy nakręceniu sprężyn i "szukał" kluczykiem otworu w jego okolicach szkodząc tarczy zegara. 

 

Zdjęcia :

 

16190383418397933241239663155862.jpg

16190383866573509074707924694482.jpg

16190384128382402400488806136645.jpg

16190384791507926855571935094541.jpg

16190386505971341489105270422181.jpg

Edytowane przez zadra
uzupełnienie tekstu o zdjęcia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.