Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Dario

Czyszczenie tarczy

Rekomendowane odpowiedzi

Poproszenie o zdjęcie tarczy to dobry pomysł, bo się przy tym nic nie popsuje. Koperta i ewentualnie wskazówki mogą tu zostać galwanicznie odnowione. Należy zakładać, że po myciu napisy mogą zniknąć. Aby się przygotować na taką ewentualność proponuję zrobić na komputerze obrazek tarczy, takiej jak oryginał lub modyfikowanej nieznacznie. Na przykład litery białe, a nie pokrywane. Taki obrazek dobrze wykonany, najlepiej w wektorach, umożliwi wykonanie nadruku na wymytej tarczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moj plan "zrob to sam":

1. zegarmistrz wyjmuje tarcze

2. miseczka z woda (mineralna?) + ludwik(ile tego ludwika? jaka proporcja)

Żeby się pieniło, tak jak do naczyń.

 

3. Kupic pedzel z konskiego wlosia (delikatny)

Wystarczy miękka szmatka bawełniana lub coś podobnego.

 

4. Wlozyc tarcze do miski z ludwikiem (mniej wiecej na ile min?)

5. Czyscic delikatnie tarcze (tarcza ma byc w wodzie i pod woda czyscic?)

Tarczy nie zamaczamy w płynie, a tylko delikatnie zmywamy na powietrzu, pocierając zmoczoną w przygotowanym płynie szmatką, a po udanym zmywaniu wycieramy do sucha inna szmatką. Na wstępie warto najpierw wykonać próbę całkiem z brzegu, co w razie gdyby napisy się zmywały uratuje nam resztę tarczy.

 

6. Jesli efekt jest ok zanosze do zegarmistrza do zalozenia tarczy (w przypadku niepowodzenia zanosze do glowackich)

 

Ogólnie plan dobry, życzę udanego zmywania.

Edytowane przez Piotr Ratyński
poprawki

Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poza "ugryzioną" 8 - efekt całkiem ładny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

/oryginał jest taki jaki jest najlepiej to nic nie robić.

Jasna sprawa - tylko trening czyni mistrza.

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak wiadomo czyszczenie tarczy jest pracochłonne i niekoniecznie przynosi oczekiwane efekty, otóż ja polecam wyczyścić i zabezpieczyć dwoma warstwami specjalnego lakieru aby tarcza po jakimś czasie nie zrobiła się brudna czy w efekcie czarna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świetny temat warto podwiesić w dziale : " wskazówki przy samodzielnych naprawach ".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

najlepszym środkiem sprawdzonym na elektronice, tworzywach sztucznych i różnych dziwactwach to woda ze zwykłym mydłem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

najlepszym środkiem sprawdzonym na elektronice, tworzywach sztucznych i różnych dziwactwach to woda ze zwykłym mydłem

ale chodzi mydło naturalne czyli biały jeleń?


Do zdobycia : Rakieta wieczny kalendarz i  Rakieta 24h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.Tu Polan po kapitalnym remoncie.Tarcze myłem płynem do naczyń ,,Tymek,,post-30180-0-37716200-1358611084_thumb.jpgpost-30180-0-68485000-1358611107_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A oto moje pierwsze czyszczenie .

 

przed

 

zdjcie00122.jpg

 

 

zdjcie00132.jpg

 

 

po

 

zdjcie00123.jpg

 

 

i zegarek tak teraz wygląda

 

 

zdjcie0016za.jpg

 

 

zdjcie0017yk.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3029420020.jpg

 

Teraz myślę jak zabrać się do tej Rosji z czyszczenie tak żeby napisu nie usunąć .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć, a jest gdzieś na forum jakiś mini poradnik dotyczący czyszczenia tarczy? Bo nie mam zielonego pojęcia jak się do tego zabrać. Jak się mniej więcej zdejmuje koronkę? Jak wskazówki? Czy to wszystko tajemnica zegarmistrzowska albo jest to po prostu strasznie ciężka robota?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najpierw mamy tarczę zanieczyszczoną po długim użytkowaniu.

post-255-0-47774800-1409238223_thumb.jpg

Do małego plastikowego pudełeczka nalewamy nieco wody i wsypujemy proszek ixi lub podobny z wybielaczem, do pralek automatycznych. Należy zachować wymaganą temperaturę, około 60 stopni. Brudną tarczę wkładamy rysunkiem do góry i poruszamy pudełkiem obserwując postęp czyszczenia. Dopuszczalny jest delikatny retusz drewnianą wykałaczką punkcików. Po umyciu płuczemy dokładnie tarczę wodą. Do suszenia możemy użyć delikatnie ligniny. Jeśli tarcza jest już sucha to mamy do wyboru zostawić jak jest albo użyć bezbarwnego lakieru do malowania natryskowego i znowu suszymy. Teraz mamy wynik naszej ciężkiej, kilkunastominutowej pracy.

post-255-0-74447300-1409238571_thumb.jpg

Jest to jeden z wielu sposobów, zależnych od czyszczonego detalu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O kurcze! Toż to magia. Efekt super.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koledzy a coś da się zrobić z moją tarczą ?? Jest tu ktoś kto podejmie się tego ??

post-71306-0-62712400-1411056647_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak ładnie wychodzi Wam to czyszczenie a ja w tym temacie jestem laikiem więc również pozwolę sobie zapytać czym wyczyścić poniższy zegarek?:)
Uprzedzam że jak narazie to jest on w torbie listonosza ale pytam już z góry tak żeby jak dojdzie moc się za nigo zabrać ;)gallery_66372_1434_76581.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co jest brudnego w tej tarczy??

 

W Enicarze troche szkoda napisu Ultrasonic... zniknal w polowie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Swego czasu miałem fajny spray do czyszczenia plastików w komputerze.

Skład nie był podany ale waniał troszkę amoniakiem poza tym był przeterminowany.

Fantastycznie czyścił giloszowane tarcze. Cały syf z rowków wychodził z pianą która się tworzyła.

Niestety skończył się a te nowsze ruszają nadruki. Może ktoś ma ochotę poeksperymentować,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.