Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Gość mugi

Eppner

Rekomendowane odpowiedzi

Gość mugi

Witam jestem tu pierwszy raz dzięki zegarowi firmy A.Eppner. Jest to zegar wiszący żyłkowiec. Chciałbym coś więcej wiedzieć o tych zegarach, biografie o firmie w Wleniu czytałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakbyś się widział ze swoim zegarem, to go pozdrów od nas (to jest tych, którzy go nie widzieli) :lol:


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość mugi

Skrzynka

post-0-0-13071400-1331128034.jpgSkrzynka po raz drugi

post-0-0-84302700-1331128035.jpgWerk Na werku widnieje sygnatura "A. EPPNER n Co LAEHN SCHLESIEN"

post-0-0-54958100-1331128037.jpgTarcza

 

 

Przepraszam za złą jakość zdjęć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piękny naprawdę piękny - bardzo rzadki i poszukiwany zegar szczególnie przez Niemieckich kolekcjonerów.

Bardzo rzadko spotykany mechanizm z płytami krzyżowymi. Tylko kilka firm produkowało tak mechanizmy zegarów.

Na temat historii tej firmy po Polsku nie ma lepszego opracowania niż: Zarys dziejów śląskich fabryk zegarów Gustawa Beckera i Edwarda Eppnera. Krystyna Oniszczuk-Awiżeń, Muzeum Ziemi Kłodzkiej "OCZY CZASU"

Polecam przy okazji wizytę w Kłodzkim Muzeum, które posiada w swojej kolekcji (prócz Beckerów i innych) kilka zegarów z firmy Eppnerów.

 

Mam zegarek kieszonkowy tej firmy ze Srebrnej Góry - Odwiedź moją stronę o Eppnerach

 

Czy jest szansa na (priv) fotki tego zegara w oryginalnej rozdzielczości? Bardzo proszę :lol:

 

Ponieważ Srebrna Góra jest bardzo blisko mojego miasta przy okazji zbieram również informacje na temat fabryki braci Eppnerów.

Na dokładkę znam Srebrną Górę jak własną kieszeń ponieważ była tam baza Harcerska Chorągwi Wałbrzyskiej ZHP.

Warto zwiedzić "Srebrną" choć po fabryce zegarów nic już nie pozostało.

 

Pozdrawiam

Adam Mroziuk


AM
Tak wiele zegarów, a tak mało czasu.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, kupił bym ten zegar ehhhh... albo zamienił :P


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość mugi

Zegar został już sprzedany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Zegar został już sprzedany.

A wysyłałem Ci na PW dwie propozycje kupna!!!!! I żadnej odpowiedzi, dzięki koleżko!!!! Ten zegar był dla mnie bardzo ważny gdyż kolekcjonuję pamiątki z Dolnego Śląska, czy jest mozliwośc odkupienia go, daję duże pieniądze.


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Zegar został już sprzedany.

Czyli na lepsze fotki nie mam co liczyć ?

Nastąpił "przepływ wiedzy" i cześć jak czapka. :)

Przez takich żądnych wiedzy userów aż się nie ma ochoty cokolwiek pisać.


AM
Tak wiele zegarów, a tak mało czasu.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Czyli na lepsze fotki nie mam co liczyć ?

Nastąpił "przepływ wiedzy" i cześć jak czapka. :)

Przez takich żądnych wiedzy userów aż się nie ma ochoty cokolwiek pisać.

 

Kurcze, bo kolega jeszcze go podkręcił, że cenny i wogóle...

ale mimo to serdecznie pozdrawiam, kiedyś spotkaliśmy się w Toruniu na spotkaniu zegarowym, jakieś sześć lat temu...

Taki jestem dość obszerny, łysy w okularach, miałem wtedy sporo książek z XIX wieku o zegarmistrzostwie, a zajmuję się zegarami wieżowymi.


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Taki jestem dość obszerny, łysy w okularach,

 

Czy my aby nie jesteśmy klonami :) :) :)


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Czy my aby nie jesteśmy klonami :) :) :)

Mam w Poznaniu sobowtóra, a pikanterii nadaje fakt iż nazywamy się dokładnie tak samo, lecz nie mamy ze sobą nic wspólnego...


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tego z Poznania też znam

 

:)


AM
Tak wiele zegarów, a tak mało czasu.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Tego z Poznania też znam

 

:)

Ale ja kurcze też jestem z Poznania, to może mnie znasz? :)


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Chcialbym trochę odświwżyć temat linkowców Eppner-a. Interesuje mnie sposób datowania tych zegarów. czy istnieje tabela przypisująca kolejnyn numerom datę produkcji ? Czy wiadomo kiedy fabryka zakończyła produkcję zegarów ? Przeczytałem, że produkcja odbywała się we Wleniu i potem w Srebrnej Górze. Żródła podają, że produkcja trwała do początku II-iej Wojny Światowej ?

Edytowane przez kobas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie tylko w ww miejscowościach. Także np w Berlinie. Nie ma tabel pozwalających na numerowanie zegarów Eppnera. Choćby dlatego że ich liczba pojawiająca się na rynku, w publikacjach itp jest bardzo skromna. Zegary produkowane we Wleniu (tutaj można wyznaczyć okres...) to były głównie chodziki z charakterystycznymi, krzyżowymi płytami. Podobne wytwarzano również (wcześniej ?) w Berlinie. Niedawno na All pojawił się mechanizm półgodzinny. Trudno się wypowiedzieć o jego autentyczności.

 

post-6402-0-07947100-1370348745_thumb.jpg

post-6402-0-63477500-1370348746.jpg

post-6402-0-16496600-1370348746.jpg

post-6402-0-15895000-1370348822.jpg

post-6402-0-56569000-1370348745.jpg

Edytowane przez tarant

Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli zegar (linkowiec dwuwagowy) posiada oznaczenie na skrzyni albo na tarczy "A.Eppner & Co Breslau" to raczej należy przypuszczać, że był produkowany w Srebrnej Górze i chyba w XX w. ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pewno to tylko tyle, że ma taki napis. Na przykład ten, który zapewne widziałeś "na żywo":

http://zegarkiclub.pl/forum/topic/53519-zegary-slaskie/#entry588334

wygląda na wyrób Endlera, skrzyń takich używał również Becker. Czy widział on Silberberg i czy cokolwiek zrobiono przy nim w Breslau ?


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście ten zegar oglądałem. Liczyłem, ze pochodzi z połowy XIX w. ale nistety - sądze, że to jest XX w. Cena również zaporowa. Zaletą tego zegara jest bardzo dobry stan zachowania. Chyba pozostanie u obecnego właściciela. dziękuję za informację. Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, to przełom lat 70 - 80 XIX w.


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawsze nastawiam uszu, kiedy pojawia się coś na temat tej firmy, bo mam bardzo efektownego Eppnera w stylu Neuschateloise wykończonego marketerią Boulle (pisałem już o nim). Po odświeżeniu wygląda i chodzi bez zarzutu.

Ale ten mój to najprawdopodobniej wyrób ze szwajcarskiej filii firmy i ma oznaczenie Gebruder Eppner Hof Uhrmacher Berlin.

Wielokrotnie przeczesywałem aukcje europejskie i amerykańskie i nigdy nie trafiłem na podobny egzemplarz.

Aż dziwne, że nic się nie pojawia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

....bo mam bardzo efektownego Eppnera w stylu Neuschateloise wykończonego marketerią Boulle (pisałem już o nim).

Ale ten mój to najprawdopodobniej wyrób ze szwajcarskiej filii firmy i ma oznaczenie Gebruder Eppner Hof Uhrmacher Berlin.

 

A moze zapodasz zdjecia, chyba ze juz byly prezentowane a ja przegapilem...?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czas na Buerlecithin :P

 

A, ten!

Jakos moje mysli krazyly wokol wagowych...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla ciekawych - artykuł z DUZ z roku 1884:

post-6402-0-16623500-1379547081_thumb.jpg


post-6402-0-25941700-1379547103_thumb.jpg

Edytowane przez tarant

Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

post-6402-0-05123700-1379712140_thumb.jpg

Edytowane przez tarant

Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.