Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Gość mugi

Eppner

Rekomendowane odpowiedzi

5 godzin temu, JASI napisał:

Właśnie chciałem zamieścić ten filmik. 

To właśnie z niego wiem o ukradzionej tablicy. 

Nadal nie rozumiem, dlaczego teraz podaje się informację o odnalezieniu grobu,

jak pewna grupa ludzi wiedziała wcześniej gdzie on się znajduje. 

Pozdrawiam Jacek 

Proszę  mi  uwierzyc  że  wszystko jest  dobrze  zorganizowane i  miało  swój  cel😀


Znane są tysiące sposobów zabijania czasu,ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, janekp napisał:

Proszę  mi  uwierzyc  że  wszystko jest  dobrze  zorganizowane i  miało  swój  cel😀

Widocznie tak, tym bardziej, ze za tym stoi Adam Mroziuk. 

Dziękuję i pozdrawiam Jacek 


"Na żadnym zegarze nie znajdziesz wskazówek do życia" 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 7.01.2021 o 18:01, JASI napisał:

Dzisiaj Teleexpress podał, że w Srebrnej Górze odnaleziono grób Eppnera... 

I coś mi tu nie pasuje. 

W tym temacie na początku grudnia Kol. Kiniol pisał, że wiadomo gdzie jest pochowany. 

Janekp pisał, że na cmentarzu nie znalazł grobu. 

W 2018 roku - uczestnicy Warsztatów w Srebrnej Górze, byli na grobie Eppnera. 

W Teleexpressie pokazano nagrobek, ale bez tablicy. 

Czy dobrze rozumiem, że po kradzieży miedzianej tablicy ok. 20 lat temu, nie było dokładnie wiadomo gdzie jest pochowany... 

Może ktoś to wyjaśni. 

Pozdrawiam Jacek 

Teleekspress przerobił ten materiał po swojemu... (zobaczcie koniecznie pierwszą wersję). Wynika z niego, że nagrobek odnaleźli pracownicy GMINNEGO OŚRODKA KULTURY, SPORTU I REKREACJI W STOSZOWICACH co jest przekłamaniem faktów.

Miej ważne jest to kto odnalazł, ale ważniejsze jest to co dyrektor GOKSIR już zrobił i co planuje w związku z tym zrobić.

 

Oryginalny materiał nagrany dla TVP3 Wrocław jest tutaj: https://wroclaw.tvp.pl/51659095/odnaleziono-grob-edwarda-eppnera--czarodzieja-od-zegarow-sprzed-150-lat

Nagranie oczywiście trwało sporo dłużej i myślę że zawierało więcej ciekawych nie wykorzystanych wątków.

 

    Historia poszukiwania Eduarda Eppnera to jakby dwa ściśle związane ze sobą tematy. Jeden to miejsce pochówku a drugi to kamienne i metalowe elementy nagrobka.

Zainteresowani wiedzieli o tym że Eduard Eppner został pochowany na cmentarzu w Srebrnej Górze jednak znalezienie dokładnego miejsca pochówku nie było już takie proste. Podchodziłem do tych poszukiwań bardzo poważnie i wielokrotnie.

Dzięki fotografii otrzymanej od Mistrza Zegarmistrzostwa Pana Marka Batyckiego z Wrocławia wiedziałem czego szukam. Pan Marek wykonał kilka fotografii grobu w czasach kiedy była jeszcze metalowa płyta z napisami, ale grób był już rozbity na części.

Siódmego września 2018 byłem w Stoszowicach z wizytą u Wójta Gminy Pana Pawła Gancarza. Wizyta miała na celu przedstawienie ciekawej historii fabryki i samego Eduarda Eppnera za pomocą zgromadzonych przeze mnie materiałów i "eksponatów". Chciałem również dowiedzieć się kto jest właścicielem, zarządcą terenu cmentarza i czy będzie można poprawić jego wygląd.

Wójt oczywiście wiedział wcześniej o fabryce, ale co innego notatka encyklopedyczna a co innego możliwość "wejrzenia w przeszłość" za pomocą myślę że ciekawych pomocy i artefaktów. Spotkanie było bardzo owocne ponieważ ustaliliśmy, że koniecznie trzeba zaopiekować się tym aby ten człowiek i ta historia nigdy nie zostali zapomniani.

Po zakończonym spotkaniu pojechałem na cmentarz ewangelicki w Srebrnej Górze po to aby ponownie spróbować znaleźć choć jeden kamień z nagrobka E.Eppnera i jego żony Emilie. Cmentarz wyglądał wówczas jak ogrodzony fragmentarycznym murem zapuszczony park lub nieoczyszczony las. Przeczesałem ponownie teren dbając oczywiście o zachowanie szacunku wobec osób tam pochowanych. Cmentarz "oczywiście" jest rozkradziony i zdemolowany trudno znaleźć tam jeden nie naruszony grób i jedną nie rozbitą płytę nagrobną. Wiele z grobów ma odsłonięte wejścia zawalone komory.

Po około 2 godzinach poszukiwań z pod liści gałęzi i pędów jeżyn wygrzebałem płytę nagrobną Eduarda i Emilie. Niestety płyta ta nie posiadała metalowej części która zawierała napis. Napisy pierwotnie niestety zostały wykonane prawdopodobnie przez odlanie w miedzi przez co płyta ta stała się łatwym i łakomym łupem dla złomiarzy.  

Po dłuższej chwili... jak ochłonąłem... i zakleiłem dłoń plastrami zadzwoniłem do Pana wójta z dwoma informacjami, jedną że "mamy" płytę drugą gorszą że bez napisów. Zadzwoniłem jeszcze do kilku osób z tą wesołą nowiną. 

Czas pędzi nieubłagalnie powróciłem do domu i rozpoczętych spraw szukając dalej informacji o Srebrnej i Eppnerach. Udało mi się znaleźć w jednym z archiwów fotografię z całym kompletnym stojącym na swoim miejscu grobem Państwa Eppnerów. Dzięki tej właśnie fotografii na której widoczne są istniejące do dziś punkty orientacyjne istnieje możliwość ustalenia dokładnego położenia grobu. Grób oczywiście się nie przemieszczał ale płyta i filarki zostały porozrzucane przez wandali i hieny cmentarne.

 

Po dłuższym czasie dzięki zaangażowaniu dyrektora GOKSIR Pana Jarosława Rudnickiego doszło do odkrzaczenia i porządnego posprzątania terenu cmentarza ewangelickiego w Srebrnej Górze.

 

Plany są szersze i "sprawa Eppnerów" rozwija się nadal...

O szczegółach poinformuję w najbliższym czasie 😃

 

Edytowane przez amroziuk

AM
Tak wiele zegarów, a tak mało czasu.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję serdecznie za szczegółowe wyjaśnienia. 

Na moich terenach jest sporo cmentarzy po ewangelickich, 

więc wyobrażam sobie, jak musiały wyglądać poszukiwania. 

Pozdrawiam Jacek 

Edytowane przez JASI

"Na żadnym zegarze nie znajdziesz wskazówek do życia" 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W 2019 roku na spotkaniu W Srebrnej Górze wspominałeś o fakcie znalezienia grobu Adamie ( przysłuchiwałem się rozmowie  ;) ) . Zapytam tylko , jeśli można, czy w planach jest restauracja grobu, pomnika , odtworzenie tablicy , bo chyba marne szanse na znalezienie oryginalnej ...  

Jeśli to problem finansowy , to może by zorganizować jaką zbiórkę, aukcję paru zegarów lub rzeczy ... Cel szczytny. Oczywiście nie chciałbym się wtrącać , ale chętnie wesprę.


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

😀 Chwila cierpliwościiiii.

Będzie odnowiony, będzie zbiórka, będzie potrzebna pomoc finansowa. Liczymy na pomoc a już wiadomo, że pierwsza wpłata będzie od KMZiZ.

Bardzo się cieszę, że jest szansa na finał podobny do miejsca pochówku Antona Hardera z Ręszewa.

 

😃 Mamy trzecie ważne zegarmistrzowskie miejsce na mapie Polski.

Cytat

Jeżeli cały projekt doprowadzimy do końca, to grób Antona Hardera (co prawda będzie to tylko grób symboliczny, bo nie ma już możliwości odnalezienia na tym cmentarzu faktycznego miejsca pogrzebania zwłok Antona Hardera i jego rodziny) będzie drugim grobem po Gustavie Beckerze i jego rodzinie znanym i zachowanym na terenie Polski ludzi, którzy w sposób bezpośredni przyczynili się do światowego rozwoju przemysłu zegarowego.

Edytowane 26 Lipca 2015 przez dziadek

 


AM
Tak wiele zegarów, a tak mało czasu.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taki Eppner mignął przez moment... 

Wskazówki - nie wiem ... nie mam wiedzy.... jego ? 

 

236058191_1040479850112579_4609116265079116068_n.jpg

236076731_1845381472290483_5287387890330137573_n.jpg

236096916_347278793694150_1882841272003856417_n.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze inny Eppner. Jest do wzięcia. Ale kwota 'do uzgodnienia' niestety, więc nie wiadomo jaki zakres cenowy. 

 

$_57 (1).jpg

$_57 (2).jpg

$_57 (5).jpg

$_57.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy  ktos  z  Was  spotkal  sie  z pocztowym Eppnerem ...


Znane są tysiące sposobów zabijania czasu,ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak miałby wyglądać ... ? 

Z tego co wiem to nigdy nie było kontraktu na dostawę dla żadnej poczty , przynajmniej nie słyszałem ... Nie wyklucza to jednak faktu że gdzieś pojedyncze zegary trafiły na placówki poczty... 

tak myślę ...🤔

Edytowane przez LESKOS

Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie  wiem  czy  mam  racje  ale  natrafilem  na zrodlo  informujace  ze  rosyjska kolej  zamowila  w  Fabryce  Eppnera  zegary  Pocztowe.

Mogly  to  byc  wiszace  regulatory  ewentualnie  Coursuhry  takie  jak  ma Wojtek.Aczkolwiek  sklaniam sie  ku  teorii  ze byly  to  zegary  wiszace,wagowe.

Wpis  jest  z  1861 roku.Informuje iz  zegary  Eppnera  w Wlenia  sa  bardzo  popularne,poszukiwane  i  duze  zamowienie  bylo  od  zarzadu  kolei  łączacej Ryga  z  Donaburg  czyli  Stadt Daugavpils,Dinaburg-obecnie  Litwa --  ta  linia  wg.  wikipedii zostala  otwarta  w  roku  1861  .

 

W  roku  1861  Eppner dysponowal juz  Magazynem  w Berlinie  -Behrenstarsse  i  oddzialem,biurem w St Petersburgu  ,Prospekt  Newski nr  49--teraz  miesci  sie  tam Hotel Radison.Pozniej napisz e skąd  Eppner  sprowadzal  tarcze  do swoich  zegarow.....

 

 

Sankt-Petěrburg 027.jpg
49/2 1790er-1800er-Jahre 1837–38; 1880–81 Unter der ersten Eigentümerin des Hauses an der östlichen Ecke zum Wladimir-Prospekt, der Fürstin Schachowskaja, handelte es sich hierbei um ein dreistöckiges klassizistisches Haus. Ein weiteres Stockwerk kam beim Umbau in den 1830er-Jahren dazu. Bevor das Gebäude in den 1850er-Jahren zum Hotel Moskwa umfunktioniert wurde, lebten dort u. a. der Komponist M.I.Glinka (1828–29, 1851–52) und der Dichter N.A.Nekrassow (1840–41). Zur Sowjetzeit war im Ladenlokal im Erdgeschoss des Hauses u. a. das inoffiziell Saigon genannte Café, ein beliebter Szenetreff, untergebracht. Seit 2001 gibt es im Gebäude wieder ein Hotel, betrieben von der Radisson-Kette.

 

 

 

 

Die Zeit : Tageblatt für Politik, Handel und Wissenschaft. 1861,1 = Apr. - Juni ## Beilage, 15.06.1861

Pocztowe  Eppnery  dla  rosyjskiej  kolei  .jpg


Znane są tysiące sposobów zabijania czasu,ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W  dobie  digitalizacji  pojawily  sie  nowe  zrodla  ,natrafilem na  wzmianke  z roku  1860 o  tym  ze Fabryka  Eppnera  sprowadzala szklane  tarcze  do  swoich  zegarow z  Pfalzu-Pirmasens  na  przyklad  z  Fabryki  Conrad  Arndt  ,Herb  i  innych.

 

Zrodlo  pozniej  wkleje  bo  niestety  w  nocy  to  przeszukiwalem i  nie  chcialo mi  sie  zapisywac  wszystkiego...

1960  tarcze z  niemiec pirmasens.jpg

20210918_075952.jpg


Znane są tysiące sposobów zabijania czasu,ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Opis  ilosci produkcji  w fabryce  Eppnera  Lahn-Wlen

 

Illustrirte Zeitung. 41 = 7/12. 1863

1856  rok  tylko  207  sztuk  zegarow  

1862  rok juz lacznie  3014  zegarow  w  tym 714  ze  zlota  kotwica  kieszonkowe ,2131  srebrnych kieszonek oraz  196  sztuk  zegarow  wahadlowych ,wiszacych  zapewne.

 

Eppne r 1863  produkcja  zegarow.jpg


Znane są tysiące sposobów zabijania czasu,ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1866  rok  otwarcie  oddzialu  w Glogau  pod  kierownictwem Robert  Hahn  

 

Koniglich  Preussischer Staats Anzeiger  

Berlin : Decker, 1866

München, Bayerische Staatsbibliothek -- 2 Eph.pol. 12-1866,11-12

 

 

 

1866  glogau  Niederlasung  eppner.jpg


Znane są tysiące sposobów zabijania czasu,ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Glasendorf  posiadlosc  eppnera  -Fabryka  Lnu dawna ,gdzie  to  jest  obecnie ..

 

Wedekind, Eduard Ludwig: Geschichte der Grafschaft Glatz

Glassendorf  posiadlosc  Eppnera.jpg


Znane są tysiące sposobów zabijania czasu,ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

09.02.1855 rok bracia  Eppner moga  oficjalnie  uzywac  tytulu Hofuhrmacher

 

Magdeburgische Zeitung. 1855,1/3

1855  Hofuhrmacher  Eppner.jpg


Znane są tysiące sposobów zabijania czasu,ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Janek SUPER ! No bardzo ciekawy materiał, Jak dla mnie długo będę tłumaczyć , ale zima ma być długa . Ciekawa informacja o szklanych tarczach...

Ja kupiłem Eppnera krzyżowego takiej skrzyni . Nie widać śladów na plecach innych mocowań. Sam mechanizm mocno był eksploatowany i naprawy łożysk były wykonane . Sama kotwica jeszcze ok ale sporo trzeba poprawić po wykonanych pracach. Numer dość wysoki 4687.

Ciekawostką jest to, że jeden numer wbity jest od strony wewnętrznej , na drugiej płycie tylko końcówka 87. Poza tym wszystko się zgadza. ale widać że to już końcówka produkcji ... 

W skrzyni brakuje drewnianego pierścienia wokół tarczy od zewnętrznej strony (widać ślady że był i odpadł ...), trochę zabawy z dorobieniem będzie ...

6df5ee2f-4b43-4edc-a631-0d012c967974.jpg

0EE79AD3-056B-4FE9-801C-9026421CFBFA.jpg


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taka ciekawostka ... wychylnik ... 

IMG_0310.jpg

IMG_0309.jpg


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Całkiem ładnie zaczyna to wyglądać ...

IMG_0316.jpg


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po złożeniu , gotowy do pracy ...

IMG_0321.jpg


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mjut..😁.

Jak wszystkie przez Ciebie robione 😊

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taka ciekawostka ... skrzynia zegara pewnie żeby lepiej błyszczała - została pomalowana farbą akrylową ... niestety nic innego nie pozostało jak się jej pozbyć ...  

 

 

Po usunięciu mamy mniej więcej coś takiego ... Jeszcze sporo pracy przede mną ale już jest lepiej .

Widać też że skrzynia nie miała innego lokatora...

B839BE44-D126-4254-A684-521D3EA4703C.jpg

Zrzut ekranu 2021-09-28 o 20.52.41.jpg


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.