Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Gość mugi

Eppner

Rekomendowane odpowiedzi

Wnętrze skrzyni dosyć jasno wyszło w stosunku do drzwi. Pewnie tak mialo być.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak miało być ... to nie pierwsza skrzynia z takimi plecami ... nie tylko u mnie. Drewno nie jest w żaden sposób barwione .


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak ... Mikołaj blisko więc wreszcie przyniósł ... 

Udało się kupić kompletny i sprawnego Eppnera - absolutnie jak dla mnie nieznanego .

Po pierwsze wymiar nietypowy tarczy - 14 cm.

Mechanizm też wręcz miniaturowy .

Czy ktoś spotkał się już z tak małym mechanizmem Eppnera ?

Mechanizm wydaje się kompletny wahadło częściowo też (nakrętki dolne chyba nie i patyk pomalowany "beleczym". Skrzyni brak, więc trzeba będzie coś uzupełnić - tak proforma... (na razie o tym nie myślę) - coś w stylu Dolnośląsko - Wleńskim 😉 . Na razie jestem pod wrażeniem ...🤭

IMG_0863.jpeg

IMG_0854 2.jpeg

IMG_0855.jpeg

IMG_0862.jpeg

IMG_0858.jpeg

IMG_0857.jpeg

IMG_0859.jpeg

IMG_0860.jpeg

Edytowane przez LESKOS

Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się, że musisz zacząć sam sobie odpowiadać na Eppnerowe pytania. ;) :)

Ciekawe ile takich jeszcze się ostało?


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osobiście nie znalazłem wzmianki na temat tak małych mechanizmów z tarczami 14 cm ... ale ja słaby jestem w klockach wyszukiwania szczególnie w języku niemieckim. 

Pierwszy raz spotykam się z takim mechanizmem. jak dla mnie to trochę rewelacja. ale jest na forum paru kolegów z ogromną wiedzą na tema dolnośląskich zegarów jak i z detektywistycznymi zdolnościami . Może coś pomogą. 

Wahadło ma dł 53 cm więc wskazuje to na typowy  (dla Eppnerów) tygodniowy tryb pracy ... 

Wynika z tego że skrzynia jest dość nietypowa i pewnie skończy się na wykonaniu "w stylu ..." Raczej to  typówki nie będzie :rolleyes:


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Noooo piękny bo pierwszy taki... 


AM
Tak wiele zegarów, a tak mało czasu.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję. 

Czy ten mechanizm jest dużo mniejszy od dwarfa, 

którego pokazywałeś prawie 2 lata temu? 

Czy różni się tylko wielkością tarczy,

a mechanizm jest porównywalny z tamtym. 

 

Pozdrawiam Jacek 


"Na żadnym zegarze nie znajdziesz wskazówek do życia" 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

😉zdecydowanie mniejszy...

 


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpowiem , jak laikowi ... z fusów od herbaty. 

Na poważnie - wybacz nie będę zdradzał metod odkrywania dlaczego to Eppner. Zbyt cenna to wiedza - tak po prostu.


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, rozumiem, tylko dziwne, że nie sygnowali swoich wyrobów (przynajmniej nie widzę sygnatury na zdjęciach).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, JASI napisał(-a):

Gratuluję. 

Czy ten mechanizm jest dużo mniejszy od dwarfa, 

którego pokazywałeś prawie 2 lata temu? 

Czy różni się tylko wielkością tarczy,

a mechanizm jest porównywalny z tamtym. 

 

Pozdrawiam Jacek 

JASI To ja Gratuluje Tobie !!! masz oko. No ja siadłem i zdałem sobie sprawę jak pamięć i oko ludzkie jest zawodne ... Robię analizę porównawczą mechanizmu z innymi i masz 100 % racji - wymiary samego mechanizmu są identyczne ja Dwarfa , liczna zębów też (ta sama długość wahadła). Różnice w mostku, materiałach elementów i oczywiście numeracji. Wskazuje na wykonania we Wleniu , a drugiego ewidentnie Srebrna Góra. Poniżej porównanie on face .... 

IMG_0865.jpeg

4 minuty temu, Szpindlakfan napisał(-a):

Ok, rozumiem, tylko dziwne, że nie sygnowali swoich wyrobów (przynajmniej nie widzę sygnatury na zdjęciach).

Eppner sygnował z rzadka i tylko na początku, odnalezionych jest tylko kilka egzemplarzy z sygnaturami i to raczej z podpisami - bo sygnatury w zasadzie jako takiej nie było.


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, LESKOS napisał(-a):

Odpowiem , jak laikowi ... z fusów od herbaty. 

Na poważnie - wybacz nie będę zdradzał metod odkrywania dlaczego to Eppner. Zbyt cenna to wiedza - tak po prostu.

 

Hmm. Muszę porozmawiać z Mariuszem i Piotrem, czy nie usunąć tematu o historii i cechach umożliwiających rozpoznanie zegarów Gebruder Resch. :ph34r:


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piotrze, nie wiem czy pamiętasz jak nasz kolega Krzysztof zaoponował przy zaproponowaniu przeze mnie, zrobienia wspólnie na forum takiego opracowania na temat zegarów Eppnera i jaka dyskusja na ten temat rozgorzała. Nawet było trochę nieprzyjemnie (tak to odczułem). 

Ponieważ zegary i postać Mistrza Eppnera mnie zafascynowały tak naprawdę, zbieram i szukam wszystkich dostępnych w ramach moich skromnych możliwości zegarów i materiałów dotyczących tych zegarów jak i ich samych. Nazbierało się ich 14 + dwie skromne wczesne , ale katalogowe kieszonki. I tyle ... czyli de facto niewiele. Większość analizy opiera się o materiał porównawczy własny , no i paru zegarów głównie znajomych. Pozwala to już coś porównywać ale na wyciąganie wniosków jest jeszcze chyba za wcześnie. Nie ma zbytnio też chętnych do współpracy przy tworzeniu jakiegoś opracowania na temat zegarów wagowych (trudny dostęp do zegarów owianych tajemnicą i nieistniejących materiałów).

Napisałem więc w odpowiedzi koledze krótko ale też i zgodnie z tym co myślę. Nie mam recepty na rozpoznanie, nie mam tajnych dokumentów/katalogów. Zdolność rozpoznania bierze się z analizy porównawczej detali dostępnych egzemplarzy i czasami podpowiedzi kilku doświadczonych kolegów z forum.

Może kiedyś.

Nie oceniaj mnie aż tak krytycznie. Nie ma tu aż tak złej woli ...

🤭


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, LESKOS napisał(-a):

JASI To ja Gratuluje Tobie !!! masz oko.

Dziękuję. 

Ja tylko porównałem zdjęcia, a zdjęcia mogą przekłamywać. 

Biorąc pod uwagę wielkość tarczy, wyglądało mi to na prawie to samo,

dlatego zapytałem, żeby się upewnić. 

Biorąc pod uwagę ilość zegarów Eppnera, które przeszły przez Twoje ręce, 

oraz to ile ich posiadasz, myślę że jesteś największym znawcą tej marki. 

Chociaż do kolekcji jeszcze sporo Ci brakuje. 

Były jeszcze zegary wartownicze, dworcowe, wieżowe... 

Tak na marginesie, to nie dawno się dowiedziałem, że w mojej miejscowości na dworcu 

tak na 90% był zegar Eppnera. 

Niestety na potwierdzenie tego nie mam żadnych dokumentów, ani zdjęć. 

Pozdrawiam Jacek 


"Na żadnym zegarze nie znajdziesz wskazówek do życia" 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kilka tygodni temu kupiłem linkowego Eppner o numerze 1807, jest to więc zegar  o niecałe 200 numerów młodszy od twojego. W korespondencji prywatnej pokazałem kilka zdjęć jeszcze przed zakupem. Teraz mam go w domu i jestem gotów udzielić wszelkich informacji w celach porównawczych, tym bardziej że ten mój ma kilka parametrów zgodnych z podanymi przez ciebie. Policzyłem zęby kół i dane są takie (licząc od koła minutowego ) 88/8, 80/8, 24/8 - zredukowana długość wahadła wynosi 462 mm , całkowita długość 53 cm. Odległość (oczywiście od środka) osi bębna do osi koła minutowego 21 mm. Jeśli chodzi o tarczę to 140 mm równo ma sam cyferblat, podkład stalowy 145 mm a ramka 148 mm. Na początek zamieszczam zdjęcia zapisków oraz nalepki reklamowej znajdujących się na plecach skrzyni. W czasie oględzin mechanzimu i przygotowań do czyszczenia zrobiłem sporo zdjęć, które z chęcią umieszczę na Forum. W miarę możliwości udzielę wszelkich informacji.

Zapis ołówkiem może wskazuje na rok produkcji skrzyni  i zegara natomiast naklejka to reklama firmy przewozowej z Bydgoszczy. Ustaliłem, że pod tą nazwą firma istniała do 1928 roku. Pozdrawiam

20211123_113042.jpg

20211129_124047.jpg

20211130_145131.jpg

20211201_114546.jpg

20211201_114702.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
47 minut temu, LESKOS napisał(-a):

Napisałem więc w odpowiedzi koledze krótko ale też i zgodnie z tym co myślę. Nie mam recepty na rozpoznanie, nie mam tajnych dokumentów/katalogów. Zdolność rozpoznania bierze się z analizy porównawczej detali dostępnych egzemplarzy i czasami podpowiedzi kilku doświadczonych kolegów z forum.

Może kiedyś.

Nie oceniaj mnie aż tak krytycznie. Nie ma tu aż tak złej woli ...

🤭

Przyznam, że po pierwszej odpowiedzi zrobiło mi się trochę przykro :lol:, ale jako kolekcjoner doskonale Cię rozumiem, po prostu nie byłem świadom tego jak bardzo niezbadany jest to temat. Dabra, już nie zaśmiecam wątku swoimi wywodami, bo widzę, że robi się ciekawie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PATRZ ... ATO nie miałem pojęcia że to miniatura z tarczą 14 cm. 

Rzuca to światło na całość sprawy - zatem mamy już trzeci mechanizm w tych wymiarach ...

Możesz, proszę,  pokazać awers soczewki wahadła ?

No to super 😉

Dziękuję za informację !

Nadaje to też jakiś kierunek co do tego jak skrzynia powinna być. 

Zegary Eppnera są tak fascynujące dla mnie ... ✌️

Edytowane przez LESKOS

Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawie, czy nawet trochę "ostro", to nie znaczy że od razu źle. Tak trochę sprowokowałem rozmowę w temacie "co pokazywać i co ujawniać". ;)

Kiedy kilka lat temu zostały upublicznione efekty programu "Resch", mieliśmy mieszane wrażenia. Ceny zegarów Resch wzrosły, zwłaszcza tych najstarszych, niesygnowanych. Wzrosła też nasza "sława badaczy". Moja Żona podsumowała to jeszcze ostrzej od Krzyśka, twierdząc (tutaj w wersji delikatnej), że jesteśmy nierozsądni i daliśmy zarobić handlarzom. I własnej próżności. :)


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Awers soczewki wahadła jest oczywiście numerowany, taki sam numer znajduje się na górnym i dolnym okuciu wahadła. Jeszcze jedno ciekawe zdjęcia soczewki od strony wewnętrznej.

20211122_113143.jpg

20211122_113806.jpg

20211122_113308.jpg

20211122_113428.jpg

20211122_113616.jpg

20211122_113215.jpg

Edytowane przez ATO
Dodatkowe zdjęcie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie wszystko się zgadza . Ciekawostką są zawsze wewnętrzne rysunki i numery ... 

IMG_0866.jpeg

IMG_0867 2.jpeg

IMG_0868.jpeg


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mechanizm mam już gotowy i od kilku dniu pracuje na stanowisku testowym . Jak wiesz waga  nie jest oryginalna i waży 990 g. Skrzynię odświeżam i gdyby była potrzeba jakiś wymiarów lub zdjęć to chętnie udostępnię.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super co do wymiarów skrzyni  ... chętnie skorzystam - z góry dziękuję. Muszę ją jakoś odtworzyć. Spróbuje sam ... 😉

Mechanizm pracuje na 800 g bez problemu - powinien.

Edytowane przez LESKOS

Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wagi,  którymi dysponuję są cięższe. Będę szukał właściwej.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak nie znajdziesz , razem poszukamy 😉

Tu pracuje nawet na wadze 785g 

37ED0C59-355B-4A01-9138-5E8C85199F25.jpeg

Edytowane przez LESKOS

Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.