Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

amroziuk

Potrzebowałem wzoru - szablonu tarczy zegara dla Szkoły Podstawowej nr 3 w Świebodzicach.

Rekomendowane odpowiedzi

Do kiniol:wrocilem zeby zrobic zdjecia ale juz sie skonczyla gielda,padal deszcz.Oba zegary mialy tarcze metalowe,cyfry rzymskie,wskazowki bez ozdob ,proste,jesli spotkam goscia za tydzien to dam Ci znac.Z tylu tego mniejszego wystawal mloteczek(raczej mlot).Prawde mowiac to widzialem goscia po raz pierwszy i nie wiem czy sie pojawi ale nie sadze zeby to ktos kupil od niego.Pozdrawiam.


Znane są tysiące sposobów zabijania czasu,ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Tam mógł być mechanizm wtórny zasilany z matki sterującej dzwonkami .

Budynek pochodzi z lat 70. XIX w. podczas gdy prąd w Świebodzicach pojawił się na przełomie XIX/XX w.

Sterowanie elektryczne odpada, ale później ? kto wie?


Wojtek + Certina Club 2000 od lat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A ściślej "zegar nad drzwiami do trafiania z procy kamieniami" :)

Lepiej żeby takich pomysłów nie było :)

 

A swoją drogą kiedy ostatnio ktoś widział młodziaka z procą???

;) duch w narodzie ginie.


AM
Tak wiele zegarów, a tak mało czasu.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
....................

I z zupełnie innej beczki:

Szkoła Podstawowa nr 3 im. Grafa Zeppelina ? jak to brzmi?

 

Brzmi górnolotnie ;)

 

Leda Zeppelina? ale się uśmiałem :) fajny pomysł.


AM
Tak wiele zegarów, a tak mało czasu.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj miał być "dzień bez komputera" :) ale się nie da ;)

 

Ogłosiłem małą kwerendę wśród Kolegów którzy kolekcjonują świebodzickie pocztówki i mam nadzieję, na poparcie pomysłu zamontowania zegara w rozecie drzwiowej. Jutro będą pierwsze efekty.

 

 

Na miejscu gdzie ma być zegar nie ma miejsca na duży mechanizm a usytuowanie zegara na szkolnym korytarzu wyklucza zastosowanie typowego zegara wieżowego (ciężarki, wahadło, itp.)

Skłaniam się do szukania mechanizmu kwarcowego lub sterowanego DCF (niestety).

Oczywiście cały portal będzie odnowiony - chyba szkoła ma być remontowana.

Jeżeli byłby tam uszkodzony zegar mechaniczny lub wtórny wtedy na sto procent byłby remontowany i przywrócony do pierwotnego stanu. W tym konkretnym przypadku myślę, że nie ma co zakładać starego mechanizmu, którego nie ma i nie wiadomo jaki był używany. Będzie kwarc lub DCF - tylko te ceny :) mnie straszą. Chciałbym zamontować zegar i nie wydać na to fortuny. Może Ktoś ma mechanizm na zbyciu?

 

Bardzo dziękuję Mariuszowi za sugestie aby zastosować folię antywłamaniową na zewnętrzną szybę - nie pomyślałem o tym.

Bardzo dziękuję za wszelką pomoc w tej sprawie.

 

Adam Mroziuk


AM
Tak wiele zegarów, a tak mało czasu.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
;)

 

Wszyscy się zgadzamy, że dobrze by było żeby Adam zrobił ten zegar, więc ta wymiana postów między nami to zwykłe wymądrzanie się. Wolę swoją wiedzę przekazywać w bardziej pożytecznym celu, więc to mój ostatni post o tym.

 

Jeśli nie zegar ? to co?

 

Przypomnę co napisałem:

Żona (20 lat pracy w pracowni konserwacji zabytków) twierdzi, że zegara zazwyczaj tam nie było, chyba, że ktoś go dołożył na takiej samej zasadzie jak Ty.

http://img9.imageshack.us/gal.php?g=oberrealschule4.jpg

Tutaj, ewentualny zegar znajduje się na zupełnie inaczej wyglądającym budynku i zupełnie inaczej wyglądających drzwiach, a na dodatek wyglada na tak duży, że nie ma tam już miejsca na ta rozetę którą na zdjęciu pokazał Adam.

 

 

Jeśli nie w rozecie nad drzwiami ? to gdzie?

 

Tam gdzie zazwyczaj jest na większości innych budynkach użyteczności publicznej, jak dworce, poczty, urzędy - czyli zdecydowanie wyżej, ale nie wykluczam i nigdzie przedtem nie wykluczyłem możliwości, że był nad drzwiami.

 

Mamy (w sensie: będziemy mieli, jeśli AM go zrobi) kolejny sensacyjny zegar w Świebodzicach:

zegar nad drzwiami :)

 

Z czym Ty tu właściwie polemizujesz? Pytanie retoryczne.

 

Strasznie mi się podobają takie historyczne wycieczki z zegarami w tle, a i dyskusje są inspirujące :)

Ja tu widzę godzinę 11:55:

 

A ja mam kiepski wzrok i widzę tu tylko plamy wygladajace jak zegar. :)

Dyskusje sa inspirujące ale nie wymądrzanie się, więc na tym kończę.


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już wiadomo na 100% że był tam zegar ;) (wiedziałem :) )

 

Był w okresie 1915 - 1927 (być może dłużej ale zegar widoczny jest na pocztówkach z tego okresu).

 

poniżej przedpołudnie godzina 11:21

 

post-14-0-99900100-1331135351.jpg

 

Na pewno cyfry rzymskie i ozdobne wskazówki.

No to do dzieła - powoli bo powoli ale do przodu.

Pozdrawiam

Adam Mroziuk


AM
Tak wiele zegarów, a tak mało czasu.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No Adam, gratuluję pomysłu. Popieram wszelkie inicjatywy, mające na celu przywrócenie dawnej świetności zabytków.

Jednak osobiście przed zamontowaniem zegara, radziłbym odnowić drzwi - jeśli potrzebował byś opinii kogoś kto się zna na renowacji - to tu mogę kogoś polecić - niestety osoba ta nie jest już aktywna w tej dziedzinie, ale na pewno będzie mogła służyć radą.

Sam co prawda rzadko bywam w domu - ale jeśli będziesz potrzebował jakiejś pomocy daj znać - jeśli tylko będę na miejscu to z miłą chęcią pomogę.

 

Dla zainteresowanych tematem - niemalże na przeciwko prezentowanego budynku znajduje się poczta - wraz z zegarem na samym szczycie ;-) - to tak odnośnie dyskusji na temat nieodzowności zegara w szkole.

Natomiast co się tyczy procy - to za niemca ( przynajmniej w czasie wojny) - też niemalże na przeciwko mieściła się policja ;-)


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym.

Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie.

Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
No Adam, gratuluję pomysłu. Popieram wszelkie inicjatywy, mające na celu przywrócenie dawnej świetności zabytków.

Jednak osobiście przed zamontowaniem zegara, radziłbym odnowić drzwi - jeśli potrzebował byś opinii kogoś kto się zna na renowacji - to tu mogę kogoś polecić - niestety osoba ta nie jest już aktywna w tej dziedzinie, ale na pewno będzie mogła służyć radą.

Sam co prawda rzadko bywam w domu - ale jeśli będziesz potrzebował jakiejś pomocy daj znać - jeśli tylko będę na miejscu to z miłą chęcią pomogę.

 

Dla zainteresowanych tematem - niemalże na przeciwko prezentowanego budynku znajduje się poczta - wraz z zegarem na samym szczycie ;-) - to tak odnośnie dyskusji na temat nieodzowności zegara w szkole.

Natomiast co się tyczy procy - to za niemca ( przynajmniej w czasie wojny) - też niemalże na przeciwko mieściła się policja ;-)

 

Powyżej napisałem o odnowieniu drzwi - jest to konieczne aby był zamierzony efekt:

"Oczywiście cały portal będzie odnowiony - chyba szkoła ma być remontowana"

 

Zegar na poczcie też znam bliżej :blink:

 

Zapytam jak mają być odnawiane drzwi może przydać się pomoc fachowca.

Jak będę potrzebował pomocy na pewno się odezwę :)

 

Wiadomość z ostatniej chwili - dziś zamontowano wyremontowaną bramę wjazdową do tej szkoły. Wygląda rewelacyjnie.

Pozdrawiam

Adam Mroziuk


AM
Tak wiele zegarów, a tak mało czasu.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dla zainteresowanych tematem - niemalże na przeciwko prezentowanego budynku znajduje się poczta - wraz z zegarem na samym szczycie ;-) - to tak odnośnie dyskusji na temat nieodzowności zegara w szkole.

Budynek poczty jest późniejszy (1885) niż budynek szkoły (1874), więc zegar szkolny był wcześniejszy.

Myślałem, że już ustaliliśmy iż zegar na szkole był w projekcie architekta i nie został dostawiony później przez kogoś takiego jak AM.

Co do nieodzowności zegara w szkole nie było wątpliwości. Poza tym, rzecz dotyczy śląskiego miasta zegarów zwanego ?małą Szwajcarią?,

więc dlaczego nie miałoby być zegara na szkole?

 

Naprzeciwko szkoły znajdował się też browar, a na nim ? zgadnijcie co? ? zegar! Dzisiaj nie ma po nim śladu, ale może Adam... :) .


Wojtek + Certina Club 2000 od lat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozeta ma tyle ramion co trzeba. Warto to wykorzystać. To dzieło może być dziełem sztuki, może i nowoczestnej. Mamy na przykład zegar na wieży Zamku Królewskiego w W-wie, gdzie czas trudno odczytać, tyle tam dekoracji i mamy zegar na Pałacu Kultury, gdzie łałtwo czas odczytać. A na rozecie mogą być na przykład wędrujące światła, tak aby wykorzystać istniejące dekoracje. Mały zegar może być za mało widoczny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Rozeta ma tyle ramion co trzeba. Warto to wykorzystać. To dzieło może być dziełem sztuki, może i nowoczestnej. Mamy na przykład zegar na wieży Zamku Królewskiego w W-wie, gdzie czas trudno odczytać, tyle tam dekoracji i mamy zegar na Pałacu Kultury, gdzie łałtwo czas odczytać. A na rozecie mogą być na przykład wędrujące światła, tak aby wykorzystać istniejące dekoracje. Mały zegar może być za mało widoczny.

 

Być może na budynku "tysiąclatki" dałbym się namówić na błyskotki ale w tym przypadku nie da rady - musi zostać tak jak było.

Czyli skromnie czytelnie i czarno na białym.

Tej wielkości zegar jest idealny do miejsca gdzie go zamontowano.

Adam


AM
Tak wiele zegarów, a tak mało czasu.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od 2009 roku minęło sporo czasu ;)

 

Ale w tym czasie zegar "zdążył" się zmaterializować.

 

IMG_7690.JPG

 

Teraz czekam na wyremontowanie drzwi szkoły a wtedy montaż na miejscu. A może kiedyś ktoś wpadnie na pomysł i odtworzy boniowanie elewacji?

 

IMG_7691.JPG

 

Więcej fotek jak zwykle w galerii: http://picasaweb.google.com/amroziuk

 

Tymczasem zegar chodzi i świeci u mnie w domu - jak się przyzwyczaję to zrobię taki sam do "salonu" ;)

 

Pozdrawiam

Adam ;)

IMG_7684.JPG


AM
Tak wiele zegarów, a tak mało czasu.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co ciekawe, elewację (i chyba zegar) "poniszczyli" jeszcze Niemcy. Fajnie że temat wrócił. Pamiętam, jak w kwietniu byliśmy pod tą szkołą.


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co ciekawe, elewację (i chyba zegar) "poniszczyli" jeszcze Niemcy. Fajnie że temat wrócił. Pamiętam, jak w kwietniu byliśmy pod tą szkołą.

Tak faktycznie po wojnie już zegara nie było. Prawdopodobnie "zużył się" i ze względu na pobliską "ozegarowaną" pocztę nikt już go nie naprawiał ani wymieniał.

Ozdoby na budynku zostały zlikwidowane w czasach niemieckich nasi "dokończyli" dzieła dobudowując piętra na skrzydłach oraz opasając budynek baranicą.


AM
Tak wiele zegarów, a tak mało czasu.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomysł z podświetleniem tarczy rewelacyjny... sam zegar zresztą też. :P


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napędzasz go elektrycznie zegarem synchronizowanym DCF?


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napędzasz go elektrycznie zegarem synchronizowanym DCF?

Tak to DCF.


AM
Tak wiele zegarów, a tak mało czasu.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i stało się ciałem...

Wczoraj zamontowałem zegar w rozecie.

Na dzisiaj pozostała mi kosmetyka i zegar wejdzie płynnie w nowy 2013r

 

Tak było w 2008 roku

 

DSC08106.JPG

 

Tak było przed zamontowaniem zegara

 

IMG_2025.JPG

 

No i jeszcze nocna fotka z zegarem :)

 

IMG_2247.JPG

 

Dzisiaj pozostało mi parę drobiazgów do dogrania i będzie fajnie.


AM
Tak wiele zegarów, a tak mało czasu.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:)

 

Niezorientowanym polecam obszerną foto opowieść w galerii Adama.


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie rewelacja. Gratuluję uporu w dążeniu do celu, należysz do grupy ludzi, którym jednak się chce... obecnie bardzo rzadka i cenna cecha charakteru. :)


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Jak zobaczyłem zdjęcie zamontowanego już zegara, to rzucił mi się w oczy idealnie dobrany kształt wskazówek.

Pozdrawiam


Każdy stary człowiek ma swoją historię i powód, dlaczego jest taki, a nie inny. Pomyśl o tym, zanim mnie osądzisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piękny pomysł i rewelacyjne wykonanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego Adamie .Konserwator powinien ten zegar pokazywac innym jak mozna wykozystac rozete centralnie zamontowana na budynkach publicznych nie tylko nad drzwiami ale i na elewacji. Gratuluje pomyslu z podswietleniem tarczy. PS. Musi Pan przyznac ,ze jest to mile uczucie jak czlowiek wie,ze pozostawia po sobie cos co zrobil dla spolecznosci swojego miasta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.