Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
MasterFan

Klub Miłośników Zegarków SEIKO

Rekomendowane odpowiedzi

Koledzy, naszło mnie na kilka pytań technicznych dot. Seiko 5 SNK809 i jego mechanizmu 7S26. Jako, że to mój pierwszy i do tej pory jedyny automat, nie wszystko jest dla mnie jasne:

 

1) Czy można jakoś nastawić go dokładnie co do sekundy?

2) Czy gdy podczas ustawiania daty lub godziny przesunę wskazówkę za daleko, mogę ją cofnąć bez negatywnego wpływu na mechanizm?

3) Czy jeśli po dłuższym nie noszeniu zegarek się zatrzyma, to czy nie szkodzę mu nakręcając go energicznymi ruchami koperty dookoła (bez zakładania na rękę) w dowolnym kierunku ?

4) Jeśli nie, to ile takich ruchów potrzeba lub jak długo muszę go znów nosić, aby nakręcić go na maksa?

5) Jak sprawdzić, czy sprężyna jest już nakręcona do końca?

6) Czy jeśli odłożę go na jakiś czas i jeszcze działa, to czy z każdą minutą chodzi już wolniej i czas przestaje być dokładny?

7) Jeśli tak, to na jakim poziomie utrzymać naciąg sprężyny, aby tej dokładności nie stracił (przy czym patrz pkt. 5)?

 

Z góry dziękuję za pomoc!


"So next time someone complains that you have made a mistake, tell him that may be a good thing. Because without imperfection, neither you nor I would exist."  Stephen Hawking

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. - jakoś można tylko po co. Nie ma stop sekundy więc to trochę jak z łapaniem pcheł, albo się uda albo nie.

2. - jedni mówią że tak, inni że nie. Ja wierzę tym drugim, lepiej nie cofać wskazówek, choćby dla własnego spokoju.

3. - nie zaszkodzi tylko znowu - po co?

4. - automatu nie da się nakręcić na maxa

5. - odchyłka może być spowodowana pozycją w jakiej leży zegarek, stopień naciągu sprężyny raczej nie ma wpływu a nawet gdyby miał to zwróć uwagę na pozycję - za dużo rzeczy może wpływać na dokładność chodu więc nie ma się co przejmować naciągiem.

7. - po prostu nosić, i tak raz będzie się spieszył, raz spóźniał, takie życie  ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O C3PO widzę. Fajna kolekcja Radku.


"Jeśli bałagan na biurku świadczy o bałaganie w głowie, o czym świadczy puste biurko?" Albert Einstein

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. - jakoś można tylko po co. Nie ma stop sekundy więc to trochę jak z łapaniem pcheł, albo się uda albo nie.

2. - jedni mówią że tak, inni że nie. Ja wierzę tym drugim, lepiej nie cofać wskazówek, choćby dla własnego spokoju.

3. - nie zaszkodzi tylko znowu - po co?

4. - automatu nie da się nakręcić na maxa

5. - odchyłka może być spowodowana pozycją w jakiej leży zegarek, stopień naciągu sprężyny raczej nie ma wpływu a nawet gdyby miał to zwróć uwagę na pozycję - za dużo rzeczy może wpływać na dokładność chodu więc nie ma się co przejmować naciągiem.

7. - po prostu nosić, i tak raz będzie się spieszył, raz spóźniał, takie życie  ;)

4) Da się :) by zapobiec zerwaniu przy pełnym naciągu koniec sprężyny ślizga się po ściance bębna, właśnie po to, żeby automat mógł nakrecać bez końca i żeby się nie uszkodził. 


Pozdrawiam, Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba sie uzależniłem od seiko :)

 

No co ty? Przesadzasz :-) ładny zestaw

 

Wysłane z mojego ONEPLUS A3003 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez DawPi
Nie cytujemy zdjęć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A to mój nowy nabytek plus bransoleta orientalna ;)

3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super!

Pięknie się prezentuje jako całość.

To pierwsze Seiko?


Pozdrawiam, Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, zaczynałem od BFS i ma już dwa, białego i czarnego. Potem kupiłem niebieskiego recrafta SNKN37, następnie recraft SNKN01 no i teraz dołączył zielony :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba sie uzależniłem od seiko :)

 

Tyle ich i żaden "normalny". ;)

Radku fajne są.


W dniu 22.12.2014 o 11:43, Cezar. napisał:

... mądrzy zrozumieją, a reszcie nie wytłumaczysz...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4) Da się :) by zapobiec zerwaniu przy pełnym naciągu koniec sprężyny ślizga się po ściance bębna, właśnie po to, żeby automat mógł nakrecać bez końca i żeby się nie uszkodził. 

chodziło mi o moment w którym np koronka się blokuje podczas dokręcania. To, że istnieje pewne maksymalne naciągnięcie sprężyny to się zgadza ale raczej ciężko wyczuć ten moment w zegarku z 7s w środku, wskaźnika rezerwy nie ma ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ten mechanizm (7s) ma funkcje dokrecania ?


Przepraszam za brak polskich znakow ale po prostu ich nie mam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem, to nie ma takiej funkcji.


"So next time someone complains that you have made a mistake, tell him that may be a good thing. Because without imperfection, neither you nor I would exist."  Stephen Hawking

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma.


W dniu 22.12.2014 o 11:43, Cezar. napisał:

... mądrzy zrozumieją, a reszcie nie wytłumaczysz...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tez mi sie tak wydawalo, wiec nie wiem czemu koledzy chcieli go dokrecac :)


Przepraszam za brak polskich znakow ale po prostu ich nie mam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tez mi sie tak wydawalo, wiec nie wiem czemu koledzy chcieli go dokrecac :)

Kolega, nie koledzy :)


Pozdrawiam, Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

napisałem "na przykład", dokręcanie koronką nie odnosiło się do 7s tylko ogółu. Ale żeby było lepiej i nikt się nie czepiał - wahnik w 7s w pewnym momencie przestanie się poruszać bo sprężyna będzie naciągnięta na maxa? Nie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tez mi sie tak wydawalo, wiec nie wiem czemu koledzy chcieli go dokrecac :)

Może lubi/lubią kręcić koronką ;):D


W dniu 22.12.2014 o 11:43, Cezar. napisał:

... mądrzy zrozumieją, a reszcie nie wytłumaczysz...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszyscy chcą manuale a tu jak na złość same automaty :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Efekt piano black daje radę.

 

8242140_2.JPG

 

8242147_4.JPG

 

8242156_5.JPG

 

8242157_6.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

napisałem "na przykład", dokręcanie koronką nie odnosiło się do 7s tylko ogółu. Ale żeby było lepiej i nikt się nie czepiał - wahnik w 7s w pewnym momencie przestanie się poruszać bo sprężyna będzie naciągnięta na maxa? Nie

Nie :)

W punkcie maksymalnego naciagniecia sprezyny, nastepuje jej zwolnienie, a wahnik sie nie zatrzyma (pod warunkiem oczywiscie, ze byl w tym momencie w ruchu). Uslyszysz to jako "przeskok" i proces nakrecania bedzie sie powtarzal, gdyby wahnik sie zatrzymal to raczej uslyszalbys ostatni jek kol zebatych lub zerwanej sprezyny :) To jest zabezpieczenie przed uszkodzeniem zegarka. Dlatego wlasciwie trudno jest powiedziec, ze w zegarku automatycznym sprezyna naciagnieta jest maksymalnie, poniewaz ten stan jest osiagalny na ulamek sekundy.

Edytowane przez 70'

Przepraszam za brak polskich znakow ale po prostu ich nie mam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SRU :)

 

IMG_8280_zpsi13nuiop.jpg


Myślę, że bez Słońca nie byłoby zegarów...  www.mojekrajobrazy.pl

Galeria zegarkowa: zegarekonline.pl/galeria/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Celny wywód z podstaw poniekąd :)

Niekoniecznie , gdy naciąg jest pełen a rotor wciąż sie obraca, a koniec sprężyny ślizga sie po ściance bębna, to maksymalny naciąg trwa wiecej niz "ulamek sekundy"

Edytowane przez Master Yoda

Pozdrawiam, Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.