Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
MasterFan

Klub Miłośników Zegarków SEIKO

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 4.03.2021 o 23:57, longer_xd napisał(-a):

Może jak mam jakąś schizę, ale nie mów, że na tym zdjęciu datownik jest równo wpasowany pomiędzy indeksami...

To wynika z umiejscowienia cyfr na tarczy datownika. "Dziura" nie może być byle gdzie. :(

Nie tylko Seiko ma z tym "problem". Dlatego najbezpieczniej jest dać datę na 12, 3, 6, bądź 9. 

Oczywiście da się to zrobić jak ma być (dziura obojętnie w jakim miejscu na terczy), jednak jak wiemy nie wszystkim się chce. :( Bo to dodatkowe koszty. 

Edytowane przez Dorian06

W dniu 22.12.2014 o 11:43, Cezar. napisał:

... mądrzy zrozumieją, a reszcie nie wytłumaczysz...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Dorian06 napisał(-a):

To wynika z umiejscowienia cyfr na tarczy datownika. "Dziura" nie może być byle gdzie. :(

Nie tylko Seiko ma z tym "problem". Dlatego najbezpieczniej jest dać datę na 12, 3, 6, bądź 9. 

Oczywiście da się to zrobić jak ma być (dziura obojętnie w jakim miejscu na terczy), jednak jak wiemy nie wszystkim się chce. :( Bo to dodatkowe koszty. 

Rozwiązaniem byłoby, na odcinku od 4 do 5, dać zamiast podziałki na przykład jakiś element zdobny, choćby łuk łączący te dwie liczby. W odczycie mała niedogodność, ale poprawiałaby estetykę tarczy. Ewentualnie napis (Japan) lub coś w tym stylu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 4.03.2021 o 13:17, clusca napisał(-a):

Nie znalazłem żadnego konkretnego źródła, na które można by się powołać, ale rzeczywiście w kilku miejscach w necie: fora (np. WUS), komentarze pod artykułami (np. Hodinkee), są informację, że ktoś słyszał, że podobno, więc coś musi być na rzeczy.

 

W dniu 4.03.2021 o 13:17, Noodles napisał(-a):

Zaznaczyłem moment jak zaczyna mówić o markerze na 3 godzinie.

 

W dniu 4.03.2021 o 12:48, longer_xd napisał(-a):

 

A to ciekawe co piszesz, bo jeszcze w ubiegłym roku nie było z tym problemu. Może uda się coś wyczytać na ten temat, jeśli miałby ktoś wiarygodne źródło będę wdzięczny za linka.

 

https://www.google.com/url?q=https://cdn.standards.iteh.ai/samples/66517/e437c422d9394ba6affe6e4c08512c07/ISO-6425-2018.pdf&sa=U&ved=2ahUKEwi7ipOAhp7vAhXMpYsKHRiEDQ0QFjAAegQICRAB&usg=AOvVaw2M5eD_LAJyDsz23Qnzof6q

 

Powyższy link prowadzi do normy ISO6425:2018. Punkt 4.2.2 zawiera wymagania dotyczące widoczności w ciemności. W poprzednim wydaniu nie było zapisu mówiącego o tym, że w zegarkach analogowych muszą być widoczne wszystkie indeksy podzielne przez 5. 

W normie jest to trochę inaczej zapisane, ale nie przyszło mi do głowy, jak to bardziej zrozumiale ująć w naszym języku.

Edytowane przez Jogi

Żyć to znaczy ryzykować. W przeciwnym razie, jesteś wyłącznie bierną bryłą przypadkowo zebranych molekuł, niesioną prądem Wszechświata.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Noodles

Raczej indeksy muszą teraz świecić i być widoczne co 5 minut :) więc przy dacie musi być teraz szczątkowy indeks

Raczej indeksy muszą teraz świecić i być widoczne co 5 minut :) więc przy dacie musi być teraz szczątkowy indeks

Raczej indeksy muszą teraz świecić i być widoczne co 5 minut :) więc przy dacie musi być teraz szczątkowy indeks

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 7.03.2021 o 12:25, Jogi napisał(-a):

https://www.google.com/url?q=https://cdn.standards.iteh.ai/samples/66517/e437c422d9394ba6affe6e4c08512c07/ISO-6425-2018.pdf&sa=U&ved=2ahUKEwi7ipOAhp7vAhXMpYsKHRiEDQ0QFjAAegQICRAB&usg=AOvVaw2M5eD_LAJyDsz23Qnzof6q

 

Powyższy link prowadzi do normy ISO6425:2018. Punkt 4.2.2 zawiera wymagania dotyczące widoczności w ciemności. W poprzednim wydaniu nie było zapisu mówiącego o tym, że w zegarkach analogowych muszą być widoczne wszystkie indeksy podzielne przez 5. 

W normie jest to trochę inaczej zapisane, ale nie przyszło mi do głowy, jak to bardziej zrozumiale ująć w naszym języku.

 

Dzięki za link, właśnie o coś takiego mi chodziło. Faktycznie jest zapisane, że każdy co 5 minutowy znacznik (w naszym rozumieniu indeks) musi być widoczny w ciemności, ale zauważ, że jest to wydanie czwarte normy z 2018 roku. Przynajmniej ja nie jestem w stanie nic zauważyć, co by wskazywało na wprowadzenie tej zmiany w roku obecnym. Jeśli coś przeoczyłem to proszę dajcie znać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, longer_xd napisał(-a):

 

Dzięki za link, właśnie o coś takiego mi chodziło. Faktycznie jest zapisane, że każdy co 5 minutowy znacznik (w naszym rozumieniu indeks) musi być widoczny w ciemności, ale zauważ, że jest to wydanie czwarte normy z 2018 roku. Przynajmniej ja nie jestem w stanie nic zauważyć, co by wskazywało na wprowadzenie tej zmiany w roku obecnym. Jeśli coś przeoczyłem to proszę dajcie znać.

 

Prosiłeś o źródło informacji o zmianach w normie, w poprzednim wydaniu tego zapisu o co piątym indeksie nie było. :)

W produkcji czegokolwiek, nie tylko zegarków, nie wprowadza się nowych norm w życie z dnia na dzień. Zawsze jest jakiś okres przejściowy, dający czas na wdrożenie nowego standardu. Zazwyczaj od kilku do kilkunastu miesięcy. Od pomysłu, przez projekt aż do wdrożenia do produkcji i sprzedaży też mija zazwyczaj kilkanaście miesięcy.

Poza tym, jako że zegarki zostały niejako wyparte przez komputery (w czasie nurkowania), nie przychodzi mi w tej chwili do głowy żaden dobry powód, dla którego producent zegarków miałby wprowadzać nowy standard natychmiast po jego publikacji.

Edytowane przez Jogi
Literówki

Żyć to znaczy ryzykować. W przeciwnym razie, jesteś wyłącznie bierną bryłą przypadkowo zebranych molekuł, niesioną prądem Wszechświata.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A wystarczyło zrobić nalumowane koło daty i nie byłoby problemy z indeksem w dziwnym miejscu...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Jogi napisał(-a):

Zazwyczaj od kilku do kilkunastu miesięcy. Od pomysłu, przez projekt aż do wdrożenia do produkcji i sprzedaży też mija zazwyczaj kilkanaście miesięcy.

 

Podejrzewałem, że być być to kwestia opóźnienia. Ale skoro tak, to wracając do tematu Seiko nie rozumiem czemu producent nie wziął tego pod uwagę projektując zegarki wydawane w 2020 podczas, gdy nowe wymogi były znane już w 2018. Efekt tego jest taki jak widzimy teraz w przypadku nowych modeli, które są nową wariacją tych wydanych w roku ubiegłym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z uwagi na plany produkcyjne na najbliższych kilka lat oraz czekające na realizację projekty, normy wchodzą w życie z pewnym opóźnieniem. W 2018 została zaktualizowana ww. norma i producenci mieli zapewne coś około 3 lat na dostosowanie swoich produktów do nowych wymagań. Podczas okresu przejściowego mieli certyfikację na swoje zegarki zgodne z poprzednią wersją normy, a po upływie tego okresu stare certyfikaty przestają obowiązywać, więc trzeba kombinować :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 5.03.2021 o 00:06, Paulus57 napisał(-a):

To nie czepianie, to słuszna krytyka. Seiko niestety rozmienia swój wizerunek na drobne. "Limitki", "limitki", "limitki" i ceny wyższe i wyższe... Mam wrażenie, że biorą z Invicty to co najgorsze a niedługo z jakością zjadą niżej. A propos Invicty to kupiłem ostatnio dwie, jedną "cyganską" Supermene ;) i na dniach dostanę model 1953 - kermit (homar Roleksa Suba z tego roku). Pierwszy jakościowo bez zarzutu a o drugim krążą takie opinie, że ze spokojem czekam. Natomiast Seiko w cenach do 150 USD a nawet wyżej często nie daje stalowych bransolet, tylko jakieś blaszki z demobilu konserw rybnych. Kompromitacja! Zresztą paski w Seiko to znana dolegliwość, ot choćby słynny (bardzo fajny) Alpinist SARB 017. Oryginalny pasek do niego to swoista legenda. 

 

Z jednej strony niby idą upmarket cenowo, ale  żeby konkurować z markami swiss za więcej niż 150USD to nie ma innej drogi, bo inaczej zawsze będzie się za nimi ciągnać łatka producenta Seiko 5 za 100 baksów, i gdyby nie krzywe chapter ringi, z którymi nie mogą się uporać to poza tym to raczej co do tych limitek i podbijania cen nie byłoby sensu się przyczepiać.
Ostatnio kupiłem sobie Seiko Cocktaila zielonego i w porównaniu do Invicty to przepaść. Krótko mówiąc czuć piniondz, Invicta prodiver w cenie prostego Seiko 5, może go przebija jeżeli chodzi o jakość za te same pieniądze, ale do Seiko za 400$+ nie ma podejścia, nawet jak teoretycznie na papierze to wygląda, że 4r35=NH35, sorry.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Admof napisał(-a):

 

Z jednej strony niby idą upmarket cenowo, ale  żeby konkurować z markami swiss za więcej niż 150USD to nie ma innej drogi, bo inaczej zawsze będzie się za nimi ciągnać łatka producenta Seiko 5 za 100 baksów, i gdyby nie krzywe chapter ringi, z którymi nie mogą się uporać to poza tym to raczej co do tych limitek i podbijania cen nie byłoby sensu się przyczepiać.
Ostatnio kupiłem sobie Seiko Cocktaila zielonego i w porównaniu do Invicty to przepaść. Krótko mówiąc czuć piniondz, Invicta prodiver w cenie prostego Seiko 5, może go przebija jeżeli chodzi o jakość za te same pieniądze, ale do Seiko za 400$+ nie ma podejścia, nawet jak teoretycznie na papierze to wygląda, że 4r35=NH35, sorry.

Porównanie jakości ma sens przy podobnych cenach. A Ty porównujesz rzeczy różniące się 2-3 razy. Jak to jest, że byle chińczyk za 30 USD ma stalową bransoletę a Seiko często powyżej 150 blaszki? Tego nie da się usprawiedliwić. Zresztą i Citizen też ma za uszami w tej sprawie, choć tu blaszki nie pojawiają się w zegarkach powyżej 90 USD. 

 

A tak a propos Cocktaila, to masz nowy, czy starszy model? Jak jego grubość i jaki masz przegub? Co do tego zegarka to jest na mojej liście, ale jako początkujący kolekcjoner kupuję na razie raczej tańsze modele, które mi się podobają. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przegub mam dosyć spory, obecnie nie powiem ile dokładnie, ale nie jest to nadgarstek 16mm tylko większy. Mam wersję. SRPE15j, nie jest to ten pierwszy Cocktail na 6r15, tylko późniejszy z 4r35 w środku, już jak go wrzucili do linii Presage. Kolega mówił, że według niego to patelnia, ale u mnie leży super. A wysokość/grubość zegarka jest w porządku, nie jest to jakiś grubas, trochę może efekt grubosci potęguje wypukłe szkiełko hardlex.113c9ebb32b896e0358bbfefe644d01d.jpg

Wysłane z mojego M2004J19C przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Admof napisał(-a):

Przegub mam dosyć spory, obecnie nie powiem ile dokładnie, ale nie jest to nadgarstek 16mm tylko większy. Mam wersję. SRPE15j, nie jest to ten pierwszy Cocktail na 6r15, tylko późniejszy z 4r35 w środku, już jak go wrzucili do linii Presage. Kolega mówił, że według niego to patelnia, ale u mnie leży super. A wysokość/grubość zegarka jest w porządku, nie jest to jakiś grubas, trochę może efekt grubosci potęguje wypukłe szkiełko hardlex.113c9ebb32b896e0358bbfefe644d01d.jpg

Wysłane z mojego M2004J19C przy użyciu Tapatalka
 

Ładny. Mnie się marzy taki jeszcze z tarczką z dniami i poziomem naładowania, ale te są chyba trochę grubsze.  No ale to raczej plany nie na ten rok, bo wiele zegarków jest wyżej na "liście pożądania". Choć czasami okazyjna cena może to zmienić. ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A jakikolwiek coctail był na 6r15??
No było coś takiego jak SARB065, zanim zrobili Cocktaile w linii Presage181efb6bb6b477686aecb53c925e1610.jpg

Wysłane z mojego M2004J19C przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki zupełnie zapomniałem o nim. Ale on był chyba tak samo wielki jak te coctaile... Czy się myle?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, MieszkoMieszko napisał(-a):

Dzięki zupełnie zapomniałem o nim. Ale on był chyba tak samo wielki jak te coctaile... Czy się myle?

Cocktaile nie są wielkie są co najwyżej grube. :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, MieszkoMieszko napisał(-a):

Ten typ zegarka optycznie jest większy niż biedamas emoji15.png


40.5 mm przy cienkiej lunecie robi swoje.

 

162DCD74-C268-4AB5-8BC0-98DA82134223.thumb.jpeg.0c7907e10268c1f7afe372659d96248c.jpeg
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak ładnie, że aż wrzucę.

 

Zdjęcie z grupy na fb.

 

160375563_10158950366839793_353444216476

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.