Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...
Krystian

Piłka nożna, football, soccer czy jak kto zwał

Recommended Posts

Dobra, z mojej strony EOT - nie podzielam Twojego wyraźnie emocjonalnego stosunku do Widzewa ;), a, z drugiej strony, nie przekonasz mnie, że Widzew z przełomu lat 70/80 był drużyną przeciętną ze średniakami w składzie. :)

WARTO POMAGAĆhttps://www.siepomaga.pl

@desmo, Ipswich przełomu lat 70. i 80. to była jedna z najlepszych drużyn w lidze angielskiej, czyli - jedna z najlepszych na świecie. Dwa razy z rzędu byli wicemistrzami Anglii, w składzie mieli takich graczy, jak Muehren, Thijssen, Mills, Wark, Mariner, Osman, Butcher, Brazil... To była drużyna zbudowana mozolnie przez Bobby'ego Robsona, w klubie, który nigdy nie miał budżetu Liverpoolu, MU, Tottenhamu czy Arsenalu. Guardiola i Mourinho bez swoich milionów nic by nie ugrali w takim klubie. Pseudonim klubu to "Traktorzyści", a nie "wieśniacy" (to chyba Hoffenheim). A kelnerami na pewno nie byli.

Co więcej - tego możesz też nie wiedzieć - Ipswich był mistrzem Anglii na początku lat 60., to właśnie wtedy swoją pozycję budował Alf Ramsey. Wiadomo, że takie kluby nie są w stanie utrzymać się dekadami na szczycie, ale co najmniej dwa razy w swej historii Ipswich zadziwiał Anglię. Myślę, że należy im się dużo szacunku.

A i Eintracht nie był aż taki przeciętny, jak piszesz (widziałem te mecze w TV). W składzie byli m.in. Yeboah, Uli Stein czy mistrz świata Uwe Bein.

Podziwiam, że Ci się chciało, Edmund. ;)

Ja pamiętam, że na moim osiedlu w tamtym sezonie sporo chłopaków chciało "być" w podwórkowej grze jednym z dwóch fenomenalnych Holendrów: Muhrenem lub Thijssenem. Zresztą, fenomenalnie prezentowała się wtedy drużyna AZ 67 Alkmaar, którą jednak Ipswich w finałowych meczach Pucharu UEFA bardzo wyraźnie pokonało

@desmo, Ipswich przełomu lat 70. i 80. to była jedna z najlepszych drużyn w lidze angielskiej, czyli - jedna z najlepszych na świecie. Dwa razy z rzędu byli wicemistrzami Anglii, w składzie mieli takich graczy, jak Muehren, Thijssen, Mills, Wark, Mariner, Osman, Butcher, Brazil... To była drużyna zbudowana mozolnie przez Bobby'ego Robsona, w klubie, który nigdy nie miał budżetu Liverpoolu, MU, Tottenhamu czy Arsenalu. Guardiola i Mourinho bez swoich milionów nic by nie ugrali w takim klubie. Pseudonim klubu to "Traktorzyści", a nie "wieśniacy" (to chyba Hoffenheim). A kelnerami na pewno nie byli.

Co więcej - tego możesz też nie wiedzieć - Ipswich był mistrzem Anglii na początku lat 60., to właśnie wtedy swoją pozycję budował Alf Ramsey. Wiadomo, że takie kluby nie są w stanie utrzymać się dekadami na szczycie, ale co najmniej dwa razy w swej historii Ipswich zadziwiał Anglię. Myślę, że należy im się dużo szacunku.

A i Eintracht nie był aż taki przeciętny, jak piszesz (widziałem te mecze w TV). W składzie byli m.in. Yeboah, Uli Stein czy mistrz świata Uwe Bein.

Ani Anglia ani Holandia nie należały w tym okresie do potęg piłkarskich ( w mistrzostwach europy we Włoszech nie wyszły z grupy a w Hiszpanii - Holandii nie było w ogóle) . ipswitch to była prowincjonalna drużyna która trafiła swoje 5 min w demokratycznym pucharze UEFA . PAmiętam że ta porażka odebrana została jako bolesna lekcja i przykra niespodzianka. Stosując tę logikę - widzew w tym okresie miał kilku piłkarzy którzy rok pózniej zostali 3 drużyną na świecie ale mimo to przegrał wysoko z prowincjonalnym teamem z wysp.

Dzierży też do tej pory tytuł polskiej drużyny która dostała najwyższy łomot w pucharach - widzew 09 łódź...

PS " tractor boys" i " town" nie pozostawiają złudzeń jak traktowani byli panowie z ipswitch na salonach

Edited by desmo

Ani Anglia ani Holandia nie należały w tym okresie do potęg piłkarskich ( w mistrzostwach europy we Włoszech nie wyszły z grupy a w Hiszpanii - Holandii nie było w ogóle) . ipswitch to była prowincjonalna drużyna która trafiła swoje 5 min w demokratycznym pucharze UEFA . PAmiętam że ta porażka odebrana została jako bolesna lekcja i przykra niespodzianka. Stosując tę logikę - widzew w tym okresie miał kilku piłkarzy którzy rok pózniej zostali 3 drużyną na świecie ale mimo to przegrał wysoko z prowincjonalnym teamem z wysp.

Dzierży też do tej pory tytuł polskiej drużyny która dostała najwyższy łomot w pucharach - widzew 09 łódź...

PS " tractor boys" i " town" nie pozostawiają złudzeń jak traktowani byli panowie z ipswitch na salonach

@desmo, po pierwsze warto odróżnić dwie rzeczy - ligę i reprezentację. Anglia miała bardzo silną reprezentację, ale tylko na papierze - rzeczywiście, jak niemal zawsze z kretesem przegrywała wielkie imprezy. Za to angielskie kluby nie miały sobie równych w Europie, tylko kluby z Bundesligi mogły od połowy lat 70. aż do połowy lat 80. rywalizować z Anglikami (Borussia M-G, Bayern, Koeln, HSV, Eintracht). Później doszedł jeszcze Juventus, a tylko i wyłącznie konsekwencje tragedii na Heysel sprawiły, że Everton nie ma dziś dwóch albo trzech Pucharów Europy. Zresztą, oto zdobywcy Pucharu Europy od 1977 do 1984:

1977 Liverpool

1978 Liverpool

1979 Nottingham

1980 Nottingham

1981 Liverpool

1982 Aston Villa

1983 HSV

1984 Liverpool

1985 to Juve w szczególnych okolicznościach, gdyby nie to, to pewnie aż do 1989 roku i Milanu Sacchiego w Europie rządziłby Everton.

Dodam, że Ipswich bywał w Anglii na początku lat 80. nazywany "First Class Second Team" - podkreśla to jego klasę, ale i pecha - trafianie na jeszcze mocniejszych rywali w Anglii (NF, LFC, AV, w Pucharze Anglii minimalna porażka z MC w półfinale).

Holandia była potęgą reprezentacyjną, choć po 1978 już w fazie zmierzchu, który trwał mniej więcej do Euro 88. Kluby były jednak mocne, zwłaszcza Alkmaar, Feyenoord, PSV i Twente. Pierwsze zdanie Twojego posta można więc traktować wyłącznie w kategoriach żartu lub prowokacji, ale o to drugie Cię nie posądzam.

A zdanie - "PS " tractor boys" i " town" nie pozostawiają złudzeń jak traktowani byli panowie z ipswitch na salonach" - to czemu ma właściwie służyć - tezie, że piękne w futbolu są tylko "salony"? Że mały klub jest gorszy i zasługuje na pogardę? Jeśli tak, to wpisuje się w najgorszą tendencję trawiącą współczesny futbol, prowadzącą do jego hermetyzacji i popsucia.

p.s.

pisze się "Ipswich" - nie ma tam czarownic.

Edited by Edmund Exley

@desmo, po pierwsze warto odróżnić dwie rzeczy - ligę i reprezentację. Anglia miała bardzo silną reprezentację, ale tylko na papierze. Za to kluby nie miały sobie równych w E

Właśnie - a u nas w tamtym czasie bylo odwrotnie i tego pierwotnie dotyczyła moja polemika nt " wielkiego widzewa"

post-48316-0-81250800-1471817086.jpg

To autentyczny plakat zapowiadający ten mecz. Miejsce - Vevey, dzień - 30 lipca 1995 roku, sędzia: Kurt Röthlisberger.

Pozdrawiam, Marek

Właśnie - a u nas w tamtym czasie bylo odwrotnie i tego pierwotnie dotyczyła moja polemika nt " wielkiego widzewa"

Ale przecież tylko Ty sam użyłeś określenia "wielki Widzew" - nikt inny go nie użył - ani w cudzysłowie, ani bez. ;)

Ale przecież tylko Ty sam użyłeś określenia "wielki Widzew" - nikt inny go nie użył - ani w cudzysłowie, ani bez. ;)

To popularne określenie czegoś co ująłeś jako " wielu bardzo dobrych piłkarzy" czy " więcej magików" ...niestety nasze osiągnięcia w pucharach są tylko cieniem reprezentacyjnych z lat 72-82 a ich mitologizowanie wynika moim zdaniem głównie z ponurych czasów na które przypadły

Edited by desmo

Lublin, Lublin ...aaa to tam gdzie gra Górnik Łęczna ;-)

Zlosliwy zazdrosnik :)

Łęczna, to 'dzielnica' Lublina, kazda ulica wychodzi w kartofle ;), ale mają swoj stadion gdzie tydzien temu zlali tylek jakiejś Legii...:), Ci z Legii pewnie stadionu nie mają swojego z tego powodu tak kiepsko grają...:)

Pozdrawiam, Marek

Zlosliwy zazdrosnik :)

Łęczna, to 'dzielnica' Lublina, kazda ulica wychodzi w kartofle ;), ale mają swoj stadion gdzie tydzien temu zlali tylek jakiejś Legii...:), Ci z Legii pewnie stadionu nie mają swojego z tego powodu tak kiepsko grają...:)

Ale podobno ten stadion w Lublinie zapełnia się tylko raz w roku - jak przyjeżdża Legia. A w stolicy za kilka dni na stadion miejski przyjdzie komplet " słoików" na mecz z amatorami z irlandii , zobaczyć jak legia zarabia jakieś miliony...będziesz ? ;-) Edited by desmo

Nie....na urodziny dostalem w vip lozy wejscie na Polska Dania...Stadion Narodowy, a co :)

No jasne nie dość że sloik, kibic sukcesu to jeszcze za "cudzesy" ...teraz już wiadomo dlaczego na narodowym nie słychać dopingu ;-) ...bawcie się dobrze :-)

To popularne określenie czegoś co ująłeś jako " wielu bardzo dobrych piłkarzy" czy " więcej magików" ...niestety nasze osiągnięcia w pucharach są tylko cieniem reprezentacyjnych z lat 72-82 a ich mitologizowanie wynika moim zdaniem głównie z ponurych czasów na które przypadły

Nie do końca tak to ująłem (o "magikach" napisałem "kilku" - nie "wielu", czy "więcej") - ale mniejsza o duperele. Pozostanę oryginalny i zapewne bardzo odosobniony w swojej opinii ;) i podtrzymuję zdanie, że Młynarczyk, Boniek, Smolarek, Żmuda, Surlit, Rozborski, Wójcicki, Pięta, Tłokiński oraz kilku innych, to byli piłkarze bardzo dobrzy, a pierwsi trzej - wybitni. 

Inna sprawa, że w pucharach europejskich nie mieliśmy oszałamiających sukcesów - każdy wie, kto zagrał w jedynym polskim finale europejskiego pucharu, kiedy i z jakim rezultatem. 

A to, że w tamtych ponurych czasach mieliśmy jakiekolwiek sukcesy, drobne klubowe i poważniejsze reprezentacyjne, to właśnie, wg mnie, głównie za sprawą paru niezłych piłkarzy. Przy okazji, w podstawowej jedenastce reprezentacji, która zdobyła 3 miejsce na mistrzostwach świata w Hiszpanii było 4 piłkarzy Widzewa. ;)

Po prostu Mistrzostwa w Hiszpanii to chyba najdokładniej przeze mnie obejrzana piłkarska impreza. Wtedy miałem tyle czasu ( to już prawie szkolne wakacje były ) że na jednym z dwóch programów mecz a później jeszcze gra na boisku z kolegami ;-)

Co nie zmienia faktu, że pisząc o Ipswich bardzo się pomyliłeś :)