Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Gość korbek

Pierwszy zegarek - kilka pytań

Rekomendowane odpowiedzi

Gość korbek

Witam serdecznie! :)

 

Postanowiłem, że kupię sobie wreszcie jakiś w miarę porządny zegarek (do tej pory miałem śmieci z rynku). BUDŻET: DO 300zł! Przeczytałem znaczną część forum, ale dzięki temu dowiedziałem się tylko, że nie mam zielonego pojęcia o zegarkach. :) Chciałbym więc zadać kilka pytań.

 

1. Zegarki mechaniczne. Mnóstwo osób uważa, że są to jedyne słuszne zegarki. Czy to dobry pomysł zacząć przygodę z zegarkami od mechanicznego, czy może laik powinien wybrać kwarcowy? Bo z tego co się zorientowałem, to taki sprzęt musi być cały czas na ręku, a co jakieś 2 dni trzeba go ponownie ustawiać (z racji opóźnienia). Jeśli się mylę, to napiszcie jak w zasadzie wygląda użytkowanie takiego zegarka. :( I czym skutkuje odłożenie go na - powiedzmy - dzień albo dwa?

 

Proszę o odpowiedź na to pytanie, wtedy zadam kolejne. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobrze wyregulowany zegarek mechaniczny robi kilka sekund na dobę zazwyczaj do przodu. Kazdy mechanizm ma rezerwę chodu wyrażoną w godzinach więc na tyle godzin mozna go odłozyc żeby się nie zatrzymał.

To że jestes laikiem w zaden sposób nie rzutuje na rodzaj zegarka który będziesz nosić. Jeśli jesteś na tyle leniwy :( że nie chce ci się ruszyc koronką co kilka dni to rzeczywiście polecam kwarca. Ja osobiście nie używam kwarca a ostatnio korygowałem czas jakoś przed wakacjami. Fakt, zegarek który nosze przyspieszył przez ten czas kilka minut ale mnie to nie przeszkadza.


Pozdrawiam
Piotrek
 

imageproxy1.jpg.39195932474b734d12bdf1ef8370670e.jpg 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... jakiś w miarę porządny zegarek (do tej pory miałem śmieci z rynku). BUDŻET: DO 300zł!

 

Ja nie mam problemów z mechanikami (nowe i vintage) bo mówimy o pojedynczych sekundach (w dwóch przypadkach nawet w skali tygodnia) ale:

- IMO jeśli mechanik to z dobrym mechanizmem (chyba że częste ustawianie nie jest problemem)

- w tym budżecie to kwarc i szczerze mówiąc też nieciekawy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

taki sprzęt musi być cały czas na ręku

 

zaraz tam cały czas. Jak wracam z pracy, to zakładam Citka na 3-4 godziny, i to wystarcza, żeby do następnego dnia chodził. A Orisa w weekend czasem bujam w ręku kilka minut dziennie i jakoś od piątku do poniedziałku wytrzymuje

 

I czym skutkuje odłożenie go na - powiedzmy - dzień albo dwa?

na dzień z reguły nic. Na dwa - z reguły się zatrzyma. Wtedy trzeba nastawić i założyć, po kilku ruchach ręki zacznie znów chodzić. Oczywiście żeby się w pełni nakręcił (tak aby po odłożeniu pochodził co najmniej dobę), trzeba trochę ponosić. Niektóre automaty można dokręcić koronką. Są też manualne - nakręcane tylko koronką. Zenka nakręcam raz na dwie doby

 

podsumowując - laik może kupić mechanik. Inaczej nawet - żeby posiadać mechanika, nie trzeba być jakimś "zawodowcem". W Twoich pieniądzach znajdziesz przyzwoite mechaniki japońskie - Seiko, Orient

 

jeszcze jedno - mechanik wymaga przeglądu mechanizmu co 3-4 lata

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

. Niektóre automaty można dokręcić koronką. Są też manualne - nakręcane tylko koronką. Zenka nakręcam raz na dwie doby

 

jeszcze jedno - mechanik wymaga przeglądu mechanizmu co 3-4 lata

 

a nie jest czasem tak, ze wszystkie automaty mozna dokrecac koronka?


FAKE WATCHES ARE FOR FAKE PEOPLE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość korbek

Serdecznie dziękuję za wszystkie odpowiedzi! :(

 

Dalsze pytania.

 

w tym budżecie to kwarc i szczerze mówiąc też nieciekawy

2. A co z chwaloną serią Seiko 5? Z tego co czytałem na forum lepszego mechanika do 300zł nie znajdę. Wiadomo, że nie będzie chodził jak zegarek za kilka tysięcy, ale - powtarzam - to będzie mój pierwszy!

 

3. Seiko 5 wydają się dosyć małe. Czy na nadgarstku 19-20cm nie będzie wyglądać jakoś tak... pierdołowato? :)

 

4. A jeśli nie Seiko 5 to jakie zegarki polecacie?

 

Liczę na szybkie odpowiedzi! :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a nie jest czasem tak, ze wszystkie automaty mozna dokrecac koronka?

 

Nie. Np 7s26 czy 7s36 nie można. A w ogóle to słyszałem, że nie powinno się nakręcać koronką nawet jeśli mechanizm ma taką możliwość.

 

Edit: Co do seiko 5, to wielkie one nie są. Najbezpieczniej iść do sklepu i przymierzyć. Ogólnie zegarki przyjemne i niedrogie, choć nie wiem czy za 300 zł dostaniesz nowy. Ceny poszły ostatnio w górę. Zwróć uwagę też na orienty. Choć tu już pewnie będziesz musiał dopłacić. Pozostają Ci jeszcze zegarki używane, ale na nic innego niż na Orienta czy seiko 5, może jakiegoś ruska bym nie liczył :(


Seiko Aviator SNK809K2 modified ;p ;Sturmanskie Arctic 2623/0241181 ;Vodolaz; Seiko SKX007; Poljot Aviator Automatic; Simths PRS-27; Poljot De Luxe; Citizen VO10-6612H; Stowa Marine Automatic; Klubowy Zeno

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3. Seiko 5 wydają się dosyć małe. Czy na nadgarstku 19-20cm nie będzie wyglądać jakoś tak... pierdołowato? :(

te typowe "5" (mojące koło 37mm) będą wyglądały na małe. Można jednak znaleźć coś większego - nurki, nowy pilot

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość korbek

Znalazłem jakiś stary zegarek o średnicy ok 38mm. :) Rozmiarowo wygląda całkiem dobrze. :)

 

Nurka niestety nie kupię (cena), a piloty jakieś takie... nieczytelne mają chyba te tarcze. Myślałem raczej o czymś w tym rodzaju:

post-0-0-94465300-1331245746.jpg

Proste, czytelne, ładne. :(

 

 

No to chyba już ostatnie pytanie:

Czy ktoś miał zegarek Seiko 5 i jak go wspomina? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to chyba już ostatnie pytanie:

Czy ktoś miał zegarek Seiko 5 i jak go wspomina? :(

no to zaszalałeś :) . Tutaj pewnie większość miała "5". Ja swojego wspominam dobrze - dobrze wykonany, przyzwoicie punktualny. Sprzedałem z powodu "małości", która mi nie przeszkadzała, dopóki nie zacząłem nosić zenka (42,5mm). Zdecydowana większość forumowiczów powinna mieć podobne wspomnienia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość korbek

OK, w wolnej chwili trzeba przejść się do sklepu. Wielkie dzięki za pomoc, drodzy klubowicze! :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość korbek

Ehhh... Ten sklep u mnie to pożal się boże... :) Jak powiedziałem, że chcę obejrzeć coś z Seiko 5 to oczy na mnie wielkie zrobili... :lol: Pozostają mi zakupy przez Internet.

 

Macie jakieś propozycje ładnych Seiko 5 (najlepiej z czarną tarczą) w cenie - no - 350zł? :) Bo ja cały czas głupi jestem...

 

EDIT: Dobra, nie było pytania. ;P Mam za to inne. Spodobał mi się taki zegarek:

post-0-0-49501100-1331246301.jpg

 

Wg sklepu bransoleta i koperta zrobiona jest ze "stali szlachetnej". Moje pytanie brzmi: czy to nie jest jakaś pułapka? ;) Dla mnie nie jest to jakieś podejrzane, ale może są jakieś przeciwwskazania odnośnie takich zegarków? Jeśli nie ma to zamawiam. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może są jakieś przeciwwskazania odnośnie takich zegarków? Jeśli nie ma to zamawiam. :lol:

nie wiem, jakie mogłyby być przeciwwskazania... Jedyna wątpliwość to ta, że w tym modelu raczej bransoletę trudno na pasek będzie sobie zmienić - zwróć uwagę, jak jest mocowana

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość korbek

O rzeczywiście! :lol: W takim razie odpada. Jak znajdę coś innego to będzie edit. ;)

 

EDIT:

A w tym da radę? Bo te "uszy" też takie minimalne chyba ma...

2040000011.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w tym też będzie problem z paskiem (trzeba go bedzie przycinać)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wiem, jakie mogłyby być przeciwwskazania...

 

Przeciwwskazania ? Jest jedno, alergia na stal nierdzewną, a konkretnie na jeden z metalicznych jej składników.

 

Przypadłość bardzo rzadka, aczkolwiek spotykana.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.