Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Klod100

Projekt tarczy dla zegarka klubowego - Finał

Głosowanie na tarczę zegarka KMZiZ 2010  

66 użytkowników zagłosowało

Nie masz uprawnień do głosowania w tej ankiecie oraz wyświetlania jej wyników. Aby zagłosować w tej ankiecie, prosimy się zalogować lub zarejestrować.

Rekomendowane odpowiedzi

Drodzy klubowicze opamiętajcie się z tą czarną tarczą!

 

Owszem staramy się stworzyć projekt oryginalnego zegarka klubowego ale nie zapominajcie że na bazie Stowy Antei.

Projekt musi odpowiadać duchowi marki, ma być designersko zakotwiczony w charakterystycznym i rozpoznawalnym stylu Stowy.

W tym stylu niestety nie mieszczą się tarcze poprzecinane liniami i owalami, szalone zabawy z cyrklem zostawmy na przyszłość. Może kiedyś stworzymy jakiś klubsportedition korzystając z platformy seiko, ale obecnie musimy wybrać wyjątkowego ale i ponadczasowego klasyka.

 

Rozumiem zachwyt nad projektem 78, proporcje stylistyczne wydają się idealne, ale nie może być inaczej ponieważ, to tarcza z Omegi. Ona nie czerpie z, ona nie naśladuje stylu, ona jest tarczą Omegi. Czy o to nam chodzi? Nie starajmy się stworzyć czegoś czym Stowa nigdy nie będzie, nie będzie, bo nie musi, bo ma własny, wysmakowany (niektórzy twierdzą że nudny, ale to nie prawda jest :)) styl.

 

Jeśli chodzi o edycję jubileuszową tactic83 to wiadomo, jest piękny. Ale po co powielać jakiś projekt nawet jeśli jest doskonały, jeżeli możemy mieć coś naprawdę, naprawdę wyjątkowego i absolutnie niepowtarzalnego a do tego idealnie wpasowującego się w stylistykę marki?

 

Moim zdaniem tylko 19 jest na tyle charakterystyczna i na pierwszy rzut oka kojarzona ze Stową a jednocześnie zupełnie inna i intrygująca, żeby idealnie spełniać kryteria klubowego zegarka na bazie Stowy.

 

Jak to miło móc się zgodzić z każdym argumentem :)

 

Mam wrażenie, że coraz wyraźniej zarysowuje się linia podziału miedzy tymi, którzy oczekują produktu kolekcjonerskiego, który będzie sobie leżał i nabierał wartości, a tymi którzy chcą mieć po prostu fajny zegarek, który z przyjemnością będą nosić i uśmiechać się dyskretnie ilekroć nań zerkną.

Jakoś nie potrafię zrozumieć dlaczego ci drudzy mają być gorsi, bo im się podoba coś, co jest proste, harmonijne i dobrze zrobione? A że nie przeze mnie? Może i lepiej...

To czy Antea klubowa będzie 3000 USD wyżej ceniona od seryjnej, czy też cyt.? wielbiciele Stowy z zagranicznych for będa nam zazdrościć? jakoś zupełnie mnie nie wzrusza.

Skoro mamy wybrać projekt cyt.? z zupełnie inną tarczą ( sygnowaną jako Stowa )?, to jak można lobbować projekt Omega Klod100-78 sygnowany jako Stowa? Dziwię się tylko, że obiecane superluminowodotryski, mogą być aż tak kuszące nie tylko dla pierwszokomunistów. Potencjalne upychanie daty na tej tarczy to chyba żart. Swoją drogą projekt na ekranie prezentuje się bardzo atrakcyjnie.

Już łatwiej zaakceptować ?oklepany? (i to w 80 egzemplarzach!) Stowa Jubilaum w wydaniu Taktic-83. Przynajmniej nie jest to wielka improwizacja z wieloma niewiadomymi technologicznymi, a każdy dostanie to co widzi na obrazku.

Jeśli zaś ma być coś zupełnie innego, nowego i świeżego, to alternatywy w trójce faworytów nie ma ? kkwpk-19. Ma swój styl i niewątpliwą klasę.

Na szczęście mamy jeszcze czas na przemyślaną decyzję :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie myślę (w kontekście podobieństwa projektu tactic'a do Stowy Jubilaum) i wiecie co?

Może MM to limitowana edycja PAMa, dla jakiegoś chińskiego klubiu zegarkowego? :) :) :)

Tyle, że w tym przypadku chyba zapomniano powiadomić prawowitego producenta o tej nielimitowanej edycji :)

 

A tak na poważnie: mi coś co jest na świecie w ilości 80szt. nie przeszkadza.

Miło móc założyć zegarek na rękę, a nie trzymać w szafie jako lokatę kapitału.

 

Jak ktoś chce inwestować, to podpowiadam, że teraz inwestuje się w złoto np. kupując je w Harrodsie na sztabki.


CH24.PL - polski portal o zegarkach luksusowych
Dołącz do CH24.PL na portalu Facebook!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam wrażenie, że coraz wyraźniej zarysowuje się linia podziału miedzy tymi, którzy oczekują produktu kolekcjonerskiego, który będzie sobie leżał i nabierał wartości, a tymi którzy chcą mieć po prostu fajny zegarek, który z przyjemnością będą nosić i uśmiechać się dyskretnie ilekroć nań zerkną.

Jakoś nie potrafię zrozumieć dlaczego ci drudzy mają być gorsi, bo im się podoba coś, co jest proste, harmonijne i dobrze zrobione? A że nie przeze mnie? Może i lepiej...

 

To jest argument nie w porządku. Wg mnie każdy głosuje za zegarkiem jaki chce mieć i nosić. To prędzej o koniunkturalność można by posądzić osoby które chcą kupić zwykłą Stowa ze sporym rabatem. Jak im się tak podoba, to czemu jej nie mają ?

Oczywiście tak nie uważam i rozumiem osoby dla których zmiana detalu plus grawer oznacza że zegarek jest wyjątkowy a "klubowość" jest dodatkowym argumentem za zakupem zegarka który im się od dawna podoba.

 

Na marginesie jeżeli mówimy o fajności - to chyba bardziej to pasuje do zegarka który jest produktem swoich czasów a nie jest przeróbką zegarka który sam nawiązuje do historii (reedycja zegarka w stylu retro), ani nie jest jakąś dziwną przeróbką starej Omegi (dajmy tam jeszcze tryt :) ). Jeszcze gdyby to było bardziej twórcze - nie wiem datownik z rzymskimi cyframi, lżejszy design - ale nie mamy ani pomysłów ani "moralnego prawa" żeby pójść ścieżką IWC (seria vintage).

 

Gdyby taki zachowawczy duch panował w zegarmistrzostwie to nie postałyby te wszystkie zwariowane modele z lat 70'tych nie mówiąc o aktualnej ofercie firm z zegarkowego topu.

Wg mnie zamykając się w przedwojennych kanonach wybieramy "dziadkowy" a nie "fajny" a dodatkowo zawsze blado wypadnie przy starych oryginałach Omega, IWC, JLC, ,... czy Stowa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Drodzy klubowicze opamiętajcie się z tą czarną tarczą! Poprzednia edycja klubowca też była chyba czarna o ile się nie mylę. Jakaś nowa, świecka tradycja?

 

 

Mylisz się. Poprzedni zegarek klubowy mial dwa rodzaje tarczy do wyboru. Czarną i jasną - srebrną szczotkowaną.

Zeno Jasny - polecam fotki

 

Jednak o ile sie nie mylę więcej sztuk czarnych znalazło amatorów.

Sorry - ale pisanie "opamiętajcie sie" itp, jest o tyle bez sensu, że wskazuje co najwyżej zdziwienie autaora "apelu" gustem odmiennym niż własny. Jasna tarcza odpowiadałaby mi - ale tutaj najbardziej pasują mi projekty Klaudiusza i Filipa - luminescencja jest dla mnie plusem. Mm się opamiętać? A może niech się inni opamiętają. Bez sensu retoryka. Głosujemy. Lepiej i rzetelniej sie nie da. Wygra projekt, który podoba się największej liczbie głosujacych.

Lobbujmy, ale bez takich...

Okienko daty by nie zaszkodziło. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a co tam - zmieniłem głos na projekt kkwpk. Posty poprzednie wyedytowane

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mylisz się. Poprzedni zegarek klubowy mial dwa rodzaje tarczy do wyboru. Czarną i jasną - srebrną szczotkowaną.

Zeno Jasny - polecam fotki

 

Jednak o ile sie nie mylę więcej sztuk czarnych znalazło amatorów.

Sorry - ale pisanie "opamiętajcie sie" itp, jest o tyle bez sensu, że wskazuje co najwyżej zdziwienie autaora "apelu" gustem odmiennym niż własny. Jasna tarcza odpowiadałaby mi - ale tutaj najbardziej pasują mi projekty Klaudiusza i Filipa - luminescencja jest dla mnie plusem. Mm się opamiętać? A może niech się inni opamiętają. Bez sensu retoryka. Głosujemy. Lepiej i rzetelniej sie nie da. Wygra projekt, który podoba się największej liczbie głosujacych.

Lobbujmy, ale bez takich...

Okienko daty by nie zaszkodziło. :)

Adi , powiem że mnie przytkało . Ten Zenek jest PIEEEĘKNY!!!Jaka Elegancja a jednocześnie prostota . Oto właśnie chodzi. Ze też mnie na forum wcześniej nie było jak go ,, robiliście"(. No to teraz zaczynam rozumieć dlaczego w obecnej edycji większość jest za zegarkiem raczej uniwersalnym a nie stricte Garniturowym.


,,..warto być uczciwym, choć nie zawsze się to opłaca. Opłaca się być nieuczciwym, ale nie warto.."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kyle - jak widzę lobbowanie powoli zbiera żniwo :)

 

Dziś raz jeszcze (dokładnie) przyglądnąłem się wszystkim projektom i ten tactic'a (zdjęcie na ręce) wygląda tak, jakby szkiełko było wypukłe. Nie macie takiego wrażenia?

W pozostałych projektach nie ma cienia, przez co zegarki wyglądają mało naturalnie i trochę tracą.

 

Poniżej - zdjęcie projektu Kloda z dodanymi (metodami partyzanckimi) cieniami.

 

post-24212-0-17609200-1331251684.jpg


CH24.PL - polski portal o zegarkach luksusowych
Dołącz do CH24.PL na portalu Facebook!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja konsekwentnie głosuję na projekt kkwpk-19.

Szkoda tylko, że dopiero na końcu okazuje się, że takie szczegóły jak kolor tarczy, wskazówek czy datownik będą przedmiotem doprecyzowania po wyborze projektu. Gdyby tak miało być od początku to do tego finału wszedłby jeszcze jeden projekt zamiast białego lub czarnego projektu kloda100.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja konsekwentnie głosuję na projekt kkwpk-19.

Szkoda tylko, że dopiero na końcu okazuje się, że takie szczegóły jak kolor tarczy, wskazówek czy datownik będą przedmiotem doprecyzowania po wyborze projektu. Gdyby tak miało być od początku to do tego finału wszedłby jeszcze jeden projekt zamiast białego lub czarnego projektu kloda100.

Słusznie prawisz..ale nikt nie chciał tego argumentu brać pod uwagę wcześniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mylisz się. Poprzedni zegarek klubowy mial dwa rodzaje tarczy do wyboru. Czarną i jasną - srebrną szczotkowaną.

Zeno Jasny - polecam fotki

 

Jednak o ile sie nie mylę więcej sztuk czarnych znalazło amatorów.

Sorry - ale pisanie "opamiętajcie sie" itp, jest o tyle bez sensu, że wskazuje co najwyżej zdziwienie autaora "apelu" gustem odmiennym niż własny. Jasna tarcza odpowiadałaby mi - ale tutaj najbardziej pasują mi projekty Klaudiusza i Filipa - luminescencja jest dla mnie plusem. Mm się opamiętać? A może niech się inni opamiętają. Bez sensu retoryka. Głosujemy. Lepiej i rzetelniej sie nie da. Wygra projekt, który podoba się największej liczbie głosujacych.

Lobbujmy, ale bez takich...

Okienko daty by nie zaszkodziło. :)

 

Adi pax, pax. Twoje oburzenie jest chyba na wyrost. W mojej wypowiedzi miało być mało retoryki a więcej uczucia i pasji. Nie posądzaj mnie proszę, o aż takie prostactwo jak zdziwienie odmiennym gustem B) . Nie bierz tak do siebie każdego zdania, przecież to zabawa, szermierka słowna i przyjemność obcowania z innymi ludźmi zarażonymi tą samą pasją. Ile osób tyle gustów:blink:. Chodzi o wywołanie dyskusji, o zasianie ziarna niezdecydowania, o poruszenie serc kolegów już zdecydowanych na inny projekt. "Opamiętajcie się" to tylko taka odrobinę bardziej emocjonalna forma "Panowie zastanówcie się jeszcze, rozważcie wszystkie za i przeciw" ;) Absolutnie bez żadnych negatywnych konotacji. Co do Zeno, masz rację, mój błąd, moja wina, za mało się przyłożyłem do tematu. Sorry.

 

Pozdrawiam

 

No i masz... byłbym zapomniał o najważniejszym... głosujcie na kkwpk19.


Krzysiek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wdyskusji zaistniało kilka problemów, które warto przeanalizować.

Pierwszy dotyczy idei projektu: nowy wzór vs stary wzór. Uważam, że kryteria nowości spełniają projekty mój i Eyelipa. Projekty Klaudiusza są "pół na pół" z powodu Omegi a projekt Tactica to projekt lekko zmodyfikowany istniejącej Stowy. Moim zdaniem powinniśmy wybrać projekt nowy.

Druga sprawa dotyczy ewentualnej modyfikacji zwycięskiego projektu. Głosując bierzcie pod uwagę, że ewentualny kolor tarczy i wskazówek można będzie jeszcze przedyskutować. Gorzej wygląda sprawa z oknem daty gdyż w kilku projektach nie widzę możliwości zastosowania takiego rozwiązania.

Trzecia i ostatnia kwestia to sukces całego przedsięwzięcia, w który wierzę. Bez względu na to, który projekt wygra zegarek będę nosił z radością.


rXQHFG4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest argument nie w porządku. Wg mnie każdy głosuje za zegarkiem jaki chce mieć i nosić.

 

Nie miałem zamiaru oceniać motywacji głosujących, a jedynie ustosunkowałem się do nasilającej się argumentacji koniunkturalno ? ambicjonalnej dyskredytującej inne spojrzenie na ten projekt. Jestem głęboko przekonany, że motywacje z wyższej półki pozwolą wybrać najlepszy projekt.

 

Na marginesie jeżeli mówimy o fajności - to chyba bardziej to pasuje do zegarka który jest produktem swoich czasów a nie jest przeróbką zegarka który sam nawiązuje do historii (reedycja zegarka w stylu retro), ani nie jest jakąś dziwną przeróbką starej Omegi

 

 

Co do fajności, to widzę że w pełni się zgadzamy ;)

Pośród faworytów, co zresztą twierdzę od początku, jest tylko jeden ?fajny? zegarek, który nie tylko zbliżył się do oryginału, ale poszedł jeszcze o krok dalej tworząc nową jakość - kkwpk 19

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja także po dłuższych przemyśleniach zabieram swój głos tacticowi 83 i oddaję go projekt kkwpk 19.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja po ostatniej fotce chyba zmienię zdanie.

primo: zegarek w stylu "tactik" chyba prędzej czy później można znaleźć i kupić; ten typ jest chyba bardziej popularny. Muszę powiedzieć, że naprawdę mi się podoba ale... no właśnie - zawsze taki znajdę.

Zatem:

2. byłem za jasnym a kkwp mi się nie podoba, w związku z czym zostaje Klod 79 - jest inny niż taki typowy klasyczny klasyk, a że ma być limitowany to lepiej chyba, żeby wyróżniał się bardziej niż tylko detalem.

 

tylko co z tego ;) skoro jasny klod i tak nie ma szans.

 

PS. może mi ktoś odpowiedzieć w sprawie farby? zdaje się, że Bell&Ross w tej swojej ostatniej szalonej trupiej czaszce miał czarną luminovę...

zatem jeśli możnaby to załadować to również jasne tarcze miałyby szansę na świecenie.

 

NO I CZY PYTAŁ KTOŚ JORGA O MOŻLIWOŚĆ ZWIĘKSZENIA LIMITACJI? bo widzę marne szanse dla siebie B)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od początku byłem za jasną tarczą i będę się tego trzymał do końca.

Trochę przesadzacie z tą unikatowością luminowy na czarnej tarczy.

Przypuszczam, że pod koniec głosowania wesprę najlepiej punktujący projekt białej tarczy ;)


Pozdrawiam
Piotrek
 

imageproxy1.jpg.39195932474b734d12bdf1ef8370670e.jpg 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kyle - jak widzę lobbowanie powoli zbiera żniwo ;)

 

Dziś raz jeszcze (dokładnie) przyglądnąłem się wszystkim projektom i ten tactic'a (zdjęcie na ręce) wygląda tak, jakby szkiełko było wypukłe. Nie macie takiego wrażenia?

W pozostałych projektach nie ma cienia, przez co zegarki wyglądają mało naturalnie i trochę tracą.

 

Poniżej - zdjęcie projektu Kloda z dodanymi (metodami partyzanckimi) cieniami.

 

post-14408-0-79351200-1331251734.jpg

 

Zerkam co jakiś czas na to powyższe zdjęcie i dochodzę do wniosku że ta tarcza jest jednak mało przejrzysta. Nie wiem z czego to wynika ale dla mnie nie jest, choć na pierwszy rzut oka ma się wrażenie, że obcujemy właśnie z czymś prostym i super oszczędnym w formie. Chyba finalnie ciut za dużo pracy kreślarskiej zostało wykonanej: cztery okręgi, podziałka minutowa, rzymskie indeksy z dodatkiem kropek.... Wiem, że to stary projekt i wielu uznaje go za sprawdzony. Mnie jednak coś w nim zaczęło mierzić. W sensie malunków na tarczy to "prościuch" to nie jest. A przypominam, że mamy zegarek raczej z tych mniejszych - odnosząc jego średnicę do współczesnych standardów i aktualnych trendów.

Pomijając sprawdzoną pod tym względem jubileuszową Stowę (projekt Tactica - znaczy się z jego drobnymi modyfikacjami) to lepiej też na polu "czytelności tarczy" wypadają projekty eye-lipa i kkwpk.

Czytelna prostota jest też zaletą wspomnianego w tym wątku klubowego Zeno.

Tyle mojego lobbowania ;-)


Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten Bell&Ross przypomniał mi co chyba McIntosh powiedział (czy to był tylko żart?) na początku tej zabawy, że może warto byłoby pokusić się o coś naprawdę oryginalnego na zegarek klubowy - np. zegarek z trupią czachą.

Coś w tym jest. Może następnym razem lepiej - dla frajdy - pójść w odjazd niż szukać "oryginalności" w Stowie, która nie ma być Stową.


Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co tu pisać/mówić. Jeżeli projekt ma być oryginalny i do tego pasujący do Antei, wybór jest tylko jeden, a mianowicie projekt kkwpk, na który z wielką przyjemnością pozwoliłem sobie zagłosować.

;)

 

Poza tym, chyba nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, jak określony projekt będzie wyglądał w rzeczywistości. Pozwoliłem sobie zmniejszyć dla porównania dwa projekty. Zmniejszyłem je do realnych rozmiarów Stowy. Realne są oczywiście przy rozdzielczości ekranu 1280x800 (w przypadku mojego monitora) Zresztą, każdy może sam zmierzyć linijką na ekranie wielkość koperty na projekcie i odpowiednio procentowo zmniejszyć go do wymiarów zegarka. Ale nie będę się rozwodził, sami zobaczcie porównanie...

post-2430-0-01232200-1331251739.jpg39kkwpk19b.jpg


Time is meaningless, and yet it is all that exists.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość mathu

Jako że kkwpk wybił się z konsolidacji, zamykam pozycję na klodzie i otwieram longa na numerze 19 ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak sobie myślę: ciekawe czy i ile zagranicznych forów nas obserwuje ;) i czy gdzieś o tym wspominają; może oni mają jakieś ciekawe uwagi do naszych projektów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po kolejnym, wnikliwym przejrzeniu watku, oraz samych projektów, swój głos oddaję na projekt kkwpk 19. Praktycznie wszyscy finaliści sa dla mnie do przyjęcia, ale ten spełnia najwięcej moich oczekiwan. Projekt kkwpk 19 ma w sobie niezaprzeczalnie cechy Stowy, a jednocześnie jest na tyle inny że będzie wyjatkową edycją zegarka klubowego.


mało piszę, sporo czytam... dużo się uczę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co tu pisać/mówić. Jeżeli projekt ma być oryginalny i do tego pasujący do Antei, wybór jest tylko jeden, a mianowicie projekt kkwpk, na który z wielką przyjemnością pozwoliłem sobie zagłosować.

;)

 

P39kkwpk19b.jpg

 

 

Kurczę, szczęka opada. Wizualizacja pierwsza klasa. Toż to Stowa pełną gębą od razu widać, re-we-la-cja. A najfajniejsze jest to, że znawcy i miłośnicy marki z całego świata mogli by tylko pomarzyć o takim zegarku. Nie dość, że Stowa to niszowa marka dla smakoszy, to my, tym projektem windujemy elitarność na niebotyczną wysokość.

post-24914-0-76408900-1331251740.jpg


Krzysiek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kkwpk - czy możesz dla porównania pokazać Twój projekt z:

 

-12 w takim samym rozmiarze jak inne cyfry.

- zmniejszonymi czcionkami cyfr - są chyba ciut za duże

- zwężonymi cyframi - oryginalnie Stowa ma w cyfrach inne proporcje - cyfry są wąskie i wysokie.

 

Myślę, że warto spojrzeć na ten projekt z takimi kosmetycznymi zmianami. Proszę - jeśli możesz.

 

Nie potrafię tego sprecyzować, ale coś - delikatnie jest do dogrania w proporcjach odległościach stc - żeby całość wskoczyła na swoje miejsce.


_________
Klaudiusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.