Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Gość L00zak

Szkiełko szafirowe

Rekomendowane odpowiedzi

Gość L00zak

Nie wiedziałem, gdzie o to zapytać ale najbardziej wydaje mi się odpowiednie miejsce tutaj.

 

Mianowicie nasunęło mi sie takie pytanie, jak można rozpoznać czy zegarek ma szafirowe szkiełko?

Oczywiście poza próbą jego zarysowania he he

Oczywiście pytam mając świadomość, że producent jeżeli takowe zakłada do zegarka, to chwali się tym, zaznaczając to na dekielku.

 

Ale mam oto na myśli taką sytuację:

Kupuję zegarek, ale nie mam pewności czy to oryginał, nie mam możliwości sprawdzenia u zegarmistrza, a na dekielku jest napisane saphir glass, czy sam mogę to sprawdzić, czy jest jakaś metoda, czy niestety nie ma takiej opcji

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...

Ale mam oto na myśli taką sytuację:

Kupuję zegarek, ale nie mam pewności czy to oryginał, nie mam możliwości sprawdzenia u zegarmistrza, a na dekielku jest napisane saphir glass, czy sam mogę to sprawdzić, czy jest jakaś metoda, czy niestety nie ma takiej opcji

Ciekawe pytanie. Obawiam się, że domowymi sposobami (oprócz próby zarysowania) się nie da.

Ktoś kiedyś napisał, że na szafirze krople wody się nie rozlewają, natomiast zwykłe szkło jest przez wodę zwilżalne. Sprawdzałem bez odtłuszczenia powierzchni (niestety to odtłuszczenie jest kluczowe)- nie widzę różnicy w zwilżalności szkła i szafiru.

W najbliższym czasie powtórzę próbę po odtłuszczeniu badanych powierzchni.

 

Myślę, że wiarygodną metodą byłby pomiar współczynnika załamania światła przez szkiełko.

Ale trzeba by mieć dostęp do refraktometru i wymontować mechanizm, by badać w świetle przechodzącym.

Może ktoś coś doda ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...

Sprawdzałem bez odtłuszczenia powierzchni (niestety to odtłuszczenie jest kluczowe)- nie widzę różnicy w zwilżalności szkła i szafiru.

W najbliższym czasie powtórzę próbę po odtłuszczeniu badanych powierzchni.

...

OK. Sprawdziłem po odtłuszczeniu powierzchni szafiru i szkła izopropanolem. Jest różnica.

Powierzchnie po odtłuszczeniu i wysuszeniu ułożone poziomo. Nanieść pipetą b. duże krople wody najlepiej jednakowej wielkości. Obserwować kąt zwilżania przy brzegach kropli.

Test najlepiej wykonać porównawczo, jednocześnie dla szkła i szafiru. Różnica nie jest bardzo duża ale jest wyraźna.

Ja sprawdzałem na 2-ch szkiełkach szklanych i 2-ch szafirowych.

Ewentualnia warstwa zewnętrznego antyrefleksu może całkowicie zmienić wynik testu.

Gdyby znaleźli się chętni do powtórzenia eksperymentu to proszę o informacje o wynikach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cicho wszędzie, głucho wszędzie.

Jakieś opinie, praktyków, zawodowców, tzw. zawodowców, samego zainteresowanego ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość L00zak

whb dzięki za wypowiedź, ale reszta userów może ma jeszcze jakiś pomysł?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Według tego co twierdzą producenci jedynym kamieniem który jest wstanie zarysować szafirowe szkło jest diament. Wygląda na to ze można spokojnie przelecieć je papierem ściernym "40" i nie powinno się porysować. Sprawdzał ktoś??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Ritter

Wielce prawdopodobne rozróżnienie to masa szkła. Szkło mineralne o ile nie posiada np. domieszki ołowiu powinno mieć gęstość 2.41...2.62g/cm3.

Szkło szafirowe 3.98...4.10g/cm3 . Będzie potrzebna waga jubilerska i suwmiarka... Prościej się chyba nie da. Można by zbudować układ optyczny

do pomiaru własności optycznych ale to już jest metoda trochę na wyrost.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wielce prawdopodobne rozróżnienie to masa szkła. Szkło mineralne o ile nie posiada np. domieszki ołowiu powinno mieć gęstość 2.41...2.62g/cm3.

Szkło szafirowe 3.98...4.10g/cm3 . Będzie potrzebna waga jubilerska i suwmiarka... Prościej się chyba nie da. Można by zbudować układ optyczny

do pomiaru własności optycznych ale to już jest metoda trochę na wyrost.

 

Wreszcie ktoś się odezwał.

 

Tylko kolego mówimy o identyfikacji szkiełka w zegarku, a nie po jego wyjęciu z koperty.

"prościej się nie da" staje się nieaktualne.

 

I nie masa szkła tylko gęstość.

 

Trochę cię pozaczepiam, żeby dyskusja za szybko nie wygasła: jakie własności optyczne masz na myśli ? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli szkło jest wypukłe możesz próbować oglądać pod niewielkim kątem.

Szkiełko szafirowe jest idealnie praktycznie białe.

Szkło szklane najczęściej będzie zanieczyszczone domieszkami tlenków żelaza,

i w zależności od tego który tlenek przeważa będzie zielkonawe albo żółtawe.

Obejrzyj szybe od strony/kantu boku, będziesz wiedział o co mi chodzi.

Jeśli szafir ma antyrefleks to trzeba na to uważać.

Pytanie co jeśli szafir jest zanieczyszczony albo jeśli krzemionka byłą czysta...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

(...)

Pytanie co jeśli szafir jest zanieczyszczony albo jeśli krzemionka byłą czysta...

 

To pozostaje test podany 6 postów wyżej. Jakoś nie mogę się doczekać sprawdzenia praktycznego przez nieanalityka. Może byś spróbował i podzielił się uwagami ?

 

Wczoraj na WUS ktoś zadał podobne pytanie. Opisałem test ze zwilżalnością szkła i szafiru przez wodę. Na razie brak informacji zwrotnej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Ritter

Wreszcie ktoś się odezwał.

 

Tylko kolego mówimy o identyfikacji szkiełka w zegarku, a nie po jego wyjęciu z koperty.

"prościej się nie da" staje się nieaktualne.

 

I nie masa szkła tylko gęstość.

 

Trochę cię pozaczepiam, żeby dyskusja za szybko nie wygasła: jakie własności optyczne masz na myśli ? :)

 

A jednak masa szkła bo będziesz je ważył. A na tej podstawie znając wymiary i gęstość ustalisz czy jest to szkło mineralne czy też szafirowe.

To tak aby dyskusja nie wygasła. Co do własności optycznych to można porównać pozostałość świetlną. Światło przechodząc przez strukturę

krystaliczną odbija się w niej dlatego im bardziej uporządkowana struktura tym dłużej światło w niej pozostanie. W ten sposób rozróżnia się

diamenty syntetyczne od naturalnych. Oświetlając światłem ultrafioletowym diamenty te syntetyczne, po jego wyłączeniu, będą świeciły

znacznie dłużej. Różnicę widać gołym okiem. Przypuszczam, że porównując te czasy dla szkła szafirowego o strukturze krystalicznej ze szkłem

mineralnym o strukturze amorficznej powinna wystąpić różnica.

Współczynnik załamania wynosi dla szkła szafirowego ~1.76 a dla szkła mineralnego 1.5 ... 1.9 czyli metoda badania kąta załamania wiązki

laserowej jest mocno problematyczna.

Pomiar stałej dielektrycznej może dać lepsze efekty. Szkło mineralne będzie miało stałą rzędu 5...10 a szafirowe 11.5.

Obie metody dotyczą możliwości zmierzenia parametrów szkła w poprzek czyli trzeba wyjąć werk.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

(...) Co do własności optycznych to można porównać pozostałość świetlną. Światło przechodząc przez strukturę

krystaliczną odbija się w niej dlatego im bardziej uporządkowana struktura tym dłużej światło w niej pozostanie. W ten sposób rozróżnia się

diamenty syntetyczne od naturalnych. Oświetlając światłem ultrafioletowym diamenty te syntetyczne, po jego wyłączeniu, będą świeciły

znacznie dłużej(...)

 

Zaskoczyłeś mnie. Nigdy nie słyszałem o takim parametrze. Czy mógłbyś podać jakiegoś linka "co bym się oświecił"

 

 

Współczynnik załamania wynosi dla szkła szafirowego ~1.76 a dla szkła mineralnego 1.5 ... 1.9 czyli metoda badania kąta załamania wiązki

laserowej jest mocno problematyczna.

 

Współczynnik załamania nie będzie rozstrzygający. Poza tym trzeba by wyjąć szkiełko i umieścić w refraktometrze.

 

 

Pozostaje porównanie kątów zwilżania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Ritter

Zaskoczyłeś mnie. Nigdy nie słyszałem o takim parametrze. Czy mógłbyś podać jakiegoś linka "co bym się oświecił"

 

 

 

Współczynnik załamania nie będzie rozstrzygający. Poza tym trzeba by wyjąć szkiełko i umieścić w refraktometrze.

 

 

Pozostaje porównanie kątów zwilżania.

 

Dłuższą chwilę szukałem w Internecie i nie znalazłem konkretnych parametrów. A bardzo nie lubię pisać o "babie z brodą"...

Nie mniej widziałem to własnymi ślepkami. Nie jest to efekt zmiany barwy na skutek pobudzania ultrafioletem, kiedy to na

pozór bezbarwne kamienie zaczynają świecić w różnych kolorach ale efekt fluorescencji po naświetlaniu. Jeśli znajdę materiał

to podeśle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja mam takie pytanie jak odróżnić szkło szafirowe z antyrefleksem i bez? I co w ogóle nam daje taki antyrefleks w zegarku?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja mam takie pytanie jak odróżnić szkło szafirowe z antyrefleksem i bez? I co w ogóle nam daje taki antyrefleks w zegarku?

 

powłoka przeciwodblaskowa := antyreflex - celem jest zawsze eliminacja odblasków

 

 

dotyczy szkieł optycznych w okularach, szkieł optycznych w obiektywach, szkiełek w zegarkach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie kolego, tajemnica rozwiązana :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawa nawet prosta ale trza trochę doświadczenia, niewiele :-)

Leć papierem 80 jeśli prawda to nie ma szansy lub na słuch.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.